Отдаване на апартамент през AirBnb и деклариране на доходи

Здравейте,

Скоро попаднах на тема относно платформата за краткосрочни наеми aibnb, но темата беше стара и реших да отворя нова.

Значи ситуацията е следната:

Разполагам с жилище, което ще е свободно през летните месеци и идеята ми е да се възползвам по някакъв начин от тези активи. Доста прочетох по темата за airbnb и мисля да опитам... Апартамента е с добра локация, в хубав квартал, на 5 мин с трамвай № 7 до центъра. Става въпрос за София.

Въпроса ми възниква от там, че никъде не успях да открия в нета как точно се осчетоводяват тези приходи и какви данъци трябва да се плащат. Някои познати казват, че платформата не издавала финансовата си информация и все още можело и да не се плаща на държавата. Но това мен малко ме съмнява.

Моля, ако някой се занимава с отдаването на апартаменти към платформата или е по-наясно с документалната процедура да сподели малко опит.

Благодаря.
 
Ако платформата не осведомява НАП и отдаваш на физически лица може да минеш метъра.
Ако искаш всичко да е изрядно трябва в месеца следващ тримесечието на придобиване на дохода да го декларираш и платиш данъка. И на следващата година декл.чл.50
 
на 5 мин с трамвай № 7 до центъра.
Тъкмо реших, че за Париж говориш и ти уточни, че е София ...
Прецени си риска - плащане на 10 % данък срещу бомба в жилището и невъзможност да влезеш в него (примерно).
Добре изготвения договор за наем за мен е задължителен ...
 
Кой те излъга, че не можеш да влезеш?
 
Е то верно, може и при ядрения колайдер да влезеш, но може да те обвинят в тероризъм.
В случая с твоя имот и владелец твоя приятел, който нощува там без договор, ще бъде самоуправство ..
 
Е то верно, може и при ядрения колайдер да влезеш, но може да те обвинят в тероризъм.
В случая с твоя имот и владелец твоя приятел, който нощува там без договор, ще бъде самоуправство ..
Ти някога през живота си виждал ли си договор за отдаване на наем?
Самоуправа ще е да ги гониш, без процедура - а тук си говорим дори и за няколко дни, не месеци в AirBnB ...
 

Горе