Помощ при завършване на поръчка от Китай

viking

Active Member
Здравейте.

Моля за съдействие, ще съм много благодарен.

1. Какъв документ да изискам от продавача, за да съм изряден? И трябва ли да прикача някакъв документ при заявяване на поръчката, за да улесня и двете страни.
2. Пратката идва с DHL, имат митнически услуги, как трябва да ги изискам и какви са им тарифите?
3. Trade terms - FOB, CIF, CNF и всички останали - кой трябва да избера?
4. При положение, че ДХЛ ми освободят стоката от митницата, трябва ли ми някакъв друг документ, за да мога да продавам освен тези, от митницата?

БЛАГОДАРЯ МНОГО!
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

1. Трябва да имаш shipping invoice-a, за да не се окаже, че китаеца е занижил фактурата и ти е пратил различни неща.
2. Услугата на ДЧЛ е безплатна, но трябва да им напишеш пълномощно. Обади се и ги питай. Разбира се, ще трябва да платиш мито и ддс.
3. FOB цена беше цената до куриера, Ex Works (или нещо от сорта) е цената от завода без включената транспортна такса до куриерската фирма. Ако за това ФОБ говориш.
4. Ако ДЧЛ ти освободят пратката (или пък който и да е друг), даваш всички документи на счетоводителя, зачисляваш стоката и си я продаваш.
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Благодаря за бързия отговор.

Утре ще се обадя на ДЧЛ.

Демек трябва да пиша FOB, тъй като продавача си начислява в общатата цена и доставката.

Благодаря отново за помощта.
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Няма проблем, за това е форума :) Гледай във фактурата ти да е упомената доставката - примерно дчл шипинг - 120 долара. Ако това нещо го няма във фактурата, митничарите ще ти начислят по техни си тарифи (трябва да платиш данъци върху доставката).
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Благодаря за бързия отговор.

Утре ще се обадя на ДЧЛ.

Демек трябва да пиша FOB, тъй като продавача си начислява в общатата цена и доставката.

Благодаря отново за помощта.

Всъщност най-доброто, което можеш е:
1. Искаш ф-ра
2. Уверяваш се, че е ок
3. Шипинг кост-а е DAP (града, в който си)
За да е наред ф-рата увери се, че стоката е описана точно, броят също, както и единична цена и тотал. На отделна позиция ясно трябва да пише цената на транспорта. Нещо от типа:
Маждрамундел за джинджипляктор ед. цена $1 х 100бр тотал $100
Транспорт с рикша ДАП (София) 1 х $100
Тотал: $200

Едва когато е така, плащаш.
НА ДХЛ им правиш пълномощно, сканираш и пращаш, а после им го пускаш по техен куриер за тях - безплатно е.
Казваш им, като ти дойде известие по мейл, че имаш пратка: Вие освобождавате, аз плащам мита и данъчни сборове - това е единствената им безплатна услуга.
Те ще искат:
1. Описание на стока
2. Най-вероятно технически х-ки
3. Ф-ра
4. Извлечение от сметката за плащане

Когато и ако до тук всичко е ок, ще ти пратят платежни за мито и ДДС.
Превеждаш ги по банка на МУ Аерогара
Те освобождават и ти доставят, тъй като транспорта е ДАП.

Декларацията + ф-рата на китаеца + извлечение за плащането + извлечение за плащане мита и ДДС ги даваш на счетоводителя си ако той няма достъп до банкиране.

Това е.
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Вичко описано от колегите + ЕОРИ номер който изпращаш заедно с пълномощното на ДХЛ. И гледай сумата по фактурата да съвпада със сумата от банково извлечение, че китайците понякога на своя глава занижават сумата. Увери се, че те е разбрал и какво точно е написал преди да ти пусне пратката към БГ
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Да напиша и за други, които биха се интересували. ЕОРИ номера може да бъде направен дистанционно, с ел. подпис. Ако нямаш, първата пратка може да бъде изкарана с временен ЕОРИ номер. Дали ДЧЛ могат да ти издадат временен (или да ти помогнат при издаването), трябва да питаш тях.
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Окей момчета, благодаря много, ще пиша пак да кажа какво е станало.
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Изкарах ЕОРИ номера днес, получих бланката за пълномощното от ДЧЛ, както и информация за всички документи, които им трябват (това което каза колегата lqllqlq).

Китаеца ми прати няколко фактури, след като се посъветвах с колега, в момента очаквам окончателната с всички данни, имена, фирма, адрес и т.н, както и точната стойност на продуктите Х брой * Х цена, като под тях ще сложи shipping cost, отдолу Total value (цялата стойност, която аз заплащам за стоката+транспорта).

Май не забравям нищо, като утре вероятно след като видя фактурата, ще направя и официално ордъра, през това време ще съм пратил и пълномощното в ДЧЛ.

Благоаря отново за помощта.
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Изкарах ЕОРИ номера днес, получих бланката за пълномощното от ДЧЛ, както и информация за всички документи, които им трябват (това което каза колегата lqllqlq).

Китаеца ми прати няколко фактури, след като се посъветвах с колега, в момента очаквам окончателната с всички данни, имена, фирма, адрес и т.н, както и точната стойност на продуктите Х брой * Х цена, като под тях ще сложи shipping cost, отдолу Total value (цялата стойност, която аз заплащам за стоката+транспорта).

Май не забравям нищо, като утре вероятно след като видя фактурата, ще направя и официално ордъра, през това време ще съм пратил и пълномощното в ДЧЛ.

Благоаря отново за помощта.

И ако искаш да изкъртиш с адванс подготовка - прегледай тарик кодовете за най-близкия отговарящ на стоката, която внасяш. Имай предвид, че ти имаш интерес, не ДХЛ. Давам пример: Аз внасям продукт Х на 0% мито защото си намерих точния тарик код. Мой колега за същия продукт плаща 3% мито по тарик код, който също минава, отговаря, но за него кореспондира мито, за този, който аз открих е 0....
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Всичко точно, дойде си днеска до крайнат точка, а беше освободена още на 29ти.

Благодаря за отзивчивостта на всички.
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Всичко точно, дойде си днеска до крайнат точка, а беше освободена още на 29ти.

Благодаря за отзивчивостта на всички.

Другия път яко гърч на DHL-ци да не лапат мухи, а да си вършат работата. При мен с натиск излезе на 29-ти от митница, на 30ти си я получих.
 
От: Помощ при завършване на поръчка от Китай

Доволен съм като цяло и от качеството и от DHL, можеше и по-бързо да, но пак добре. Сега остана да се продава.
 

Горе