Програмен език ?

tijaja

New Member
Здравейте, на 15 години съм и съм решил да се занимавам с програмиране, но незнам с какъв програмен език да започна. Така си задавах този въпрос повече от 1 седмица и накрая стигнах до C++, четох форуми и в крайна сметка установих че този език не е за начинаещи. Така ако може да ми кажете с какъв език да започна, общо взето искам език с който е възможно да се науча да правя всичко. От уеб developing до писане на програми.
 
От: Програмен език ?

C++ е идеално за начинаещи.
Като стигнеш до момента да ти се прииска да се метнеш от 2-ри етаж, минаваш на PHP и всичко ти се струва суперлесно, слънце, цветни полянки и пеперудки.
 
От: Програмен език ?

Точно това се чудя пхп, С++ или Джава защото виждам, че тези езици са най-използвани и най-търсени за работа... Но незнам с кой да започна от тях, искам да правя някакви пари първоначално като непълнолетен, за да се надъхам да продължавам.
 
От: Програмен език ?

Ако искаш сериозна база и си надъхан да ставаш програмист, Джава наистина е добър избор. Оттам ще можеш да превключиш на всичко кажи-речи.

Ако изкарването на пари ти е приоритет, хвани HTML, CSS, и PHP.
Понеже с Джавата скоро пари няма да видиш предполагам - трябва да позадобрееш и най-вече да станеш пълнолетен, за да те назначат у някоя лъскава фирмичка....
 
От: Програмен език ?

И друго ако примерно знам много добре Джава и там други работи(MYSQL) android, ще може ли да започна работа ако нямам образование примерно, то не че няма да уча програмиране като висше, но ако искат задължително висше, тогава ще започна да работя към 22-23, а аз искам да се развия колкото може по-бързо, защото ако ме назначат на 18 години за тея 3-4 години ще са ме обучили и на други езици :).
 
От: Програмен език ?

Ще те земат и без висше, как няма да те земат... Евентуално може да искат да ти дават малко по-малко пари в началото.
Работодателите с мозък няма да искат вишу като задължително условие.
 
От: Програмен език ?

В ИТ сферата е така може и без висше, но зависи къде попаднеш, поне аз мисля, че да имаш висше е +. Струва ми се че много бързаш обмисли точно какви са ти целите не мисли веднага за парите, натрупай знания, направи няколко проекта за себе си запиши се на различни състезания НОИТ webloz и тн виж на какво ниво си спрямо връстниците ти.
 
От: Програмен език ?

Ми фантазията ми е голяма, искам да създам програма, която ще е необходима за целия свят, и всички да я използват, от друга страна искам да направя сайт като фейсбук(youtube) и такива известни сайтове, които да са използвани от целия свят и известни. И искам да знам кой от езиците С++ и Java е по-добър във какво от другия, кой е по-лесен за научаване, колко време отнема, и откъде мога да намеря уроци за тях.
 
Последно редактирано:
От: Програмен език ?

Чакай малко, ти ставаш ли за програмист, можеш ли да мислиш като програмист, чустваш ли се като програмист? Ако не можеш да разбереш прости алгоритми като логин форма, редуване на 2/3 цвята в таблица за по-добра четимост и т.н., не ставаш за програмист, поне според мен. Ако не можеш да разбереш как работят най-простите механики от ежедневието, и 100 езика за програмиране да знаеш, ще смееш ли да се наречеш програмист? Според мен човек за тази професия трябва да има шесто чуство - reverse engineering. Почни да учиш някой език и после пиши ми да те видя как ще се справиш с моите мини задачки ;).
 
От: От: Програмен език ?

Чакай малко, ти ставаш ли за програмист, можеш ли да мислиш като програмист, чустваш ли се като програмист? Ако не можеш да разбереш прости алгоритми като логин форма, редуване на 2/3 цвята в таблица за по-добра четимост и т.н., не ставаш за програмист, поне според мен. Ако не можеш да разбереш как работят най-простите механики от ежедневието, и 100 езика за програмиране да знаеш, ще смееш ли да се наречеш програмист? Според мен човек за тази професия трябва да има шесто чуство - reverse engineering. Почни да учиш някой език и после пиши ми да те видя как ще се справиш с моите мини задачки ;).
Питай го след 2 години.

По темата – слушай батко си Noke.
 
От: Програмен език ?

За да те ориентира чичо ти - защото вероятно бащати е по-млад от мен - дати кажа - ако искаш да станеш програмист - започваш със C++ и две години спиш с компютъра и C++ и не поглеждаш нищо друго - после всичко ще се нареди само (естествено трябва да имаш дарба и да си мноооого добър по математика - това е по-важно, от това да научиш някакъв език), а ако искаш да правиш сайт като фейсбук/ютуб и да покориш света - не си губи времето да ставаш програмист със C++, минавай направо на PHP, JavaScript, Java и др. подобни.
Както са ти казали по-горе - изясни си приоритетите - имай предвид, че програмистите не са известни хора, те си стоят зад едни компютри и си пишат програмите и никой не е чувал за тях - е с малки изключения. Програмистите обикновено (в масовия случай) просто реализират добрите идеи на умините хора. Известни са хората с идеи - естественио ще ти трябва малко време за да разбереш, че да се опитваш да направиш сайт като фейсбук не много добра идея, но то така се започва - проба-грешка и така, по някое време може да уцелиш пътя.
 
От: Програмен език ?

То добре С++, но едно неможах да разбера, снощи истеглих няколко компилатора, Visual C++, DEV C++, Codeblocks C++, и пиша някакъв код измислен като това да се появява Здравей Свят, но като му задам Ф9 демек да се компилира и да се пусне нищо не се получава, снощи сигурно над 20 форума прочетох за около 2-3 часа за тези работи, и пак нещо нестава. ( А за това по математика, съм добър само 6-ци ходя на частен учител и всичко е ок с математиката).
 
От: Програмен език ?

Защо не направиш всичко по реда си? На 15 години сигурно си 9-ти клас, когато почва да се изучава информатика и паскал. Основата е най-важна, защо почваш направо С+? Карай всичко по реда си, запиши висше, където студентските години са невероятни и след това започвай да работиш като програмист.
 
От: Програмен език ?

Не глупости Паскал не му трябва - после трябва да се отучва от лоши навици на програмиране, почвай директно на C++ вземи си обаче учебник/книга за да ги учиш нещата структурирано а не да се мъчиш по форуми и подобни да научиш нещо(те са вече конкретен въпрос ако имаш).

Препоръчвам ти учебниците на - Магдалина Тодорова(C++ Част 1 и 2)

PHP и C++ са много близки езици и като знаеш едното много лесно можеш да научиш другото.
 
От: Програмен език ?

Да, C++ и според мен е най-добре за начало. Най-малкото този език позволява ползване на процедурно и обектноориентирано програмиране и ще видиш "два свята". Ама не го почвай напосоки - вземи учебници + книжка за алгоритми / основи на алгоритмите.
 
От: Програмен език ?

Може ли да попитам account-bg или друг който знае, защо такива сайтове като фейсбук, youtube и тем подобни не е добре да се прави ?
 
От: От: Програмен език ?

Може ли да попитам account-bg или друг който знае, защо такива сайтове като фейсбук, youtube и тем подобни не е добре да се прави ?
В общи линии когато не знаеш с какво се захващаш ти изглежда лесно. Но ако мислиш, че една форма за регистрация и една страница за мнения на приятели стига - действай.
 
От: От: Програмен език ?

Може ли да попитам account-bg или друг който знае, защо такива сайтове като фейсбук, youtube и тем подобни не е добре да се прави ?
Например защото вече има фейсбук, youtube и т.н. и са толкова големи, че с тях можеш да се опиташ да се пребориш само ако имаш милиони долари зад себе си, само с мерак няма да стане.
 

Горе