Радиус по част от окръжност?

r=?

  • Много си сле

    Votes: 0 0.0%
  • И аз не знам

    Votes: 2 100.0%

  • Общо гласове
    2
Зависи от целта на упражнението. Ако е чиста теория няма как.

Ако искаш да получих радиуса емпирично и разполагаш с дъгата може.

Опъваш хордата от А до В. Дължината й е широчината на дъгата (w),
Намираш средата на АВ и от там перпендикуляр нагоре. Дължината й е височината на дъгата (h),

r = h/2 + w^2 / 8h
 
33.5 см може да е малка частичка от окръжност с огромен радиус, а може да е значителна част от окръжност с малък радиус. След като търсим радиуса, поне трябва да имаме ъгъла между радиусите, за да разберем каква част от окръжността са тези 33.5 см
 
Петъчната тема дошла в събота. Изчисли ъгъла между радиусите определящи дъгата и тогава можем да ти дадем радиуса. А хордата между точките от които започва зъгата е?
 
Благодаря за включванията. Някои от ресурсите прегледах преди да пиша, докато търсех нещо онлайн.

Иначе става въпрос за парче от мраморна колона. Има доста подобни артефакти из околностите. Повечето са обрани след Освобождението, след това от окръжните музеи, и накрая не на последно място иманярите. Сещате се какво се е "запазило" след подобна оран. Въпреки това винаги ми е било интересно да разглеждам каквото е останало като се разхождам. След зимата от снеговете и дъжда са се поотрили наново и пак се загледах минивайки оттам. Зачудих дали по парчето може да се разбере диаметъра. След това сравнявайки го с подобни(чиято височина се знае) да се определи приблизително височината. Всичко разбира се хипотетично, понеже няма и как да се установи точно от коя част на колоната е парчето(ако да речем е била конусовидна) и въобще от коя част на сградата е била :)

Петъчна-метъчна, въпросното разстояние м/у А и В беше единственото, което ми хрумна да измеря с кабела на слушалките, които бяха в раницата...
 
Последно редактирано:
Колега-не четеш книги!Както се казва-не става само с ядене...(42 е отговора,ама въпроса...)
 

Горе