Проблем с ППТП ВПН - не иска да се конектне на публичния ИП адрес

garnet

Well-Known Member
Имам следното:

един комп с линукс на който има ППТП сервър. ППТП има настроен 1 потребител.

От какъвто и да е клиент вързан в къщи на ви-фи мога да се вържа с ППТП ВПНа, ползвайки локалния му ИП 10.10.....

Обаче ако остана вързан на домашния ви-фи, но пробвам да се вържа, ползвайки публичния ИП, не става - дава грешка, че ВПН сървъра не можа да се достигне.
Същото и ако ползвам друг интернет (3Г) и не съм в дом ви-фи.

Рутера пренасочва порт 1723 към ПВН сървъра. Рестартирах рутера.

Всичко си работеше до преди 1 седмица. Сега не става. Какво може да е?
 
Последно редактирано:
От: Проблем с ППТП ВПН - не иска да се конектне на публичния ИП адрес

Най вероятно порта ти е затворен или не си го нагласил както трябва.
 
След като си работеше преди и не съм правил промени по портовете на рутера, едва ли е това.
Ще питам доставчика дали има забрани на портове гре 47 и тсп 1723, но не би трябвало.
 
От: Проблем с ППТП ВПН - не иска да се конектне на публичния ИП адрес

Адреса ти реален ли е или споделен може от това да се получава.
 
От: Проблем с ППТП ВПН - не иска да се конектне на публичния ИП адрес

Логично е да бъде неработещо пренасочване на портовете, зададени в рутера. Моят съвет е да погледнеш тази статия, като обърнеш специално внимание от точка 3 нататък.
Линк -https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-setup-your-own-vpn-with-pptp
 
От: Проблем с ППТП ВПН - не иска да се конектне на публичния ИП адрес

Пълен резет на рутера и нови настройки, ако след изключване от контактната мрежа не работи. Порари прекъсване на електроснабдяването преди 1-2 седмици в големия сняг, може да не вдява. При мен се получи след дърпане на щепсела и включване наново. Възможно причината да е токов удар, след като няма промени. Виж също така да не би да са ти сменили IP-то без предупреждение и да се опитваш да се свържеш към вече чуждо такова.
 
От: Проблем с ППТП ВПН - не иска да се конектне на публичния ИП адрес

Възможно е ама не, най вероятно ип адресът му е динамичен, а не статистичен, или споделен оттам идва и забраната за свързване. А между другото не ти ли хаби много ток тоя комп.
 
Re: От: Проблем с ППТП ВПН - не иска да се конектне на публичния ИП адрес

Колеги, рутера е рестартиран от тока. Даже сложих друг рутер. Все така си е.

Още:
ИПто е статично на рутера. Рутера насочва и други портове към същия комп. И си работят. Само ППТП спря да работи.
ИПтейбълс нямат никакви правила за блокиране.

Говорих с доставчика, не блокират никакви портове/протоколи. Даже им дадох тестов потребител/парола и те успяха да се свържат. Обаче се чудя дали не е защото са в моята мрежа (или не са? в техното ИП първите два октета (така се казваше, нали) са еднакви с моето ИП, последните са различни). Странното е, че по име на домейн не стана при тях но по ИП стана. Обаче от никъде отвън не се връзва нито по ИП/домейн.

Не мога да разбера къде се губи връзката.

ПС. Компа е расппай - ~5 вата.
 
От: Re: От: Проблем с ППТП ВПН - не иска да се конектне на публичния ИП адрес

Горещо ти препоръчвам да не използваш pptp. Протокола е силно уязвим, дори за лични проекти и тестове. Не сме 90-те...

Колкото до въпроса ти:
- За да работи се изискват следните неща -> tcp порт 1723 и протокол 47. Можеш да провериш с телнет, tcpdump и tcptraceroute до къде стигат пакетите и дали изобщо стигат до VPN сървъра.

Колкото и да си говорите тук, ако не постнеш някакви мрежови тестове никой няма да може да ти помогне. Би трябвало да имаш познанията да решиш проблема, съвсем основни неща се искат. Според мен гледаш проблема от грешен ъгъл.

Успех!
 

Горе