Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

noak

New Member
Здравейте,

Реших да отворя скромен онлайн магазин за ръчно изработени бижута, накити и т.н. Тъй като имам фирма и касов апарат, ще си пускам бележки към всяка една поръчка и ще си осчетоводявам всичко. Интересува ме, обаче, задължително ли трябва да имам договор с някоя куриерска фирма? В смисъл такъв - мога ли да бъда редовен като изпращам пратки без да имам сключен договор с Еконт или Спиди. Не знам от юридическа гледна точка как стоят нещата, но по мое мнение не би трябвало да подлежа на санкции, ако нямам договор, тъй като така или иначе всеки артикул ще бъде придружаван от касов бон с данните на фирмата ми.

Благодаря на отзовалите се!
 
От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Отговора е - да и в момента си редовен.

Ако обаче имаш сключен договор можеш да вземеш едни отстъпки. Примерно при Еконт започват от 20%, за Спиди не съм сигурен точно колко, но и там имаш отстъпки.
 
От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Да, точно това ме интересуваше, да бъде редовен.

Проблемът не е в сключването на самия договор, нищо не ми пречи да подпиша. Има друг момент, обаче. Мой близък, който има голям магазин за дрехи, ми сподели че мога да подготвям товарителници чрез неговия модул и ще ползвам неговите отстъпки, само че като физическо лице - все едно като клиент. Mен това повече ме устройва, защото нито Еконт, нито Спиди могат да ми дадат първоначална оферта, като неговата, по простата причина че той изпраща по 80 пратки дневно.
 
От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Привет,

никой не те задължава да имаш договор с куриерска фирма. Ползваш услугите, на която искаш куриерска фирма.

Сключвайки договор с Еконт получаваш 20% отстъпка от редовните им цени. Независимо какво количество пратки подготвяш - ако ще да са и 2 на месец. Вече, когато станеш голям, може да се пазариш за 25 и повече проценти.

Свържи се с тях и си направи договор за тия отстъпки и си действай сам. Имаше и още някакви благинки за едни точки, които не си ги спомням много. Може някой от другите съфорумци да се сещат повече.

Успех и много продадени бижута.
 
От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Противно на очакванията – аз съм от хората, които НЕ препоръчват подобно нещо, т.е. договори, след като може да се мине и без тях за получаване на 20%-овата отстъпка.

Използването на модулът на „близкият ти човек“ е добра идея и един от начините за преборване с бюрокрацията, ползвай неговия модул. Така хем ще имаш 20% off, хем и той ще получа 1 или 3% беше, нещо такова. И 2-мата ще сте доволни.

…друг е въпросът, че реално можеш и без КБ remotely. Ето и дискусия по темата.
 
От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Да, точно това ме интересуваше, да бъде редовен.

Проблемът не е в сключването на самия договор, нищо не ми пречи да подпиша. Има друг момент, обаче. Мой близък, който има голям магазин за дрехи, ми сподели че мога да подготвям товарителници чрез неговия модул и ще ползвам неговите отстъпки, само че като физическо лице - все едно като клиент. Mен това повече ме устройва, защото нито Еконт, нито Спиди могат да ми дадат първоначална оферта, като неговата, по простата причина че той изпраща по 80 пратки дневно.

Винаги ми е бил любопитен този начин на разсъждение "не искам така, щото на мен няма да ми дават толкова, колкото на еди-кой си". Хубаво де, ама нали не мислиш, че и той е тръгнал с летящ старт? А дори да е, има много по-тънък момент, а именно: Ти ако не тръгнеш от някъде, то никога няма да стигнеш където са другите. След една година или пет ти пак ще си тук, където си сега, защото си брулил през чужд акаунт. И ако тогава обаче пратките са ти нарастнали като обем на какво ще стъпиш за да договаряш отстъпки?

Това е същото като и с мой клиенти: "давате ли отстъпка за фирма?" И чака да му дам 20% САМО защото е фирма, иска да купи нещо за 300лв, което смята за колос в пазаруването, а и най-вече "щото съм фирма и фирмите пазаруват повече, и аз може и да почна". На това винаги казвам 2 неща:
1. Имам клиенти физ. лица, които реализират в пъти по-сериозни обороти при мен от колкото повечето фирми-клиенти
2. Ще има отстъпки след като попазарува много и често от мен.

Просто няма как на старта, без история като отношение с даден контрагент да искаш да цедиш на макс "като другите".
 
  • Like
Реакции: Anly
От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Ако можеш да напишеш в магазина си "Ако пазарувате от тук, доставката ви ще струва с една трета по-малко!", хич не се колебай.
Мизерните суми, които ще спечелиш от пряк договор, ги подари на твоя познат.
Ако ти нарасне работата, и можеш ти лично да получиш 30% отстъпка за доставката, вече може да си направиш пряк договор.
Тъй или иначе, сумите за транспорт ги плаща клиента, и не можеш да ги осчетоводиш като разходи на фирмата си.
 
От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Ако можеш да напишеш в магазина си "Ако пазарувате от тук, доставката ви ще струва с една трета по-малко!", хич не се колебай.
Мизерните суми, които ще спечелиш от пряк договор, ги подари на твоя познат.
Ако ти нарасне работата, и можеш ти лично да получиш 30% отстъпка за доставката, вече може да си направиш пряк договор.
Тъй или иначе, сумите за транспорт ги плаща клиента, и не можеш да ги осчетоводиш като разходи на фирмата си.

Не е точно така, защото ако предлага безплатна доставка, той ще я плаща и съответно си я минава като разход...
 
От: От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Не е точно така, защото ако предлага безплатна доставка, той ще я плаща и съответно си я минава като разход...

Да, това е така. Но е друга ситуация от това, което съм написал.
 
От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Добре, а ако си имаш договор пратките подготвени от трети лица през твоя модул на Еконт считат ли се в бройката за процента ти? Че получаваш там някакви жълти проценти - получаваш, но ако през твоя модул правя обем това намалява ли ти твоята цена?

Нещо не мога да го намеря това инфо по общите им условия...


Иначе, да - цъкай си през на френда модула, като стигнеш 30 пратки месечно си направи договор за 20% и си ти...
 
От: Онлайн магазин - задължителен договор с куриерска фирма?

Добре, а ако си имаш договор пратките подготвени от трети лица през твоя модул на Еконт считат ли се в бройката за процента ти? Че получаваш там някакви жълти проценти - получаваш, но ако през твоя модул правя обем това намалява ли ти твоята цена?

Нещо не мога да го намеря това инфо по общите им условия...

Не, защото всичко е вързано към юзъра, с който влизаш. Дали е твоят или моят модул няма значение. Разликата е, че то в твоят с твоето потребителско като влезеш и на дестинация ОТ ще знае системата и го вади. Ако аз влеза в твоя обаче, няма да ме познае. То така вади и %-тите - на база акаунт.

Този начин на трупане на обем пратки както си го описал има значение, ако ти си да кажем с 20% и почнеш да ги натискаш за 30(20-25% отстъпка + 5% комисион за теб). Тогава е съвсем друго - пускат модула ти да дава на всички въпросните отстъпки (в продавалника, някои големи форуми), хората го ползват, а ти прибираш 5% от филма. Само, че това е приложимо и си заслужава ако имаш силно оборотен сайт и хората те научат.
 

Горе