Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип документ!

vikiana

Member
Здравейте, имам много сложен проблем (поне за мен е такъв)! Имам клиент от Холандия, за който извърших определена поръчка и които иска да работим за постоянно, но той постави изискване за издаване на документ от моя страна, които да удостоверява, че той е направил плащане. Клиента не е уточнявал дали става дума за фактура или касова бележка, но едва ли касова бележка издадена от тук има стойност в Холандия. Плащането ще става през Paypal, но изобщо недоумявам какви документи точно трябва да му издам! Нека да уточня, че не съм регистрирана като фирма. Много ще съм благодарна за помощ от ваша страна!
 
От: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

а ти ли ще ми платиш ДДС-то след като ти пусна фактура ? Пусни му някакво ордерче... според мен... ако той се отчита на някого :?
 
От: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

Не, той не иска фактура, именно това е въпроса ми как работите вие с чужденци, които искат издаване на някакъв определен документ. Клиента каза, че иска просто един обикновен документ, с които да удостовери получаването на парите от мен и да го декларира някъде в държавата си!
а ти ли ще ми платиш ДДС-то след като ти пусна фактура ? Пусни му някакво ордерче... според мен... ако той се отчита на някого :?
 
От: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

Регистрирай се по булстат и издавай фактури.
Може един ел.подпис да си вземеш и направо е-фактура да му пускаш.
 
Re: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

Намери някой с фирма регистрирана по ДДС да ти пусне фактура, но имай предвид, че от сумата, която ти е платил клиента, трябва да платиш 20% ДДС и 10% данък печалба. Ако клиентът не държи фактурата да се издаде на името на неговата фирма, а можеш да му я пишеш на него като физическо лице, за място на сделката може да се счита България и съответно да се пусне фактура от фирма без регистрация по ДДС и да се спести плащането на ДДС.

Не претендирам за пълнота и точност на горната информация, не съм счетоводител.
 
От: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

Глупости на търкалета!
нали ти е платил по пейпал ?
да си принтира платежното там...
тоя ти се прави на интересен
отсвири го
 
От: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

http://inv.bg/ това няма ли да ти свърши работа? Има и безплатна версия.
 
Re: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

Амиго, в случая не се търси "техническо" решение как да се издаде фактура. Програми и темплейти за целта има предостатъчно. Въпросът е да се види как стоят нещата според закона и как да издаде официален документ, а също така и да се изясни какви последствия поражда издаването на такъв документ - декларации, данъци и т.н.
 
От: Re: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип док

Точно това ме интересува, какъв да бъде вида издаден документ. Все пак става въпрос за изпълнение на услуга от разстояние между представители на различни държави! Винаги може да се каже, че поръчката не е извършена на територията на република България. От друга страна не ми е ясно доколко нашите документи имат стойност в пределите на друга държава, Холандия в случая!
Амиго, в случая не се търси "техническо" решение как да се издаде фактура. Програми и темплейти за целта има предостатъчно. Въпросът е да се види как стоят нещата според закона и как да издаде официален документ, а също така и да се изясни какви последствия поражда издаването на такъв документ - декларации, данъци и т.н.
 
От: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

@AMOUN ти го каза, кажи му да си принтира платежното от paypal@
 
От: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

Малко ме съмнява платежно към пейпал да се оправдае като разход.
Не съм запознат, може и да греша, но пейпал са всъщност посредник на плащането. Все едно при банков превод, платежно от банката да се сметне за аналог на фактура. Би трябвало реалния получател на парите да издаде съответната фактура/квитанция/касова бележка или каквото и да е.
 
От: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

И аз пак да се изкажа - колежката вече се е забъркала в казуса с чл. 97а от ЗДДС.
В някои държави от ЕС - Холандия, Германия, Дания (немско производните езици) - под фактура и под сметка разбират едно и също. Също така на доста места в Европа данъчното законодателство е доста по-либерално от нашето и работа върши какъвто и да е документ, даващ достатъчно информация за идентификация на извършителя. След като холандецът търси документ да си го "отчете някъде в неговата си държава", то той явно иска фактура. И пак стигаме до това, че който извършва или получава услуги от и в друга държава членка трябва да се регистрира по ЗДДС - чл. 97а или на общо основание.
 
От: Помогнете с издаване на фактура или касова бележка за клиент или друг тип докумен

Ако не става с платежното нареждане в пейпал използвай граждански договор за услуга. Както казаха по-горе не забравяй, че декларирайки трябва да си платиш данъците.
 

Горе