Потребителски кредит от банка

Така и един приятел с недостатъчна заплата за многото му разходи. Щукне му да си купува нещо (поредното возило), но понеже няма пари и идва да ми иска на заем. Аз му казвам "Не ща да ти давам пари бе, закъсал си го отвсякъде, виж си разходите сега, а нови искаш да създаваш". Той не ще да чуе, вика ми че аз съм искал да му е гадно. Един вид "Не ми давай акъл, дай ми пари". Едва свързва двата края, така е от години. Но някак си успява да се смозаблуждава, че постига мечтите си :)
 
В темата се пита за потребителски кредит, което аз го смятам за голяма тесла

Въпроса е да си дадете оценка на РИСКА в живота и в бизнеса - всичко е РИСК... и хората, които успяват да управляват парите си - винаги дават цена на риска.

Потребителският кредит - кредити имат /според мен/ много повече рискове и капани. Кредитните карти по-малко /от моя опит/. Когато съм работил със стокови, потребителски и т н... кредити съм имал и много повече условности в договора с БАНКАТА. Тези условности са така пипнати, че не всеки може да разбере правилно и еднозначно термините в договора.

И тъй като това е играта на банката :) се играе по нейните правила - за да ги спазвате трябва да оцените РИСКА от неспазването им.

Наторването си е сериозно - но пък и зависи от сумата по кредита... :

- Ако се разчита само на заплата?
- Ако заплатата намалее?
- Ако ви уволнят или напуснете?
- Раждане на дете?
- Трябва да работите и двамата /при семейство/.
- За определени суми - искат гарант другият в семейството...
- Ролята на точната дата и важното и предназначение и наказателните лихви.......................................
- Срока на кредите? Всеки избира най-ниската вноска и така плаща до 70% от главницата - срока отива над 10 г и ебати риска...........
- Още много фактори, които пропускам.... а и характера на кредите е МНОГО важен. Понякога кредитирането е много повече от математика - просто е сериозна стъпка, бизнес и т н....
- Познаване на ПРАВАТА на кредитоискателя.... примерно можете на 3тата година да поискате намаляване на % и удължаване на срока. Но никой няма да ви го каже...
- Рефинансирането....
- Местене на кредита в друга банка...
- Обвързването на ЗАПЛАТАТА с кредита - чрез превеждането и....

Списъка ми е безкраен - карам на спомените си.

Буквално всичко може да си купите на КРЕДИТ - но е важна сумата. При определени суми и особености КРЕДИТНАТА карта е по-добро решение....

А ако мислите да развивате кредитно доверие /всеки има нужда от доверие/ ще трябва да сте супер точни с банката. Според мен да разчитате на пари при всяка нужда от вашата БАНКА /ако ви има доверие/ е един "гръб" за всеки човек или семейство.

Живота понякога ни поставя пред финансови трудности.
 
@xainov, не ги избирам с конкурс, знаем се от 15+ години. Ама ти не се подигравай, щото тук и сега ти си го закъсал за пари :D Чакай да ти кажа к'во правя тук, понеже питаше. Възмущавам се когато в тоя форум като решение за финансов проблем се предлагат кредитни карти, което зооманиака предложи. Или друга форма на заеми, за мен няма разлика. И преди съм виждал да се възхваляват кредитни карти, а наскоро някой си хвалеше и вивуса. Как нямало лихви, как дори можело да се излезе на печалба. Глупости на търкалета. Знам, че ти точно това търсеше като решение - име на банка, от която да вземеш кредит. Но аз размишлявам така - който дори си помисли за заем от банка или фирмичка, значи не го бива с финансите. А ти дори искаш и за в бъдеще да се възползваш. Направо ми светват всички червени лампички и затова моето предложение беше да се отърсиш от тия черни мисли. И то предложението ми важи за всеки с такива мисли, все пак темата е публична и е напълно възможно в бъдеще хора със същия проблем да я прочетат.
 
@zoomaniak, като казваш че спестяването е майка на мизерията... това като твърдение вероятно се е пръкнало след случаите на изгорели спестявания на хората през 90-тте, дори неотдавна и при случая с КТБ. Само че кое точно е изгоряло - спестяванията или стойността им? И по чия вина? Говорим за хиперинфлация и фалити на банки. Това винаги са такива моменти, които са били изненадващи и силни, запечатали са се в съзнанието на обществото, записани са в икономическата история на всяка страна. Някак си между капките обаче минава обратния проблем - какво се случва с много хора с кредити, при които се е случила поне една от описаните от теб случки горе. Това са самостоятелни бойни единици, за които само те и семействата им някога ще чуят. Изпадат в спирала от дългове, но за обществото това не се води като проблем. Каква е разликата между изгорели спестявания и спирала от дългове? И двете са финансови дупки, и в двата случая човека се лишава от парите си. Само че спестяването е "майка на мизерията", а кредитирането се рекламира всеки ден по телевизия, радио, интернет и стълбовете по улиците. По принцип не вярвам в рекламата, но в този случай явно работи.

А разликата между спестяването и кредита е в последователността на моментите харчене и плащане. При спестяването първо се събират средства и полсе се харчат. При кредита първо се харчат чужди пари, а после се изплащат. И в двата случая има изплащане, така че лесно няма. Въпроса е дали наистина е чак толкова спешно точно днес да се похарат пари за дадено нещо. Ако е телевизор или кола, направо заявявам - абсолютна глупост е предмети да се купуват с чужди пари. Ако е за бизнес, не знам. Не съм проучвал какъв % от бизнесите изградени върху първоначален кредит просперират, но съм чувал нещо от сорта че като цяло 95% от бизнесите фалират до 5 години, тъй че явно е въпрос на голяма доза предприемчивост и късмет. Не бих искал да съм сред тези 95% и особено сред онези с кредитите, защото бизнеса фалира, ама кредита остава :)
 
Но аз размишлявам така - който дори си помисли за заем от банка или фирмичка, значи не го бива с финансите.

Спестяването не е свързано с финансите и управлението им.

Защото ТИ нищо не управляваш. Нищо. Събираш пари за дадено число (стойност).

Събирането = спестяване. Тук никога няма управление.

Децата спестяват :)
Пенсионерите спестяват :)
Хора спестяват бели пари за черни дни :)

Но виж ако заплатата ти е 1.5к или над 5к ... може да спестяваш. Но до сега не съм се запознал с човек, който е спестил ЖИЛИЩЕН КРЕДИТ.

Е щом можеш да теглиш пари за кола и мезонет. Можеш и за бормашина. Или Мак...

ДСК - знаеш я нали!!? Кво спестяваш и кво управляваш!!?

Като станах на 16 г си направих застраховка в ДЗИ (спестявах) и като стигнах сума за Стереоуредба изтеглих и купих.

Мога да ти споделям много по темата...

Баба ми и дядо ми и всички стари хора с пенсия над 350-500 лв СПЕСТЯВАТ. И ко става:

- Майко дай ми 300 лв да си оправя 2 зъба! Така моята майка “управлява” спестяванията на родителите си.

Аз спрях да давам.
 
При кредита първо се харчат чужди пари, а после се изплащат.

Щом пипнеш в кеш парите или наредиш превод... прави парите твои. Не са чужди :) просто “работиш” за двама - ти и банката.

Нищо не изплащаш... (търговец съм) стоков кредит от 5-7% влиза в ценообразуването и клиента плаща всичко. Не аз...

Потребителски кредит е безлихвен!!!!! Технополис дава % отстъпка (печалба) за банката - но за мен е 0% - ако иска оборот де!!!
 
Баба ми и дядо ми и всички стари хора с пенсия над 350-500 лв СПЕСТЯВАТ. И ко става:

Ако не.... метат парите през терасата....
 
Ако е за бизнес, не знам. Не съм проучвал какъв % от бизнесите изградени върху първоначален кредит просперират, но съм чувал нещо от сорта че като цяло 95% от бизнесите фалират до 5 години, тъй че явно е въпрос на голяма доза предприемчивост и късмет.

Тука у форума 10% от ТЕМИТЕ “търсят инвеститори”.... :)

Инвеститора :) според теб как ще инвестира в ТЕБ:

а) Ще ти даде спестяванията си
б) Ще изтегли кредит, който ще инвестира в теб
в) Ще направи с теб съдружие (фирма) която ще изтегли кредит, който ти връщаш - не инвеститора. Доверието в Инвеститора кара банката да отпусне пари - но инвеститора не поема нищо от % от кредита. Да не е луд. И дори иска до 30% дивиденти.

Жесток свят :)
 
Купи си и прочети тази книга:

https://share.icloud.com/photos/0JiodJUO70CU7b6ukgM61icYQ

Хубав лаптоп имаш :D За жалост снимката от айфоня е пострадала от прекомерно шумоподтискане и не мога да му видя марката, но не е Apple. Ще трябва да спестяваш малко повече за MacBook явно o_O

Обаче ай стига с тия спестявания и кредити. Да си се оправя който както намери за добре. То и при финансите човек се учи от грешките си, не толкова от чужд акъл.
 
Обаче ай стига с тия спестявания и кредити. Да си се оправя който както намери за добре. То и при финансите човек се учи от грешките си, не толкова от чужд акъл.

Прав си и ти Благодаря :)

Аз само споделям... никой не уча!
 
Аз само споделям... никой не уча!

И аз все така казвам - само споделям и давам предложения. Но автора се уплаши че го уча на финансова култура и ме прати да си живея живота някъде другаде :)
 
@xainov, не ги избирам с конкурс, знаем се от 15+ години. Ама ти не се подигравай, щото тук и сега ти си го закъсал за пари :D Чакай да ти кажа к'во правя тук, понеже питаше. Възмущавам се когато в тоя форум като решение за финансов проблем се предлагат кредитни карти, което зооманиака предложи. Или друга форма на заеми, за мен няма разлика. И преди съм виждал да се възхваляват кредитни карти, а наскоро някой си хвалеше и вивуса. Как нямало лихви, как дори можело да се излезе на печалба. Глупости на търкалета. Знам, че ти точно това търсеше като решение - име на банка, от която да вземеш кредит. Но аз размишлявам така - който дори си помисли за заем от банка или фирмичка, значи не го бива с финансите. А ти дори искаш и за в бъдеще да се възползваш. Направо ми светват всички червени лампички и затова моето предложение беше да се отърсиш от тия черни мисли. И то предложението ми важи за всеки с такива мисли, все пак темата е публична и е напълно възможно в бъдеще хора със същия проблем да я прочетат.

Виж, пич, от 14 годишен работя. За съжаление не достойната професия "син на някого". Моите родители са съвсем обикновени бачкатори, съответно аз нямах големи финансови възможности и от 7ми клас, когато 1 лв не ми стигаше за джобни, започнах да бачкам, за да си докарвам допълнително. Горд съм, че се оправям сам. Горд съм и че никога не съм се занимавал с нещо незаконно. Така, че ако за теб 8-10 к лв не са проблем, за мен са. Ти би ли споделил с какво си натрупал тия пари?! Защото ако не си го направил с далавери, наследство/помощ от роднини или кредит, значи или си имал огромен късмет още с първото начинание, или си последовател на Дъмбълдор!
 
@xainov и защо си мислиш, че само късметлии и магьосници може да имат пари?
40к потребителски кредит банка Х ми го отпусна за 3 работни дни (тоест ги имах налични по сметката си) и не съм клиент с преференции. Така че проверси си тези преференции дали наистина са такива :D
 
Виж, пич, от 14 годишен работя. За съжаление не достойната професия "син на някого". Моите родители са съвсем обикновени бачкатори, съответно аз нямах големи финансови възможности и от 7ми клас, когато 1 лв не ми стигаше за джобни, започнах да бачкам, за да си докарвам допълнително. Горд съм, че се оправям сам. Горд съм и че никога не съм се занимавал с нещо незаконно. Така, че ако за теб 8-10 к лв не са проблем, за мен са. Ти би ли споделил с какво си натрупал тия пари?! Защото ако не си го направил с далавери, наследство/помощ от роднини или кредит, значи или си имал огромен късмет още с първото начинание, или си последовател на Дъмбълдор!

Никога не съм имал финансови възможности. Дете на кофти родители - винаги сме били бедни. Ако не бяха баба и дядо и тва, че можеш да не плащаш всичко без ТОКА... те прави финансово стабилен.

На 1.5 г съм увреден с ваксина срещу детски полиомилид - тоест от 16 г имам инвалидна пенсия.

Около 3-5 пъти си търсех работа. Не става - щщом си сакат или лъжеш за причината или си безработен.

Накрая почнах да работя само за себе си.

Занимавал съм се с много незаконни неща... не се гордея но - оцеляването е трудно иначе всеки може да събира кашони по кофите. Още помня как бях кондуктор в Радомир и от там почнах със схемите... но все пак "шефа ми" също беше схемаджия...

После имах период носех две различни маратонки - щото никой няма пари - но всички се обичаме.

Накрая разбрах, че никой няма да ми помогне освен АЗ. И УСПЯХ :)

Тоест пиша ти това с уважение и респект... важна е борбата !?! Живота ти дава възможност - винаги.
 
@zoomaniak Евала за борбата и това че си се спасил и споделяш опита си и помагаш на други
Адмирации и уважение!
 
@zoomaniak Евала за борбата и това че си се спасил и споделяш опита си и помагаш на други
Адмирации и уважение!

Благодаря - след кондуктор почнх работя като общ аботник към бригада. Бригдира ме погледна и ме попита:

- Да се притеснявам ли!?!

Аз.

- Не. Ако не мога или си недоволен - просто не ми плащаш...

Работих около 2 г за този велик човек. Стана ми като 2-ри бащща... ментор и учител. Също и беше схемаджия... като раазбра какви схеми бях извъртял сред ДАПО в Радомир... ми купи 30 г., уиски и го изпихме двамата само в едно диво място... (село). После ме научи на всичко... и умря от Рак.

Даваше ме за пример... и естесвено всички ме намразиха. Лошо няма.

После почнах на денонощно капанче... една седмица работиш - една почиваш.

После се запознах и с жена ми. Стана ми колежка (екип). После като разбах, че нямало договор и тн.... напуснахме сНадя.

И от тогава работим за себе си... пари бол....
 
@xainov и защо си мислиш, че само късметлии и магьосници може да имат пари?
40к потребителски кредит банка Х ми го отпусна за 3 работни дни (тоест ги имах налични по сметката си) и не съм клиент с преференции. Така че проверси си тези преференции дали наистина са такива :D

Преференциите не се изразяват с бързодействие, а с лихвен процент. ;) 4.2% за потребителски, за да сме точни. ;)

Никога не съм имал финансови възможности. Дете на кофти родители - винаги сме били бедни. Ако не бяха баба и дядо и тва, че можеш да не плащаш всичко без ТОКА... те прави финансово стабилен.

На 1.5 г съм увреден с ваксина срещу детски полиомилид - тоест от 16 г имам инвалидна пенсия.

Около 3-5 пъти си търсех работа. Не става - щщом си сакат или лъжеш за причината или си безработен.

Накрая почнах да работя само за себе си.

Занимавал съм се с много незаконни неща... не се гордея но - оцеляването е трудно иначе всеки може да събира кашони по кофите. Още помня как бях кондуктор в Радомир и от там почнах със схемите... но все пак "шефа ми" също беше схемаджия...

После имах период носех две различни маратонки - щото никой няма пари - но всички се обичаме.

Накрая разбрах, че никой няма да ми помогне освен АЗ. И УСПЯХ :)

Тоест пиша ти това с уважение и респект... важна е борбата !?! Живота ти дава възможност - винаги.

Евала и на теб, че действаш и се справяш. Но не го написах, защото се опитвам да впечатля някого. Написах го, защото "сития на гладния не вярва". AseasRoa, когато стигнеш момента (дано никога не го стигаш) да имаш точно 0,40 лв в джоба за 2 дни и да се чудиш как ще изкараш, тогава може да ме поучаваш. 'Щото аз съм го имал този момент. В друг град, сред непознати. Няма от кого да искаш. И трябва да се оправяш. 2 вафли "Борец" за 2 дни. Бяха по 0.18 лв. Добре ли е?
Както и да е. Парите са факт, начинанието за което ми трябваха - също. Сега както винаги ще се борим, за да успеем. Защото най-важната черта на предприемача е, че не се предава. Успех на всички!
 
@xainov Разбирам те много добре, и аз съм имал моменти в които броях жълтите стотинки.
Пожелавам ти успех и късмет!

Момента е не колко удара може да понесеш, а колко пъти можеш да се изправиш след понесен удар.

Следя с интерес темата

Благодаря на всички за изчерпателните коментари
 

Горе