Права над лого изработено от freelancer

caikox

Member
Здравейте колеги,

имам ново питане което засяга мен и може би други хора които не им е ясна правната система и като цяло как се работи с freelancer-и.

Примерно искам да поръчам лого от колега във форума, но искам от него нещо като застраховка, черно на бяло, че логото е изработено от него и ми предоставя правата.
Email върши ли подобна работа в който той ще напише. " Здравей, изработих логото което поиска и ти го предоставям, като се отказвам от всички права в/у него. " или нещо подобно.
И дали евентуално в бъдеще ако случайно се появи проблем с това лого може да възникне проблем, дали за колегата който го е правил или за мен?
Разбира се смятам да регистрирам марката и логото към нея в съответните институции.
Ще съм много благодарен ако коментираме тази тема обширно.
 
От: Права над лого изработено от freelancer

Всичко, което се иска от фриленсъра е да ти напише декларация, че не е използвал чужди елементи и че се отказва от правата в/у логото за твоя сметка. Подписва и ти го праща.
Аз още си чакам едно такова от участник във форума!
 
От: Права над лого изработено от freelancer

Няма ли някой да хвърли малко светлина в тунела :)
 
От: Права над лого изработено от freelancer

Няма ли някой да хвърли малко светлина в тунела :)

Ти какво, не четеш ли? Нали stuklen ти каза какво да правиш? Какво още ти е нужно? Бих го допълнил само с едно, ако искаш още повече да се застраховаш: декларацията да е написана пред свидетели и я завери пред нотариус.
 
От: От: Права над лого изработено от freelancer

Ти какво, не четеш ли? Нали stuklen ти каза какво да правиш? Какво още ти е нужно? Бих го допълнил само с едно, ако искаш още повече да се застраховаш: декларацията да е написана пред свидетели и я завери пред нотариус.

Това стана напълно ясно. Но исках по обширно да коментираме темата мислех, че би било полезно за много хора освен мен. Тук доста от хората се възползват от тази услуга без никакви гаранции.
Не съм чувал досега някой да е имал проблеми с подобно нещо, но ми е интересно какво може да стане ако някой реши да ти прави проблем по някакъв начин някой ден. Злобни и завистливи хора има много... сигурен съм, че всеки си е патил по един или друг начин. Какви последствия може да има, за мен или за човека който е го е правил... и подобни неща. Не съм малумен, просто исках да коментираме темата по обшрино и е в off topic, съмнявам се да пречи на някой. Даже би ми било интересно някой някога имал ли е проблем с такова нещо или дали е чувал.
 
От: Права над лого изработено от freelancer

В тоя ред на мисли, например на мен ми се случи да ми напишат статии и после да ми каже, че били под наем за 2 месеца :Д Та въпроса е ако го накарам да ми напише в 1 мейл, че ми прехвърля правата върху статиите ще бъде ли достатъчно за да се докаже, че автора се отказва от авторско право. Дали има сила в съда?
 
От: Права над лого изработено от freelancer

Отказването от авторско право е невъзможно. Дори да има договор за отказване от авторски права той веднага ще бъде обявен от съда за нищожен. Правото на ползване обаче може да бъде преотстъпено от автора на някой друг за определен срок, който се дефинира с договор. Ако няма договор значи нямаш никакви права върху текстовете и авторът може да прави каквото си иска с тях, включително да ти нареди да ги махнеш от сайта си.
 
От: От: Права над лого изработено от freelancer

Отказването от авторско право е невъзможно. Дори да има договор за отказване от авторски права той веднага ще бъде обявен от съда за нищожен. Правото на ползване обаче може да бъде преотстъпено от автора на някой друг за определен срок, който се дефинира с договор. Ако няма договор значи нямаш никакви права върху текстовете и авторът може да прави каквото си иска с тях, включително да ти нареди да ги махнеш от сайта си.

Е, да, така си е, сключва се споразумение за права за ползване, а авторските права остават на автора, но това си го пише в закона.
 
От: Права над лого изработено от freelancer

Може ли някой да даде примерна декларация или линк някъде към шаблон ?
 
От: Права над лого изработено от freelancer

При поръчка на проект и заплащането му, авторските права преминават в поръчалия и платилия.
Освен ако не е уговорено нещо друго.
Инак всеки работник на заплата би бил собственик на правата на нещата, за които е получил нареждане да ги направи и заплащане.
 
От: Права над лого изработено от freelancer

Принципно имаш авторско право върху всичко, което си изработил, без значение какво е. Реално за да си търсиш авторското право на самия продукт трябва по някакъв начин да е отбелязано, че е твой. Дизайнерът прати ли ти работния файл (.PSD или .eps примерно), вече става трудно за него да спори кой го е направил, чувал съм че ако си пратил през имейл файловете и там е отбелязана определена дата, това може да ти послужи, ама на бас че във всеки БГ съд ще ви кажат да се прегледате ако отидете с такъв иск. А и не виждам смисъл да спориш за нещо, което си направил специално за някого, при положение че ти е платил... по логото се познава бранда и на кого му върши работа лого направено за друг бранд (за уеб дизайни и илюстрации по-може примерно, но все пак...)?

Лично аз от 4 години вече се занимавам и нито един клиент не ми е искал подобни глупости, декларации и т.н. Подписвал съм NDA (Декларация за неразгласяване на информация), с други думи да не кажеш идеята за нечии проект или да му пращаш файловете на други хора, както и такава, че не си използвал материали, които не си изработил ти лично.

За права декларации не съм подписвал, аз с една камара чужденци съм работил и това не се е споменавало никога, вие сега в най-корумпираната и безправна държава в европа почнахте да искате декларации, и то при положение че единствената ви връзка с човека е форумът и най-много скайп. Друго е фирма с офис, документи, фактури и т.н. :) Работете с надеждни хора, те си имат репутация някаква - като попрочетете ще разберете кой какъв е - и не си усложнявайте живота с тези документи ;)
 
От: Права над лого изработено от freelancer

Лично аз от 4 години вече се занимавам и нито един клиент не ми е искал подобни глупости, декларации и т.н. Подписвал съм NDA (Декларация за неразгласяване на информация), с други думи да не кажеш идеята за нечии проект или да му пращаш файловете на други хора, както и такава, че не си използвал материали, които не си изработил ти лично.

За права декларации не съм подписвал, аз с една камара чужденци съм работил и това не се е споменавало никога, вие сега в най-корумпираната и безправна държава в европа почнахте да искате декларации, и то при положение че единствената ви връзка с човека е форумът и най-много скайп. Друго е фирма с офис, документи, фактури и т.н. :) Работете с надеждни хора, те си имат репутация някаква - като попрочетете ще разберете кой какъв е - и не си усложнявайте живота с тези документи ;)

Виж сега, аз на твое място много бих внимавал как се изказвам и кое квалифицирам като глупости, а също и какви съвети давам, защото:

1. В обявата ти във форума отсъства инфо за цени. Има няколко странно хвърлени линка: http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=37410

2. В сайта ти не пише какъв си, що си, а още по-малко се споменава фирма, да не говорим, че си дал само мейл и скайп за контакт:

dz.jpg

И като гледам сам не се вписваш в собствените си съвети...

Въпроса повдигнат в темата не е глупост, а има резон. Изказвания, от крайно неподготвени като теб са глупост.
 
От: От: Права над лого изработено от freelancer

Виж сега, аз на твое място много бих внимавал как се изказвам и кое квалифицирам като глупости, а също и какви съвети давам, защото:

1. В обявата ти във форума отсъства инфо за цени. Има няколко странно хвърлени линка: http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=37410

2. В сайта ти не пише какъв си, що си, а още по-малко се споменава фирма, да не говорим, че си дал само мейл и скайп за контакт:

Виж файлът 8898

И като гледам сам не се вписваш в собствените си съвети...

Въпроса повдигнат в темата не е глупост, а има резон. Изказвания, от крайно неподготвени като теб са глупост.

Радвам се, че ти си крайно подготвен и можеш да се изказваш компетентно ;)

1. Не съм се давал за пример, няма нужда и ти да го правиш.

2. Темата ми във форума съм я (ще се изразя по-прилично) 'занемарил', не ми е проблем и да бъде изтрита, а това че линковете вътре не изглеждат както трябва не е по моя вина ;).

3. На никого не давам зор да работи с мен :)

4. Реклама не ми трябва да си правя, а сайтът ми е насочен към чужденците, които няма да ми дойдат до "офиса" ;)

5. Който работи с мен в момента знае как работя, колко съм надежден и т.н. И ти гарантирам, че на никого не съм взел парите преди да свърша работата, нито съм дал на някого преработен дизайн, който преди това съм правил за друг ;)

И да, за всяко нещо си има "резон" :D , просто понякога не си заслужава да си усложняваш живота. Има и лесни и трудни клиенти. Лесните плащат добре, не те занимават с излишни процедури, защото са опитни и знаят какво им трябва и какво не - свършвам си работата, плащат и всички са щастливи.

После трудните не знаят какво искат, искат ти милион неща, от които няма да имат нужда, може да ти поискат 10 документа (които пак бих подписал, но от които не виждам смисъл) и накрая ти остава едно 'нежелание' да се занимаваш с дадения човек и ти се иска да му вдигнеш цената заради 'клизмата'.

Поздрави!
 
Последно редактирано:

Горе