Получаване на дарение от чужбина

smile

New Member
Здравейте.
Раразботвам софтуер, който съм пуснал за безплатна употреба. Една германска фирма иска да ми направи дарение. Казаха ми, че по германското законодателство трябва да имам регистрирана фирма за получаване на дарение в Германия и за това не мога да направят дарението по този начин.
Питат ме дали мога да им дам invoicе, в което да има следните полета:
- Complete address
- Invoice-Number
- “One-time payment for unlimited licences”
- Article
- Amount
- Tax ID
- “tax-free intra-Community supply”
- Bank Details
- Signature
Аз им обясних, че нямам регистрана фирма в България и съм физическо лице. Те ми казаха, че пак мога да им пратя фактура като физическо лице.
Та въпроса ми е какво ми препоръчвате да направя в тази ситуация?

Поздрави
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Под какъв лиценз ти е софтуера?
“One-time payment for unlimited licences” - Това сигурно го искат като описание на продукта/услугата във фактурата. Защо ми се струва, че искат да имат фактура за използваната програмка. Да не би да им и забранено да ползват безплатен софтуер за комерсиални цели.
 
От: Получаване на дарение от чужбина

По принцип софтуерът е freeware. Безплатен за ползване. Но на сайта съм писал, че за комерсиални цели да се свързват по e-mail. И когато ми пишат,че искат да го ползват за комерсиални цели, аз им отговарям, че е хубаво да сложат линк на техния сайт към моя и да направят някакво дарени няма значение в какъв размер.
На сайта съм сложил и donate бутон.
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Поискай разяснения или ги посочи ти сам, относно “One-time payment for unlimited licences" - да не се окаже, че после те могат да си препродават твоята програмка и да печелят, без да можеш да предявиш претенции. Малко вероятно е, но все пак е възможно. :|
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Мен въпроса ми е относно данъците, които трябва да платя. Тоест какво трябва направя за да получа пари и после трябва ли да ги декларирам. Трябва ли да се регистрирам по ДДС като физическо лице.
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Данаците са 5% от стойността. Няма да плащаш ДДС.
 
От: От: Получаване на дарение от чужбина

Ама кога ги плащам тези данъци. Трябва ли да подавам нещо тука, преди да им пратя този invoice. Аз съм физическо лице, нямам фирма.
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Подава се декларация, веднъж годишно. Ако ги получиш сега парите, значи догодина, най-късно на 30 април трябва да си я подал.

Повече инфо: http://www.nap.bg/page?id=176
самта декларация: http://www.nap.bg/page?id=208

До колкото знам, трябва да се регистрираш в нап като фриилансър. В БГ се води "свободна професия". И от там вече ще получиш ЕИК номер с който да издадеш фактурата. Може и да има вариант без да си регистриран, но не съм запознат как ще стане с фактурата. Може би трябва да си напишеш ЕГН-то вместо ЕИК-то.
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Данъка не е ли 10 % от стойността?
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Да, 10% е. Объркал съм се нещо.
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Защо си мисля, че за дарение не се плаща данък или се бъркам?
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Е като издадеш фактура вече не е дарение а продажба.
 
От: Получаване на дарение от чужбина

абе плющи ги - пусни им една "фактура" като физическо личе и не се занимавайс нап. да не мишлиш че от германия ще тръгнат на насрещна проверка на фл в българия?! а и сумата колко е 100-300-500 евро? издавалсъм такива "фактури" на знайни и незнайни фирми - като искат реклама в някой сайт понякога искат и фактура - пиша им там по образец какъвто ми падне от интернет и това е. ако в някой ден някой случайно и съвсем хипотетично ме потърси отричам до спукване - кво ще организират преследване на три континента ли за това че няква фирма от израел ми е платила 50 долара за реклама на сайта ми чрез пейпал?

ако имаш толкоз мерак даго правиш по правилния начин трябва да декларираш доходи от чужбина (щото тва не е дарение - ти не си нито организация с идеална цел, нито някаква социална институция нито нищо то така ако ставаше дарение мутрите щяха да си даряват прихоите и да ги озаконяват). за доходи от чужбина трябва да платиш печалба 10 процента и осигуровки тва е
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Пейпал акаунта ти нали е вързан чрез картата за банковата сметка. Дори и да не ги прехвърлиш в банковата сметка а ги ползваш за плащане през Пейпал, ако отсрещната страна има проблем и оспори от пейпал веднага ще им дадат справка на институциите ,че са то платили примерно 50 евро за фактура еди коя си. И тогава става яко мазало. Така,че по добре си плати данъците.
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Пейпал акаунта ти нали е вързан чрез картата за банковата сметка. Дори и да не ги прехвърлиш в банковата сметка а ги ползваш за плащане през Пейпал, ако отсрещната страна има проблем и оспори от пейпал веднага ще им дадат справка на институциите ,че са то платили примерно 50 евро за фактура еди коя си. И тогава става яко мазало. Така,че по добре си плати данъците.

ко каза?

начи ако фирмата намкояси дето ще му праща дарение (доброволно) изведнъж я избият чивиите и реши да оспорва транзакцията в пейпал, пейпал ще уведомят нап така ли? ти чуваш ли се?
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Естествено,че фирмата няма да оспори плащането, но данъчната институция може да го оспори при възникнала проверка след 3-4-5 години.И върви тогава докзвай ,че не си получил тези пари и не си издал фактурата.Всичко е навързано вече и се знае.
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Естествено,че фирмата няма да оспори плащането, но данъчната институция може да го оспори при възникнала проверка след 3-4-5 години.И върви тогава докзвай ,че не си получил тези пари и не си издал фактурата.Всичко е навързано вече и се знае.

коя данъчна институция? немската? ще пита пейпал в сащ а като те отговорят че парите са преведени по пейпала на пенчо от долно нанагорнище ще изпрати официално запитване до нап да пита аджеба дали пенчо си е платил данъците. найш колко им дреме на швабите дали си платил три лева данък в българия че да пращат запитване до сащ

аре не се вкарвай в такива филми - у нас десетки хиляди хора да не казвам стотици хиляди идея си нямат какво и как декларират и данъчните ги хващат на принципа онче бонче ти от чужбина. само се замисли колко уебмастъри си декларират доходите от мобио, етаргет, партньорски програми и тн неща дето българсдките фирми ги отчитат като разход и ги декларират в нап. нападжии от дъжд на вятър фанат една фирма и писват всички из нета - "не работете с мобио щото нап ме разследват" и намкви още глупости. ако нападжии си вършеха работата като хората трябваше в тоя форум да има не 20 000 потребителя а 200 (без хиляди)
 
От: Получаване на дарение от чужбина

Това е доказателство, че плащането не е дарение:

One-time payment for unlimited licences

Следователно полученото плащане не се облага като дарение, а се облага като лицензионно възнаграждение. Твоят счетоводител (на който плащаш за данъчно-счетоводни консултации) ще ти обясни как най-изгодно да си декларираш тези доходи (за авторски и лицензионни възнаграждения е малко по-изгодно).

Ако сумата е малка - не си струва нито да я получаваш без да плащаш данък (глобите са големи), нито да я получаваш и да плащаш данък (само консултацията със специалист как да си декларираш доходите ще ти изяде "дарението").

Също така твоят счетоводител ще реши дали трябва да се регистрираш по ЗДДС в срок 7 дена ПРЕДИ получаване на плащането (мисля, че трябва) и ако се регистрираш ще ти подава всеки месец справка-декларация по ЗДДС (ако пропуснеш срока - глобите не са малки).


Дарението се облага с данък 5% - според закона за местните данъци и такси (това го четох преди няколко години, не съм сигурен дали е актуално). Обаче се съмнявам, че ти правят дарение (те искат да ти платят за неограничен лиценз - т.е. плащат ти лицензионно възнаграждение, което е различно от дарение).
 

Горе