Обръщате ли левчетата в евраци!? :D

За какво е тази истерия. Ако смятате, че лева ще се срине просто теглете заеми в лева колкото можете... ама надали!
 
Познавате ли някой, който държи пари (20 000+ лева) в банка, в лева. Ако да - как ги е изкарал и защо избора му на съхранение е левова сметка в банка?
 
Познавам, да. От продажба на имот >> 20к лв. Защо? Не знам, ноже би щото в БГ се работи с ЛВ а има(ше) и фиксиран курс лв-евро?
 
Според мен най-добре в злато, освен това отвързване на лева, тази година ни чака сериозна криза покрай китайският вирус
 
Познавате ли някой, който държи пари (20 000+ лева) в банка, в лева. Ако да - как ги е изкарал и защо избора му на съхранение е левова сметка в банка?

Аз също познавам и то достатъчно много хора. Причините да се държат в левова сметка в българска банка са това, че лесно средствата могат да се достъпят при нужда.
 
Познавате ли някой, който държи пари (20 000+ лева) в банка, в лева. Ако да - как ги е изкарал и защо избора му на съхранение е левова сметка в банка?
Е това е въпрос! Как ги е изкарал? За спестявания чувал ли си? За заплата, за бизнес, много начини има, от хазарт, от билетчетата на божката и т.н.
 
Линк към вчерашното интервю по БТВ
 
Ново поскъпване: Уникредит Булбанк и Експресбанк също вдигат таксите

Повишаването на банковите такси продължава. След чувствителното увеличение миналата есен и това от началото на 2020 г. още две кредитни институции - най-голямата банка у нас - Уникредит Булбанк, и Експресбанк - планират вдигане на таксите от март, показа проверка на OFFNews.


Какви ще са промените?


Уникредит Булбанк


С 1.50 лв. скача откриването на сметка без дебитна карта, което означава, че сумата се увеличава от 2.50 на 4 лв., а при валута - с 0.50 евро (от €2.50 на €3).


Обслужване и поддръжка на разплащателна сметка без дебитна карта ще струва 4 лв., а не сегашните 3 лв., а във валута - скача от €2.50 на €3.



Въвежда се такса за внасяне по сметка на каса от самия титуляр. Ако искате да внесете до 3000 лв./€1500 по собствената си сметка, това ще ви струва 1 лв./0.50 евро. Ако внасяте по сметка на друг човек до 5000 лв./€2500, комисионът се вдига на 0.4% (минимална сума 4 лв., а максималната е 400 лв.), ако е в различна валута от лев комисиона скача от 0.3% (минимална сума 3 лв.) на 0.4% (минимална сума €2, а максимална €200 евро).


Понижение има при внасяне по сметка на каса от друг човек. Досега комисионът за суми над 5000 лв./€2500 беше 0.5% (максимална сума 300 лв.) за всички валути, след промяната става 0.4% (минимална сума 4 лв., а максимална 400 лв.). За различна валута таксата ще бъде 0.4% (минимална сума €2 и максимална €200).



Скача и комисионът за теглене от каса на банката за суми над 1000 лв./€500 от 0.50% става 0.60% (върху цялата изтеглена сума).


Въвежда се нова такса от 0.30 лв. за теглене от банкомат на банката за дебитни карти.


С 0.40 лв. повече ще се плаща, ако теглим пари от дебитна карта на банкомат от друга банка или от 1.10 лв. ще стане 1.50 лв.


Скача комисионът за кандидатстване за ипотечен кредит от 8 лв. на 12.5 лв.


Промените влизат в сила от 23.03.2020 г.


ЕКСПРЕСБАНК


Скача таксата за теглене от банкомат с дебитна карта: от 4 лв.+1,5% става на 6 лв.+1,5%, а при различна валута от лев се променя от 2 евро/долар+1.5 и се повишава на 3.07 евро+1.5%, а за долар 3.41 долара+1.5%.


От 6 лв. на 8 лв. се повишава таксата за теглене от банкомат в друга страна с кредитна карта. Ако теглим различна валута от лев, таксата от 3 евро/долар става на 4.09 евро/4.55 долара.


Двойно се увеличава таксата за теглене от кредитни карти в страни от ЕС - от 5 лв.+3% от изтеглената сума скача на 10 лв.+4% от изтеглената сума. При различната валута от лев цените стават €5.11+4% от изтеглената сума/$5.68+4% от изтеглената сума, като досега беше 2.50 евро/долар+3% от изтеглената сума.


С 0.50 лв. се повишава тегленето на каса до 2000 лв. или равностойност в друга валута и става 4 лв.


Таксата за теглене на суми над 2000 лв. на каса или равностойността им в друга валута ще струва 4 лв. + 0.55% върху горницата, а досега беше 3.50 лв.+0.5%.


Отпада таксата за преструктуриране на потребителски, жилищен или ипотечен кредит.


Промените влизат в сила от 20.03.2020 г.

Offnews

Косвено засяга темата... Банкстерите с поредната честитка.
 
Аз се старая да минимизирам разходите към банките. Нагли са до безобразие. Правете го и вие. Не откривайте по 1000 сметки, ползвайте една основна и една за разплащане. Не правете преводи за щяло и нещяло. Най-обичам някой като трябва да се разплатим и ми поиска парите по банка или пък иска да ми превежда дребни суми по банка. Особено ако мога да отида да му ги дам/взема лично, ще го направя. Отделно има други методи за разплащане с много, много по-ниски такси. Плащанията с карта също са от огромно печалба за банките - до 2 процента от сумите. Плащайте в брой, накарайте ги да плачат. Ако имате такси за теглене и т.н - теглете максимални суми, теглете от техните банкомати. В нашия офис има 2 банкомата един до друг, на различни банки, масово хората не се съобразяват, теглят от кой да е. Банките печелят и от това. Теглят се кредити за щяло и нещяло. Теглете само при остра нужда или при възможност за инвестиции.

Няма да забогатеете ако ги правите тези повечето дребни неща, то е ясно, ама ако всеки го прави, много по-малко пари ще изтичат в лапите на банкерите. Не знам как са таксите за банкови услуги по света, ама тук ми се струват огромни.

Експресбанк е пътник, влива се в ДСК до някалко месеца софтуерно и юридически.

тая навина за 4лв + 1,5% от теглене с банкомат от дебитна карта нещо ми се струват нереалистични. тези такси следва даса стотинки...
 
Хора аз едно не мога да разбера, какво ще се случи със спестяванията ни. Сега имам 30000лв. с тях мога да си купя 30 декара земя по 1000лв. декар. След като влезе еврото спестяванията ми ще станат 15000€ но ще мога ли да си купя пак 30 декара земя, ще стане ли земята 500€ декар или 1000 € декар, което означава, че спестяванията ми ще ги изяде инфлацията наполовина. Става въпрос стоките как ще се променят, надявам се да сте ме разбрали какво имам предвид. Благодаря за отделеното време.
 
Последно редактирано:
Хора аз едно не мога да разбера, какво ще се случи със спестяванията ни. Сега имам 30000лв. с тях мога да си купя 30 декара земя по 1000лв. декар. След като влезе еврото спестяванията ми ще станат 15000€ но ще мога ли да си купя пак 30 декара земя, ще стане ли земята 500€ декар или 1000 € декар, което означава, че спестяванията ми ще ги изяде инфлацията наполовина. Става въпрос стоките как ще се променят, надявам се да сте ме разбрали какво имам предвид. Благодаря за отделеното време.
Купувай злато за по-сигурно.
 

Горе