Относно форумно администриране

K.D.Sign

New Member
Имате форум, но не всички са ви приятни, как ще постъпите, с брадвата и директно банн за гадовете или е по-добре да оставите форума да се развива и регулира демократично, по възможност с най-малки корекции от ваша страна. Ясно е, че за всяко нещо има по хиляда мнения, не само в политиката, а за всяко елементарно нещо.
Ама как да вземеш страна става страшно, аз си мълча и гледам сеир, ако ме питат, тогава си казвам мнението
Винаги има претенции към администрирането, има и обвинения за бездействие, но аз не мисля, че е така
Та въпроса ми е, как се отнасяте вие, тези които имат форуми към администрирането
Влагате ли лични чувства или гледате на всички потребители като клиенти, а клиента е винаги прав
Строги ли сте към нарушителите, имате ли някаква система за банн или предпочитате демократично разбиране
 
От: Относно форумно администриране

Истината е по средата. Не можеш да режеш хора, които не са ти симпатични или не споделят твоята гледна точка, режеш само ако нарушават правилата (писани и неписани) и гледаш максимално да се абстрахираш от личните ти симпатии и разбирания. В такъв момент се стараеш въобще да не поглеждаш вляво да видиш кой е писал мнението, преценяваш го само на базата на съдържание, но не и на автор. Трудно е, и няма как да се избяга от обвиненията, че симпатизираш на тоя или оня. За това и като има нагорещен спор или диалог, който е силно вероятно да нарасне в кавга е хубаво да не взимаш позиция, дори да имаш ясно изразено мнение по темата. Да, това те прави малко по-пасивен участник и не можеш да влезеш с пълна мощ в дискусиите, но това е част от администраторското проклятие. В противен случай А и Б започват да се карат, чисто идеологически си взел страната на А, но темата ескалира в лични нападки. 100% гаранция, че за всяко редактирано/изтрито мнение на Б той ще си мисли, не че е нарушил правилата, а че го цензурираш заради мнението му. Дали си направил същото с А, няма много значение за него.

С времето човек придобива инстинкт още от отварянето на темата да предугади дали е възможно да стане конфликтна и гледа да не се намесва с лично мнение :) Чакаш я да стигне до евентуалната ескалация и до степен вече да не произлиза полезна информация и теглиш ключа. А полезната информация в дадена тема е обратно пропорционална на количеството лични нападки в нея, за това и си сигурен, че когато нещата ескалират, общо взето трудно ще се върнат в полезния коловоз. Трудно, не и невъзможно, но да не се отплесвам...

Споменах за писани и неписани правила. Писаните са хубаво нещо, че във всеки момент можеш да се позовеш на тях и да са ти чисти ръцете и спестени нервите, но абсолютно никога не можеш с правила да покриеш всяка една ситуация. За това трябва да има и неписани, които да са на базата на вътрешните ти разбирания. Заради неписаните може да отнесеш критики, но ситуацията е, че с тях зле, без тях още по-зле. Стараеш се всякакви дискусии по правила, нарушаване, модерация и т.н да са на лични съобщение, защото публично стават панаири. Обясняваш с две думи на засегнатата страна, в повечето случаи дори да не са съгласни с теб, донякъде разбират твоята гледна точка. Ако пак не са съгласни, няма какво да се направи, agree to disagree, администраторската дума е тази, която ще натежи.

Наясно съм, че много от написаното е на контра със ситуацията в този форум като цяло, но тук идва и другият тънък момент - няма правилен и грешен начин, всеки си решава как да си управлява форума по негово усмотрение.
Съжалявам за общия отговор, но то и питанията са ти такива, общи. Ако имаш конкретен казус, дай да го сдъвчим :) До сега съм банвал само спамери от най-чист вид, все още не ми се е налагало да банвам редовен потребител.
 
От: Относно форумно администриране

Много ти благодаря за отговора, смятам, че мислим по един и същи начин за администриране
Аз никога не действам първосигнално, а чакам кавгата да се избистри, така да се каже, за да се намеся като синя каска
 
От: Относно форумно администриране

Хубаво е да имаш и някой доверен колега администратор, а дори и изцяло случаен наблюдател на форума, стига да му имаш доверие. Случвало ми се е да се изнервя и да знам, че няма как да взема бистро решение в такова състояние. Допитвам се до втори човек, който дори не е запознат със спора, да каже кое според него е правилно и кое грешно и как да се процедира. Дали трябва да се заключва темата, дали не е преминала границите и т.н. Така получаваш странична безпристрастна гледна точка, която може да е много полезна.
 
От: Относно форумно администриране

Хубаво е да имаш и някой доверен колега администратор, а дори и изцяло случаен наблюдател на форума, стига да му имаш доверие. Случвало ми се е да се изнервя и да знам, че няма как да взема бистро решение в такова състояние. Допитвам се до втори човек, който дори не е запознат със спора, да каже кое според него е правилно и кое грешно и как да се процедира. Дали трябва да се заключва темата, дали не е преминала границите и т.н. Така получаваш странична безпристрастна гледна точка, която може да е много полезна.

Все повече ми се издигаш в очите, защото се припокрива с моите разбирания за форумна администрация
Знам, че за някои няма да съм прав, но предпочитам да има форумен дух и разисквания между потребителите, а не да вземам страна
 
От: Относно форумно администриране

Конкретният подход не е от значение. Повечето хора са неспособни да управляват други хора и съответно не стават и за управа на форум. Демокрацията във форумите не работи. Там администраторът има последната дума по всички въпроси. Ако го бива да работи с хора форумът ще върви, независимо дали е по-свободен или много затегнат. Ако администраторът не става за тази работа форумът ще се провали независимо от подхода.
 
От: Относно форумно администриране

То е ясно, че няма идеално решение, въпросът ми беше, при видимо назряли спорове, да ги наречем конфликти, нужно ли е въобще да се взема страна или е по-добре да се изчистят взаимоотношениата в групата. И да трябва да се правят корекции в поведението, не е начина да се налагат банове, примерно с лични съобщения
 
От: Относно форумно администриране

Няма универсални правила. Всяка ситуация, която включва вилнееща непредсказуема група от хора изисква индивидуален подход.
 
От: Относно форумно администриране

Няма вилнееща група, може да има група от хора, които искат някакво решение политическо или друго
Може да им се даде трибуна, но няма да се противопоставям на техните виждания, защото моите са други
Ако се оформи дискусия и ме питат за моето мнение, тогава ще го дам
Но няма да проваля форума, заради моето мнение
 
От: Относно форумно администриране

Хубава тема. Абонирам се. :)
 
От: Относно форумно администриране

Зависи дали искаш да изградиш профилирано и тематчно общество генериращо, малко но качествено съдържание или ти трябва масовка MadeForA(dsence|ffiliate) и ги оставяш да си чешат комплексите.
 
От: Относно форумно администриране

Оставяш ги да пишат простотии. Все пак нали затова е форум. Целта е всеки да пише това което му хрумне.
 
От: Относно форумно администриране

По-горе правилно са ти казали,ама май повечето от форумите са масовка-единици правят и пазят тематично и чисто съдържание!
 
От: Относно форумно администриране

По-горе правилно са ти казали,ама май повечето от форумите са масовка-единици правят и пазят тематично и чисто съдържание!
Да, ама моят форум е с общо съдържание, дори и да е специализиран, пак ще има тема за общи приказки
 

Горе