Проблем с Wordpress - натоварва се сървъра

mvmrik

Well-Known Member
Здравейте, имам едно питане относно нов инсталиран wordpress с woocommerce. Темата е купена, не мога да покажа сайта, понеже още се разработва и е заключен, но се интересувам по-скоро от съвет.

Става въпрос за това, че натоварването на сървъра е много голямо. При отваряне на сайта процесора скача на 100%, рам паметта също се увеличава, в някои случаи I/O Usage и IOPS също стигат до максимума. От хостинга не казаха нищо конкретно, но със сигурност не е от него, понеже го тествах на няколко хостинг компании и навсякъде е така.

Пуснат е плъгин за кеш, всичко е направено както трябва, но явно темата товари много, подозирам че е някой javascript. Тествах с разни сайтове за проверка на скоростта и там е горе-долу добре и не показва нещо, което да зарежда бавно, но пък сървъра се товари. Писал съм на автора на темата, той също обяснява общи неща - да се види сървъра, да се видят плъгините и т.н.

Въпросът ми е: може ли по някакъв начин да разбера какво товари най-много в сайта? Инсталирах един плъгин P3, който уж трябва да покаже кои плъгини натоварват най-много, но нещо не ги показва. Как най-лесно може да се установи къде е проблема, било то през самия wordpress или през cpanel? В cpanel ми показва какво е натоварването, но не и от кой файл точно се причинява.
 
Пробвай да врачуваш. Може и с боб.
Аз така ще опитам с малкото което си дал сега.
 
Пробвай да врачуваш. Може и с боб.
Аз така ще опитам с малкото което си дал сега.
Какво друго да ти дам, сайта не мога да го покажа - на друг човек е, не е мой и не е пуснат още. Не питам за нещо конкретно за самия сайт, а по-скоро дали има някакъв плъгин да се разбере кое товари или пък в Cpanel по какъв начин може да се установи това? Аз по принцип въобще не харесвам тези готови системи, зареждат се 1000 излишни неща за един прост сайт, но случая е точно такъв. Ако бях писал сам сайта със сигурност щеше да работи много по-добре и да си намеря проблема.
 
Hosting-а не желаят ли да проврят тоя php процес, който вдига конусмацията на ресурси какво прави с strace примерно ?
 
Темата се казва Xstore, има следните плъгини в момента:
Advanced noCaptcha reCaptcha
Business Hours Indicator
Contact Form 7
Cookie Notice
Cyr to Lat enhanced
GMAPS for Visual Composer
Gravity Forms Business Hours by GravityView
Loco Translate
Post Types Order
Redux Framework
Responsive FlipBook WordPress Plugin
SEO Smart Links
SEO Ultimate
Slider Revolution
Smart Product Viewer
WooCommerce
WooCommerce Product Filter
WooCommerce TBI Payment Gateway
WP Fastest Cache
WPBakery Visual Composer
XStore Core
YITH WooCommerce Compare
YITH WooCommerce Wishlist
YITH WooCommerce Zoom Magnifier

Доста са, но се ползват всичките, за да работят всички функции. Имаше и още, но тях съм ги изтрил. Там е работата, че пробвах да ги спирам и не виждам разлика в натоварването.
 
Hosting-а не желаят ли да проврят тоя php процес, който вдига конусмацията на ресурси какво прави с strace примерно ?
Нищо конкретно не казаха, гледаха сайта и потвърдиха, че товари сървъра :) Стандартните неща отговориха - да се ползва кеш плъгин, да се види кои плъгини натоварват.
 
Би трябвало p3 да ти помогне. Дава заявки, тежест на на отделните добавки
включи дебъгването на wordpress обикновено проблемите са свързани с грешки някъде... ще те насочи
 
Махни всичко със Visual composer в името! Този тип плъгини товарят страшно много! Направо са ужас! Също така и слайдърите! Ако не можеш да си позволиш да ги махнеш сайта така ще си остане бавен! :)
 
Сега погледнах и темата която използваш.. няма как да очакваш да е бърз сайт с тема която е 40 в 1 , отделно за да работи както е на демотата да изисква още половин дузина тежки плъгини! Моят съвет е да смениш темата! На новата тема се поразрови в кода и разкарай всичко което не ти трябва!
 
rtr30osu.jpg

Що така се случи?

Освен да пробваш да прелъжеш някой от другите хостинги да погледнат сървъра...
 
Явно темата си е доста тежка, иначе с P3 като тествах сега ми показва, че най-бавно зарежда woocommerce, а него няма как да го махна, също така показва 180 заявки, това нормално ли е. Visual composer се ползва за доста страници, пък и на други сайтове го има, а там няма такова натоварване.
 
Какво било, сървъра се натоварвал на 100% и подозираш някой javascript?
Да, тук явно малко объркване възникна. Имам предвид, че освен товаренето на сървъра и зареждането на сайта е бавно, но са наблъскани какви ли не js файлове и заради тях също бави.
 
Дай да разграничим сървъра от локала. На мен ми изглежда, че искаш да разбереш какво се случва на сървъра. Тогава остави браузъра да си зарежда каквито файлове иска и да си товари CPU-то на клиента колкото иска. Обаче файловете се доставят от сървъра и идва въпроса - колко време и ресурси отнема на сървъра да достави даден файл? Отваряш Developer Tools и гледаш времето на зареждане. Файлове като .js, .css и всякаквите му картинки обикновено са статични и Apache трябва да ги доставя без да занимава PHP и Wordpress. Първоначалния HTML би бил бавен - колко време му отнема да се зареди?
 
Дай да разграничим сървъра от локала. На мен ми изглежда, че искаш да разбереш какво се случва на сървъра. Тогава остави браузъра да си зарежда каквито файлове иска и да си товари CPU-то на клиента колкото иска. Обаче файловете се доставят от сървъра и идва въпроса - колко време и ресурси отнема на сървъра да достави даден файл? Отваряш Developer Tools и гледаш времето на зареждане. Файлове като .js, .css и всякаквите му картинки обикновено са статични и Apache трябва да ги доставя без да занимава PHP и Wordpress. Първоначалния HTML би бил бавен - колко време му отнема да се зареди?
Като тествам скоростта на сайта, първоначално се зарежда за около 15 секунди, а след това за 2-3 секунди, заради кеша. Бавно си е по принцип това.

Total Plugins:
27
(currently active)

Plugin Load Time
2.047
(sec. per visit)

Plugin Impact
76.6%
(of page load time)

MySQL Queries
281
per visit

това са резултатите от последния тест
 
Ами освен да започнеш да изключваш плугини и да следиш кой какво влияние има. Може дори плугина за кеша да не върши работата оптимално. Или смени темата и виж дали с друга пак ще е бавно. Ако е от темата... ми поне ще знаеш, че е от нея, като за начало. Съвременните теми може да извършват разни работи на сървъра, като например генериране на css от sass, less. Такива неща обаче би трябвало да се случват веднъж, и то в режим на разработване, и то само е ако правят промени. Тея Visual Composer неща не знам как точно трябва да работят, но предполагам че пак би трябвало веднъж да се обработи материала и после всичко да идва от кеш.

Също така можеш да откриеш евентуален проблем само акто гледаш файловете. Прегледай файловете в разните папки за кеш и виж дали са произведени наскоро. И дали се произвеждат всеки път. Това би обяснило забавяния, щото харда е от бавните неща в една система и ако има много писане и четене по харда, то е съвсем логично всичко да се случва бавно. И ако намериш такава папка в която множество файлове се записват отново и отново, тогава ще знаеш кой плугин ги записва и ще атакуваш него :)
 

Горе