Политическите проблеми на ЕС и България като член на съюза

Големи лукуми пак. Кво общо има ЕС, и кредитите от преди соца с това, че плановата икономика реално не добавя блага, а те залъгва за некъв период, докато не дойде време да платиш сметката. Давай да скочим в още някоя тема, че тия са малко. Значи, в ЕС е като през команизма ама са е много зле па тогава е било много добре, голяма логика. Иначе изцяло свободен пазар има само в либертарианските сънища, винаги ще има регулации и кредити но плановата е съвсем друго нещо.

Еми ти заби натам, и аз исках да се придържаме, че са изградили нови производствени зали, даже и даскало да вади работна ръка, ма тебе плановата икономика не ти дава мира, после мина на фалити, та до цитати на Тошето. Големи локуми, да.

Склонен съм да приема, че не е развитието, което си очаквал.
 
Ясно когато комунист хвали строя е лош и не разбира, но когато го храни е ок ;);)
И не схващаш, че това е целенасочено нали?
 
Еми ти заби натам, и аз исках да се придържаме, че са изградили нови производствени зали, даже и даскало да вади работна ръка, ма тебе плановата икономика не ти дава мира, после мина на фалити, та до цитати на Тошето. Големи локуми, да.

Склонен съм да приема, че не е развитието, което си очаквал.
Да и аз 6 пъти ти обясних, защо това не е развитие, а залъгване.
 
Ясно когато комунист хвали строя е лош и не разбира, но когато го храни е ок ;);)
И не схващаш, че това е целенасочено нали?
Явно, като се дават данни, отново се правим на луди...

От 1980 г. до края на комунистическия режим селското стопанство на НРБ окончателно минава на дотации и търпи ежегодни загуби от над 800 милиона лева, сочат отчетите на БНБ. Когато в края на 1989 г. новият първи в БКП - Петър Младенов - нарежда да бъде спрян всякакъв износ на български храни за "братските" страни, за да не се допусне глад в разпадащата се НРБ, корифеите на социкономиката Андрей Луканов и Огнян Дойнов с почуда му отговарят: "Какво да изнасяме? Че ние вече нямаме натури!"
“... Като цяло можем да говорим за относително, а в някои случаи и за абсолютно намаляване на ефективността и конкурентоспособността на българската икономика. В основата на тази заплашителна тенденция лежат сериозни инвестиционни грешки през последните две десетилетия. Същевременно трябва да отбележим, че ние сериозно изостанахме в технологичната област, в качеството на стоките и тяхната надеждност.” - Петър Младенов за състоянието на страната, пленум на ЦК на БКП на 11 декември 1989 г.
 
Е, и аз ти дадох данни ама... от теб прихванах
Е в крайна сметка стана ясно, че са се осрали в селскотото стопанство и не само.

Например в АПК са немали пари за заплати:

“През 1987 г. Държавната балансова комисия утвърждава окончателен недостиг на средства за разплащане до 90 процента от начисленото основно трудово възнаграждение на колективите в АПК в размер на 599 337 000 лева”, се посочва в писмо на БНБ до Министерството на икономиката и планирането.

От него става ясно, че този недостиг се компенсира по следната схема – 37 млн. от собствени средства, 18 млн. лв. от банков кредит за фонд “Работна заплата” в прираста на наличната продукция и 543 млн. лв. дотации, разрешени от Министерския съвет, от които 400 млн. кредит по специални решения.

Веселин Никифоров, председател на БНБ през 70-те и началото на 80-те години,
обяснява съществуващите проблеми в този отрасъл:

„Идеите за преминаване към АПК и НАПС се наложиха по обичайния път. Авторите на тези идеи са запознавали Тодор Живков с тях, без да са ги поставяли на предварително обсъждане със заинтересуваните органи и организации. Тъкмо защото тези идеи се наложиха по този начин, започна процес на упадък в селското стопанство, до затруднения в снабдяването на населението и до загуби, които в края на краищата плати обществото. Все по-трудно и по-трудно ставаше БНБ да предоставя кредити на селското стопанство.
 
Според документите и докладите за селското стопанство и икономиката на ЦК на БКП.
Тия подчертаните с жълто и разтълкувани от Ицето Ицев ли? Ок.

А, Младенов де спа 20 години, че са сетил да плюе случващото се в страната, месец след като си е подал оставката и след скандала му с Тошето? Или 20 години насила е държан на поста външно министърче и дондуркан от дяда си Тоше?
 
Още интересни признания:

Бившият председател на НАПС и секретар на ЦК на БКП Васил Цанов посочва:

„Условията на труд през всичките тези десетилетия не се променяха по начин, който да ги стимулира. Селскостопанските работници бяха лишени от транспорт и ходеха пеша до обектите. В много от отраслите ръчният труд остана основен вид и не се облекчаваше с въвеждането на модерни и механизирани начини. Липсваше пропорционалност в заплащането на труда в селското стопанство и в останалите отрасли на икономиката. То винаги е било в ущърб на селскостопанските производители. И понеже това продължаваше с десетилетия, голяма част от селяните емигрираха в градовете, където в индустриалните отрасли заплащането беше по-високо.”


“Материалната база в селското стопанство не можеше да гарантира въвеждането на модерни съвременни способи за производство, които да доведат до непрекъснато повишаване на обема и качеството на продукцията. Основният източник на оборудването беше от социалистическите страни, а неговото ниво не беше на най-съвременно равнище.

Например един комбайн съветско или полско производство имаше далеч по-ниски качества от този, произведен в капиталистическите страни. При неговата експлоатация нивото на производителността беше по-ниска и с по-големи загуби при прибирането на реколтата. В някои отрасли на селското стопанство въобще липсваше оборудване на съвременно ниво – зеленчукопроизводството, лозарството, овощарството, тютюнът се обработваше и прибираше на нивото отпреди 9 септември 1944”,
признава Васил Цанов.


Станиш Бонев, зам.-председател на Министерския съвет (1981-1985) смята, че „причина за проявата на кризисни явления е рязкото спадане на прираста на националния доход, получаван от селското стопанство от началото на 70-те години. Това доведе до намаляване на селскостопанските ресурси, а в последните години до внос на зърно за фураж, на плодове и зеленчуци и други стоки, на които България е била традиционен производител”.
 
Още интересни признания:
Това за тютюна иди го кажи на хората в Южна България построили триетажни къщи от производството на тютюн. Предаваш думи на хора обърнали палачинка след 89та станали върли седесари и закачили се за новата хранилка. И те като Иво Инджев дето с пистолет на челото го накарали да учи в Москва:D:D:D:D:D
 
Това за тютюна иди го кажи на хората в Южна България построили триетажни къщи от производството на тютюн. Предаваш думи на хора обърнали палачинка след 89та станали върли седесари и закачили се за новата хранилка. И те като Иво Инджев дето с пистолет на челото го накарали да учи в Москва:D:D:D:D:D
Ее, чудих се кога ще ме пратиш да питам хората, много се забави. Нито един от цитираните не е бил в СДС, даже и в политиката, освен един който е останал член на БСП за няколко години. Останалата част от данните са доклади към БНБ, отчети към МФ и доклади на пленуми на БКП, преди 89г. Така че тия лукуми си ги подфърляйте с NovaPS за лично успокоение.
 
Нещо напоследък и на него не съм му фен, но тук е прав:

слави-македония.jpg
 
Ее, чудих се кога ще ме пратиш да питам хората, много се забави. Нито един от цитираните не е бил в СДС, даже и в политиката, освен един който е останал член на БСП за няколко години. Останалата част от данните са доклади към БНБ, отчети към МФ и доклади на пленуми на БКП, преди 89г. Така че тия лукуми си ги подфърляйте с NovaPS за лично успокоение.
Сит на гладния не вярва- знаеш тази поговорка. Докато не схванеш, че какъв е живота на хората през даден период е показателя който определя периода като успешен или не.
Виртуалните статистики, БВП и останалите дрън-дрън та пляс са въздух под налягане. Сутринта ми се хвалиш с тях до обяд са се сринали индекси, борси, пичове с вратовръзки внезапно развиват афинитед към балконинг.
 
Ее, чудих се кога ще ме пратиш да питам хората, много се забави. Нито един от цитираните не е бил в СДС, даже и в политиката, освен един който е останал член на БСП за няколко години. Останалата част от данните са доклади към БНБ, отчети към МФ и доклади на пленуми на БКП, преди 89г. Така че тия лукуми си ги подфърляйте с NovaPS за лично успокоение.

Рееш се из небесата с шарения еднорог.

Иначе Ицето Ицев още преди време го коментирахме, че за никъв уй не става и предава инфото според неговите си фантазии, почти във всяка негова "статия" си личи това. Общо взето нещо като тебе.

Ей ти явен пример:

„Поради изчерпване на водните количества в язовирите и последвалото голяма намаление на мощностите на водните електроцентрали, налага се допълнително да се ограничи потреблението на електроенергия”. Това решение взима комунистическото правителство през септември 1964 г., когато то се оглавява от лидера на БКП Тодор Живков, а сайтът desebg.com публикува документа за това онлайн.

Живков има навика често да оправдава дори и пред съветското ръководство банкрутиралото си три пъти управление с природни бедствия или аномалии и тук не прави изключение за налагане на характерната за социализма практика – да се въвежда режим на тока.
Решението за непопулярната мярка на режима през 1964 г. е адресирана до всички министерства, комитети, ведомства и организации, както и до окръжните народни съвети.
Наредено е да се намали лимитът на електроенергия от предприятията през дневните часове.
Комитетът по енергетика е трябвало в 3-дневен срок да определи лимита на окръжните народни съвети.
Ползването на електроенергия за напояване в страната е разрешено само през нощните часове.
Наредено е министерствата да набележат мерки за намаляване на ползването на електроенергията, както за производствена, таката и за комунални нужди.

Заповядано е на онези предприятия, които не спазват режима да им бъде спиран тока като „наказателна мярка”.



b_650_0_16777215_0___images_stories_Dokumenti_MC_2019_10-toka-rezim_001.jpg
b_650_0_16777215_0___images_stories_Dokumenti_MC_2019_10-toka-rezim_002.jpg
b_650_0_16777215_0___images_stories_Dokumenti_MC_2019_10-toka-rezim_003.jpg


Та, Ицето умишлено пропуска т.6 и т.7, за да може местния читател, доволно да запълни нуждите си "колко зле е било тогава" и да се затвърди така папагалстваното "режим на тока". Мишън комплийтед.

Проблем е имало, но пак се пропуска частта със търсенето на решение, но да видим какво се случва с т.6:
ВЕЦ „Ивайловград“ открита 1964
ТЕЦ "Русе Изток открита 1964
ТЕЦ "Девен" строен 1964
ТЕЦ "Марица изток 2" 1966

Документа и той е от 64-та, май наистина са се забързали?

Липсва и списъка на предприятията, които ще имат режим.
 
Сит на гладния не вярва- знаеш тази поговорка. Докато не схванеш, че какъв е живота на хората през даден период е показателя който определя периода като успешен или не.
Виртуалните статистики, БВП и останалите дрън-дрън та пляс са въздух под налягане. Сутринта ми се хвалиш с тях до обяд са се сринали индекси, борси, пичове с вратовръзки внезапно развиват афинитед към балконинг.
Хаха, ся и документите на БКП ли са скалъпени? Значи, документи, доклади, признания на ръководните фактори, всичко е лъжа и измама но нещо недоказуемо, като "тогава живота на хората беше по-добър" е далновидно, а земята е плоска.
 
а земята е плоска.
Не само, че е плоска ами и слънцето се върти около нея. Поради тази причина перспективата мести сенките.
 
Иначе Ицето Ицев още преди време го коментирахме, че за никъв уй не става и предава инфото според неговите си фантазии, почти във всяка негова "статия" си личи това. Общо взето нещо като тебе.
Като не можем да оборим фактите, нападаме източника. Аз съм цитирал ръководители на БКП, доклади на БНБ и доклади от пленуми ама проблема бил в Ицето.

Иначе за тока толко добре са се справили с проблема, че през 85г. налагат ограничения на мощностите, коги да си пускаш печката и ламбата и коги бързовара, че да не натоварим мрежата догаре, та да се стигне до принудително спиране.


1686814886159.png
 
Като не можем да оборим фактите, нападаме източника. Аз съм цитирал ръководители на БКП, доклади на БНБ и доклади от пленуми ама проблема бил в Ицето.

Иначе за тока толко добре са се справили с проблема, че през 85г. налагат ограничения на мощностите, коги да си пускаш печката и ламбата и коги бързовара, че да не натоварим мрежата догаре, та да се стигне до принудително спиране.


Виж файлът 29358

Имаш въпроси към конкретните цитати, които услужливо си пропуснал.

От 64 до 85 има едни 20 години разлика, в които потреблението е възможно да се е увеличило или то пък нямаше никво разватие тия 45 години. Пинк гласес.

В крайна сметка Ицето пропуска ли важни части или не?
 

Горе