Плащане на данъци - 2013

dimitkoster

Active Member
Здравейте колеги, знам, че много хора тук не обичат думата данъци, но съм сигурен, че има и други, които предпочитат да за изрядни.

Тъй като вчера минах през целия процес, който не е сложен, но малко объркан.

За подаване на данъчна декларация ви трябва:
- форма 2001
- приложение 1 - за доходи от трудов договор (необходима ви е служебна бележка за дохода и удържания данък)
- приложение 3 - доходи от друга стопанска дейност - (тук се включват всички доходи от афилиейт, реклама, комисионни, продажби в ebay и други подобни)
Ако имате доходи от афилиейт или други, за които са ви удържани данъци трябва да приложите служебната бележка за това.


След като попълните тези две приложения по детайли ще трябва да изчислите облагаемият доход (общо за всички доходи), както и платения данък до момента.

След това ще ви излезе сумата, която трябва да платите (в моя случай продажбите от eBay - за които не съм плащал данъци пред годината).

След като изчислите сумата трябва да си направите регистрация в НАП - ето ТУК

Влизате в профила си > Ново плащане > Платежно нареждане > Плащане на данъци по републикански бюджет, вноски за ДОО,ГВРС,УчПФ и НЗОК

Избирате към кой град и коя община да платите данъка. Отваря ви се платежното нареждане и попълвате сумата, която трябва да платите.

Потвърждавате и ви пренасочва към ePay.bg.

После това платежно трябва да го приложите към данъчната декларация, заедно със служебните бележки

Това е всичко

Крайният срок е 30.04.2013.

Ето и още малко инфо ТУК
 

Горе