ПРОБЛЕМ: Dual Boot Windows 7 и Linux Mint 17

D.Ivanov

Well-Known Member
Здравейте,

Ситуацията е следната: Купих си нов лаптоп без операционна система. Моделът е ACER E1-731 с HDD 1TB. Сложих му Windows 7 Ultimate и съответно направих 3 партишъна:
1. C - Тук е Windows 7 (100GB)
2. D - Тук са всички други файлове (800 GB)
3. E - Този партишън съм го предвидил за Linux Mint (100GB)

Проблема се състои в следното, че след като boot-на Linux Mint от DVD не ми излиза опция за инсталация alongside windows и ми излиза съобщение, че не разпознава друга операционна система. Странното е, че в тестовата среда си чете партишъните както са си, а като тръгна да инсталирам ми дава 1ТБ празно място (не ги разпознава).
Eто и какви точно опции излизат: http://prntscr.com/47b4f9

Някой попадал ли е на този проблем и какво е необходио да се направи за разрешаването му, така че да мога да си ползвам wibndows-a и mint-а чрез dual boot.
 
От: ПРОБЛЕМ: Dual Boot Windows 7 и Linux Mint 17

Даваш something else.. избираш партишъна който си оставил за минт-а... след което ти се замазва бут лодъра и ти стартира само минт-а, намираш урок в нета как да си го ъпдейтнеш и си свиркаш.
Днес правих същата операция само че с Windows 8 + Mint
 
От: ПРОБЛЕМ: Dual Boot Windows 7 и Linux Mint 17

Даваш something else.. избираш партишъна който си оставил за минт-а... след което ти се замазва бут лодъра и ти стартира само минт-а, намираш урок в нета как да си го ъпдейтнеш и си свиркаш.
Днес правих същата операция само че с Windows 8 + Mint

Като дам на something else ми изкарва целият хард 1 ТБ празен, не ми чете отделни партишъни.
 
От: ПРОБЛЕМ: Dual Boot Windows 7 и Linux Mint 17

Омазал си партишъните. Като стартираш LiveCD какво виждаш за партишъните?
И защо си си причинил ужаса да ползваш Windows за цепене на диска :D
 
От: ПРОБЛЕМ: Dual Boot Windows 7 и Linux Mint 17

Омазал си партишъните. Като стартираш LiveCD какво виждаш за партишъните?
И защо си си причинил ужаса да ползваш Windows за цепене на диска :D

Виждам само един партишън 1 ТБ и това е, не разпознава въобще никакви партишъни, а те иначе са 3 на брой. В тестовата среда от ДВД-то си се показва всичко имам достъп до партишъните, но когато дам на инсталация не ги разпознава, не разпознава, че има друга ОС.
 
От: ПРОБЛЕМ: Dual Boot Windows 7 и Linux Mint 17

Май ще прибягвам къмкардиналното решение да затрия windows-a и да си кътам с Mint-a понеже не намерих решение на проблема.
 
От: ПРОБЛЕМ: Dual Boot Windows 7 и Linux Mint 17

Може би е късно за отговор, но темата излиза в гугъл търсенето, затова ще отговоря.
Партишъните трябва да ги разделиш със линукс програмата GParted, като партишъна, на който ще е линукс-а трябва да е ext4 файлова система. Windows използва ntfs файлова система
 
От: ПРОБЛЕМ: Dual Boot Windows 7 и Linux Mint 17

Може би е късно за отговор, но темата излиза в гугъл търсенето, затова ще отговоря.
Партишъните трябва да ги разделиш със линукс програмата GParted, като партишъна, на който ще е линукс-а трябва да е ext4 файлова система. Windows използва ntfs файлова система

До колкото знам, Windows 7 щом види ext* файлова система спира с инсталацията, т.е. няма как първо да направиш дяловете с GParted и след това да инсталираш Windows.
Някъде другъде е проблема, но нямам никаъв опит с Mint.
Ако все още не си затрил всичко, отвори един терминал и виж какво вади

cat /proc/partitions
 

Горе