Онлайн магазин за фен артикули

Mugen

New Member
Здравейте на всички, от доста време не бях писал във форума, но отново съм тук за да реализирам първия си проект. Естествено ще ми трябва вашата помощ за голяма част от изработката и оформлението на магазина.
Преди да започна с проблемите ще ви кажа с две думи какво точно ще продавам. Главният продукт с който започвам са чаши с различни картинки изработени от мен. Темите ще са различни и обширни(примери: филми, игри, музика, коли и мотори и тн.).
Идеята за проекта е онлайн магазин с най- богат избор на модели и естествено нормални цени а след време ще съм готов да предложа и на всички вас дропшипинг услуга.
Първата пречка пред която застанах е името на магазина и домейна. Така и не измислих име което да подхожда на това което правя. Идеята ми е да е кратко, ясно и запомнящо се. Всички идеи и съвети са добре дошли.
Втората стъпка е да намеря човек за изработка на логото. Имам бледа представа за визията.
Ще спра до тук с обясненията и ще продължа след като имам отгавори за първите две точки. Готов съм да отговарям на всякакви въпроси.
 
Макар съм доста начинаещ аз бих процедирал така:
1. Задължително бих взел домейн .com нищо, че е за БГ пазара има писано много по въпроса.
2. В началото заеби логото не давай пари, инвестирай парите за друго ако се разровиш в Youtube има чудесно обяснени клипове по тоя въпрос.
 
Съгласен съм с теб за .com домейните, но повечето са заети. Относно логото, няма как да го пропусна по простата причина, че бранд без лого не е бранд. Аз искам да се докажа с логото си.
 
За това не ти го обясних по подробно за да прочетеш сам как тълкуват нещата специалистите и какво пишат по въпроса. Бранд та бранд едно и също се повтаря от устата на всеки, кои сме ти аз в началото?
Аз лично место в началото да инвестирам парите за лого бих ги инвестирал за уникално съдържание и други по важни неща а после като тръгнат нещата ще му мисля за лого и т.н, но ти си знаеш най-добре.
 
Може и да си прав. Премислих малко нещата и има логика. Както и да е, предишната стъпка е по важна от логото. Главно заради нея написах темата. Графичните неща и сам ще ги направя.
 
Тя топлата вода е открита следвай стъпките на професионалистите и най-вече успешните ти конкуренти и ще успееш.
В началото и аз доста четох и се чудих как да станат нещата, сега остана само да намеря от къде да зареждам стока на принципа дропшипинг и ще пусна онлайн магазин.
 
Ами да ти кажа честно успешни конкуренти в гугъл не намерих. Нито един от магазините в интернет не може да ми стигне цената за 1бр.
 
Ще ъп-на малко темата с един предполагам доста интересен въпрос.
Opencart или WP WOOCOMMERCE?
Кое от двете използвате и какво ви накара да го изберете?
 
Може и да си прав. Премислих малко нещата и има логика. Както и да е, предишната стъпка е по важна от логото. Главно заради нея написах темата. Графичните неща и сам ще ги направя.

За логото има 2 бюджетни решения - canvas.com и fiverr.com. Първото аз самата ползвах за моето лого, като след това познат дизайнер само ми го доизкусури технически. Второто - срещу 5$ хората правят лога, просто трябва да избереш на кой да възложиш и супер бързо ще имаш предложение. В този вариант важно е заданието ти да е максимално ясно и по възможност да има референции какво харесваш. Надявам се да съм ти била полезна!
 
За логото има 2 бюджетни решения - canvas.com и fiverr.com. Първото аз самата ползвах за моето лого, като след това познат дизайнер само ми го доизкусури технически. Второто - срещу 5$ хората правят лога, просто трябва да избереш на кой да възложиш и супер бързо ще имаш предложение. В този вариант важно е заданието ти да е максимално ясно и по възможност да има референции какво харесваш. Надявам се да съм ти била полезна!
Здравей и благодаря за идеята.
Мисля, че най добрия и разумен вариант е сам да го направя. Искам да е нещо оригинално и изпипано и съм сигурен, че никой няма да го направи за 5$. На мен ще ми отнеме 2-3 дни, но се надявам да си заслужава отделеното време.
 
Здравей и благодаря за идеята.
Мисля, че най добрия и разумен вариант е сам да го направя. Искам да е нещо оригинално и изпипано и съм сигурен, че никой няма да го направи за 5$. На мен ще ми отнеме 2-3 дни, но се надявам да си заслужава отделеното време.
Според мен тези 5$ са само кукичка, с която да се хванеш на хорото, защото след това ще ти потрябва фб кавър или нещо друго и естествено ще се обърнеш към човека, който вече познава идентичността на марката ти...както и да е. Щом сам можеш е най-добре. Успех!
 
Преди да започна с проблемите ще ви кажа с две думи какво точно ще продавам. Главният продукт с който започвам са чаши с различни картинки изработени от мен. Темите ще са различни и обширни(примери: филми, игри, музика, коли и мотори и тн.).
За съжаление и 5-те теми, които си изброил, най-вероятно ще нарушават авторските права на редица компании и артисти. Препоръчвам ти добре да помислиш дали това е далновидна дългосрочна стратегия, защото един ти трябва да тръгне след теб и ще ти нулира компанията завинаги.

Казвам го като човек, който продава подобни чаши, тениски, и 200+ други артикула с мои собствени print-on-demand дизайни. Винаги е по-добре да заложиш на евъргрийн ниши, които не нарушават авторските права на когото и да било, защото това превръща дизайните ти в активи, които могат да ти носят пари десетилетия напред.

А относно това как можеш да разбереш дали нарушаваш авторските права на някого, дори с твои собствени дизайни, задай си следните въпроси:

1. Този дизайн използва ли елементи от интелектуалната собственост на някой друг по непозволен от закона начин?
2. Ако дизайна не използва непозволени изображения/фрази, дизайна използва ли елементи и фрази, които хората биха автоматично асоциирали с бранда на дадена компания/творец?
3. Това пародия на дадена интелектуална собственост ли е?

Ако отговора на който и от тези 3 въпроса е да, просто не се занимавай -, защото е въпрос на време някой да реши да направи кеш-ин като си потърси правата в съда.

Освен това един евъргрийн дизайн можеш да го ползваш на десетки места, докато един дизайн нарушаващ копирайт можеш да го ползваш само в собственият си сайт/със собствена преса, защото никой себеуважаващ се принт он деманд бизнес не би докоснал нарушаващи копирайта дизайни с 10 метрова пръчка.

Апелирай към емоциите на хората, свързани с по-ежедневни и общи неща. Няма да повярваш за какви глупави тениски или чаши чарджвам по 50-60-70лв. американците. И поне спя спокойно, че бизнеса който съм изградил е дългосрочен и никой не може да ми каже копче, а печалба от 25-30лв. на тениска/мъг не е никак зле за еъргрийн дизайни. Да, сигурно мога да продавам 50% повече ако заложа на Game of Thrones мърч, но във всеки един момент може бранда ми да изгърми - не си заслужава притесненията, пари има достатъчно за изкарване и с white hat тактики.

Лично мнение.

Като човек който се занимава и с писане на книги - ако някой тръгне да прави фен артикули по моите книги и преценя, че изнаглява, ще го съдя само заради принципа на това, че се опитва да го играе прекалено хитър.

Не е добра дългосрочна стратегия да градиш бранд като нарушаваш и пречиш на бранда на другите - рано или късно на някой ще му писне и бизнеса ти е дотам.
 
Последно редактирано:

Горе