Продаване на снимки

eminz

New Member
Здравейте.
Искам да попитам как стои въпроса с продаването на снимки за разни сайтове, като не говоря за тези от типа на Shutterstock, а ми например за български сайтове, онлайн списания и пр. Дали трябва сам да разпитваш по сайтовете дали имат нужда от човек или това няма да свърши работа?

Освен това много ме вълнува въпросас авторското право след това... дали като продам някоя снимка, направена от мен, губя правата си над нея или мога да я изпозлвам в други сайтове и пр.?
 
От: Продаване на снимки

Погледни правата в Shutterstock и ще разбереш как стои въпроса с правата. За различни права, има различни цени. Друг въпрос е, ти какво ще искаш от купувачите.
 
От: Продаване на снимки

Ако чакаш някой да те покани - няма да е скоро. Ако сам не се рекламираш, трябва да намериш друг да го прави. Но ще трябва да плащаш. ;)
Правата са според както се спазариш. В пазарна икономика живеем.
 
От: Продаване на снимки

Работил съм по страницата на фотограф и нещата поне за България са доста тегави. Като за начало трябва да станеш Име в бранша и да набереш доста фенове. Това става с фейсбук или блог-че. От там насетне си пускаш галерия за сток фотография и стискаш палци. Връзки в списания и туристически сайтове никога не са излишни ;)
 
От: Продаване на снимки

Мерси за отговора. :) Ама се чудя кое ли в БГ не е "тегаво"... Плюс това съм забелязала, че в БГ на адски малко хора изобщо им пука за някакъв вид изкуство. Едно е да си пуснеш Андреа и да си изключиш мозъка, съвсем друго е се заглеждаш по някакви фотографии и пр. Чудя се как изобщо фотографите в БГ набират някаква известност с толкова ограничен народ. :)
 
От: Продаване на снимки

Чудя се как изобщо фотографите в БГ набират някаква известност с толкова ограничен народ. :)

Ми снимат чалга звезди хахах :-o

Мисля, че разсъждаваш в грешна посока. Ако си мислиш, че като си купиш някой дслр и започнеш да снимаш супер добре и някой ще те вземе да снимаш в списание. Не става така. Всичко става с познати, връзки. Ако щеш си направи и двеста блога със снимки и си купи най-скъпата техника. Аз съм снимал за списание, но чрез мои познати, които имаха студио и договорка с медията. Даже и името ти не се пише. Още повече заради сток сайтовете паднаха цените на фотографиите. Трябва да има да се снима някоя тематична фотосесия, че да очакваш да предпочетат теб, а не да си купят снимките по за 1 долар.
 
От: Продаване на снимки

Аз в никакъв случай не съм тръгнала да си продавам снимките за 1 долар. :) Знам как стоят нещатата, започнала да съм да снимам със сапунерка, след това с фотоапарат само с китов обектив и най-накрая си взех Canon с повече възможности. Не съм тръгнала да ставам супер известна от това, защото просто БГ не му е мястото, искам ако мога да съчетая хобито си с някаква печалба, макар и не главозамайваща. :)
Като отворя някой онлайн магазин за дрехи или нещо такова, понякога се хващам за главата от безвкусицата и непрофесионализма на почти всяка снимка. И се чудя как хората си ги търпят такива.. :)
 
От: Продаване на снимки

Чудя се как изобщо фотографите в БГ набират някаква известност с толкова ограничен народ. :)

Един червен реп от мен, изобщо не ми харесват подобни разсъждения.

Желая ти успехи, явно няма да е тук, все пак сме много ограничени и не ги разбираме тези работи.
 
От: Продаване на снимки

Като цяло трябва да решиш какви са ти целите - да изкарваш някой лев от снимки на продукти, балове и сватби или да се специализираш да речем в пейзажна фотография. Във втроия случай очаквай чувствително по-малко приходи, но пък е повече фън и ще запазиш фотографията като свое хоби.

Аз в никакъв случай не съм тръгнала да си продавам снимките за 1 долар. :) Знам как стоят нещатата, започнала да съм да снимам със сапунерка, след това с фотоапарат само с китов обектив и най-накрая си взех Canon с повече възможности. Не съм тръгнала да ставам супер известна от това, защото просто БГ не му е мястото, искам ако мога да съчетая хобито си с някаква печалба, макар и не главозамайваща. :)
Като отворя някой онлайн магазин за дрехи или нещо такова, понякога се хващам за главата от безвкусицата и непрофесионализма на почти всяка снимка. И се чудя как хората си ги търпят такива.. :)
 
От: Продаване на снимки

Един червен реп от мен, изобщо не ми харесват подобни разсъждения.

Желая ти успехи, явно няма да е тук, все пак сме много ограничени и не ги разбираме тези работи.


Не наричай хората тук ограничени и не говори от името на всички, защото аз не съм го конкретизирала така.
Ти ми написа, че било обидно да наричам хората от собствената си държава така. Но в истината няма нищо обидно. ;]
 
От: Продаване на снимки

Като цяло трябва да решиш какви са ти целите - да изкарваш някой лев от снимки на продукти, балове и сватби или да се специализираш да речем в пейзажна фотография. Във втроия случай очаквай чувствително по-малко приходи, но пък е повече фън и ще запазиш фотографията като свое хоби.

Да и на мен главната ми дилема е дали да си го запазя като хоби или не... Защото и двете наведнъж е малко трудно. :)
 
От: Продаване на снимки

Добре. Виж сега - хубавия фотоапарат, ОК. След това идва изкуството, а това всеки не го умее. Добрия фотограф може да кадрира правилно, да улови атмосферата и тн. Ако тръгнеш да се занимаваш повече от аматьорско с това, моят съвет е - отиди известно време асистент при някой добър фотограф. Ще научиш много повече от всички книги, които ще намериш. Дори и да не ти плаща - ученето ще ти е добра отплата. С продажбата на сток снимки е много трудно - има професионалисти, които снимат това което се продава, имат студия и тн. Аз съм продавал снимки във Фотолия и освен по някоя друга пара, за ей така - нищо не става.
 
От: Продаване на снимки

Един червен реп от мен, изобщо не ми харесват подобни разсъждения.

Желая ти успехи, явно няма да е тук, все пак сме много ограничени и не ги разбираме тези работи.
Пък ти имаш от мене. За да не се хващаш за червеното копче за щяло и нещяло.

Към автора на темата: Тия дни писах едно мнение и малко след туй го изтрих щото предизвика емоции :), но гледам че е куотнато:
Малко не-розов съвет ще дам ама е жестоката истина за съжаление:

Да мацат на Фотошоп обичат СТРАШНО МНОГО хора. Сульо и Пульо, куцо и сакато, жълто и черно. Точно поради тая причина - че е забавно и интересно за много хора, пари има много малко в сферата. Да повторя: много малко. Заради свръхпредлагането.

Друг банален пример: Фотографията. Просто не всеки втори, ами всеки 1.5-и полуидиот и особено полуидиотка, иска да се занимава професионално с фотография.

Ако парите са ви цел, ориентирайте се към друг занаят.
Линк:http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=30246&p=279849#post279849

Малко терсене съм го написал, но важи с пълна сила.

Обобщение: Има 3 основни варианта.

- или си дъ бест в избраната област (което е малко трудно предвид популярността на Фотографията);
- или си на средно или над средното ниво и те устройва да изкарваш по 300-500 лева макс на месец;
- или го оставяш за свободното си време (хоби) и се зафащаш с нещо друго за да изкарваш нормални пари.
 
От: Продаване на снимки

Колежке eminz,ако търсиш каквато и да е информация за фотографията,базар,курсове,конкурси,съвети....дори персонална градивна критика трябва да се насочиш към сайта photo-forum.net

Аз се занимавам полупрофесионално с фотография от близо 7г.,сменил съм доста техника(нямам предвид съпунерки,дслр с китаци и т.н..),а именно съм минал през 1 и 2 цифрените канони,както и 1 и 3 цифрените никони,за стъкла няма да говоря,но или L бурканите на канон,или редките варио/твърди светлосилни никори...абе все над 1500 лв 2 ра употреба цена на обектив,като цяло техника от порядъка на 10К.

В днешно време всеки има апарат,вече доста хора имат и ДСЛР.....Но за 1 добра снмка,се иска перспектива,нестандартен поглед на сниманият обект,подходящо времево и пространствено позициониране,не на последно място добра техника,както и доста добро ЗАУ(зад апаратно устройство-фотографа:)),а да не говорим за студийна фотография,там ти трябват доста пари за осветление,хардуерно оборудване,модели......Но това цялото нещо струва маса пари,но Ако нямаш връзките-си оставаш само с удовлетворението от хубавите снимки и оценката на колегите!

Ще ти дам пример,най често срещаните ангажименти са сватби и баловете,но там още месеци преди събитието всичко е ангажирано,просто има много професионални фотографи които нямат достатъчно работа и впускат в безмилостна борба в ангажименти дори за по 100лв!
А големите имена в бранша преди да направят и 1 натискане на затвора,са си оплели кошницата както финансово така и документално!

С 2 думи снимай си за Кеф,ако искаш да изкарваш пари,по-добре се ориентирай към сайтовете,афилиейт програмите и т.н

ПС:аз самият от преди 1 месец започнах от 0 ,бях невероятно гол и бос дори по основните въпроси,домейни,структура на сайт,хостинг,да не говорим за HTML и т.н....
То и още много неща не са ми ясни,но търся информация,чета,питам и с английския не съм много на Ти.....абе още си е мъка при мен,но аз съм упорито магаре!

Желая ти успех,
 
Последно редактирано:
От: Продаване на снимки

sr71sa, благодаря за изчерпателния отговор, но с цялото ми уважение... photo-forum-а е доста назад зад гърба ми, защото това не е сайт за прохождащи фотографи, а за такива, които вече са се доказали. За жалост там нямаш почти никакъв шанс вече, ако не си от някой от авторите в Топ 100, защото те са си заформили една малка групичка и снимките и авторите с най-много рейтинг Б за все автори от този затворен кръг. Просто няма как колкото и да си добър от категорията "Представяне", която никой не посещава, да идеш някъде по-нагоре.
Правила съм си много експерименти там, например пускала съм за проба фотографии на сравнително известни хора, които не получаваха повече от 10 рейтинг А.
Говорих с един от администраторите да ми даде права да качвам снимки и в другите категории, той се съгласи, ако обещая, че ще съм сериозна в публикациите си. Така и направих, едва тогава рейтинга на снимките ми се покачи драстично и се оказа, че не съм толкова некадърна, просто няма кой да ми види снимките. :)

Та.. за там изобщо не съм съгласна, че получаваш каквато и да е градивна критика, но може би е върпос на мнение и гледна точка. :|
 
От: Продаване на снимки

Помощ от фото форума..хаха, там лаик ли си, направо те изяждат с парцалите. Като си толкова добра, дай да видим какво си снимала.
 
От: Продаване на снимки

Лаиците ги изяждат с парцалите навсякъде. Дори тук.
Ако пък става дума за снобарско-тежкарски окупиран форум, уж открит за всички - не е първият. Или правиш така, че да те забележат, обърнат внимание и приемат, или си търсиш друг форум.
eminz, критиката която се получава е според както се поиска. Не критикувам и не давам съвети. Но има една стара приказка: Каквото почукало - такова се обадило.
Признаването на творец винаги е било мъчителен и дълъг процес. Най-бързо творец се признава след като предаде Богу дух. (Може би защото вече всички си отдъхват от него и няма опасност да засенчи някой от живите)
Като студент 6 години се занимавах с художествена фотография при Централен студентски дом на културата. Професионален фотограф не станах, но наученото ми помага цял живот.
Фотоапарата не прави фотографа. Но фотограф без хубав фотоапарат няма особени шансове. Canon винаги са били масова марка - нещо като Кайма народна.
 
От: Продаване на снимки

С някои неща съм съгласен, но добър фотограф с нисък клас ДСЛР, ще бъде с класи над слаб фотограф с Хаселблад. Пробвал ли си да попиташ културно за нещо във фото-форума - от 100 отговора, най-много два да получиш какво и как да направиш, за да си оправиш снимката - останалите са - отиди при фотограф, не ни губи времето и тн. А никой не се е родил научен, но както и да е.
 
Пробвай в http://www.graphilla.com/ в Представяне. Там с добър подход може да получиш градивна критика и да научиш много неща. Старите кучета влизат от време на време и ако им хване нещо окото, пишат ;]
 

Горе