При зает .com кое е втория най-добър вариант?

RealMoney

Well-Known Member
Дилема: priemеrno,com e зает. Да взема ли някой от следващите и кой точно: primerno,bg; primerno,net ; primerno,info; primerno,org?

Или е най-добре да се вземат всичките накуп?
 
От: При зает .com кое е втория най-добър вариант?

Дилема: priemеrno,com e зает. Да взема ли някой от следващите и кой точно: primerno,bg; primerno,net ; primerno,info; primerno,org?

Или е най-добре да се вземат всичките накуп?

Ако е за България сайта основно, веднага взимаш .bg , хората го възприемат добре и е идеален за сериозен сайт. Ако можеш да си позволиш и другите да ги подновяваш, може да вземеш и тях. Ако ще е голям проект, по-добре да не се раждат повече с подобен домейн, стига ти тоя .ком, че вече е зает.
 
От: От: При зает .com кое е втория най-добър вариант?

Ако е за България сайта основно, веднага взимаш .bg , хората го възприемат добре и е идеален за сериозен сайт. Ако можеш да си позволиш и другите да ги подновяваш, може да вземеш и тях. Ако ще е голям проект, по-добре да не се раждат повече с подобен домейн, стига ти тоя .ком, че вече е зает.

И аз така го виждам. А относно .bg и предявяването на претенции за него от някоя фирма, организация?
 
От: От: При зает .com кое е втория най-добър вариант?

И аз така го виждам. А относно .bg и предявяването на претенции за него от някоя фирма, организация?

Ако има регистрирана търговска марка или фирма в периода преди да купиш домейна и те са с точно такова име, има възможност да ти го вземат след арбитраж.
 
От: При зает .com кое е втория най-добър вариант?

„2-рия най-добър“ по какви критерии? SEO, 40+ годишни или др.?

Тъй като е споменавано доста пъти вече стават към ~400 нови gTLDs. За януари 2016 ето и кои са новите.
 
От: От: При зает .com кое е втория най-добър вариант?

Ако има регистрирана търговска марка или фирма в периода преди да купиш домейна и те са с точно такова име, има възможност да ти го вземат след арбитраж.

Чета ТАЗИ ТЕМА и като гледам е имало някакви врътки с промяна на името на фирма впоследствие и спечелване на арбитраж. Това в момента така ли е?
 
От: От: При зает .com кое е втория най-добър вариант?

Чета ТАЗИ ТЕМА и като гледам е имало някакви врътки с промяна на името на фирма впоследствие и спечелване на арбитраж. Това в момента така ли е?

Тази тема е, че основанието, което продават някои фирми регистратори на домейни, може да не се окаже надеждно при арбитраж. Там услугата беше - купи си защитен домейн с основание, ние ще ти дадем основание и ще го защитим.
Затова, като си купуваш домейн, най-добре да си имаш твое основание за регистриране на домейна - твоя фирма с такова име или търговска марка или нещо друго като основание от изброените основания в общите условия. Купуваш си го от Register.bg , прилагаш основанието при регистрация или в последствие и това е.
 
От: От: При зает .com кое е втория най-добър вариант?

Чета ТАЗИ ТЕМА и като гледам е имало някакви врътки с промяна на името на фирма впоследствие и спечелване на арбитраж. Това в момента така ли е?

Важното е в момента на регистрация на домейна да имаш основание. В последствие нещата може да се променят при теб, но домейна няма да остане без основание. При евентуален арбитраж с изключение на тежки търговски марки няма да има опасност да ти го вземат.
 
От: При зает .com кое е втория най-добър вариант?

.com e най-добрия вариант, след него е .net
 
От: При зает .com кое е втория най-добър вариант?

Ако .com и .net са заети, според мен най-добре е да се използва .eu, тъй като има потенциал за превеждане на сайта на други езици.
 
При мен дилемата е следната: bg и com са заети, ще правя нишов блог на бг. .net или .info препоръчвате? С .инфо ще си отговаря на идеята, но от гл. т. на потребителя и търсачката как ме съветвате?
 
Има разлика между зает, развит и развит в същата ниша.

1. Ако зает /само регистриран/ ... аз ги карам така... BG, COM, NET, ORG/INFO
2. Ако е развит, но в друга ниша (примерно официален сайт на град.BG, сайт за новини град.COM) а ти ще правиш сайт за обяви град.... не е проблем да се продължи с .NET .ORG/INFO
3. Ако е развит в същата ниша - най-добре БРАНД (или ключова дума, но и там всичко е заето) :D

Тоя принцип следвам аз, макар че имам и някое друго изключение...
 
Ако един .com е зает, търсиш друг .com и не се занимаваш с друг тип домейни. В някои случаи може да направиш изключение за .EU или .BG
 
bg и com са заети, ще правя нишов блог на бг
***.eu
А още по-добре brand.eu
При толкова българи, работещи и живеещи в Европа, е двойна набутвация да се взима ***.bg - финансова и местно-ограничителна.
Много хора продължават да вярват, че comунизма е най-добрата система за живеене. А света отдавна не е този от 1980 година и член 1. от бившата конституция на България не е в сила от десетилетия.
 

Горе