Проблем с Wordpress - натоварва се сървъра

Довечера ще ти напиша какво да направиш, че през тел ме хващат нервите. Над 2 мб таблица option е абсурд, а заявките към нея са много, не еднократни както към останалите при зареждане
Не се излагай, а ми погледни кодекса или сорса на кора.
Всички autoload options се зареждат с една единствена заявка и се кешират

PHP:
$alloptions = wp_cache_get( 'alloptions', 'options' );
....
$wpdb->get_results( "SELECT option_name, option_value FROM $wpdb->options WHERE autoload = 'yes'" )

Заради такива "разбирачи" се носят градски легенди за WP.
Таблицата options може да създаде проблеми, ако някой недоучил автор на плъгини започне да пише там мегабайти логове с autoload флаг.

Иначе по темата. Пусни тази заявка за да провериш за проблемни опции
Код:
SELECT option_name, length(option_value) AS option_value_length
FROM wp_options
WHERE autoload= 'yes' AND length(option_value) > 1000
ORDER BY option_value_length DESC;
rewrite_rules я игнорирай
 
Последно редактирано:
Иначе по темата. Пусни тази заявка за да провериш за проблемни опции
Това ми излиза, гледам че има неща от старата тема xstore, в момента е с mediacenter (на други сайтове работи добре, затова съм я сложил нея):
Код:
seo_ultimate_module_404s     866032
rewrite_rules     40952
rfbwp_options     27938
et_options     23214
wp_user_roles     11076
media_center_theme_options     10592
seo_ultimate_module_meta     10407
et_options-transients     9817
revslider-addons     6286
seo_ultimate_module_titles     4660
seo_ultimate_module_user-code     3335
theme_mods_xstore-child     2582
_transient_wc_attribute_taxonomies     2306
cron     2286
revslider-notices     2117
mb-bhi-settings     2095
mpc_ma_options     2065
sidebars_widgets     1537
widget_text     1490
active_plugins     1245
SEOLinks     1171
yith_wcwl_frontend_css_colors     1169
sbwis_settings     1158
seo_ultimate     1097
yith_wcas_general_videobox     1071
widget_etheme-socials     1061
widget_woocommerce_products     1011
 
WRF is this?
Код:
seo_ultimate_module_404s     866032

Таблицата options може да създаде проблеми, ако някой недоучил автор на плъгини започне да пише там мегабайти логове с autoload флаг.
Както и предполагах. Разкарай го това недоразумение SEO Ultimate и си сложи yoast

Отделно може да почистиш и лайната от старата тема
Код:
SELECT * FROM wp_options
WHERE option_name LIKE 'xstore'
 
Последно редактирано:
Както и предполагах. Разкарай го това недоразумение SEO Ultimate и си сложи yoast
Благодаря, това май наистина натоварва доста. Не знам дали е само от него, но ще тествам известно време натоварването. Не съм махнал плъгина, но му забраних някои модули и му спрях 404 логовете, защото те доста натоварват. Ще видя дали ще има разлика. По принцип и аз харесвам повече yoast, но слагам ultimate единствено заради това, че има опция да премахва категорията от url адреса - вместо да е site.com/product-category/category се получава site.com/category. Ако обаче няма промяна в натоварването, ще го разкарам и ще търся друг начин за това.
 
Не се излагай, а ми погледни кодекса или сорса на кора.
Всички autoload options се зареждат с една единствена заявка и се кешират

PHP:
$alloptions = wp_cache_get( 'alloptions', 'options' );
....
$wpdb->get_results( "SELECT option_name, option_value FROM $wpdb->options WHERE autoload = 'yes'" )

Заради такива "разбирачи" се носят градски легенди за WP.
Таблицата options може да създаде проблеми, ако някой недоучил автор на плъгини започне да пише там мегабайти логове с autoload флаг.

Иначе по темата. Пусни тази заявка за да провериш за проблемни опции
Код:
SELECT option_name, length(option_value) AS option_value_length
FROM wp_options
WHERE autoload= 'yes' AND length(option_value) > 1000
ORDER BY option_value_length DESC;
rewrite_rules я игнорирай
@Torbalan Trolski цял ден се разправям с хора като тебе и ми идва в повече, когато ми се налага и вкъщи. Квалификации, грубости и т.н. Омазваш всяка тема. Виж си първия пост в темата, а после виж и моя. Караш го да си махне темата, за да реши проблема. Проблемът можеше да се реши още на 5-6 пост, ако беше ми отговорил @mvmrik колко му е голяма таблицата _options. Нямам нужда от лекции по Wordpress. Онагледих проблема, за да ме разбере отсрещната страна и най-накрая да вземе сериозно питанията ми, относно размера на _options таблицата. Той ми отговори едва, когато темата се омаза и явно реши, че е важно, точно след като му го обясних по разбираем за него начин. Да, има плъгини, които тикат логове в _options, например старите версии на Simple Ads Manager (не знам за последните). Да, променливите options се зареждат с еднократна заявка от DB. И какво от това? Ще му изчистиш ли таблицата от всички експериментални теми и плъгини? Едва ли.
По въпроса... Няма как да изчистиш _options от целия боклук. Съветът ми е:
1. Направи си бакъп само на съдържанието (публикациите)
2. Инсталирай си отново Wordpress и само тези плъгини, които наистина ще ползваш, както и само темата, на която си се спрял
Имаш реален шанс да започнеш начисто, след като сайта ти още не е "жив".
Късмет!
 
@Torbalan Trolski цял ден се разправям с хора като тебе и ми идва в повече, когато ми се налага и вкъщи. Квалификации, грубости и т.н. Омазваш всяка тема. Виж си първия пост в темата, а после виж и моя. Караш го да си махне темата, за да реши проблема. Проблемът можеше да се реши още на 5-6 пост, ако беше ми отговорил @mvmrik колко му е голяма таблицата _options. Нямам нужда от лекции по Wordpress. Онагледих проблема, за да ме разбере отсрещната страна и най-накрая да вземе сериозно питанията ми, относно размера на _options таблицата. Той ми отговори едва, когато темата се омаза и явно реши, че е важно, точно след като му го обясних по разбираем за него начин. Да, има плъгини, които тикат логове в _options, например старите версии на Simple Ads Manager (не знам за последните). Да, променливите options се зареждат с еднократна заявка от DB. И какво от това? Ще му изчистиш ли таблицата от всички експериментални теми и плъгини? Едва ли.
По въпроса... Няма как да изчистиш _options от целия боклук. Съветът ми е:
1. Направи си бакъп само на съдържанието (публикациите)
2. Инсталирай си отново Wordpress и само тези плъгини, които наистина ще ползваш, както и само темата, на която си се спрял
Имаш реален шанс да започнеш начисто, след като сайта ти още не е "жив".
Късмет!
RIP *_postmeta, taxonomy ....
 
Да не забравя... Виж в Cpanel и ако има възможност за memcache или Redis не инсталирай кеширащия плъгин, който каза, че ползваш. Намери някой да ти инсталира W3 Total Cache и заедно с Cloudflare ще постигнеш много по-добро време за зареждане, с много по-малко необходими ресурси.
 
Последно редактирано:
Квалификации, грубости и т.н.
Щом като посочването на очевидно невярна информация е грубост съм съгласен.
Нямам нужда от лекции по Wordpress.
Май все пак имаш, въпросното ти твърдение го опровергах .
заявките към нея са много, не еднократни както към останалите при зареждане
 
Щом като посочването на очевидно невярна информация е грубост съм съгласен.

Май все пак имаш, въпросното ти твърдение го опровергах .

Целта беше да се помогне на колегата. Прочети всички постове и ще видиш, че съм бил полезен с моята невярна информация (всъщност единственото решение по казуса). Ако и ти си бил полезен, значи всичко е ОК.
 
Прочети всички постове и ще видиш, че съм бил полезен с моята невярна информация (всъщност единственото решение по казуса)
Решението май го дадох аз :D

Изказа се неподготвен. Всъщност нямаш представа как работи кора с таблицата options. Ето ти пример от сайт, който си зарежда бързо и не товари сървъра (издържал е и по 40К+ уникални на ден), а таблицата е над 7MB.

wp_options.jpg
 

Прикачени файлове

  • wp_options.jpg
    wp_options.jpg
    21.8 KB · Преглеждания: 5
Браво бе Torbalan, нима му предлагаш да стартира сайта си с 2.5 МБ _options, преди да е видял още и един потребител, с целия боклук, който стои там от теми и плъгини, които са пробвали само за да видят как работят. Ами то производителността не е само фактора размер на таблиците. Кеширащият му плъгин не е добър, няма минифи сигурно, не използва мемкеш. Запитай се защо плъгина, който му посочи за проблемен не работи, ми не е от плъгина, на хиляди други си работи добре и всъщност не е лош СЕО плъгин. Знанията не служат, за да се покажеш, а да помогнеш на себе си и на другите. Няма да споря повече с теб в чужди теми, пък и не ми е интересно.
 
Кеширащият му плъгин не е добър, няма минифи сигурно...
Е нали няколко пъти вече му се предложи да изключва плугини и да гледа как реагира сървъра. Ако е имало дефектен плугин, трябваше да разбере кой е още преди дни.

И ще ви набия вече с тия браузърни истории. Нямал минифи... Какво е минифи - да подменя едни статични файлове с други. На PHP не му пука кои .js или .css файлове се теглят от сървъра, PHP дори не участва в тая игра. За това се грижи Apache. Статичните ресурси са някъде в /wp-content и се достъпват директно от Apache доколкото ми е известно.
Няма значение какво има в .js файловете, колко са големи и дали са минати през минифи. Пускаш само един .js микроскопичен файл със следното съдържание while(1){} и браузъра кляка веднага. На сървъра обаче му е през... !!!
 
Ей, не се карайте, че ей сега ще дойде програмистът на Уордпрес - @cross и ще ви разкаже играта на всичките. :D
 
Тъкмо мислих да отварям нова тема за wordpress скорост и W3 Total Cache но видях, че тук се е развихрила дискусия вече и направо ще питам тук..

реших да го инсталирам този W3 Total Cache, но някой може ли да каже какви настройки трябва да му се направят. На всичко ли enable или ?
При мен прави проблем и когато активирам плъгина от време на време някои страници на сайта не ги отваря, а излизат само въпросителни и някакви такива неща.. и след като презаредя страницата си я показва нормално. Интересното е, че това не е постоянно. Но до колкото успях да забележа като деактивирам плъгина го няма този проблем.
Някой има ли идеи?
 
Точно в това е проблема, че не съм Wordpress-аджия :)
А при това положение имаш ли достатъчно търпение и знания да профилираш кода с Xhprof ?!? Защото тук прочетох всякакви умопомрачителни заключения за Apache / PHP/ - всичките от неадекватни до малоумни. Може би само инфомрацията за MySQL беше по-релевантна
 
Тъкмо мислих да отварям нова тема за wordpress скорост и W3 Total Cache но видях, че тук се е развихрила дискусия вече и направо ще питам тук..

реших да го инсталирам този W3 Total Cache, но някой може ли да каже какви настройки трябва да му се направят. На всичко ли enable или ?
При мен прави проблем и когато активирам плъгина от време на време някои страници на сайта не ги отваря, а излизат само въпросителни и някакви такива неща.. и след като презаредя страницата си я показва нормално. Интересното е, че това не е постоянно. Но до колкото успях да забележа като деактивирам плъгина го няма този проблем.
Някой има ли идеи?
По-добре си отвори нова тема, че тази се омаза достатъчно. Напиши дали си на споделен хост или на VM. Ако си на споделен хост виж в cpanel дали има опции в секция Cache, за memcache или Redis. Ако има трябва да се активира. Напиши повече подробности в нова тема, защото настройките на този плъгин са много индивидуални.
 
Знанията не служат, за да се покажеш, а да помогнеш на себе си и на другите. Няма да споря повече с теб в чужди теми, пък и не ми е интересно.
Е ми за начало спри да се изказваш с такъв апломб за неща, с които явно не си в час. Чети: да показваш "знания", основани на общи приказки, без да си погледнал сорс кода или поне документацията.

Браво бе Torbalan, нима му предлагаш да стартира сайта си с 2.5 МБ _options, преди да е видял още и един потребител, с целия боклук, който стои там от теми и плъгини, които са пробвали само за да видят как работят. Ами то производителността не е само фактора размер на таблиците.
Както казах и преди, развиваш абстрактни теории, които нямат нищо общо с реалността.
Според тен тогава защо този сайт работи изобщо?
Виж файлът 14839
Изказа се неподготвен. Всъщност нямаш представа как работи кора с таблицата options.
Проблемът няма нищо общо с размера на таблицата.
Таблицата options може да създаде проблеми, ако някой недоучил автор на плъгини започне да пише там мегабайти логове с autoload флаг.
Което btw се оказа точно така.
Запитай се защо плъгина, който му посочи за проблемен не работи, ми не е от плъгина, на хиляди други си работи добре и всъщност не е лош СЕО плъгин
Авторът на въпросния супер плъгин явно има горе-долу същата представа като теб как се работи с options във WP. Просто не е чувал, че функцията update_option има и трети параметър. [Сорс код]

Няма да споря повече с теб в чужди теми, пък и не ми е интересно.
Крайно време е. И на мен ми стана скучно да ти посочвам факти, а ти да развиваш неподплатени с нищо теории. Ама какво ли да се очаква, когато програмисти се опитват да обяснят нещо на настройвачи :D


Е нали няколко пъти вече му се предложи да изключва плугини и да гледа как реагира сървъра. Ако е имало дефектен плугин, трябваше да разбере кой е още преди дни.
Да ама някои автори не обичат да си почистват след деинсталация на плъгина и опциите си остават. А и WP има една особеност хука за чистене се изпълнява реално при изтриване, а не при деактивация.
 
Авторът на въпросния супер плъгин явно има горе-долу същата представа като теб как се работи с options във WP. Просто не е чувал, че функцията update_option има и трети параметър. [Сорс код]
Плъгина e инсталиран 200 000+ пъти. Третият параметър на функцията не е задължителен, сега не ми се проследява логиката на автора на плъгина дали иска да е autoload или не, по подразбиране е autoload.

И въобще вече не знам за какво споря с теб. Натъпка темата с графики и препратки към важни за теб неща. Ако мислиш, че автора на темата ще ги прочете и ще започне да си решава проблема, просто забрави. С какво му беше полезен. Три реда можеше да му напишеш, човека каза, че не разбира.

Да ама някои автори не обичат да си почистват след деинсталация на плъгина и опциите си остават. А и WP има една особеност хука за чистене се изпълнява реално при изтриване, а не при деактивация.
Точно така е. За пореден път си прав, но какво като правиш тази констатация. Авторът на темата сигурно ще започне да чете какво значи hook, мдаа, той дори вече не си посещава темата.
Сайтът му не е сложен на сървъра. С две думи можеше да му кажеш да си го преинсталира само с нужните плъгини и тема и да си качи съдържанието, вместо да правиш дисекция на корето на Wordpress.
Сега да ти обясня за корето на Wordpress. Отдавна съм го зарязал. Това, че някой знае как работи двигателя не го прави добър шофьор. Ти си от екипа на Wordpress ли, ще правиш новата версия или правиш плъгини в Wordpress.org. Аз имам няколко сложени в Wordpress.org. Не са за хвалене, това беше отдавна и е по-скоро от пионерските ми години. После разбрах, че е по-добре да караш колата вместо да й ровиш по двигателя, защото просто има качествени сервизи за тази работа.
С две думи, знаеш много неща, но нямаш отношение към нещата, което те прави по-голям теоретик и от мен. Настройчици са хората, които разбират корето на Wordpress, но не го използват за нищо друго, нито за писане на плъгини, нито за подобряването му.
Кажи на човека да си преинсталне Wordpress-а, иначе ще си мъкне боклука от експериментите додето си плаща хоста.
 
Сега загледах wp_options на блога на една приятелка, който работи от 2009 година и сме му бутали плугини, теми и т.н... Само 1MB е, 1,175 реда. Как е възможно това :confused:
 

Горе