Регистрация по ДДС

mazoku

Member
Имам един теоритичен въпрос. Лице предоставящо услуги, получавани в чужбина. Т.е данъка им се изисква в страната на получаване. Регистрирано по ЗДДС по члена за това (преди достигане на оборот от 50к).
Въпросът ми е следния, при достигане на оборот от 50 000 (но само с клиенти в чужбина) трябва ли да се регистрира/пререгистрира по ЗДДС?
Не знам дали се изразявам ясно.
 
Имам един теоритичен въпрос. Лице предоставящо услуги, получавани в чужбина. Т.е данъка им се изисква в страната на получаване. Регистрирано по ЗДДС по члена за това (преди достигане на оборот от 50к).
Въпросът ми е следния, при достигане на оборот от 50 000 (но само с клиенти в чужбина) трябва ли да се регистрира/пререгистрира по ЗДДС?
Не знам дали се изразявам ясно.
Отговора е не.
Щом вече е регистрирано по зДДС, няма преригистрация.
 
Ако клиентите са в ЕС, няма как да не си по ДДС. Там е задължително. Дори и да не си с обороти над 50К, от моите скромни познания. А каква е фирмата, клиентите ясно, те са в ЕС, ако това значи чужбина.
За търговия с страни от ЕС ти трябва регистрация по зДДС, ако фирмата ти е българска, да.
 
За търговия с страни от ЕС ти трябва регистрация по зДДС, ако фирмата ти е българска, да.
И обратното. Ако искаш да минеш примерно реклама от фейса, пак е нужно да имам ДДС номер, за да ти издадат фактура, която да ти мине като фирмен разход.
 
Лицето може да се регистрира по ЗДДС и по желание за да възстановява ДДС.
Имам един теоритичен въпрос. Лице предоставящо услуги, получавани в чужбина. Т.е данъка им се изисква в страната на получаване. Регистрирано по ЗДДС по члена за това (преди достигане на оборот от 50к).
Въпросът ми е следния, при достигане на оборот от 50 000 (но само с клиенти в чужбина) трябва ли да се регистрира/пререгистрира по ЗДДС?
Не знам дали се изразявам ясно.
Предполагам чужбина имате предвид ЕС.
Не е задължено да се регистрира/пререгистрира ако има 50к оборот от продажби на ЕС.
*** Тук обаче е въпрос на сметки дали няма да е по-изгодно лицето на има нормална регистрация по ЗДДС, а не тази по чл.97а.
Като за НЕсчетоводители при нормалната регистр.по ЗДДС може да тегли ДДС /т.е. възстановява си ДДС за покупките/. Докато по чл.97а няма такова право. И в този случай се предполага, че щом правите 50к оборот имате и разходи, за които защо да не си възстановите/изтеглите ДДС-то :)
 

Горе