Препоръчайте SSD диск

Firefly

Well-Known Member
Навил съм се да си вземам едно SSD за системно - да туря уина и софтуера, който ползвам ежедневно. Няма да се хвърлям на скъпите гигабайтове - нещо от рода на 120-128гб гледам които са от рода на 200-220лв. Чудя се обаче има ли някаква реална разлика между десетината модела, които откривам в този диапазон - доколкото виждам всичките са 6Gb/s, а другите буквени означения на различните марки не ми говорят особено много. Гледам предимно от лаптоп бг каквото предлагат, но може и от другаде.

Предполагам и тук има хора, които вече са се възползвали от по-бързите дискове, ще се радвам да чуя мнения.
 
От: Препоръчайте SSD диск

Ами може да си вземеш Adata SP900 SSD. Но каквото и да вземеш, гледай да е с по дълга гаранция да няма неприятни изненади :)
 
От: Препоръчайте SSD диск

Тази Adata е 400лв и е 256гига до колкото виждам - аз търся нещо наполовина :) Adata SX300 SSD 128GB - mSata или Adata XPG SX910 SSD 128GB например? По принцип се бях насочил към Самсунг като марка.

А за какви неприятни изненади говорим? Какъв проблем може да има при един SSD диск? До колкото разбирам имат определен живот като записи/часове, като се очаква да издържат доста годинки при нормална употреба. Иначе са с 3 години гаранция - мисля е предостатъчно.
 
Единствено гледай да не е стар модел те са по бавни при запис (маскимална скорост) аз вече една година съм OCZ Agility 3 които незнам защо никой не ги предлага (да не са ги купили фирмата но те бяха най изгодни на цена /производителност/ размер ) (максималната му скорост на запис е 475мегабайта ) - в сайта на plesio са отбелязани и с максиманли скорости на запис http://plesio.bg/diskove-ssd-c-69981048.html
 
От: Препоръчайте SSD диск

Разгледай laptop.bg, аз от там си взех моята и съм доволен, има за малко под 200 кинта предложения, каквито търсиш.
 
От: Препоръчайте SSD диск

Samsung се водят лидер в тоя бранш. Можеш да си вземеш нещо от 840 серията. В общи линии не очаквай да усетиш някаква разлика между различните модели.
 
От: Препоръчайте SSD диск

Гледай най-вече колко ИОПС е за четене и запис. Повече-по-добре. Скороста на четене/писане е без практическо значение
 
От: Препоръчайте SSD диск

Има един Adata SX300 SSD 128GB - mSata на промоция от 299 на 219. В сайта им пише, че пише на 505mb/s и чете на 550. http://www.adata-group.com/index.php?action=product_feature&cid=3&piid=181

Някакви проблеми, ако му сложа Win 8 дали ще има? Освен това гледам различните модели са с различни физически размери - едни по-тънки, други по-дебели. При положение, че ще се слага на лаптоп, това играе ли роля?
 
От: Препоръчайте SSD диск

Единият е Samsung SSD 840 Pro 128GB а другия Samsung SSD 840 EVO 120GB. До колкото чета, реално за обикновения потребител (който няма да прави бенчмаркове и да брои стотните) осезаема разлика между двете няма. Про-то имал малко повече random IOPs. Като ги гледам, поне според официалните им брошури, Samsung са наблъскали доста хайтек в техните дискове, може в крайна сметка ще се спра на един от двата, само да реша дали си струва Про, при положение, че бейсика го намерих 128гб за 184лв, а Про за 258лв от емаг.

При тестовете им дават очаквана продължителност на живота около 11 години, което е невроятно, дори и на половина да издържи.

едит: след доста гледане и четене, мисля да поръчвам ей това, какво ще кажете? emag.bg/solid-state-drive-ssd-samsung-840-evo-basic-2-5-120gb-sata-iii-mz-7te120bw/pd/DHM8XBBBM/
 
От: Препоръчайте SSD диск

Аз имам няколко компа и за сега съм ползвал OCZ, Intel и Samsung SSD дискове. И от трите съм доволен. Ако ги ползваш за desktop работна станция и трите са подходящи и мноог по-бързи от HDD. Скорост на писане и четене и I/O има смисъл да гледаш ако ще ги ползваш за сървър, особено база данни, или някаква специфична видео обработка. За нормална десктоп дейност най-важно е цена на гигабайт - тоест купуваш си си най-големия диск за твоя бюджет от 200 лв.

Samsung 840 128gb
Intel 330 180gb
OCZ - Vertex 450 или Agility 4

Важно е да е нов и с гаранция. На мен ми е гърмял един Intel SSD след 7 дни нормална работа.
 
От: Препоръчайте SSD диск

Тази Adata е 400лв и е 256гига до колкото виждам - аз търся нещо наполовина :) Adata SX300 SSD 128GB - mSata или Adata XPG SX910 SSD 128GB например? По принцип се бях насочил към Самсунг като марка.

А за какви неприятни изненади говорим? Какъв проблем може да има при един SSD диск? До колкото разбирам имат определен живот като записи/часове, като се очаква да издържат доста годинки при нормална употреба. Иначе са с 3 години гаранция - мисля е предостатъчно.

SP900 има различни размери 128GB е 186 лв
 
От: Препоръчайте SSD диск

Защо никой не споменава интелските дискове?
 
От: Препоръчайте SSD диск

Първо трябва да видиш какъв размер SSD ще ти стане на лаптопа.

Ако искаш да минеш по тънката лайсна:

128GB ADATA - 160 лв
256GB VERTEX - 240 лв
 
От: Препоръчайте SSD диск

И на мен ми се върти в главата идея да взема едно SSD и по-специално Samsung SSD 840, но още се двоумя, по простата причина, че основният ми хард почна да трака като шевна машина и имам едно съмнение, че в най-скоро време ще глътне вода и тук идва дилемата, понеже SSD-то отдавна го мисля, но компютъра ми не е от най-новите и следователно дъното не поддържа SATA3, а ефекта от SSD-то казват, че се усеща дори да не е на SATA3, но пък се чудя дали да не изчакам още малко да събера за и без това планираният ъпдейт на машианта.. та така за момента съм на изчакване. Ако се наложи ще взимам по спешност или обикновен хард или SSD и след това ще ъпдейтвам или ако не стане нещо докато събера парите, ще се ъпдейтва всичко от до... както и да е.. отплеснах се пак :)

Тук по-скоро имам едно питане евентуално към тези, които са слагали SSD на компютър. От къде аджеба мога да взема дока от 2.5 към 3.5 за да го хвана стабилно за кутията? Доколкото разбрах в комплекта на PRO версията на EVO-то има поставката, а в обикновената (по-евтина) е единствено SSD-то и диск с софтуер. От части бях се насочил към про версията именно по тази причина.

:)
 
От: Препоръчайте SSD диск

Аз поръчах самсунга. А за преходника за размерите - върви в комплект с някои дискове, а за другите ще трябва да търсиш отнякъде да си го купиш отделно - магазин за компютърни аксеасори например.
 
@Virosss в плесио линка който пуснах има бракет за 9.98лв като не е сата 3 - сата 2 е 3гигабита на секунда и ще вдигаш скорости от по 300 мегабайта от тези който са обявили 400 и нещо така че определено ще имаш подобрение

зависи за какво я ползваш машината разгледай тази тема нова машина но със хдд ще ти се струва по бавна от старата със ссд освен ако не геймиш и ти трябва ново видео

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=38707&p=439121#post439121
 
От: Препоръчайте SSD диск

@coolice, благодаря ти за информацията за адаптера... точно такъв ми трябваше, а ако взема SSD-то от тях, мога да се възползвам от ваучера, който ми пратиха преди малко и да ми дойде безплатно адаптера към 3.5 :)

Относно SSD-то и аз от това, което изчетох по темата, смятам, че ще се държи значително по-добре. Игри не играя и компютъра си го ползвам за работа и именно по тази причина обичам като работя да няма нещо, което да ми бави работата, като разни цикления и бавни зареждания, каквито в момента се получават от време на време, като взема да ползвам няколко програми. Все пак трябва да работим с кеф и бързо нали? :)

Още веднъж мерси за подсказката и информацията :)
 
От: Препоръчайте SSD диск

Сложих си преди година SSD на компютъра в къщи- интелски 120 гига.
С уин 8 като го рестартирам,
броя до 5 и той е заредил. Много бърз, чак се дразня вече на компютри без SSD
като му свикнеш на бързината и после ти е тегаво на HDD.
 
От: Препоръчайте SSD диск

А бе доколкото слушам има и случаи в които се усеща даже по-зле от HDD в случай на несъвместимости с по-стари компютри... ала бала, но ще видим тая работа. Поръчах вече и аз една 120-ка Samsung от eMag, че реших да взема и едно по-читаво захранване, пък и там видях, че има адаптер за дискове от 2.5 към 3.5 и уж утре трябва да пристигнат чаркълъците... ако всичко е наред ще напиша и аз някой ред как е минал ъпдейта и дали съм доволен :)
 

Горе