Препоръчайте фотоапарат?

testkiwi

Well-Known Member
Колеги, понеже нищо не разбирам ми трябва помощ.

трябва ми нещо любителско, не дслр и подобни, защото и за 5 бона апарат в ръцете на аматьор ще прави снимки зле

търся нещо за 700-800-900 лв. макс

може би нещо такова:
http://www.goo.gl/E6qG01
http://www.technopolis.bg/bg/Cameras---hybrid/Camera-SONY-ILCE5000LB/p/396006 (с подобно сони съм снимал, ама нищо не излезна като хората, може би аз съм нещо сакат)

ще снимам просто забележителности при пътуване, не съм фотограф или нещо. Предложете нещо прилично, пък ако се науча и да снимам ще пусна фото от няколко интересни държави :D

Благодаря предварително.
 
Последно редактирано:
testkiwi преди няколко години и аз купувах фотоапарат, или по-скоро според маниаците фотографи „сапунерка”. Бях се насочил и аз към едно Сони, но пичовете ме разубедиха, като ми обясняваха разни неща за скорости, бленди, шумове и т.н., от които все още нищо не разбирам. Тогава взех един Панасоник Лумикс с х12 оптично, което за годините си беше революция ...
Та директния ми съвет - регистрирай се във фото-форум.нет и попитай специалистите. Няма да ти откажат, надали ще те подведат, а може и оферта да получиш.
 
Каквото и да правиш не си купувай Canon. Имам Canon EOS 650 D купих го с излизането. Това е най-лошата покупка в живота ми. При нощни снимки матрицата добавя горещи пиксели дори и на ниско ISO. Връщах го носих го да го оправят не го оправиха, върнаха ми го същия. Предложиха да го сменят с друг, но и другият имаше същия проблем. Сега го държа в един шкаф, че ме яд да го гледам.
 
Каквото и да правиш не питай във фото форума.
В никакъв случай. Колкото тук се взема на сериозно тема с питане "как да правя пари от интернет" толкова и там ще получиш свестен отговор.
 
Аз съм хоби фотограф с 3-ти DSLR подред. За съжаление вече съм набил доста кинти в обективи та е сложно да сменям системите, но ако сега започвах на чистo, бих си взел някоя безогледалка. Печелиш перформънс и фичури от големите кютуци, а по размер е малко по-голямо от сапунерка. Така че, правилно си се ориентирал!
 
И аз също като теб преди няколко месеца се чудих какъв апарат да взема само за снимки докато пътувам. Накрая се спрях на Никон Д3300 с обектив
AF-P 18-55mm VR
 
Аз мога да препоръчам каквото имам - Canon PowerShot S5 IS
От 2008 го ползвам и съм много доволна.
 
Аз ако бях на твое място щях да си взема ето това чудо на Xiaomi

s-l500.jpg


Компактно, Прилични снимки и 4К видео, на практика това е GoPro на половин цена

 
сонито, дето си го избрал е много добро за целта
rx100 малко по евтино, но пак ще ти свърши работа

така или иначе за фотография не стават, само за пуцане


като цяло малкият брой кадри и бавният автофокус на тези безогледалки ще ти преебат удоволствието от снимането
ако си творческа натура взимай фуджи, уникални фотоапарати . сонитата са за ламери
 
Последно редактирано:
Каквото и да си купиш, ще е с kit обектив. Професионалните обективите се купуват отделно и струват много повече пари. Kit обектива си е някаква демо версия и не са за сериозна фотография. Аз също съм за sony, чул съм че тяхната матрица е с най-добри цветове. canon - жълтее, nikon - зеленее, panasonic - червенее. Ама това е само при авто снимането и не се забелязва с просто око...
 
Абе друго си е да може да направи и малко качествено видео, ако му се прииска + това към Xiaomi-то си купува една кутия за подводни снимки и всякакви други приспособления : държачи, стативи, стабилизатори и каквито ти дойдата на акъла други приспособления за без пари почти, това е идеално за пътешествия, а и не само.
 
Не ми трябват обективи и такива неща, един вид фотоапарат за еднократно ползване, но трябва да прави добри снимки, защото там където ще ходя обикновено отиваш само един път, а и не може телефон да си носиш ей така, защото ти го взимат като влезнеш :D А да не направиш снимки е престъпление за мен. Миналата година ходих по арабските страни с някакво подобно сони, което дадох линк ама изобщо не бях го разучил как се снима и направих ужасно нефокусирани и гадни снимки, чак ме е яд :D
нещо компактно ми трябва, да не е 500 грама като дслр-о подобните..
Какво значи огледалки? Какво изобщо да гледам като параметри ако сравнявам някакви модели?
 
Щом ще снимаш само пейзажни снимки се ориентирай към безогледален апарат, най-добре мисля Сони.
Не съм спец, но поне до колкото съм чел това ти трябва.
 
- DSLR = Тези големите черни апарати, вътре имат едно огледало дето няма да го разискваме сега
- Безогледалка = Mirrorless = С голям сензор като на DSLR, но без огледало в тялото, което прави апарата доста по-компактен. Двата линка дето си пуснал са точно такива машинки.
- Сапунерка = Малко джобно апаратче с малък сензор и понякога даже с доста зуум. Колкото и мегапиксели да имат, детайлите по снимката реално отговарят като за половината. Т.е. да се правят максималните по размер снимки е просто разхищение на памет. Все пак тези снимат по-добре от телефоните.
- Турбосапунерка = Сапунерка (с малък сензор), ама тунингована - с най-много зуум от всички апарати на пазара, някои даже имат опция за RAW и ръчни настройки. Тялото им изглежда по форма като DSLR, но по-малко.

Sony нямат хубав JPEG, а един любител едва ли ще седне да се занимава да обработва RAW. Аз имам безогледалка Sony NEX-5T, сапунерка Sony WX300 и един приятел по фотография има турбосапунерка Sony HX300. На безогледалката снимам само RAW (и после обработвам), сапунерката исках да я продавам, а на моя приятел си му харесва апарата, след като е маниак на големи зуумове. Субективно е, но JPEG-а ми се вижда някак груб.
Чудни са ми тези RX100. По форма са доста туристически, но дали имат хубав JPEG...

Olympus и Fuji поне се славят с хубав JPEG. Аз съм снимал с първата безогледалка на Olympus и много пъти неуспешно съм се опитвал да докарам някой RAW да изглежда по-добре от JPEG-а.
Fuji ми е мерак да имам. За тях знаем още, че обективите им са топ качество. Разгледай Fuji обезателно.
Canon и Nikon са класици, те си правят DSLR-и и сапунерки, не са много за ентусиазирани туристи. Сега гледам че май има една безогледалка на Canon (EOS M10), но кой я знае каква е. Nikon имат нещо подобно (Nikon 1), но сензорчето е по-малко.
 

Горе