Относно авторските права в youtube.

madmax3

Member
Здравейте,

Свалих няколко видеоклипа от youtube. Песните са от сръбската естрада (не фолк) и са издадени преди повече от 20 години, ако това има значение.

Направих превод на български и отново ги качих като нови файлове. Появи се съобщение "Открито съответстващо съдържание на трета страна" и бутони "Потвърждаване" и "Оспорване".

Аз, естествено, нямам претенции за авторски права, нито смятам да ги използвам за комерсиални цели.

Та имам следния въпрос: Какво трябва да направя в случая ? Какво ще стане ако потвърдя, че наистина тези клипове са на друг ?

Благодаря предварително на всички.
 
От: Относно авторските права в youtube.

От собствен клип, на Коледен бал в училище, ми хвана озвучаващия в салона валс, че бил с "Открито съответстващо съдържание на трета страна". Оспорих няколко от вариантите, но все не ми признаваше оспорването.
Накрая му писах обяснение, че музиката е от СД към учебник за училище, треснах му автор на учебника и издателството, и го оставих да мисли. Още го води под този параграф, но е публичен и се гледа.
Клипа от снимки с Булат Окуджава също ми го оцени с "Открито съответстващо съдържание на трета страна", но въобще не си дадох труда да разбера за какво точно. Там има и една снимка от уличен моден фотосеанс в Австралия, може и за нея да се е хванал. Въобще нито оспорвах, нито потвърждавах.
Не знам какво ще се случи. Заплахата при оспорването бе, че съм рискувал да ми изтрият профила.
Майната им!
Валса в първия клип май е от 19-ти век. Но точно за него се хвана. Преди него има друга музика, за нея нищо не каза, но валса дори ми го описа най-подробно кой е, от кой композитор, и от коя секунда започва.
 
От: Относно авторските права в youtube.

Сега погледнах. Оспорването е отхвърлено.
Иска е от Universal Music Publishing.
Валса е написан 1882 година.

Това е положението - монопол!

При търсене в тубата само по немския начин на изписване името на валса излизат "около 3,040 резултата".
 
От: Относно авторските права в youtube.

Ако ти мачне third party content и не си 100% сигурен че правата не са твои или не са с отворен лиценз за препоръчване е да не правиш нищо. Няма да те санкционират, но нямаш право на монетизация на този клип

Можеш да си го оптимизираш за трафик и да си поставяш линкове в описанието без проблем
 
От: Относно авторските права в youtube.

Аз се разрових повече, дори стигнах до училището за авторско право. :D Можех да го изкарам и да се сдобия с диплома.
На мен текста в тубата ми е малко префърцунено написан, но се напънах, и мисля че разбрах това нововъведение.
Как да проверите съответствията си при идентифициране на съдържанието

Можете да прегледате всичките си съответствия при идентифициране на съдържанието в секцията Известия за авторски права в профила си. Ако видеоклипът ви е блокиран в цял свят, това ще повлияе отрицателно върху реномето на профила ви и може да загубите достъп до определени функции.

В случай че смятате, че съответствието при идентифициране на съдържанието на видеоклипа ви е правилно, може само да го потвърдите и да продължите напред. Ако обаче сте на мнение, че системата е идентифицирала погрешно клипа ви, е възможно можеда оспорите съответствието.
....
Почернения текст го разтълкувах така: Ние намерихме съдържание във вашия клип, за което в базата ни данни се твърди, че е съдържание на трета страна. Признайте това и да продължим напред.
Та взех, че потвърдих.
Сега, във видеомениджъра ми, срещу клипа се мъдри "Потвърдено съдържание на трета страна."
От тук нататък, ако имам приходи от този клип, третата страна има право на част от тях. Може да предяви това си право и гошо ще ни делка кинтите. А третата страна може само да се интересува от статистиките на видеоклипа и да не иска пари. Може да го забрани за излъчване в определени страни. И т.н.

Както обикновено, когато има забележки за нещо, чиляк трябва да се поинтересува и образова, а не да се ерчи и да псува. :oops:
 
От: Относно авторските права в youtube.

Нямам намерение да печеля пари от това. Да разбирам ли, че ако потвърдя авторското право на другия, всичко ще е наред ?
 
От: Относно авторските права в youtube.

Ще ме побъркат от youtube!
Чуйте - за какъв звук са предявили авторски права от трета страна?!

[video=youtube;Fgygi3N7k6c]http://www.youtube.com/watch?v=Fgygi3N7k6c[/video]
 
От: От: Относно авторските права в youtube.

Ама тази песен е голям хит и беше номинирана за не си спомням коя от големите награди, а може и да я е получила.
За валса работата е друга - там вероятно правата са за изпълнението.
Ако сте любопитни как стои въпроса със снимките можете да прочетете повече от бат'Гошо за picscout, Getty images и extortion letter.
На фона на изродите от Гети тубата са мили госпожици.
 

Горе