Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

dertre

Well-Known Member
Днеска получих едно забавно писмо което ме накара искрено да се смея, но и да се замисля. Писмото гласеше :
Покана за доброволно изпълнение на основание чл.182 ал.1 от Данъчно-осигурителен процесуален кодекс, Ви поканваме доброволно да си свалите гащите и да ни дадете 20 лв. (това последното е шега с гащите).
Та в общи линии са ми изпратили глоба за Автомобил който не е моя собственост и е отписан от данъчното 3 седмици преди деня в който е глобен новия собственик. Интересно ми е сега ако почне частен съдебен изпълнител (за 20 лв глоба едва ли) и стигнем до запориране на мои сметки и т.н. и в един прекрасен момент осъдя същия ЧСИ за това, че ми запорира сметките неоснователно (автомобила е отписан от данъчното и си имам договор за покупка продажба на същия 3 седмици преди глобата) и да им кажа аз на тях как може да ме притесняват с такива "заплашителни писма".

Най забавното от всичко е самия фиш на който пише:
"Днес ...... подписаният ..... (името на полицая) на длъжност ...... при ..... установих, че ..... (моите имена) собственик на МПС (МПС отдавна не е мое) е паркирал неправилно и му налагам глоба ..."
Как е установил след като не съм вече собственик на въпросния автомобил, не карам въпросния автомобил от 3 седмици и по това време съм бил даже на море и имам свиделите (явно съм се клонирал) ?!? Ами утре ако новия собственик участва в ПТП и утрепе някой и вземе, че избяга да не ми се натресат в нас качулатите и да се чудя какво става... Е такава държава честно няма.
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Това щото нали няма достатъчно служители и инфото прекалено много се бави :)
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Като си купи човек автомобил има период от 2 седмици в който трябва да го регистрира в КАТ. Ако не го е направил още - нормално при теб да идват глобите? :)
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Ами не е нормално. Нормално е да се провери на кой на името се води в момента на нарушението. Тъй като аз съм го отписал в данъчното (това е единственото задължение на стария собственик, няма ходене до КАТ и т.н. а само отписване от данъчното) е нормално да видят, че не се води на мое име. Ама все пак сме в България и тук нормалното не е това което е . Периода за КАТ е 1 месец ако не се лъжа, а за данъчното е 2 месеца.
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Не е точно така :)
Тъпаците искат да отидеш в кат да си покажеш договора като продаваш. Скоро имахме даже по-голям проблем. Продадохме колата на жената преди 4 месеца, преди месец получава известие да отидете до пощата и се усъмнихме, че е снимка. Е оказахме се прави. Снималия новия собственик в деня на на продажбата като се прибирал към Варна с превишена скорост в Севлиево. С връзки се оправихме, казвам с връзки, защото без връзки трябваше да ходим до севлиево да обжалваме и да представим договора :)
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

По закон ти не си длъжен да ходиш в КАТ. Няма такова нещо като ходене в кат. На 99% съм сигурен защото това ми е втора кола която продавам и преди това съм продавал 2 мотора. Къде точно в КАТ си показваш договора за покупка продажба ?
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Ето какво бих ти препоръчал.
Тъй като има искане за доброволно изпълнение, вероятно са ти оставили някакви свои координати (надявам се не е само банкова сметка). В най-добрия случай ще се разберете с малко приказки, тъй като все пак е станала грешка.
Ако не мине това, идва по-гадният вариант. Обжалваш този акт по АПК (Административен Процесуален Кодекс). Лошото е, че май бяха си сложили долна летва 50лв, под която не може да се обжалват глоби. Ако не са го променили това, попадаш в поредната абсурдност на държавата - имаш право, но няма правно установен ред да го получиш.
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

1. Под сто лева не могат да ти пратят съдия изпълнител.
2. Ще ти го натресат служебно в данъчното на общината (сега май отдел НАП) по адресна регистрация.
3. Там седи 3 години и след това се изтрива автоматично. (законово решено, преди беше 5 год по закона за счетоводството (първичен счетоводен документ), сега е по закона за задълженията, май). В тези 3 год единствен проблем може да бъде, ако ти искат някъде справка за неплатени задължения към държавата.
Опитват да се ебават при плащане на данък жилище и подобни операции. Аз съм го кръстил "Хванах нарушител на касата, когато дойде да си плати нещо друго!". Обясняваш , че нямаш толкова пари в себе си, и че данъците са с приоритет над глобите, така че са длъжни да вземат парите за данъците.
4. Винаги имаш право в тридневен срок след връчване на акта (какъвто и да е, за каквото и да е!) да дадеш допълнителни писмени обяснения и да приложиш съответни документи. Същото може да се направи в 14 дневен срок с издаденото наказателно постановление, основаващо се на акта. Ако издаващия акта не е съгласен с теб, се отива автоматично на съд. И в двата случая ходиш в КАТ за подаване на обяснения или възражения.
До 50 лв, мисля, не подлежат на обжалване. Което не означава, че си без права. Подават се обяснения, а не обжалване.
Пишещия акта е във връзка с база данни КАТ, не с НАП - това не му е в сферата. База данни КАТ не се променя до издаването на нов талон на името на новия собственик. Аз съм опитвал да бракувам кола с нотариално заверен договор за покупко-продажба, но за тях важи талона на колата. Колата бе смачкана до безполезност и не виждах смисъл да харча пари за нов талон и нови номера, само за да мога да я бракувам веднага след това. Така че вероятно още им седи в базата данни.
Всяка бюрокрация си има свои особености. Хубаво е да се знаят, за да не харчи човек нерви излишно. И пари!
Но човек никога не е без права! Все пак сме 2011 г в Евросъюза...

Сега видях за фиша. Да, фиш не се обжалва. Но ако не го платиш в срок, ще последва съставяне на акт, и на негова база наказателно постановление.
Това е един трик за "Изкупуване на греховете". Например, пресичаш на червено. Наказанието чрез акт и НП е финансово и морално - пари и отнемане на контролни точки. Затова се издава фиш. Чрез него наказанието е само финансово, точки не се отнемат. Много хора кълват на този номер и хазната се пълни сигурно и пълноценно. За същото нарушение чрез акт и НП може да не се случи нищо - след три год не дължиш нищо, а и след някакъв период точките се възстановяват служебно. :p
 
Последно редактирано:
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

По закон ти не си длъжен да ходиш в КАТ. Няма такова нещо като ходене в кат. На 99% съм сигурен защото това ми е втора кола която продавам и преди това съм продавал 2 мотора. Къде точно в КАТ си показваш договора за покупка продажба ?

Ама колко точно си сигурен??


Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя.
(2) Приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в двуседмичен срок да предостави на службата за регистрация по местоживеене копие от договора за придобитата собственост с данните на праводателя.
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Каква е давността на тези глоби?
 
От: От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

1. Под сто лева не могат да ти пратят съдия изпълнител.
2. Ще ти го натресат служебно в данъчното на общината (сега май отдел НАП) по адресна регистрация.
3. Там седи 3 години и след това се изтрива автоматично. (законово решено, преди беше 5 год по закона за счетоводството (първичен счетоводен документ), сега е по закона за задълженията, май). В тези 3 год единствен проблем може да бъде, ако ти искат някъде справка за неплатени задължения към държавата.
Опитват да се ебават при плащане на данък жилище и подобни операции. Аз съм го кръстил "Хванах нарушител на касата, когато дойде да си плати нещо друго!". Обясняваш , че нямаш толкова пари в себе си, и че данъците са с приоритет над глобите, така че са длъжни да вземат парите за данъците.
4. Винаги имаш право в тридневен срок след връчване на акта (какъвто и да е, за каквото и да е!) да дадеш допълнителни писмени обяснения и да приложиш съответни документи. Същото може да се направи в 14 дневен срок с издаденото наказателно постановление, основаващо се на акта. Ако издаващия акта не е съгласен с теб, се отива автоматично на съд. И в двата случая ходиш в КАТ за подаване на обяснения или възражения.
До 50 лв, мисля, не подлежат на обжалване. Което не означава, че си без права. Подават се обяснения, а не обжалване.
Пишещия акта е във връзка с база данни КАТ, не с НАП - това не му е в сферата. База данни КАТ не се променя до издаването на нов талон на името на новия собственик. Аз съм опитвал да бракувам кола с нотариално заверен договор за покупко-продажба, но за тях важи талона на колата. Колата бе смачкана до безполезност и не виждах смисъл да харча пари за нов талон и нови номера, само за да мога да я бракувам веднага след това. Така че вероятно още им седи в базата данни.
Всяка бюрокрация си има свои особености. Хубаво е да се знаят, за да не харчи човек нерви излишно. И пари!
Но човек никога не е без права! Все пак сме 2011 г в Евросъюза...

Сега видях за фиша. Да, фиш не се обжалва. Но ако не го платиш в срок, ще последва съставяне на акт, и на негова база наказателно постановление.
Това е един трик за "Изкупуване на греховете". Например, пресичаш на червено. Наказанието чрез акт и НП е финансово и морално - пари и отнемане на контролни точки. Затова се издава фиш. Чрез него наказанието е само финансово, точки не се отнемат. Много хора кълват на този номер и хазната се пълни сигурно и пълноценно. За същото нарушение чрез акт и НП може да не се случи нищо - след три год не дължиш нищо, а и след някакъв период точките се възстановяват служебно. :p

А колко фиша не си плащал и са ти съставили акт?
Какво общо има фиш от кат с общината???
Големи глупости изписа :))))
 
От: От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Големи глупости изписа :))))
Рече глупака и излезе...
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Вчера явно е било ден за писъмца...
и аз получих и други ми се похвалиха че са получили...

уж всичко си плащам, ще видим ин мондей от де ги измислиха тия пари :)
 
От: От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Рече глупака и излезе...
Лелле колко ме убиди измекярБГ. Попитах прост въпрос, защото друг едвали ще разбереш!
1. Акт от кат стои в кат и ще излезе като отидеш в кат за смяна на книжка, за друг акт или подобно.
2. Имам 2 фиша - от май и юни. Не съм ги плащал, а ноември си смених всички документи и познай - в кат не излязоха !!! Дадоха си ми книжката и талона. На жената излезе акт за 10 лева и трябваше да си го плати.


Затова пишеш глупости. И пречиш на човека да прочете по-горе ЗАКОНА В КОЙТО ПИШЕ, ЧЕ ТРЯБВА ДА ПРЕДСТАВИШ ДОГОВОРА В КАТ. Моля, спри да се излагаш.
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

Това вече е конструктивно! За разлика от предишното ти бъра-бъра...
Мога само да кажа, че си бил късметлия.
Ситуацията с пресичане на червено съм я преживял лично.
Когато си сменях книжката, си платих глобите. Няма как. Но само за последните три години. Всичките ти глоби са ти в общината. Можеш да ги платиш, предполагам, във всяка банка, но със съответната комисионна.
Акта от КАТ не стои! Акта (за това се нарича така) не те обвързва с нищо. Той само описва случката (актува я). Нещо като bookmark, дано успееш това да разбереш, на дневните ти подвизи. Или нощните. На негова основа в съответен срок се издава Наказателно постановление. Което вече си те чака - и в КАТ, и в НАП, все по местоживеене. Акта и НП може да са издадени в Долно уйново, но финансовия им резултат те чака по местоживеене. Примерно в Кална бара, дето живееш. Моралния резултат - контролни точки, пък те чака в КАТ по местоживеене, пак.
Винаги имаш два начина за реакция: или се обясняваш, или не правиш нищо. Само че трябва да имаш и малко гънки, освен познания, какво точно да предприемеш.
 
От: Покана за доброволно изпълнение или НАП ме погва ...... Няма такава държава.

http://publikuvaj.com/index.php?option=com_content&view=article&id=171:2012-01-16-14-00-36&catid=1:latest-news
За съжаление наистина е така и трябва и до КАТ да се ходи. По странното е, че като отидох до КАТ, самите полицаи гледаха все едно ги лъжа. Отваряха някакви закони и четоха ли четоха. Добре, че преди това си го бях записал закона и члена:
ЗДвП
"Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя.
Чл. 180. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. водач, който:
1. праводателя, който при отчуждаване на регистрирано пътно превозно средство не съобщи в определения срок на службата, издала регистрационния номер на отчужденото превозно средство, данните на приобретателя; същото наказание се налага и на приобретателя на регистрирано пътно превозно средство, който в определения срок не съобщи по местоживеене на службата за регистрация за придобитата собственост;"
и накрая ми казаха. Дай копие на договора за продажба, лична карта и чакай. След 30 минутно чакане се върнаха и казаха, че нищо не могат да направят и нямали как да отпишат колата от данните на КАТ и да не съм обръщал внимание на писмата от Общината за неправилно паркиране. Те никъде нямало да излезнат. А кажете сега какво да прави човек ако иска да е изряден.....
 

Горе