Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Ето марката :)

[video]https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150403673209999&set=pcb.10150403674939999&type=1&theater[/video]

[video]http://www.eliesaab.com/thelightofnow/en/article/article-43[/video]
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

1. Elie SAAB е компания с борд на директорите-не е просто дизайнер с 5 фирмени магазина тук и там, това ме навежда на мисълта, че всички решения се взимат от борда на директорите.
2. Компанията не предлага франчайз, всички бутици са собственост на компанията, също така обаче марката се продава в няколко бутика по света като например on-motcomb в Лондон
3. Може да си купиш дрехи на Elie SAAB на едро от АлиБаба, aliexpress, а също и от DHgate(dot)com (дали са оригинални не знам), в такъв случай няма да си официален представителен магазин на бранда.
4. Разгледай този онлайн магазин с дрехи на Elie SAAB - babyonlinedress(дот)com
5. preownedweddingdresses(дот)com това е интересна идея (извън темата), но пак има замесени дрехите на Elie SAAB.
6. От питане глава не боли-пиши им, тиквеници като мен няма нужда да ти провалят ентусиазма! Не е невъзможно, но все пак помисли колко светски събития в годината имаме в БГ. ако се сдушиш с Евгени Минчев той ще ти свърши работа за ПР и също ще ти докара клиентела.

Успех!
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Стига де. "тиквеници" не е така. И не е само до светските събития, а до стил и мода.
Има всякакъв вид дрехи, които не е задължително да са употребими и полезни единствено за официални случаи с участието на Е.М.

Благодаря ти.

Като цяло идеята ми е, да не сме девета дупка и бедните роднини, а също да имаме възможност, да си купим нещо качествено, красиво и марково!
Ще ви държа в течение.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

....
Като цяло идеята ми е, да не сме девета дупка и бедните роднини, а също да имаме възможност, да си купим нещо качествено, красиво и марково!
Ще ви държа в течение.

Я вземи се огледай за нещо друго. Хубави са парцалките, но колко жени според теб ще купуват редовно подобни дрехи. Някак си не е рентабилно да хвърляш големи суми за парче плат.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Ще рекламирам "шоково" - бомбандировачески! 8)
Билбордове с красиви наши манекенки- дори да не са популярни и по кориците, но самата марка има толкова стабилен имидж, че сами ще ме молят да ми рекламират нещата и магазина.

Отделно по телевизията с видео-клипове, на принципа с хубава музика и отново популярни лица със сюжет като други реклами на Пепси или Хайнекен.
Не искам и аз да преча на ентусиазма ти, похвален е, дори много смело звучи, но проучи колко струва на секунда излъчване в "праймтайм" на гледаема медия. За БТВ, Нова, Канал1 знам, че цените са повече от разочароващи да не кажа непосилни за един бутик. Още повече, че клип като на Хайникен или Пепси както си цитирала стува много, ама много пари да се изработи, което няма общо като цена с излъчването му.
Билбордове - и там цените не са розови, следват фотографи, гримьори, пиар агенции...
Според мен поне за рекламата която си предвидила ще са нужни от 100-150 хил. нагоре, че може и да не стигнат, а ще има наем на помещение, оборудване, персонал/качествен с високо заплащане/, текущи разходи и най вече пари за купуването на стоката. Не вярвам да ти я дадат на консигнация. С две думи не се меся, но бюджета ти трябва да е доста висок за този качествен бранд в който се целиш.
Успех и бих се радвал, ако се получи.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

dnk е отговорил доста точно на въпроса ти (след като си посочила и марката). Струва ми се, че ще трябва сериозно да се подготвиш с предложението си, към тях.

1. Покажи им как ТЕ ще спечелят от представителството в България - клиенти, имидж, повишаване на продажбите.
2. Покажи как точно ТИ ще го направиш.
3. Покажи им в резюме дългосрочна стратегия на бизнеса.
- Идея.
- Ниша (Проблем и решенито му)
- Възможни проблеми и начините на решаването им.
- Перспективи ( Ако бизнесмоделът ти се различава от техния, до къде можеш да отстъпиш с оглед на българският пазар и да се съобразиш с тях и изискванията им, как може да се доразработи техния модел в наши услови ... и т.н...)
4. Дай доказателства за горното - Документи, проучвания, предишен (твой опит), цифри и т.н.

След като не предлагат франчайз, както пише колегата ще трябва да си техен представител... за България ... така, че те чака доста работа с неясен изход. Последен съвет. Преди да започнете работа попитайте дали имат интерес към подобно предложение, обадете се на някой от ПР отделите. Не видях тел. във формата им за контакти, но предполагам, че има начин да намериш. Стискам палци и късмет ще ти трябва!

На скептиците искам да кажа, че има хора, които печелят милиони от производство на клечки за уши (навиват памук на пластмасови пръчици и имат клиенти :))
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

1. Покажи им как ТЕ ще спечелят от представителството в България - клиенти, имидж, повишаване на продажбите.

Какви продажби в България бе хора вие не сте добре... Това, че ще ти влязат/купят 20 човека в магазина, не значи, че бизнеса върви... За печалба изобщо не говорим...
Стана въпрос, че марката е имала поръчки от България. Не мислите ли, че ако са имали достатъчно поръчки, нямаше да отворят магазин?
Следващото което е, за това начинание, ще трябват страшно много пари, които не виждам как ще се възвърнат изобщо. Колегата по-горе е споменал, наеми, реклама, персонал...
Има и друго, този дето ще даде 50 000 за рокля, последния проблем ще му е да даде още 2-3000 за разходка до магазина...

Преди време бях чул, че някои отворил бутик за диаманти в ЮАР :lol:

Така, че вариантите това да стане според мен са следните:
1. Намираш си богат батко(ако още не си го намерила) и тои да инвестира едни 100 000 в твоята идея... Ако стане супер, ако не, парите няма да са твой :)
2. Отиваш да работиш в подобен бутик за няколко месеца и проучваш как стоят нещата от вътре. Има ли търсене, има ли печалба, какви са им разходите. Ако след това все още си на мнение, че ще станат нещата действай...
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Cassi, ако приемаш идея ето една, която ще доста по вълнуваща от магазин на Витошка: Направи си блог в който да пишеш за твоята любима дизайнерка, направи си ФБ фен пейдж, направи си пинтерест акаунт и качвай снимки - развивай си хобито известно време, а след това започни да предлагаш шопинг турове из Европа до магазини на Elie SAAB, води фенките си, забавлявай се и в същото време ги чарджи някой лев за това, че си им отворила очите за качествени дрехи.

Явно знаеш много за въпросната дизайнерка, измисли нещо нетрадиционно за родната ни действителност и в същото време печели.

P.S. SAAB ми е любимо име, даже и колата ми е SAAB
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Cassi, ако приемаш идея ето една, която ще доста по вълнуваща от магазин на Витошка: Направи си блог в който да пишеш за твоята любима дизайнерка, направи си ФБ фен пейдж, направи си пинтерест акаунт и качвай снимки - развивай си хобито известно време, а след това започни да предлагаш шопинг турове из Европа до магазини на Elie SAAB, води фенките си, забавлявай се и в същото време ги чарджи някой лев за това, че си им отворила очите за качествени дрехи.

Явно знаеш много за въпросната дизайнерка, измисли нещо нетрадиционно за родната ни действителност и в същото време печели.

P.S. SAAB ми е любимо име, даже и колата ми е SAAB


Ели Сааб е мъж с ливански произход.

Ако исках да пиша за мода, любими дизайнери и да "отварям очите" на когото и да било, щях да се възползвам от съвета ти, а и събрала самочувствие и опит да заработя в модно списание или вестник.

Все пак отново ви благодаря за отделеното време. Очаквам да прочета (вече) мнение на някой, който се занимава с подобно нещо или има такъв бизнес, за да се изкаже компетентно и да си преценя какво и как да направя.

Какви продажби в България бе хора вие не сте добре... Това, че ще ти влязат/купят 20 човека в магазина, не значи, че бизнеса върви... За печалба изобщо не говорим...
Стана въпрос, че марката е имала поръчки от България. Не мислите ли, че ако са имали достатъчно поръчки, нямаше да отворят магазин?
Следващото което е, за това начинание, ще трябват страшно много пари, които не виждам как ще се възвърнат изобщо. Колегата по-горе е споменал, наеми, реклама, персонал...
Има и друго, този дето ще даде 50 000 за рокля, последния проблем ще му е да даде още 2-3000 за разходка до магазина...

Преди време бях чул, че някои отворил бутик за диаманти в ЮАР :lol:

Така, че вариантите това да стане според мен са следните:
1. Намираш си богат батко(ако още не си го намерила) и тои да инвестира едни 100 000 в твоята идея... Ако стане супер, ако не, парите няма да са твой :)
2. Отиваш да работиш в подобен бутик за няколко месеца и проучваш как стоят нещата от вътре. Има ли търсене, има ли печалба, какви са им разходите. Ако след това все още си на мнение, че ще станат нещата действай...

На хората, които мислят, че това изисква прекалено голямо ресурс и като цяло ще е загуба навреме, пари и нерви,мога да ги посъветвам, да не си губят времето като пишат в тази тема. Аз, ако се интересувах, дали ще стане въобще и кои са пречките, да не стане, нямаше и аз да си губя времето да пускам темата, а от първия път щях да разбера, че няма да стане. Т.е. вероятно съм се сетила всичко това за многото пари, защото за без пари е само въздуха.

От друга страна си мисля, че вариантите "това" да стане са много повече от два, но вариантът това да не стане


е само един. Просто не става. И ако аз отдавах значение на този вариант и лесното, че всъщност няма как да стане, отново нямаше да се занимавам да го мисля. Трудното, да стане и да се случи обаче е по-интересно. Независимо дали ще иска време и ще стане бавно.
Защото те богатите батковци или са заети или си бройкат агнешко, което да не им мрънка много и да ги занимава с глупости като отваряне на магазини на Сааб. Поне да беше автокъща и представителство на марката, а то за някакви парцалки. Какво като нямат срок на годност,няма нужда от гаранция, не се чупят и няма нужда от сервиз.
А отивайки (ей така утре тръгвам за един техен бутик) да работя в техен магазин все още се чудя с детето и кучето ли да се преместя в града където е бутика или първо да изкарам малко кинти. Да спестя за година-пет и после да се върна тук в България и да отворя един магазин в Арбанаси, щото в София вече ще има поне пет. Засега ще изчакам, да ми мине това вдъхновение, да заработвам в бутика.

И много ще се радвам, ако някой път имате някаква идея, но не сте правили това, което е необходимо за осъществяването й, да го споделите тук и аз непременно ще се включа с предложения и мнение, независимо за какво се отнася, дали за фабрика за презервативи или за сърф-дъски по Черноморието.
 
Последно редактирано:
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Няма да е ограничено само за бедни или богати.

Много грешен подход!
Естествено, в един магазин пазаруват и бедни, и богати. Но целта на магазина трябва да е дефинирана предварително много добре - на кого ще продава. Кой сегмент от пазара е целта.
Дори при "комунизма" имаше квартална бакалия, показен магазин и Кореком.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Много грешен подход!
Естествено, в един магазин пазаруват и бедни, и богати. Но целта на магазина трябва да е дефинирана предварително много добре - на кого ще продава. Кой сегмент от пазара е целта.
Дори при "комунизма" имаше квартална бакалия, показен магазин и Кореком.

Ще взема предвид забележката ти.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Много грешен подход!
Естествено, в един магазин пазаруват и бедни, и богати. Но целта на магазина трябва да е дефинирана предварително много добре - на кого ще продава. Кой сегмент от пазара е целта.
Дори при "комунизма" имаше квартална бакалия, показен магазин и Кореком.


И в корекомите пазаруваха само жените на тираджийте + тези с хубавите постове по върховете и принадлежност към партията, а за останалите имаше ГУМ.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Аз съм оптимист по натура, но ако приемаш съвети - не се осланяй на личните си предпочитания и интереси, а по-скоро се огледай и се опитай да разбереш родната ни действителност, направи си много подробен анализ, рисърч и разчет на финансите, също така си задай въпроса - защо въпросната марка, бранд няма официално представителство в България.
Общо взето това цитираното.

И бих потърсил отговор на въпроса в ... бг-мама.ком :)
Не го чета, но по последни 'данни' там основно се обсъжда покупка на дрехи от евтини разпродажби от западни магазини. А една част купуват малко по-на-едро и продават... в продавалник.ком. А може и да не е така.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Аз се занимавам с това.
Моето мнение е, че за да продаваш успешно скъпи дрехи, трябва да си някакъв авторитет в обществото, да си изградиш доверие, да покажеш компетенция и вкус. Щом си толкова запалена съм убеден че имаш подходящи заложби и може би ще се справиш, но кой те знае коя си и каква си?
Има пазар за луксозни стоки, но той е недостатъчен за поддържане на такъв бизнес. Такива клиенти обикновено си хващат самолета и купуват от Милано, където избора е огромен, а това е доста важно. С малко продажби, ще имаш и малко налична стока.

Според мен хвърли усилия, направи си първоначално малък прилично изглеждащ, умерен магазин. Започни да предлагаш само неща които на теб ти харесват. Ще навлезеш в материята. След това може да си поръчваш твои модели или по такива на известни марки. Намисляш си бранд, за 4-5 години имаш реален шанс да го наложиш и тогава вече може да помислиш за нещо по голямо. А ако не успееш да се задържиш толкова време, означава че не си за такава работа. :)
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Нуждаеш се със сигурност от постоянен и силен ПР. Ако имаш позната известна личност, която да ти бъде рекламно лице, нещата биха се случили по-бързо.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

"Скъпо" е относително.
За ПР-а съм съгласна и донякъде мога да отбележа, че познавам хора, които да са повече от заинтригувани.
За сега е малко проект "на изчакване", защото имам други неща, но се надявам някой да не го реализира с повечето достъпни финансови възможности.
Благодаря за подкрепящите коментари :)
 

Горе