От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Maverick

Well-Known Member
Лични карти с чип ще се издават от 2017

Аз съм силно скептичен към възможностите на правителството да направи достатъчно добре защитен чип. И ако няма възможност за избиране (с или без чип) ще ми е доста притеснено. Като пуснаха първите безконтактни карти имаше устройства който ги четат от разстояние и лесно можеха да се откраднат виртуално. Сега не знам как е. Надявам се с чиповете да не е същото.
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Поредната стъпка към биг брадър.
 
Ако толкова те притеснява чипът, предполагам можеш да си вкараш личната карта в микровълновата фурна за 10 секунди и вече си без чип.
 
От: Re: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Ако толкова те притеснява чипът, предполагам можеш да си вкараш личната карта в микровълновата фурна за 10 секунди и вече си без чип.

хахах +1 :)
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Наистина хубава работа но да на се окаже "българска"... Това което ще го направят на теория звучи доста добре защото така вече няма нужда от носенето на един куп документи а всичко ще става само с личната карта защото цяла информация за мен къде работя, къде живея и много голяма част от личната ми информация ще се съдържа там.

Примерно отида на MediaMarkt и си закупя мобилен телефон и на касата само си вкарвам личната карта в устройството и гаранцията ми вече се разпечатва без даже и да подписвам или попълвам каквото и да било. Но тук си има защитни механизми като ПИН (Поне моя е само ПИН силно се съмнявам да няма и други).

Но в обобщен и кратък вариант е че данните от всички служби в България ще бъдат достъпни само с поставянето на личната карта в дадено четящо устройство.

Силно се надявам да не се окаже като всяко едно друго нещо в България ... което да се започне за да се вземат едни пари и след което да се остави наполовина или просто да се замажат нещата колкото да се напише в доклада за ЕС че е свършено.
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Наистина хубава работа но да на се окаже "българска"... Това което ще го направят на теория звучи доста добре защото така вече няма нужда от носенето на един куп документи а всичко ще става само с личната карта защото цяла информация за мен къде работя, къде живея и много голяма част от личната ми информация ще се съдържа там.

Примерно отида на MediaMarkt и си закупя мобилен телефон и на касата само си вкарвам личната карта в устройството и гаранцията ми вече се разпечатва без даже и да подписвам или попълвам каквото и да било. Но тук си има защитни механизми като ПИН (Поне моя е само ПИН силно се съмнявам да няма и други).

Но в обобщен и кратък вариант е че данните от всички служби в България ще бъдат достъпни само с поставянето на личната карта в дадено четящо устройство.

Силно се надявам да не се окаже като всяко едно друго нещо в България ... което да се започне за да се вземат едни пари и след което да се остави наполовина или просто да се замажат нещата колкото да се напише в доклада за ЕС че е свършено.
Нали осъзнаваш, че това те прави адски уязвим? То ако ще е така, направо да ни имплантират по един чип като на кучетата и да ги разчитат със скенер. За какво да носим някакви лични карти, които можем да изгубим?
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Нали осъзнаваш, че това те прави адски уязвим? То ако ще е така, направо да ни имплантират по един чип като на кучетата и да ги разчитат със скенер. За какво да носим някакви лични карти, които можем да изгубим?

Дяволски си прав но аз съм "никой" не мога да променя абсолютно нищо държавата ми я налага тази лична карта така и аз я използвам пълноценно.
Ако погледнем от страната на ефикасността на тази лична карта наистина улеснява адски много неща. Но наистина до момента не съм имал основателна причина да се притеснявам от дадена институция че следи къде работя, къде живея или къде съм регистрирал дадена стока на мое име.

Но не трябва да пропускаме момента че тук личните данни наистина си остават лични и се пазят имам в предвид че няма как Пешо да отиде при Ивайло да му даде 1000лв и да ти разбере майчиното мляко този момент тук въобще не съществува. Но за България току що като го прочетох все още съм скептичен към това.

OFFTOPIC: Но съм благодарен на @Maverick че ни информира защото едва ли щях да науча близките дни за това нещо.
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Винаги съществува възможност някой да си купи информация. Самата мисъл, че "тук не се случва" е лъжлива. А относно улесняването, нека се улесняват тези, които искат. Все пак човек трябва да има право на елементарен избор. Ето, давам ти пример. Искам да си застраховам колата, обаждам се на едни и ми казват - ааа, тази кола е високорискова, трябва да й сложим GPS. Викам им, чакайте, значи ако някой тръгне да я краде и е компетентен, първо ще го заглуши на 100%, второ от какъв уй ще давам на някакви застрахователи абсолютно точно информация за живота си, къде ходя, къде ям, къде спя. Все пак, ако искам GPS, мога да си сложа и сам, нали? И отидох при други, които нямат такава практика.
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Винаги съществува възможност някой да си купи информация. Самата мисъл, че "тук не се случва" е лъжлива. А относно улесняването, нека се улесняват тези, които искат. Все пак човек трябва да има право на елементарен избор. Ето, давам ти пример. Искам да си застраховам колата, обаждам се на едни и ми казват - ааа, тази кола е високорискова, трябва да й сложим GPS. Викам им, чакайте, значи ако някой тръгне да я краде и е компетентен, първо ще го заглуши на 100%, второ от какъв уй ще давам на някакви застрахователи абсолютно точно информация за живота си, къде ходя, къде ям, къде спя. Все пак, ако искам GPS, мога да си сложа и сам, нали? И отидох при други, които нямат такава практика.

И ти си с правото си и като се замисля това е работеща и реална демокрация да имаш право на избор в всеки един аспект на живота си.
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

"И принуждаваше всички, малки и големи, богати и сиромаси, свободни и роби да им се постави белег на десницата или на челата им, за да не може никой да купува или продава, освен ония, който носи за белег името на звяра...”"
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

А какво ще кажете за отпечатъци в аптеките / болниците?
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Отново глупост на правителството - трябва да измислят по-добра причина за да ни следят.
Сякаш, ако отидеш и им кажеш някакви личен код или сегашният начин няма да ти дадат ликерствата.
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

"И принуждаваше всички, малки и големи, богати и сиромаси, свободни и роби да им се постави белег на десницата или на челата им, за да не може никой да купува или продава, освен ония, който носи за белег името на звяра...”"

+1, скоро ще се сбъдне в цял свят.
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

http://blog.bozho.net/blog/2172

малко повече инфо, с две думи електронна идентификация е цифрово ЕГН, и да уточним с едно голо ЕГН не може да се правят волеизявления(да се подписват договори за бърз кредит, да се прехвърлят пари от сметка в сметка и тнт.)

p.s. ако някой иска да спести пари за карта за КЕП, то може да използва чипа в личната карта по желание, 8-10 лева без ДДС струва...
 
От: От 2017-та. в Б-я откраднат ли ти портмонето - точат ти банката!

Дали след 10 години някой няма да направи използването на картата задължително за влизане в магазин, на концерт, и т.н., под претекст, че това улеснява проверката за възраст или продаването на билети?

Добро утро! Не е истина в какъв мрачен филм се вкарваме с това "улеснение". Оставам с впечатление, че доста малко хора си дават сметка за това.

Big Brother е това, което ни кара да не спрем телекрана.

Точно. Big Brother е също това, което ни кара да си затворим очите пред поредното безумие и да виждаме само някакво имагинерно "улеснение". Като гледам какъв овчи захлас се лее под въпросната статия и други подобни дискусии, стигам до извода, че Big Brother отдавна вече е сред нас.
 

Горе