Помощ за гадинка в компа

toniintro

Active Member
Здравейте,
Някой може ли да даде едно рамо в борбата с гадинка в компа. Днес ми се лепна някаква гадинка, която освен, че зарежда произволни страници при стартиране на Хром и ИЕ, прави по 50 опита за кънект към някакво прокси. Сканирах компютъра с 10 различни програми и никоя не намира проблем. Къде ли не го търсих и не го намирам. Нод 32 блокира кънекциите, но не показва какво се мъчи да ги осъществи. Нортън 360 показва проксито, но и той не показва какво се мъъчи да го отвори.
 
От: Помощ за гадинка в компа

Пробва ли с malware antimalwarebytes
Сега го тествам и него.дано да стане! Благодаря ти за предложението!
 
От: Помощ за гадинка в компа

Влез в контролния панел –> Инсталирани програми - и търси софтуеър който не трябва да е там (може да сортираш по последно инсталирани).
Деинсталираш, рестарт ....и не е зле да си сложиш антивирусна ;)
 
От: Помощ за гадинка в компа

Предложението го давам, защото някой от форума го беше дал на друг, а и аз имах проблем и се реши. Преди месец пак имах проблем и това го изчисти. А другвариант е AdwCleaner
 
От: Помощ за гадинка в компа

Предложението го давам, защото някой от форума го беше дал на друг, а и аз имах проблем и се реши. Преди месец пак имах проблем и това го изчисти. А другвариант е AdwCleaner

Свърши работа. С antimalwarebytes се махна гадината. Малко се бави сега машината, но ще я дефрагментирам и ще видя сутринта как ще е. Още веднъж ти благодаря.

Влез в контролния панел –> Инсталирани програми - и търси софтуеър който не трябва да е там (може да сортираш по последно инсталирани).
Деинсталираш, рестарт ....и не е зле да си сложиш антивирусна ;)

Това го свърших вече, но не даде резултат. Ползвам ЕСЕТ Антивирус 8, но и той не свърши работа.

Свалих и Spybot за всеки случай, но не стигнах до него. Благодаря и на BurnX за идеите.
 
От: Помощ за гадинка в компа

Преинсталираш, спираш ъпдейтите на прозореца и не слагаш никаква антивирусна.
 
От: Помощ за гадинка в компа

Сваляш Ubuntu 14.04 на една флашка, пускаш му 1GB място за временни настройки, сваляш Comodo Antivirus и си сканираш Windows–кия дял. Ако тая антивирусна не хване нищо, потърси друг антивирус за Linux. Много е вероятно когато ти е зареден OS-a вирус, adware или каквото там си хванал, да се крие по някакъв начин. Ако OS-a не е активен, няма как да се скрие. Проверявайте си винаги и addons и extensions на браузърите. Може да не е вирус, а някоя добавка, която е гадна.
 
От: Помощ за гадинка в компа

Съгласен съм с Krumov :)

Браво че си се оправил, ама дали си?

И все пак ето малко съвети от някой който не ползва антивирусни и при нужда си чисти всичко сам, успешно :)

Ако става въпрос за XP, просто зарежи тая боза завинаги. Иначе гадинките пускат пипала на различни места. Дори да ги локализираш, пак е трудно да ги спреш и изтриеш от раз. Първо изчисти плъгините на браузърите и ако все пак има вирусчета на компа...

1) първата задача е да махнеш гадинките от Startup, да не се стартират с Windows. Task Manager, CCleaner, Revo Uninstaller, регистъра... ти избираш как да направиш това.
2) другото място за стартиране е през Task Scheduler. Отиваш там и махаш всичко съмнително дето се е нагласило да се стартира.
3) покрай 1 и 2 можеш да локализираш лошите файлчета. В днешно време се разполагат къде ли не, размножават се, променят си имената, голяма каша е. Трябва да си позволил да се виждат скрити и системни файлове.
4) след няколко чистки и рестартирания, Windows малко се успокоява.
5) което не може да се изтрие през Windows може да се изтрие през някой Linux, затова е добре да си имаш диск или флашка с Ubuntu, Mint или там каквото те кефи. Не знам дори дали не може просто да се инсталира някаква антивирусна на Linux дето да сканира Windows. Сигурно има, но аз не съм стигал до там, не ми е трябвало.

Тъй и тъй имаш една камара полубезполезни антивирусни, можеш да ги ползваш за локализиране на гадинки когато вече спреш да откриваш такива директно.
Междувременно пускаш и "sfc /scannow" в конзолата, да си провери системните файлове.
... и още проверки дето в момента не се сещам :D
 
От: Помощ за гадинка в компа

Съгласен съм с Krumov :)

Браво че си се оправил, ама дали си?

И все пак ето малко съвети от някой който не ползва антивирусни и при нужда си чисти всичко сам, успешно :)

Ако става въпрос за XP, просто зарежи тая боза завинаги. Иначе гадинките пускат пипала на различни места. Дори да ги локализираш, пак е трудно да ги спреш и изтриеш от раз. Първо изчисти плъгините на браузърите и ако все пак има вирусчета на компа...

1) първата задача е да махнеш гадинките от Startup, да не се стартират с Windows. Task Manager, CCleaner, Revo Uninstaller, регистъра... ти избираш как да направиш това.
2) другото място за стартиране е през Task Scheduler. Отиваш там и махаш всичко съмнително дето се е нагласило да се стартира.
3) покрай 1 и 2 можеш да локализираш лошите файлчета. В днешно време се разполагат къде ли не, размножават се, променят си имената, голяма каша е. Трябва да си позволил да се виждат скрити и системни файлове.
4) след няколко чистки и рестартирания, Windows малко се успокоява.
5) което не може да се изтрие през Windows може да се изтрие през някой Linux, затова е добре да си имаш диск или флашка с Ubuntu, Mint или там каквото те кефи. Не знам дори дали не може просто да се инсталира някаква антивирусна на Linux дето да сканира Windows. Сигурно има, но аз не съм стигал до там, не ми е трябвало.

Тъй и тъй имаш една камара полубезполезни антивирусни, можеш да ги ползваш за локализиране на гадинки когато вече спреш да откриваш такива директно.
Междувременно пускаш и "sfc /scannow" в конзолата, да си провери системните файлове.
... и още проверки дето в момента не се сещам :D

Става въпрос за W7. Половината неща ги свърших с изключение на свързаните с Линукс (изобщо не ми е ясно как стават нещата с него :D ). Днес ще пусна нещо да понареди регистрите, че вчера не ми остана време за тази операция и се надявам да има напредък. Явно е, че ще се стигне до преинсталация явно, но искам да спася информацията, която по една или друга причина се намира в системния дял. Днес трябва да се работи на тази машина, а аз не съм при нея. Затова ми беше зор да я стегна поне днес да издържи.
Благодаря на всички за опитите да помогнат!
 
От: Помощ за гадинка в компа

Добре е да си имаш едно Linux-че за всеки случай. Дори Windows тотално да загине, минаваш през Linux и си копираш каквото ти трябва.

Значи избираш си тип Linux, примерно Mint. Отиваш в сайта му и сваляш iso файл: http://www.linuxmint.com/download.php Тука има доста опции, но най-горната. 32 или 64 бита е по избор, но да кажем 32. Това iso като се запише на диск или на флашка после може да се зареди от там без да се инсталира нищо на харда!

Аз за запис на ISO-то на флашка ползвам https://rufus.akeo.ie/. Преди ползвах това https://www.kaldata.com/comments.php?catid=1&id=90330

Записваш, рестарираш, избираш да се зарежда от устройството което е, избираш опцията дето НЕ е за инсталация и след малко трябва да виждаш десктоп на екрана :)
 
От: Помощ за гадинка в компа

Добре е да си имаш едно Linux-че за всеки случай. Дори Windows тотално да загине, минаваш през Linux и си копираш каквото ти трябва.

Значи избираш си тип Linux, примерно Mint. Отиваш в сайта му и сваляш iso файл: http://www.linuxmint.com/download.php Тука има доста опции, но най-горната. 32 или 64 бита е по избор, но да кажем 32. Това iso като се запише на диск или на флашка после може да се зареди от там без да се инсталира нищо на харда!

Аз за запис на ISO-то на флашка ползвам https://rufus.akeo.ie/. Преди ползвах това https://www.kaldata.com/comments.php?catid=1&id=90330

Записваш, рестарираш, избираш да се зарежда от устройството което е, избираш опцията дето НЕ е за инсталация и след малко трябва да виждаш десктоп на екрана :)

Я, то звучи доста лесно! :D Ще взема да го разръчкам тоя Линукс. Не съм виждал Лиукс от Red Hat и тогава нещо ме загубиха като потребител. Но в случая ми се вижда удачно. Благодаря за бързия курс за работа с Линукс! :D
 

Горе