Проектът Free България

zaekyt

Member
Здравейте,

Искам да ви представя един сериозен проект, така че това ще е един дългичък пост :)

Става въпрос за http://freebg.eu

Още много преди да почна да се занимавам със сайтове, (което е доста отскоро), ме дразнеше, че няма някакъв хубав български информационен ресурс, където да има поне най-важното за всяка една област... После открих Уикипедия и реших, че има, но като почнах да се занимавам със СЕО бях много разочарован, че Уикипедията слага nofollow на изходящите линкове и така не подкрепя други хубави сайтове, превръщайки се в затворена система. Другият сериозен проект Старт.бг много ми харесва като бизнес концепция и съдържа много хубави идеи, но като цяло много страници са натъпкани с нискополезни линкове, има много реклами и скрола е убийствен, особено след като смениха дизайна с по-красив. Освен това SEO полза от линковете с редирект има в най-добрия случай частична за сайтовете, сигурно пак малко по-голяма, отколкото от тези с nofollow. Обаче редиректа не показва къде кликаш, което е малко неприятно предвид и кратките описания.

Разбира се да се критикува е много лесно, важното е да се прави нещо по-добро... и ние решихме да опитаме :)

Първо си избрахме домейн, странно че този беше свободен...

Изборът на име породи голямо умуване, но в крайна сметка решихме в съзвучие с домейна идеята да се кръсти Free България.

В нашия проект трябваше:
- всичко да е свободно и да няма реклами, поне на първо време. (за да сме полезни на хората)
- да има и текст като в Уикипедия и линкове като в старт.бг, както и по някоя хубава снимка.
- всички линкове да са директни и с текст помагащ на оптимизацията на сайтовете ако е възможно, което е и в наша полза разбира се. (за да сме полезни и на сайтовете)
- да има страници за всичко важно (набелязани са около 500 страници и взаимовръзките между тях, (някой ден ще ви покажа каква луда схема е), от които 52 вече са готови - точно кои обявявам на блога ни http://freebg.blogove.eu)
- дизайнът на различните страници по възможност да е различен.
- да се управляват от общ CMS, който да поддържа поддомейни, custom title, description и url на всяка страница и да е мултифункционален, за да се впише навсякъде.
- да не товари сървъра твърде много, за да минем с VPS хостинг.

Преди не бях много запознат с Wordpress, нищо че имах блог в wordpress.com, обаче като разбрах за Wordpress MU веднага ми стана ясно, че това ще да е нашия CMS. Могат да се използват различни теми и разнообразието от плъгини е невероятно, а пък може да се използват и някой неща глобално за сайта, например общo търсене и статистика. По нататък ще изброя многото плъгини, които използвам, защото съм сигурен, че ви е интересно :)

И разбира се за оптимизацията...

За началната - Тук си каза думата недостатъчният ми опит и думата "България" която си харесах може да се окаже, че няма да донесе никакъв трафик... А според adwords уж се търси много... Дано поне ни намират по фрази с нея. Все пак първа страница за България, което предполагам ще стане скоро, си е въпрос на чест :p Приеха ни и в Дмоз в страница с ПР5 (макар и с много изходяши линкове), което също е добра новина. Началната в момента е завършена и остават линкове, линкове и пак линкове. (може би е хубаво някои да са дийплинкове към отделните страници, маскирани като зелени табове с плъгина Posttabs). Като цяло засега началната има 50 посещения на ден, повечето от референции от мои сайтове, предстои да се регистрира в Дир и Гбг още. В момента представлява по-скоро добре подредена колекция линкове, която постепенно ще се разширява с вече готовите направени страници.

За отделните страници - добрата новина е, че директориите с директен линк не им пука, че всичко е на един домейн и стабилно си ги добавят (предполагам различните дизайни помагат в това). Добавят ги и в Дир.бг много стабилно, а в Гбг сякаш частично (не знам редакторите там може да са повече и да преценяват различно). Имах разни опасения, че могат да ни отрежат както преди старт.бг, въпреки че то по-скоро беше заяждане на конкурентни компании. Засега сме събмитнали към 15 страници (само в директориите с директен линк, Дир, Гбг и йес.бг, с другите не ми се занимава).

Това е един уникален шанс да видим как страници с еднаква вътрешна структура, линкове, гъстота на ключовите думи и т. н. се представят в различни ниши за ключовата си дума. Примерно можем да сравним конкуренция на Коледа vs. Нова година, на Картички vs. Пожелания и всякакви такива.

Разбира се колкото повече стават нашите страници, толкова ще се сгъстява и мрежата на линкове между тях, по възможност в самия текст. Като гледам мощта на Уикипедия, която според мен основно от грамадната маса вътрешни линкове идва, се надявам на добър резултат.

Първите 7-8 подадени в директории хванаха ПР3, а сега имаше частичен ъпдейт и всякакви започнати и незапочнати страници хващат ПР2 на тотално случаен принцип :) Началната е с ПР2, защото я събмитнахме по-късно и за следващия ъпдейт трябва да с 4-5. Събмитнатите страници с малка конкуренция са на 1 страница - кафе, чай, ром, монети, бира, япония - ей такива думи... Събмита на конкурентните като Коледа, Нова година, картички, пожелания, рожден ден, Гърция ги е избутал засега до 2 страница, като се надявам да напредват с времето. На 3 страница е единствено Варна.

Разбира се, като се има предвид, че съм относително начинаещ оптимизатор, имам много въпроси и умувания по проекта, но засега ще ги оставя за после... Нека тръгне разговорът, има време...

Ако се чудите как смятам да избия разходите по проекта, които не са малки (по него работят още 2-ма души) - и на мен не ми е съвсем ясно... Но прости сметки показват, че сайтът ще бъде с поне 10 000 посещения само от Google, когато бъдат готови всичките 500 страници. При условие, че всичко е статично и добавеният вече материал няма голяма нужда от подръжка, ми се струва добра инвестиция... Надявам се да се намери глобален спонсор на проекта в такъв случай.

За момента са към 700 на ден посещенията, 65% Google.

Предвидили сме и поддържащи проекти, един от тях вече тръгна с изненадващ успех :) (мрежата за игри от подписа, за която пуснах тема, странно защо не предизвикала интерес)

Важното е че сайтът ще е от полза на хората, от полза на сайтовете и разбира се на техните оптимизатори :p

Ако имате желание да ни подкрепите с някой хубав линк, независимо към коя страница, ще ви върнем жеста от всички вътрешни страници, които можем :) Твърде възможно е и вече да сме ви линкнали от някоя страница без да знам. Но и да не сме, в бъдеще ще ви :)

Другото, което мога да правя за вас, се опитвам да го правя в момента, споделяйки всичко за оптимизацията на проекта. Понеже така или иначе трябва да следя как се движат страниците, скоро ще мога да дам интересна информация за представянето им в различни ниши... Може да се пусне и един открит брояч в бъдеще ако имате интерес :)

Хайде стига толкова, че наистина се олях с количеството... да ви оставя и вие да се изкажете, че има много какво да се коментира :)
 
От: Проектът Free България

Изглежда хубав амбициозен проект, харесвам такива начинания и подкрепям с две ръце. Мога единствено да посъветвам да се поработи над дизайна на началната страница - стремете се към нещо изчистено, потребителите ще го оценят.

П.П. Ебати грамадния пост :d
 
От: Проектът Free България

Благодаря, приемам препоръката за началната :) Има и един css проблем с тия табове и Опера, който предстои да оправим...
 
От: Проектът Free България

оправете си пермишъните за индексиране в уърдпрес че ви индексира страниците по няколко пъти покрай таговете и категориите ;)
 
От: Проектът Free България

Давам им noindex от SEO platinum, само на новосъздадени празни страници прави така :) А тагове решихме да нямаме въобще...

В другия форум ме подложиха на унищожителна критика за дизайна на началната страница - може и да са прави, ще поработя над нея :)
 
Последно редактирано:
От: Проектът Free България

Браво, наистина доста амбициозен проект и ви стискам палци с времето да успеете да се преборите примерно със старт-а, за които между другото си много прав че страниците им съдържат много информация, която е излишна или пък много малко информация за самите линкове. Един съвет, който може да прозвучи странно, но мисля че е важен, а именно да се учите от грешките на големите и да се опитвате да не ги правите и вие. Успех за напред
 
От: Проектът Free България

Благодаря! Днес сменихме цветовете на началната от зелени към сини, надявам се да е по-добре така :)
 

Горе