От какво се правят батериите ?

Kelly

New Member
Колеги, някой от вас по една чиста случайност знае ли от какъв метал се правят батериите на електрическите коли ?
Мисля че бяха литиом иони или нещо такова.
 
От: От какво се правят батериите ?

Литиево-йонно-полимерни може и оловно-киселенни да са (те са по-сари и по-вредни).

[video=youtube;Mun1Mct6JEs]http://www.youtube.com/watch?v=Mun1Mct6JEs[/video]
 
От: От какво се правят батериите ?

Металът е литий. Причините са, че е лек, има добра проводимост и участва в йонообменни реакции.

Говориш за литиеви йони (впрочем аз съм химик).
 
От: От какво се правят батериите ?

(впрочем аз съм химик).

А нали оловните са по-стари и вече гледат да ги заместват с литиеви, защото са токсични. Май така бях чул, но не съм много сигурен.
 
От: От какво се правят батериите ?

Да, отдавна, то и литият е стара технология. В бъдеще най-вероятно ще се минава на Графен.
 
От: От: От какво се правят батериите ?

А нали оловните са по-стари и вече гледат да ги заместват с литиеви, защото са токсични. Май така бях чул, но не съм много сигурен.

Така е - говориш за оловно-цинковите батерии, но това е доста по-стара технология която все още се използва за акумулатори на автомобили. Освен това имаш никел-кадмиеви батерии и никел-металхидридни. Литиево-йонните са също малко по-стара технология, в момента болшинството батерии на мобилни телефони за литиево-полимерни. Също така имаш и сребърно-цинкова батерия и още поне 10-тина вида.

Общо взето обаче си говорим за пари. МНОГО пари. Ако една батерия за мобилен телефон е около 20 лв. само си представи колко ще струват батериите на останалите.
Затова Тойота Приус използва литиево-йонна и метал-хидридна (в зависимост от модела). Porsche Spyder 918 използва литиево-йонна с водно охлаждане - няма шега.
 
От: От какво се правят батериите ?

Имай предвид, че част от тези батерии имат проблеми с вътрешното съпротивление, не съм запознат как двигатлите се справят с тях.
 
От: От какво се правят батериите ?

Метала литий от къде мога да си го купя знаете ли хахха
 
От: От какво се правят батериите ?

Не е в течно състояние, в твърдо е, температурата му на топене е над 180 градуса. Това което четеш е, че се съхранява в парафин или петрол, т.е. също като натрий и калий и т.н. алкални елементи реагира на въздуха и формира оксиди и затова му трябва защита при съхранението.
 
От: От: От какво се правят батериите ?

Не е в течно състояние, в твърдо е, температурата му на топене е над 180 градуса. Това което четеш е, че се съхранява в парафин или петрол, т.е. също като натрий и калий и т.н. алкални елементи реагира на въздуха и формира оксиди и затова му трябва защита при съхранението.

Може и така да е - не отричам. Не съм се заглеждал.
 

Горе