Търся: Програмист за Онлайн Игра

Я най-добре прегледай видеата от първия ми пост и тогава пак си преосмисли цялата идея.
 
@Странникът, ще поясня относно въпроса,...

Не, не е нужно да ми обясняваш, да се хабиш. Окончателно ме убеди, че говориш простотии, нищо не разбираш. Няма как човек да говори предварително за пари и време за свършване на дадена работа, без да е проучил нещата и да си е написал заданието. Каква е тази простотия, не си искал да плащаш две заплати? Далеч си от реалността. Такъв проект става обикновено минимум за 6 месеца, година. Щял той да проучва форумните драскачи на кодове ... аз ти казвам, че мога да те свържа с точния човек, който това му е работата - да прави игри, работи за международни фирми... или може би си мислиш, че правенето на игра е като да се инсталира Уордпрес, или да се напише няколко реда php код или JS?

@ReminD ти даде да изгледаш няколко видеа по темата, изгледа ли ги?
 
Последно редактирано:
@Value прегледах темата и никъде не видях да се споменава дизайнер. Този човек ще е също толкова важен за проекта, ако не и по-важен.
 
@Value - А проучване на пазара направил ли си? Откъде знаеш, че точно твоята игра ще потръгне? Какво се търси в момента, какво искат хората, от какво се интересуват или от какво ще се заинтересуват? Най-напред от това се почва.
 
@Странникът, благодаря за мненията. Направил съм достатъчно проучвания, че да съм готов да платя и да търся човек. Единствено исках тук да получа мнения, съвети и предложения. Получих вече доста такива, така че не е нужно да си губиш времето с мен.

@hristonev, в началото писах, че според мен ще е нужен дизайнер, програмист и звуков инжинер. Повечето колеги както и аз се насочихме към програмната част, но дизайнер и звуков инжинер също се търсят.
 
  • Like
Реакции: Sky
Направил съм достатъчно проучвания, че да съм готов да платя и да търся човек.

Ехааа, един човек ще прави цяла игра... блажени са верующите. :D. И спокойно, не си губя времето с теб, напротив. :) И пак казвам - ако си сериозен, ще те свържа с хората, които правят онлайн игри, но искам повече от теб, а не разни простотии от типа: "не искам да плащам на френски програмисти ". Какво, мразиш французите ли и не искаш да работиш с тях?
 
Не знам дали ще ти дам информация, различна от мненията и видеата, които ти пратиха дотук, но процесът е следният (за 2D игра):

1. Game Design (какво представлява играта, как работи, цялостна концепция и game mechanics), това ти е реално 'заданието', включва бизнес модел и т.н. Трябва този документ да е изпипан до последния детайл, за да се избегнат усложнения на по-късен етап. - за тази работа има гейм дизайнери, но практиката като че ли е да се вземе някаква игра и да се копира откъм механики и сюжет, като се сменят графиките и визията, не знам каква уникалност търсиш.

2. Concept Art - скици, рисунки на играта, визуален стил, storyboards - прави се от художник / графичен дизайнер (ако може да рисува добре). (пример)

3. Game Art - създаване на елементите, които ще се ползват в играта - нива / герои / анимации (във фреймове, тъй като ще е 2D игра) - в някои случаи анимацията се постига по-лесно с програмиране, това се уточнява с програмиста и дизайнера. - прави се от художник / графичен дизайнер.

4. UI (графичен интерфейс) - Тук вече се прави дизайн на интерфейса, бутони, екрани, иконки, могат да се направят и анимациите по интерфейса, които обикновено се правят с код, но може и да се направят от дизайнера, ако не е възможно или прекалено трудно да се направят от програмиста. Тази фаза се прави от UI/UX или графичен дизайнер, ако има уменията.

5. Програмиране - в проектите, по които работя се ползва Unity, има и други варианти, енджина се избира според елементите на играта и функционалностите, от които има нужда. Програмистите се занимават с тази част, ако има липсващи елементи от дизайна, дизайнера се включва с решения на момента, съответно и той трябва да е част от процеса. Тук също има различни тънкости при програмиране на интерфейса, самата игра, и сървърната част, която осъществява връзката между играчите и т.н., така че само един програмист трудно ще свърши всичко.

6. Озвучаване - има готови пакети със звуци в разни сайтове, добре е да се направи някаква тематична мелодия, която ще се ползва в менютата, но тук вече зависи колко уникална искаш да е играта. Може да се свържеш с композитори, които ще пояснят допълнително.

Ако играта е в браузър, трябва съответно дизайн на сайта и програмирането му. Предполагам се сещаш, че след всичко следва маркетинг / реклама / клипче за играта (което се прави от аниматор).

Моят опит е като freelancer по части 2-3-4, и 5 когато има нужда. Сроковете наистина са големи, година е нормален период за изпълнение на всичко. Приготви си със сигурност 5 цифрена сума само за графичната част, без значение българи / англичани / французи и т.н. Ако търсиш качество де.

Надявам се да съм бил полезен :)
 
Последно редактирано:
@dreambench, изключително полезен. Много благодаря на всички мнения до момента. Определено имам повече яснота отколкото в момента преди пускането на тази тема. Този пример е изключително изпипан. Всичко в описанието също.
 
Добър пост dreambench. Без да навлизам в излишни подробности, опитах се да обясня на автора на темата, че тази работа не е като при правене на сайтове, но Value не искаше да го разбере, а си беше наумил, че не иска да работи с "французи". С такъв подход работа не се върши. Няма начин, тази работа е скъпоплатена, върши се от цял екип, а не от 2-3-4 човека.
 
Не, че искам да те отчайвам, ама си приготви 500 000 евро. толкова ще ти стигнат за набързо скалъпена игра. Понеже съм в бизнеса, под 30 евро на час няма да паднеш. 6 месеца си ги сметни при 2-3 разработчика.
Тия работи се правят с много пари ако не разбираш.
 
Определено ако си само инвеститор и плащаш за всичко сумите са големи. Има инди разработчици, които работят с доста по-малки бюджети, но обикновено са програмисти / дизайнери или и двете, и могат да налеят време за сметка на по-малка инвестиция.

Постоянно има някакви истории как някой сам си направил игра / приложение за седмица и после спечелил много милиони, което може би подвежда много хора и ги кара да си мислят, че всяка игра така се прави и нещата стават лесно. При всички положения, ако тръгнеш да се занимаваш, в процеса ще разбереш как стоят нещата :)
 
4 пъти препрочитах мненията на Dreambench и Странникът и не успях да намеря общо. При dreambench, колегата се опитва да ми обясни в детайли, докато при странникът единственото, което се разбира е как това е почти невъзможно освен ако нямаш голямо количество финансово обезпечение.

До тук ми бяха давани много оферти като сред тях имаше пред(по)ложения за 200хил и 500хил евро, което ме навежда на следния въпрос - Има ли човек с пълното си съзнание, който да си мисли, че ако аз или друг интересуващ се от такъв проект, разполагащ с такъв обем от инвестиция, би дошъл в този форум да пита как да постъпи? Сериозно ли е да се очаква, че човек/компания с такава инвестиция ще приеме съвет от напълно непознат във форум? Аз лично не мога да го повярвам. А ако и вие не можете да го повярвате излиза, че всички тия съвети за по 200-300-500хил евро имат за цел просто да кажат: "Глей ся, тва се прави с много пари, затва заеби!".
Целта на тия форуми е да се помага. Отдавна това понятие е силно изкривено от всички "разбиращи" тролове. Ако смяташ, че си мечтая или е невъзможно, просто подмини темата или го напиши и до там. Не е нужно през 3 коментара да пишеш как е невъзможно.

Стига с офтопика от мен. Отново благодаря за съветите и мненията и ще съм още по-благодарен ако Странникът спре да си дава компетентното мнение. Разбрах вече, че може да ми направиш "услуга", като ме свържиш с програмист, който може да ми направи проекта, който ти оценяваш на 200хил евро.
 
Аз пък ще ти кажа, че булфлийта пича си го написа сам. После като стана много популярна игра, явно нае още хора. Ама след като вече започна да печели.
А тука са единици тия, които наистина взимат тия цифри от 50-100 евро на час за програмиране.
Така че не се отчайвай.
 
4 пъти препрочитах мненията на Dreambench и Странникът и не успях да намеря общо. При dreambench, колегата се опитва да ми обясни в детайли, докато при странникът единственото, което се разбира е как това е почти невъзможно освен ако нямаш голямо количество финансово обезпечение.

До тук ми бяха давани много оферти като сред тях имаше пред(по)ложения за 200хил и 500хил евро, което ме навежда на следния въпрос - Има ли човек с пълното си съзнание, който да си мисли, че ако аз или друг интересуващ се от такъв проект, разполагащ с такъв обем от инвестиция, би дошъл в този форум да пита как да постъпи? Сериозно ли е да се очаква, че човек/компания с такава инвестиция ще приеме съвет от напълно непознат във форум? Аз лично не мога да го повярвам. А ако и вие не можете да го повярвате излиза, че всички тия съвети за по 200-300-500хил евро имат за цел просто да кажат: "Глей ся, тва се прави с много пари, затва заеби!".
Целта на тия форуми е да се помага. Отдавна това понятие е силно изкривено от всички "разбиращи" тролове. Ако смяташ, че си мечтая или е невъзможно, просто подмини темата или го напиши и до там. Не е нужно през 3 коментара да пишеш как е невъзможно.

Стига с офтопика от мен. Отново благодаря за съветите и мненията и ще съм още по-благодарен ако Странникът спре да си дава компетентното мнение. Разбрах вече, че може да ми направиш "услуга", като ме свържиш с програмист, който може да ми направи проекта, който ти оценяваш на 200хил евро.


Ами сигурно тези цени отговарят на количеството игри на пазара :) , колко игри знаеш такива? Щото аз се сещам от българските само за XSSOFTWARE? Ако беше толкова лесно всеки пети щеше да има онлайн игра, не може ли да го разбереш? Кое не разбираш, че това не е като да ти направят онлайн магазин човече? Тук трябва да имаш познания/ хора за маркетинг, наети хора на фул тайм, QA, които ще ти гарантират, че няма да ти чупят играта когато си решат и т.н.. Сам се убеждаваш, че е много евтино и лесно ли? Щом е така дай ми 5 игри подобни :), където за тях стои човек, който ГРАМ не отбира, нито от програмиране, нито от дизайн, но има идея... WEB базирани.
Според теб каква е причината да има само няколко игри на пазара? Дали е защото няма желание, или защото струват пари?
 
@ReminD, що бе не пречи всеки 5-ти да има онлайн игра. Ама дали ще печели нещо от нея е друг въпрос. Спомняш ли си "гората"?
Пича пусна скрипта фрий, и се родиха хиляди безсмислени клонинги.
Но си прав - ако не участва в процеса с нещо освен с идеята ще му струва много.
 
Е хубаво, да пусне таква игра, и да каже колко ще печели :) , дори точно за тази гора и легендата за зеления дракон за сетих и подобни клонинги, но той иска нова игра на базата на негови идеи, просто да каже колко такива играчи има в индустрията вмомента освен xs, които разбирасе печелят, то нали това е идеята на играта, щото този както и да го гледам, ако се порови и се зачете, за седмица може да си пусне някой клонинг изтеглен от интернет на подобна базирана уеб игра, но нищо няма да изкара.
 
4 пъти препрочитах мненията на Dreambench и Странникът и не успях да намеря общо. При dreambench, колегата се опитва да ми обясни в детайли, докато при странникът единственото, което се разбира е как това е почти невъзможно освен ако нямаш голямо количество финансово обезпечение.

Стига с офтопика от мен. Отново благодаря за съветите и мненията и ще съм още по-благодарен ако Странникът спре да си дава компетентното мнение. Разбрах вече, че може да ми направиш "услуга", като ме свържиш с програмист, който може да ми направи проекта, който ти оценяваш на 200хил евро.

Value - четеш само това, което ти изнася. Всички говорим за едно и също, но ти нещо не зацепваш. Явно е, че нямаш нужните пари, тези цени от 200 000 според мен са минималната сума, която трябва да имаш. И хич не се оправдавай, че си очаквал как някой да ти направи безплатно играта само защото било форум и трябвало да си помагаме. Е, помогнахме ти, но явно си недоволен: трима човека в темата ти казаха, че са в бизнеса с игри и веднага могат да те свържат с хора, които правят игри. Май не знаеш сърби ли те, боли ли те...

Явно не можеш да разбереш, това със споменаването на сумите не е заяждане от наша страна, а го казваме като информация, да знаеш какво е нужно когато започнеш работа, защото започнеш ли я неподготвен, ще загубиш време и пари. Но разбира се, ти си свободен да приемаш това като заяждане от нас. :D

Колкото до моя човек, той не е програмист и няма да ти напише играта - за това има други хора. Работата на моя познат е в дизайна на игрите. И за разлика от другите, няма да ти давам повече подробности, защото смятам това за ненужно. Ако желаеш, ще се свържеш с мен, с Dreambench или с testkiwi и в лични разговори ще можеш да разбереш целия процес по създаването на игрите, какво е нужно да имаш като екип, суми, изисквания.
 
Май не обясних докрай. Последния ми пост не е с цел заяждане или начин да търся по-евтино или безплатно изграждане. Не е и с цел да получа повече информация (най-вече от странникът). Поста ми беше нещо като заключение на моята цел. До момента получих много информация както и оферти за това, което ми е нужно. Затова на няколко пъти благодарих на хората, които се отзоваха напълно безплатно. Просто реших да адресирам и ненужния негативизъм, без който се надявах да мина, но вътрешно знаех, че няма начин това да се случи. Особенно в български форум (защо ли?).

Успех и благодарности на добрите души в стадото!
 
ми аз ти казвам реалността, понеже сме правили с колегите игри за телефони и цените са по 30 евро на час като минимум. Сега правим елементарно приложение за някакви снимки и още незавършено са набити 100к евро. Сметни си сам една игра как се прави и от колко хора. Може и сам да си направиш ако знаеш как, ама ти казваш, че не знаеш..
ако те интересува наистина колко би ти струвало някой да ти го направи, можеш да ме питаш ако нещо те вълнува. за юнити също, понеже едва ли в бг някой друг работи професионално на юнити, че даже на G2E във вегас бяхме
 

Горе