Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

ViktoriaPetrova

New Member
Здравейте, изчетох много и не можах да намеря отговорите на въпросите, които ме вълнуват и реших да питам вас.
Проблемът е следният - искам да отворя онлайн магазин за дрехи внесени от Китай, но на дребно.
Имам фирмата, желанието и времето, но не съм в България и няма как всеки ден да ходя до митницата да си освобождавам пратките.
Конкретния ми въпрос е дали като фирма за всяка пратка трябва да се ходи или има някакъв по-лесен начин.
Има ли примерно хора, които правят това вместо мен
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Простотиите на митницата са големи, ако се налага да си освобождаваш пратката. Има специални агенции, които помагат, но трябва да им плащаш и отделно да плащаш митото и т.н. Най-добре е да се уговориш с продавача за дропшипинг. От Китай аз съм купувал телефони. Купувах по 10, но се бях разбрал с човека да ми ги праща 1 по 1 и да пише стойност на 1 телефон до 19$ за да не го задържат на митницата за мито. Така ми ги пращаше, че като замине единия телефон от Китай той пращаше другия.
Тука пристигаха с разлика около 4-7 дена. По-бавно е, но също така е и по-евтино. Досега само веднъж съм се занимавал с освобождаване на пратка от митницата и мога да ти кажа, че поне за мене беше много зле...
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Здравейте, изчетох много и не можах да намеря отговорите на въпросите, които ме вълнуват и реших да питам вас.
Проблемът е следният - искам да отворя онлайн магазин за дрехи внесени от Китай, но на дребно.
Имам фирмата, желанието и времето, но не съм в България и няма как всеки ден да ходя до митницата да си освобождавам пратките.
Конкретния ми въпрос е дали като фирма за всяка пратка трябва да се ходи или има някакъв по-лесен начин.
Има ли примерно хора, които правят това вместо мен
Има възможност за електронно митническо обслужване, но зависи от количеството и разнообразието на стоките. Не искам да те разубеждавам, но трябва да контролираш нещата от България, защото все пак трябва да получаваш и разпределяш стоката е има и вариант да си наемеш хора.
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

@alphawow, това далеч не е евтино, особено ако продавача поема разходите!!! :)
По-изгодно за него е да ти натовари стоката наведнъж и да щрака с пръсти! Въпрос на късмет е да си намериш dropshipping компания, която да се занимава само с теб и да изпраща по един артикул на всеки няколко дена...помисли само колко време се губи и при попълване на товарителници или други подобни митнически документи!

@ViktoriaPetrova, от чужбина трудно ще контрулираш бизнеса си! Ако все пак си готова да развиваш такъв на територията на България, трябва да направиш пълномощно на някой, който може да се занимава с твоите бизнес дела! Както написа alphawow, има и митнически агенти, които специализират в освобождаването на митнически пратки, но трябва да им плащаш комисион за това...поне във Варна е пълно с такива агенти!

Ако те интересуват митата, съветът ми е да посетиш ТАРИК. Понякога колегите в България искат и повечко от административно установените мита за Европа ;) В този смисъл...посещението на ТАРИК е задължително!!! Всичко, от което се нуждаеш, е номерът на стоката, която внасяш!

P.S. Вече стана практика на търговците да внасят стоки от Китай и като "мостра"!!! За мостра не се налага мито, но пък няма как да продадеш мостра, нали?! ;) Тук вече влизаш в черната икономика...Все пак това го пиша, защото на митниците е известно, че ако е влязла една обувка, след няколко дни може да влезе и втората. А колко такива мнения съм чел, не е истина :)
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Продавача поема разходите за метода, който описах. Но едва ли е много по-скъпо щото аз, когато купувах от 1 сайт, артикула се продаваше по 1 брой и 1 лот. просто аз си взимах по 1 лот и се бях уговорил с човека да праща по 1 продукт през няколко дена. Ако не се беше съгласил щях да го накарам, като купувам по 1 брой от продукта на 3-4 дена. Много зависи и от къде се купуват стоките все пак.
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Разбира се, зависи от къде се купува! Ако маржът на печалба при продавача е бил достатъчно голям, за да покрие разходите при доставката, навярно всеки ще се съгласи на компромис, все пак си купил 1 лот! След няколко дена може да купиш още един лот от друг продукт, като по този начин създаваш ликвидност на търговеца. Все има изгода от това. А и разходите по доставката са особено ниски в Китай и Корея! С China Post бяха пренебрежимо ниски, което кара и търговците в EBAY да продават стоките си с безплатна доставка.
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Наистина идеята ми да контролирам нещата от разстояние е много амбициозна, но не искам да се отказвам толкова лесно.
Имам човек, който да ми приема и препраща стоката, но не мога да го карам да ходи през два дни до митницата (ако има толкова поръчки колкото се надявам разбира се). Затова си мислех, че има някаква улеснена процедура за фирми. Аз не искам да избягам от плащанията (ДДС и мито), просто да е по-лесно.
Митото съм го проверила в ТАРИК и за тези които не знаят - за повечето дрехи е 12%.
А тези агенти, знаете ли каква им е комисионната, на пратка ли се плаща или процент от стойността?
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

А тези агенти, знаете ли каква им е комисионната, на пратка ли се плаща или процент от стойността?
По принцип може да се договориш и за фиксирана цена и за комисион под формата на % от стойността.
И в двата случая ще ти е необходимо пълномощно за митническо представителство и копия на документите на фирмата :)
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Определено трябва да е човек, на който може да се вярва. Някой ако познава такъв човек за София моля да даде информация.
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Вчера попаднах на страницата на български пощи и се оказа, че извършват митнически услугу. Има и ценир (системата не ми позволява да слова линка - на сайта на бг пощи - бизнес клиенти - митническо ослужване), но се чудя на мен колко ще ми излезе една пратка.
Някои може ли да ми каже точно коя от тези услуги ме засяга. Не съм много запозната, например този EORI номер всеки път ли се вади или не?
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

EORI номерът се издава един път завинаги и то се пази в досието ти в митницата.
Куриерът DHL се заема с процеса с освобождаването на пратката безплатно след което се заплащат дъшжимите суми по ддс и мито на куриера при юолучаването й.
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Същото, но в пощата на Веслец примерно..., и таксите се плащат на гише в банката.... 1/2 ден си отива в разходки за първия път, след това може и по-бързо да минеш...
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Трябва някой човек в България да ти движи нещата. На въпросните митнически посредници се пращат документи по пощата. Айде документа с EORI номера се изважда веднъж и после пращаш само копие на него, но на пълномощното трябва да е оригинала, който да е заверен от нотариус. Това няма как да стане от чужбина (предполагам, или няма да ти е изгодно). На другия документ също трябва оригинала.

Ето писмото, което ми изпратиха на мен с нещата които трябваше да направя, за да си направиш сметка:

Здравейте,

Приложено Ви изпращам бланка за пълномощно, което трябва да се завери нотариално, бланка за заявка за митническо представителство - важно е подробно описание на стоката на български език и уточняване на бройката, очакваме оригиналите и от двете.

От митницата изискват EORI номер - унифициран европейски код, който се вади от юридически отдел на митница по местожителство по лична карта за физически лица и по съдебна регистрация за фирми.

Ще ни трябва копие от бланката за издаден номер

и документ доказващ извършено плащане към изпращача - примерно през pay pal, e-bay или извадка от кредитна карта.

След като бъде изготвена митническата декларация, ще Ви уведомим какви са митните сборове и ще очакваме платежните нареждания.

Пратката трябва да бъде освободена в срок от 20 календарни дни от датата на пристигането, след тази дата, ако не са предприети действия по освобождаване не можем да Ви представляваме и по закон ще се стартира процедура за унищожаване/отнемане в полза на държавата от български митници и може да Ви бъде наложена глоба или съставен акт от митническите органи.

Адрес на който да изпратите готовите документи:

Флайинг Карго България

София 1540

ул. Източна тангента 100

За Митнически отдел

За Ралица Ковачева


За всяка митническа пратка се издава документ - Цесия. Таксата за Цесия е 18 лева с ДДС. Обърнете внимание на ценоразписа ни. На 4-тият работен ден след пристигането на пратката за нея започва да тече магазинаж.

Пожелавам Ви хубав и успешен ден!

Поздрави,
Ralitsa Kovacheva
Customs Department
Flying Cargo Bulgaria Ltd.
Licensee of Federal Express Corporation
Tel.: +359 2 942 94 82
Fax: +359 2 973 48 94

Към писмото имаше и файл с ценоразписа им за различните услуги, които при различните посредници може да са различни, но процедурата и документите предполагам са същите.
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Лелеее, това значи че минимум трябва да давам по 18 лв.
Ами то за тези пари ще намеря някой, който да ми върши тази работа с цени по-договаряне. Безработни в бг много.
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Няма да ти излезе 18лв. Освен въпросната цесия - заверката на пълномощно при нотариус е 5-10лв (на мен ми беше 6лв). Снимане на необходимите документи - няколко стотинки. Да пратиш документите по пощата - още няколко лева. Две такси от по лев и 50 за плащанията по банката на ДДС и мито - 3лв. Сканиране и пращане по факса на платежните от банката - около лев. Куриер който да ти достави стоката до дома/офиса - още няколко лева.

Не виждам как като наемеш някой безработен ще избегнеш въпросните разходи. Те се изискват от митницата, не от посредника.
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Добре де, няма ли някой да го каже най-накрая?
Това е нелепо!
Стока от Китай, ама на дребно?!
На дребно, ама за търговия?
За търговия, ама не съм тука?!
Не съм тука, ама ми е скъпо?!
Скъпо ми е, ама ще намеря някой да го върши за под 18лв/пратка щото такса от 20-30лв ми е много?!
Имало безработни викаш? Ще намериш за по-малко от 18лв да ти го свърши някой?! Ей такива работи като прочета и се обривам!
Я дай да видим кво всъщност остойностяваш в бленуваните 18лв?
Ходене до митница - време, транспортни, нерви
Освобождаване на стока - митнически агенти, митница, банка, време
Складиране стока - транспорт, време
Обслужване на клиенти - време за клиенти, време за товарителници, транспорт до куриер
Хайде да проиграем и една схема:
Стоката идва в понеделник, някой я е пуснал за продажба (време за качване на продукт), пристигнала е поръчка, която е обработена (време, телефон=разход). И понеже да е схема "Пила" вноса е "на дребно". И следва митница-агент-митница-банка-митница-транспорт-склад-обработка поръчка-куриер. На колко го оценяваш ти? Защото на мен ми се чини като за 500-700лв заплата, а за теб 650-900 разход (с осигуровките). Това, че хората са безработни не значи, че са тъпаци, не могат да си ценят времето и труда, нито че се е върнал робовладелския строй.
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Аааа т.е. тези са си задължителните, а колко ти взимат посредниците?
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Ама аз точно това искам някои да ми каже как стоят нещата, колко ще ми излезе, ако някой знае, за да знам има ли смисъл или не!
 
От: Продажба на стоки от Китай в онлайн магазин-ДДС и мито

Ама аз точно това искам някои да ми каже как стоят нещата, колко ще ми излезе, ако някой знае, за да знам има ли смисъл или не!

Ако си готова да си платиш за консултацията - бих те свързал с човек, който може да ти обясни абсолютно всичко по темата. Работил е и работи точно това, което питаш!
 

Горе