Русия премахва плоския данък

redrum

Well-Known Member
Какъв ще е ефектът върху руската икономика? Ще избягат ли хората с пари от Русия, за да се спасят от данъците (не че са много големи, но). Какво е вашето мнение?

Статията тук:
Русия премахва плоския данък
 
От: Русия премахва плоския данък

Много държави плащат данъци от над 75%.... ние тук за 10-20-30% се притесняваме. Може би защото стандартът ни е сакат. Но, тук е рай за данъци.
 
А тия, дето реват срещу нашия плосък данък, вече спокоймо могат да заминават за Русия :)
 
От: Русия премахва плоския данък

С този си акт, показват колко са го закъсали. А като гледам ставките, още повече ще закъсат. Като цяло средната класа ще бъде ударена и тя ще носи на гръб цялата данъчна промяна. Богатите те си си богати не случайно - там данъци няма да се съберат и да искат. Кумулативен ефект бягство в сивото, а големите директно ще шипват капиталите си.

На такава бедна икономика като Руската, бедна от гледна точка че неравенсотовто на дохода е убийствено и като цяло една шепа презапределят целият продукт, та на такава икономика да им наложиш плаващи ставки директно им казваш момчета отивайте в сивото. Нима повечето приходи ако успят да ги съберат ще отидат при данъкоплатеца или в олигархията? Нивото на корупция и нивото на доходи именно превръщат икономиката бедна, та не случайно като са сложили плосък данък вдигнали приходите ...

Путин и неговият мозъчен тръст, отново взеха грешно решение. Още малко година и нещо им остава и след това руснаците или ще видят по-добри дни или тотално изолиране от цивилизацията и превръщайки се в тотална бананово република.
 
От: Русия премахва плоския данък

Бре, тия наистина са го закъсали. Оня ден четох, че са клекнали за доставките на природен газ и възстановяват дебита.
В петък преносът на газ през Украйна е скочил с 60%, след като месеци наред "Газпром" поддържаше ниски обеми с цел горивото да не се връща обратно от Европа към украинския пазар:
Приключи газова война, за която може и да не сте чули

Няма кинти, кинтиии... А гръмките закани и обещания не стават за ядене.
 
От: Русия премахва плоския данък

Медсон гладна кокошка просо сънува - на Русанците газа им е за продаване а урките като не искат да палщат ще стоят на студено - Който иска да плаща газ и да я връща без пари обратно в Украйна си е негов проблем

Блеки - Голям съм фен на плоският данък - обаче се оказва че всъщност няма особена полза от него в БГ

Да видя големи фирми да дойдоха в България заради ниските данъци - Не

Стоят си във Франция на 75% или в най добрият случай отидат в УК на 50% и тн.

Ако в БГ се вдигнат данъците никой няма да избяга - щото никой не е и дошъл заради ниските данъци

Къде ще отидат - Мобилните оператори, Циментовите Заводи, ВиК, Енергото дружествата, Лукойл - ???? в Гърция ли или в Турция ???????? - Или пък някой ще си затвори магазина на Витошка или Ресторанта или баничарницата.

В БГ почти няма голям бизнес който да е дошъл заради данъци - 99% са дошли заради превземането на монопол - ток вода телефони гориво и тн. и да им удерат кожите пак ще са последните дето ще се махнат.

Това което трябва да се направи е - Въвеждане на необлагаем доход за дребният бизнес до минимум 12 000лв на година и 10% за горницата до 120 000лв - От там натам с резачката
 
От: Русия премахва плоския данък

Явно гледаме различни БГ Манта, в Пловдив да не би да не се излизват капитал, с цел не монопол?
ЕРП-та си е чист държавен монопол, цимента не знам кво го вкара там мога ти кажа редица заводи, мобилните не знам какъв монопол викаме, на олигопола(има конкуренция между 3-те и всяка година ми се свалят цените и расте качеството) но както и да е, Лукчо пак си е държавно гарантиран монопол.

А иначе смятам, че ти най-добре знаеш че полският данък доведе до увеличение на приходите както на физически лица така и на корпопративно ниво - направи един регресивен анализ като калкулираш и макро конкюнктурата - бум и бъст.

Аз съм за за прогресивен данък от 0% до 10% - с един жесток необлагаем минимум близък до твоя.

При нас проблема не е в ДоД, а косвените данъци, а за монополитите е виновен знаеш кой :)
 
От: Русия премахва плоския данък

И тук трябва да се махне плоския, не може Дилянчо Пеевски и тем-подобни да плащат колкото баба гинка от село долно нанагорнище с 150 лева пенсия.
Не ги слушайте тея олигарси на заплата де пишат у форума, те са вече добре с новия заем от 16 милиарда...
 
От: От: Русия премахва плоския данък

На такава бедна икономика като Руската,... да им наложиш плаващи ставки директно им казваш момчета отивайте в сивото.
Тоя закон няма да е единствената тъпотия, която готвят:
Руски туроператори се страхуват от масови фалити заради поправки в Закона за туризма
 
Баба ти Гинка нищо не плаща, защото е пенсионерка. И не ми давай пример с Делян Пеевски, тия свине така или иначе си имат начини и данъци не плащат. Тях ДОД не ги интересува.
Дай ми пример с един добър софтуерен инженер, който създава ценен продукт и плаща 10-20 пъти по-голям в абсолютно изражение данък, от един неграмотен циганин, дето освен да мете улиците друго не може. Ти искаш на софтуерния иженер да му съдереш още няколко кожи, за да има повече за циганина ли?
 
От: Русия премахва плоския данък

И тук трябва да се махне плоския, не може Дилянчо Пеевски и тем-подобни да плащат колкото баба гинка от село долно нанагорнище с 150 лева пенсия.
Не ги слушайте тея олигарси на заплата де пишат у форума, те са вече добре с новия заем от 16 милиарда...
Всички ще го издухаме, ако се случи. Не знам как можеш да искаш някой, който работи честно, да хрантути тая изкривена държавна машина. Нито излишна стотинка за тия, всичко друго е нечестно спрямо работещите хора.
 
От: Русия премахва плоския данък

Много държави плащат данъци от над 75%.... ние тук за 10-20-30% се притесняваме. Може би защото стандартът ни е сакат. Но, тук е рай за данъци.
Т.е. ти си съгласен да ти взимат 75% от това, което заработваш? Не знам какъв стандарт трябва да има човек, за да се съгласи с такова ограбване.
 
От: Русия премахва плоския данък

Всички ще го издухаме, ако се случи. Не знам как можеш да искаш някой, който работи честно, да хрантути тая изкривена държавна машина. Нито излишна стотинка за тия, всичко друго е нечестно спрямо работещите хора.

Явно и ти си от тези платени драскачи на олигархията, за която говори Унито - ще си плащаш като поп няма тън мън - нали парите са ти от олигархията :D Сори за спама, ама много са ми смешни безмозъчните постове на някои хора, за жалост те са се мултиплицирали из целият нет.

А по темата да питам моралиста Унито, какво си мисли за тези 4к дето ги прави/л на месец примерно да му взимат 25% щото нали и той трябва си плати лептата, е да Пеевски ще плати 50%+ но и унито и той ще плаща.
Много ми е чудно какъв ще е стимула за някой да работи и да създава блага след като ще печели повече пари ако не ги създава? Толкова ли е трудно да се разбере, че тези ставки водят до грешни стимули - наказват дейните и инциативните!

И още ми е чудно какво по-солидарно от това всеки да плаща 10% или Х% нима, че някой обича да лешперства и работи за 500 лв на месец трябва да плаща Х% или 10%, а този който бачка за 10к да плаща 20-30%?
Нима 10% на 500 лв и 10к не са пак 10% - няма в единият случай лешпера ще плати 50 лв, а дейният 1к демек 20 пъти повече и ще получат накрая една и съща стойност от държавата. Нима това не е свръх солидарно - нима трябва хрантутим тези лешпери или който не работи трябва да яде? Или е още по справедливо не 1к да плати а 2к-3к - защото един вид държавата е дала равни права като на лешпера, но човека не е лешпер.

Какво правим в този съвършен морален казус? Икономически икономистите отдавана са намерили отговора на връзката данъци и приходи - викат му кривата на Лефер!
 
От: Русия премахва плоския данък

Доколкото разбирам от статията те ще премахват плоския данък само на физическите лица.

А мисля че и във Франция и на други места тези високи цитирани проценти се отнасят само за дохода на физическите лица и не става въпрос за данък печалба на фирмите.

Не бъркайте двете неща. В България и двете са на 10%. Но по принцип данък печалба е твърд (плосък) - вземат ти един процент независимо от печалбата. Докато данък върху дохода в повечето държави е по някаква скала.
 
От: Русия премахва плоския данък

Гугъл и Интернет вършат чудеса.

Постъпленията от данък върху доходите на физическите лица за 2007 г. са в размер на 1 808.7 млн. лв.

Постъпленията от данък върху доходите на физическите лица (ДДФЛ) за 2013 г. са в размер на 2 348,5 млн. лв.

2008 се въвежда - т.е. данните от 2007 са последните може и от 2008 да са последните - ама пише че 2008 е първа година когато е било въведен данъка. За 2014 не можах да намеря данните - може и да не са излезли още.

С други думи имаме увеличение от 539.8 милиона лева - процентно към 2007 това е 539.8 / 1808.7 * 100 = 29.844%

Или за от 2007 до 2013 - имаме 6 години и съответно приходите от данък върху доходите на физическите лица са нараснали с 30% за 6 години.

Не знам според мен за този период икономиката не е нараснала с 30%, нито заплатите, щото кризата все пак дойде 2009, ако не се лъжа. Още повече, че като дойде кризата безработицата се увеличи (т.е. поне на теория по-малко хора са плащали данъци).

Така че най-вероятно събираемостта се е подобрила.
 
От: Русия премахва плоския данък

Със сигурност. Сивата икономика се сви доста. До преди 10 години беше популярно мнението, че няма смисъл да се плащат данъци и осигуровки. Хората взимаха пари под масата, а на фиша цифрата беше в пъти по-малка. Цели браншове не плащаха здравни осигуровки, например таксиметровите шофьори. В строителството също - работните договори бяха устни или в голяма степен фиктивни. Сега ситуацията е доста различна. Няколко милиарда годишно по-различна в полза на държавата, въпреки по-високата безработица.
 
От: Русия премахва плоския данък

Не бъркайте това дето е добре за държавата че е добре за хората в БГ това са коренно различни неща.

Баламурсон - В коя от обичните ти западни държави има плосък данък та ревеш че руснаците щели да го махат ???? или когато нещо го правят западняците е добре когато руснаците е зле????

Блеки гаранция ти давам че ако се вдигне данъка почти няма да си тръгнат фирми поради тази причина - Нормалните Фирмите не идват в БГ заради ниските данъци те идват заради ниските наеми ниски цени на ток вода - занижени екологични изисквания и евтината работна ръка

Повечето от тях ниските данъци не ги греят защото парите които те спечелят в БГ няма какво да ги правят те в БГ не им трябват - А когато ги върнат в тяхната си държава до колкото знам трябва да доплатят разликата в данъка - Тосет ако в БГ са платили 10% а в УК за тези пари е 30% те трябва да внесат разликата.

Във всички западни държави данъците са зверски - Да си видял фирмите да се махат от там - Не - Изнесат си производствата но пак там си седят и пак там плащат данъци. Ето например Оланд пренатегна пружината - Позбягаха част от фирмите ама къде отидоха в Белгия що не дойдха в БГ

Чуждите фирми в БГ искат да има законност сигурност предвидимост вързан курс към еврото добра инфраструктура и да няма корупция - Ниските данъци са им някъде чак след това.

В източният блок ние сме с най ниски данъци и с най малко преки чужди инвестиции - Ако нещата бяха пряко свързани в БГ трябваше да е станало егати навалицата.
 
От: Русия премахва плоския данък

В източният блок ние сме с най ниски данъци и с най малко преки чужди инвестиции - Ако нещата бяха пряко свързани в БГ трябваше да е станало егати навалицата.
Трябваше, ама не е. Корупцията в тая държава е способна да откаже всеки нормален бизнесмен. Само за 2014-та има 150 000 сигнала за корупция.
 
От: Русия премахва плоския данък

Манта, не казвам, че данъците са това, което ще накара се излеят всички, НО това, че имаме нисък ДоД не значи, че нямаме високи косвени.

Иначе съм съгласен, за запада и не заради данъка води до повече фирми, а щото запада е уреден от бизнес и правна гледна точка - така, че до известна степен да правиш бизнес там си плащаш цената. При нас нещата са различни и цялата бизнес рамка е зле в добавка бюрокация и корупция, да вярно е че работна и режийните са сравнително ниски(тока за индустрията си е доста скъп), логистически и търговските площи горе долу са добри, НО и данъка си казва думата.

Мога ти дам примери от преди 60-70 години когато е нямало данъци в модерният вид и държавите да са бясно просперирали, но знам че и ти го знаеш това.

При равни други условия държавата изземе от теб Х а друг 5Х познай къде ще отиде целият бизнес. А това, че държавата изземва много от хората иде да покаже пак ояждането и защото тези пари като цяло са за издръжка на паразити. Държавата трябва да бъде като пример един САЩ 19 век law and order, това го имаме и в Швеция, Швейцария и още няколко страни през него период. И света е видял бесни темпове на развитие. Дори и в една наша царска БГ сме почти никакви данъци сравнено с днешна дата.

Мисълта ми е тази данъка, не е равно богата икономика, да ще докара до оядена държава, за жалост ти е ясно че именно с този огормен поток и цоцална политика в момента всички жестоко са навлезли в лайната и целият модел е на ръб - това пак не е случайно.
 

Горе