Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

От: От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Само дето ти пращат снимката с няколко месеца закъснение и върви доказвай, че нямаш сестра. На мен така ми искаха 100 кинта за фотографията, която е направена на място дето няма камери и ченгета, били са се скрили някъде гадовета по всяка вероятност с тези цивилните Астри са били ама нема как да го докажеш.

Може да се докаже, ако в този участък няма табела "Видео Контрол". Със снимката трябва да ти е дошла подробна информация къде точно си превишил скоростта (или друго нарушение) - тоест на гърба на снимката е отбелязано на карта от рода на Bgmaps... преди два дена един познат ми показа как му е отпаднал акта в идентичен случай.
 
От: От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Може да се докаже, ако в този участък няма табела "Видео Контрол". Със снимката трябва да ти е дошла подробна информация къде точно си превишил скоростта (или друго нарушение) - тоест на гърба на снимката е отбелязано на карта от рода на Bgmaps... преди два дена един познат ми показа как му е отпаднал акта в идентичен случай.

Само дето май няма значение дали има табела или не:

http://www.vrs.bg/upload/2012/postanoveni/dec/nak/20121201/04704512_591c1012.htm

Съдът не споделя наведените в жалбата доводи за неспазване и на нормата на чл.165ал.2т.7 от ЗДвП, която се тълкува превратно. Видно от същата при изпълнение на функциите си по този закон определените от министъра на вътрешните работи служби обозначават места за контрол по спазването на правилата за движение от всички участници в движението, като поставят пътни знаци и техника за видеонаблюдение, като контролът се осъществява само в обхвата на средствата за видеонаблюдение. Нито в ЗДвП, нито в Правилника за приложението му са предвидени пътни знаци, с които да бъдат обозначени местата, където евентуално се извършва видеонаблюдение. Действително се поставят указателни табели, но по закон не е предвидено да има пътни знаци и съответно липсата им да влече незаконосъборазност на издаденият акт, установяващ нарушението. На жалбоподателя е било известно като правоспособен водач на МПС, че е длъжен да се движи в рамките на предвидената в закона скорост, поради което липсата на изрично поставена табела за наличие на радар или указателна табела за ведонаблюдение, не води до отпадане на неговата отговорност при констатиране на нарушението от обективна и субективна страна.
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Малко бъркате акт с електронен фиш.
Ако получите електронен фиш за скорост от мобилна камера, веднага отпада в съда, ако не е съставен на място.
Чл. 189. (1) Актовете, с които се установяват нарушенията по този закон, се
съставят от длъжностните лица на службите за контрол, предвидени в този закон.
(2) Редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до
доказване на противното.
(3) Свидетел по акта може да бъде и служебно лице.
(4) (Нова - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) При нарушение, установено и заснето с
техническо средство, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава
електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.
Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на
вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата,
точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното
превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство,описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.
 
От: От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Здравейте! :) В петък мой приятел си е получил постановленията за 3 акта, за нарушения направени преди повече от три години. Използвайки търсачката попаднах на вашия пост и се обнадеждих, че мога да му помогна да не му вземат книжката за 6 месеца защото с тези три акта контролните точки му се изчерпват... :S Започнах да проверявам членовете от законите, който сте цитирал да не би да има някаква промяна и попандах на Чл. 60. от ЗАНН, той гласи:
Чл.60 (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) Обжалването на наказателното постановление и на електронния фиш става чрез наказващия орган, който ги е издал. В жалбата се посочват всички доказателства, на които жалбоподателят се позовава.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) В седемдневен срок от получаване на жалбата наказващият орган я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалваното постановление или на обжалвания електронен фиш.
Това "става чрез" и " наказващият орган я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд" ме обърква....Жалбата трябва да се адресира до КАТ или до Районен съд? За всяко постановление жалбата трябва да е различна, независимо че са връчени на една и съща дата, нали? Балагодаря :)
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

За всяко постановление различна жалба.

Жалбата трябва да се адресира до съда в района на който е направено нарушението.

Изключително ясно съм го написал и в първият пост.

Успех.
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Благодаря за бързия отговор. :) Видях, че от Районен съд Ловеч са се произнесли декември месец, а жалбата е изпратена октомври. През това време съда ли информира КАТ, че постановленията се обжалват...Защото както казах, при връчването им направо са му казали да си оставя книжката, защото контролните му точки са на минус. Талона също му е в КАТ. При следващо спиране за проверка какво може да последва...Или пак ще се минава с номера за забравени документи докато не излезе решението. Вашето наказание е било месец бе книжка. Спирали ли са ви докато излезе решението?
 
От: От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

защото контролните му точки са на минус.

Яко! :D
И що така?

"Забравени документи" вървят, докато някой оправен катаджия не звънне по телефона до районното КАТ. Тогава ще стане весело - контролни точки на 0 или минус :-o означава липса на права за управление на автомобил!
 
От: От: От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Виждам, че темата е старичка и нещата са се променили, тъй като вече нямат право да те спират за превишена скорост на място, така че електронните глоби от камерите ще са отново валидни.
 
От: От: От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Не знам дали сте наясно с последните тенденции при електронните фишове, но понеже не видях някой наскоро да го е коментирал, ще споделя какво точно ми се случи на мен, така че ако някой изпадне в подобна ситуация, да не се шашка :)

В края на миналата година като се прибрах в София бях получил съобщение от някаква пощенска организация, че са ме търсили да ми връчат писмо от МВР, но не е имало никой на адреса. Въпросното писмо пристигна пак на 11-ти януари тази година, като предполагах, че е електронен фиш от страната, понеже към края на годината навъртях доста километри и беше възможно някъде да са ме снимали. Само че не беше нищо такова - беше призовка за явяване в сградата на КАТ на 9-ти януари (2 дни преди фактически да получа писмото) на осн. чл. 69 ЗМВР, като нямаше никаква информация какво, защо и как, а само, че на някаква дата през декември в 13:32 ч. съм си шофирал колата в София. Камерите в София ги знам къде са, така че това го изключих като възможност и се зачудих за какво става въпрос. Попитах тук-там, поразтърсих се и се оказа, че по този начин вече привиквали тези, които имат фишове с мобилни камери, като така избягват тълкувателното решение на ВАС, което ги направи незаконни по старата система.

Все още не съм отишъл в КАТ, а и нямам намерение, понеже не виждам как могат да ме задължат. В призовката, която са ми изпратили, пише, че при неявяване съм отговорен по чл. 200 и някой пак от същия закон май, но като отвориш закона виждаш, че въпросният член гласи съвсем други неща - какви са отговорностите на полицай, който не си върне служебната карта след напускане :) Явно са го сложили само за да плашат незапознатите.
 
От: От: От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

В призовката, която са ми изпратили, пише, че при неявяване съм отговорен по чл. 200 и някой пак от същия закон май, но като отвориш закона виждаш, че въпросният член гласи съвсем други неща - какви са отговорностите на полицай, който не си върне служебната карта след напускане :) Явно са го сложили само за да плашат незапознатите.

:D
Член 200 си е бая дълго и страшно нещо...
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Здравейте,

Моля за помощ, за да си напиша жалбата до КАТ.Съставен ми е ел.фиш от мобилна камера на 16.01.2014.Колата, с която съм заснета, е собственост на фирмата, в която тогава рзботех. Бях уведомена началото на април 2014 г. и реших да обжалвам.Получих фиша на 28.02.2014 като физ. лице. Сега се чудя какви доводи да съчиня за жалбата.
Предварително благодаря за помощта!
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Здравейте,

Моля за помощ, за да си напиша жалбата до КАТ.Съставен ми е ел.фиш от мобилна камера на 16.01.2014.Колата, с която съм заснета, е собственост на фирмата, в която тогава рзботех. Бях уведомена началото на април 2014 г. и реших да обжалвам.Получих фиша на 28.02.2014 като физ. лице. Сега се чудя какви доводи да съчиня за жалбата.
Предварително благодаря за помощта!
Доколкото знам електронните фишове със снимка не могат да се обжалват. Може и да не съм прав, но така съм чул.
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Здравейте! Бих искала да попитам за подобен проблем. На 15.6.2013 са ме снимали с мобилна камера вероятно в района на Г. Богров. Издаден ми е ел. фиш на стойност 200 лв за превишена скорост в населено място. Малко след това /май беше м.08/ и го изпратиха у нас. Приех го. Не съм обжалвала, не е и платен. Сега обаче тези 200 лв ми излизат като задължение в НАП и тъй като имат да ми възстановяват пари искат да ми прихванат и стойността на фиша. Давността, както ми обясниха, била 5 години по чл. 171 от ДОПК. Това задължение подлежи на разпределение на публичен изпълнител. На мен не ми се плащат много тия пари. Изпълнително дело не е образувано. Наказателно постановление не ми е връчено. Има ли срок за връчване на НП? Как мога да разбера дали не се счита за връчено чрез отбелязване? Къде мога да попитам - в РПУто или в КАТ? Като ида да питам да не ми го връчат? Може ли да отпадне НП в предвид, че не е връчено в срок или нещо друго? Днес цял ден четох, четох ЗАНН и ДОПК и накрая се обърках.....Ел. фиш със снимката ли играе роля на Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/?







Доколкото знам електронните фишове със снимка не могат да се обжалват. Може и да не съм прав, но така съм чул.

Могат да се обжалват в 14дневен срок, но губиш преференцията да платиш 70% от глобата. До 10 лв фишове не се обжалват.
 
Последно редактирано:
От: От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Искам да питам, понеже не бях дълго време в България. Имам актове от 2008/2009 до 2012 мисля че ми беше последния, който ми написаха.Та въпросът ми е дали губят давност, след толкова дълго време, и защо не съм получил все още НП, докато бях в България.Също така днеска ми казаха, че немогат да ми дадът необходимата информация за съставените ми "Актове", защото не съм бил пътник на Бургас!!! И трябва да се върна там където са ми съставени..!?!?!
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Здравейте,
не ми се иска да флууд-вам темата, но тук ми се струва добро място да задам въпроса си...
беше ми пратена "честитка" от КАТ от края на месец Май за превишена скорост и т.н. (патрулна кола на КАТ с монтиран радар)
Сигурен съм, че на това място нямаше (и тогава и сега) табела за контрол с радар или друг вид предупреждение....
Чудя се струва ли си да обжалвам....
Нещо не намирам инфо за последните месеци - в крайна сметка сега длъжни ли са да слагат табела за уведомление за радар (или друга) преди мястото на засичане (то основно за май месец става дума, за след 1-ви юни е ясно...)
Благодаря предварително!
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

И аз така се разминах с акт за 500 лв за без гражданска отговорност. Връчиха ми го няколко дни преди да станат 3 години. Обжалвах по доста по-семпъл и аматьорски начин и го спечелих. В решението на съда пишеше, че решението е в моя полза поради липса на доказателства :lol:
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Здравейте,

Моля за помощ, за да си напиша жалбата до КАТ.Съставен ми е ел.фиш от мобилна камера на 16.01.2014.Колата, с която съм заснета, е собственост на фирмата, в която тогава рзботех. Бях уведомена началото на април 2014 г. и реших да обжалвам.Получих фиша на 28.02.2014 като физ. лице. Сега се чудя какви доводи да съчиня за жалбата.
Предварително благодаря за помощта!

А защо ви трябва да обжалвате? Нарушили сте закона, редно е да си платите глобата. Много хунаво направиха с тези камери, само да работеха всички и да имаше повечко. Само така ще спрат убийствата по пътищата. И глобите дори са малки. Нека фа няма глоба под 500 кинта да видим кой как ще кара. Днес пред мен 2 лапета се въртяха с един чисто нов мерцедес на една улица близо до училище. Сега нямаше деца, във ваканция са, а ако бяха на училище? Колко хора трябва да умрат заради превишена скорост? Колко станаха случаите, в които 1 младеж вози 3-ма или повече младежи и да покаже как може да кара ги отрепва всичките? Повечето птп-та са заради скорост.

Аз обжалвах моят акт за гражданска отговорност, защотп аз я имах, но просто не си носех документите. В такива случаи съм ЗА обжалване, но за превишена скорост по- добре да няма прошка.
 
От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Здравейте,
бих искал да разкажа за моя случай: Преди повече от 2 год. ми написаха два акта за едно нарушение от ОБЩИНСКА ПОЛИЦИЯ ( тези дето ходят с папки по улиците и гледат кого да глобят, че си е хвърлил фаса на земята ) нарушението ми е спиране на кръстовище и на пешеходна пътека. Спрях за 30 секунди на едно не оживено еднопосочно кръстовище където 'никой не минава " да взема един документ от магазина който го работя. И до като се качвам на колата дойдоха и ми написаха два акта взеха ми и талона. Книжката ми беше изтекъл но не го забелязаха. Бях подал документите за нова книжка но не бях отишъл да си я получа тъй като по адресна регистрация съм от Търговище, а акта ми го пишат във Варна и живея във Варна. След няколко дена отидох да си получа новите документи и да върна старите но нямам талон да им върна защото ми го взеха след като им показах акта те ми дадоха само книжката синия талон не ми го дадоха тъй като не ми беше излязъл наказателното постановление нито глобата. Минаха вече 2 год. и повече нямам друг акт и друго нарушение карам без синия талон. До колкото разбрах от темата като минат 3 год. трябва да пусна възражение, че е изтекъл давността ли? Скоро получих призовка да се явя в кат да си получа наказателното постановление сигурно е за този случай. Какво мога да направя за да избегна глоба?
 
От: От: От: Полезно за шофьорите - актове с изтекла давност

Здравейте! :) В петък мой приятел си е получил постановленията за 3 акта, за нарушения направени преди повече от три години. Използвайки търсачката попаднах на вашия пост и се обнадеждих, че мога да му помогна да не му вземат книжката за 6 месеца защото с тези три акта контролните точки му се изчерпват... :S Започнах да проверявам членовете от законите, който сте цитирал да не би да има някаква промяна и попандах на Чл. 60. от ЗАНН, той гласи:
Чл.60 (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) Обжалването на наказателното постановление и на електронния фиш става чрез наказващия орган, който ги е издал. В жалбата се посочват всички доказателства, на които жалбоподателят се позовава.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) В седемдневен срок от получаване на жалбата наказващият орган я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалваното постановление или на обжалвания електронен фиш.
Това "става чрез" и " наказващият орган я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд" ме обърква....Жалбата трябва да се адресира до КАТ или до Районен съд? За всяко постановление жалбата трябва да е различна, независимо че са връчени на една и съща дата, нали? Балагодаря :)

Жалбата ти е отправена до съответния районен съд, на територията на който си извършил нарушението, но я подаваш чрез административнонаказващият орган, т.е. ако си извършил нарушение на територията на Бургас и КАТ - Бургас ти е писала акта, жалба ще подадеш до РС - Бургас чрез Началника на КАТ - Бургас. Жалбата е в свободен текст - можеш да посочиш доказателства към нея, които да имат тежест пред съда или да посочиш, че допълнително ще представиш такива. Има възможност да си подадеш жалбата и директно в съответния районен съд. Тогава от съответния РС пращат искане до органа, който те е наказал да им изпрати окомплектована цялата преписка по твоя случай, като я получат, насрочват дело...
За всяко наказателно постановление пишеш отделна жалба, тъй като всяко производство е отделно...
 

Горе