Препоръчайте ми Най Елементарният Линукс за Файлов Сървър

mantaman

Well-Known Member
Искам да пусна линукс сървър на една локална мрежа - на него ще кача две бази с данни на две счетоводни програми и идеята е три други компа с Уиндоуси да могат да ползват базите (няма да работят едновременно с една и съща база) и освен това да пусна един принтер (вероятно за него ще трябва да търся драйвъри за линукс)
Предложете ми нещо за което да мога да прочета някъде стъпка по стъпка как се прави нещо като уроците дето са в уебтуриста и др.
Мерси
 
От: Препоръчайте ми Най Елементарният Линукс за Файлов Сървър

Debian според мен е най-подходящ. Има много документация, вкл. и на бг.
 
От: Препоръчайте ми Най Елементарният Линукс за Файлов Сървър

Debian е оферта, ама ако не си се занимавал с Linux преди, може да ти е по-лесно с Ubuntu, понеже е доста по-user friendly. Иначе пак си е debian, само че модифицирано.

Трябва ти samba сървър, което е файл и принт сървър за уиндоус:
https://help.ubuntu.com/community/SettingUpSamba#line-355
 
От: Препоръчайте ми Най Елементарният Линукс за Файлов Сървър

Убунто също е вариянт, дори има сърварна версия.
http://www.ubuntu.com/server
Кофти то му е, че яде доста ресурси.
 
От: Препоръчайте ми Най Елементарният Линукс за Файлов Сървър

За сървър ще ползвам един стар Атлон на 1.5гхц със 512рам и хард 40гб - при положение че най много двама ще работят в две различни бази по едно и също време мисля че не би трябвало да е проблем за ресурсите.
Самбата има ли я в тези линукси или трябва да се инсталира допълнително?
 
Какви ресурси яде пък убунтуто? Сървърната версия особено е чудесна. Иначе ако му пуснеш всички възможни графични ефекти сигурно ще яде ресурси. За дебиан повечето софтуер е направо античен, иначе и той е добър избор. Самба можеш да избереш да я инсталира по време на инсталацията на линукса, после само малко трябва да се настрои. Може и после да си я инсталираш с една команда.
 
От: Препоръчайте ми Най Елементарният Линукс за Файлов Сървър

+1 за Ubuntu сървърната версия.
Ползвам я вкъщи като тествам мултисървърни проекти и междувременно държи и memcached сървър :)
Лесен е за ползване, но разликата с Debian не е особено голяма.

Все пак за лайв среда предпочитам Debian.
 

Горе