Прехвърляне на пари от сметка на ЕООД в лична сметка, като захранване на каса?!

Buscape

Active Member
Здравейте,
моят счетоводител ми казва, че нямало никакъв проблем да си прехвърлям пари от фирмената във личната сметка с основание "теглене" И после го записвал като захранване на каса. Други счетоводители ми казват, че това е абсурдно. Един ми казва - няма страшно, друг ми казва - това е абсолютно незаконно. И не е само този казус така. Лошото е, че аз нося отговорност за неща, които не разбирам, а този който разбира и получава пари за това, може да ме вкара в беля без да бъде санкциониран. И затова му е много лесно да ми казва - няма страшно!

Транзакцията е от миналата година.
Ако това е счетоводно неправилно, какви могат да са санкциите?
 
Представителите на една гилдия, учили по едни учебници и подвластни на една и съща нормативна база ти представят коренно различни мнения.
Много е дълго, а и не съм дипломиран експерт, за да ти отговора адекватно на въпроса, но поне малко ще се опитам да те зарадвам: Радвай се, че въпроса ти не е свързан с предстояща ти хирургическа интервенция. Щото с тези мнения...
Иначе за "прехвърлянето" съм за. Това е нормален акт. Счетоводното отразяване е важно да е коректно. Акцентирай върху тези детайли а не върху процесите на "прехвърляния". Другото си е въпрос на късмет да попаднеш на добър специалист, че с тези счетоводни хемороиди сигурно ще се подпираш от кълка на кълка дълго време.
 
Може за ги прехвърлиш, ако след това представиш разходооправдателни документи за това - фактурки и фискални бончета. В противен случай влизаш в едно блато, което данъчните наричат "скрито разпределение на дивидент" и няма да си щастлив от изхода. Ако ЕООД-то може да си позволи да осигурява действащ управител, по добре си ги превеждай като възнаграждение.
 
Може за ги прехвърлиш, ако след това представиш разходооправдателни документи за това - фактурки и фискални бончета. В противен случай влизаш в едно блато, което данъчните наричат "скрито разпределение на дивидент" и няма да си щастлив от изхода. Ако ЕООД-то може да си позволи да осигурява действащ управител, по добре си ги превеждай като възнаграждение.
Това си е съвсем резонен вариант. Но във въпроса дори не се упоменава за какво ще се ползват прехвърлените суми.
 
Дълбоко се съмнявам, че повечето от нас, които работят с ЕООД-та, чакат края на годината да си начислят и изплатят дивидента, за да използват парите от дружеството си - нали все пак трябва да се храним :) В този смисъл малко ми е странен подходът на повечето счетоводители да се "заиграват" с касата. В нашето счетоводство има сметка, наречена "Сметката на собственика". Какъв е проблема всички тези тегления да отиват по тази сметка и в края на годината, като се начисли дивидентът и му се плати данъка, той да се "нулира" срещу вече изтеглените пари по сметката на собственика? Защо трябва да се третира като "скрито разпределение на дивидент"?
 
Реално съм си получил дивидента по-рано. А иначе официално основанието беше, че просто си захранвам касата.
Не мога ли да си захранвам касата, защо са ми "фактурки и фискални бончета"?
Вече всичко е изчистено. Нямам пари на каса. Ако беше дошла проверка щях да ги извадя парите.
Но сега не знам дали бих имал проблем със задна дата за тази транзакция.
 
Последно редактирано:
Реално съм си получил дивидента по-рано. А иначе официално основанието беше, че просто си захранвам касата.
Не мога ли да си захранвам касата, защо са ми "фактурки и фискални бончета"?
Вече всичко е изчистено. Нямам пари на каса. Ако беше дошла проверка щях да ги извадя парите.
Но сега не знам дали бих имал проблем със задна дата за тази транзакция.
щото като ти дойдат на ревизия, ще ти ги търсят тези касови наличности. Ти май от скоро имаш еоод и още си зелен.
 
Да, отскоро съм с ЕООД.
Знам, че ще ми търсят касовите наличности, в момента официално нямам касови наличности. Т.е. всичко е наред за пред ревизорите.
Но със задна дата не знам дали може да има проблем заради превода от фирмена към лична сметка с това основание "теглене".
 
Дълбоко се съмнявам, че повечето от нас, които работят с ЕООД-та, чакат края на годината да си начислят и изплатят дивидента, за да използват парите от дружеството си - нали все пак трябва да се храним :) В този смисъл малко ми е странен подходът на повечето счетоводители да се "заиграват" с касата. В нашето счетоводство има сметка, наречена "Сметката на собственика". Какъв е проблема всички тези тегления да отиват по тази сметка и в края на годината, като се начисли дивидентът и му се плати данъка, той да се "нулира" срещу вече изтеглените пари по сметката на собственика? Защо трябва да се третира като "скрито разпределение на дивидент"?
Не е точно такава логиката. Дивидента е функция на някои неща. За да го има трябва да има печалба. Тя трябва да бъде обложена. След това да има решение с което цялата или част да бъде разпределена като дивидент, да му се плати данъка и след това в сметката/джобчето на чорбаджията. Който не му се чака и иска да е изряден и да няма измислени/несъществуващи касови наличности текущо си гласува премии. Плаща си им данъчето и си взима тези парички. Мъъъъъничко е по-скъпо ама си е съвсем законно. Това съм чул аз.
 
Реално съм си получил дивидента по-рано. А иначе официално основанието беше, че просто си захранвам касата.
Не мога ли да си захранвам касата, защо са ми "фактурки и фискални бончета"?
Вече всичко е изчистено. Нямам пари на каса. Ако беше дошла проверка щях да ги извадя парите.
Но сега не знам дали бих имал проблем със задна дата за тази транзакция.
Съвсем са те объркали с този дивидент! Виж в другия ми пост дали нещо няма да ти помогне да се ориентираш.
 
Съвсем са те объркали с този дивидент! Виж в другия ми пост дали нещо няма да ти помогне да се ориентираш.
Дивидентът си ми е платен. Всичко е изчистено тази година. Говоря единствено за транзакцията фирмена - лична сметка. Доколко с подобна транзакция може да се захранва касата на дружеството.
 
По-добре тегли кеш от фирмената, плащай си дивидента на тримесечие и си захрани на каса личната.
 
В основание можете да напишете ако искате и "за бонбони", но това не променя факта, че има превод на пари от една банкова сметка в друга - няма пари в брой, няма отношение към касата тази трансакция. Ако няма документирано основание (изплащане на дивидент, връщане на заем, възстановавяне на предоставени средства и др.) в момента данъчните разглеждат този превод като скрито разпределяне на печалбата и ако не е декларирано като такова съответно санкционират с немалък процент от сумата. За да се води "захранване на каса" трябва да ги изтеглите от фирмената сметка (както спомена tedkata_m).

Има много решения на въпроса "как легално да си изтегля парите от фирмената сметка преди да е приключила годината" - трябва да се подхожда индивидуално към всяка конкретна ситуация за да бъде данъчната оптимизация най-ефективна.
 
Дълбоко се съмнявам, че повечето от нас, които работят с ЕООД-та, чакат края на годината да си начислят и изплатят дивидента, за да използват парите от дружеството си - нали все пак трябва да се храним :) В този смисъл малко ми е странен подходът на повечето счетоводители да се "заиграват" с касата. В нашето счетоводство има сметка, наречена "Сметката на собственика". Какъв е проблема всички тези тегления да отиват по тази сметка и в края на годината, като се начисли дивидентът и му се плати данъка, той да се "нулира" срещу вече изтеглените пари по сметката на собственика? Защо трябва да се третира като "скрито разпределение на дивидент"?
Защото:
5. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) "Скрито разпределение на печалба" са:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви "а" и "б";

...също така и защото:

Чл. 267. (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., предишен текст на чл. 267, изм. - ДВ, бр. 100 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Данъчно задължено лице, което извърши скрито разпределение на печалба, се наказва с имуществена санкция в размер 20 на сто от сумата, представляваща скрито разпределение на печалба.
(2) (Нова - ДВ, бр. 100 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) В случаите, когато данъчно задължено лице, извършило скрито разпределение на печалба, посочи това обстоятелство в данъчната си декларация, санкцията по ал. 1 не се налага.
 
  • Like
Реакции: D.D.
Здравейте,
моят счетоводител ми казва, че нямало никакъв проблем да си прехвърлям пари от фирмената във личната сметка с основание "теглене" И после го записвал като захранване на каса. Други счетоводители ми казват, че това е абсурдно. Един ми казва - няма страшно, друг ми казва - това е абсолютно незаконно. И не е само този казус така. Лошото е, че аз нося отговорност за неща, които не разбирам, а този който разбира и получава пари за това, може да ме вкара в беля без да бъде санкциониран. И затова му е много лесно да ми казва - няма страшно!

Транзакцията е от миналата година.
Ако това е счетоводно неправилно, какви могат да са санкциите?
 

Горе