СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

user

Member
Днес получих по пощата си следното писмо:
Съгласно Закона за електронната търговия този мейл е непоискано търговско съобщение.
Вашият адрес е взет от публичното пространство.
Ако не искате да получавате писма от нас, върнете писмо с тема "UNSUBSCRIBE".

УЧЕБНИ КАРТИ И АТЛАСИ ОТ 1. ДО 12. КЛАС
разработени съгласно учебната програма и одобрени от МОН

За да достигнат до вас тези най-нови учебни помагала по География и История са използвани съветите, идеите и труда на различни специалисти - учители от българските училища, университетски преподаватели, експерти от МОН, инженери-картографи и ГИС специалисти. Те са професионално илюстрирани от художници и аниматори, с чудесен дизайн, което ги прави увлекателни помагала в обучението на учениците.
Нашият стремеж е да ви предложим най-качествените картографски произведения на достъпни цени.
Това е най-обикновен спам от пощенската ми кутия, ще го използвам като пример за да коментираме първото изречение:
Съгласно Закона за електронната търговия този мейл е непоискано търговско съобщение.
Въпроса ми е, какво означава "непоискано търговско съобщение"? Защо се цитира Закона за електронната търговия, като това не променя факта, че писмото е нежелано от потребителя и следователно е спам? Дали спамерите се заблуждават, като си мислят, че цитирайки ЗЕТ, се освобождават от отговорност, или има някаква вратичка в закона, която ми убягва?
 
От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

от 100 писма дневно
поне 20 са с това незнам си ко непоискано им сера в маилсървърите...
2 писма сами нормални и останалите са си спам без извинения дори :)

ползват вратичка в закона гадовете да предупреждават че е спам и един виод натисни тук да се отпишеш :)
спам си е ама културен поне :)
 
От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

Непоискани търговски съобщения
Чл. 6. (1) Доставчик на услуги, който изпраща непоискани търговски съобщения по електронната поща без предварително съгласие на получателя, е длъжен да осигури ясното и недвусмислено разпознаване на търговското съобщение като непоискано още с постъпването му при получателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 24.12.2006 г.) Комисията за защита на потребителите води електронен регистър на електронните адреси на юридическите лица, които не желаят да получават непоискани търговски съобщения, по ред, определен с наредба на Министерския съвет.
(3) Забранява се изпращането на непоискани търговски съобщения на електронни адреси, вписани в регистъра по ал. 2.
(4) Забранява се изпращането на непоискани търговски съобщения на потребители без предварителното им съгласие.

Накратко: могат да се изпращат "непоискани търговски съобщения" (СПАМ) само на юридически лица, адресите на които не са вписани в електронния регистър (за който нямам информация да съществува). Ако получателят на спама не е юридическо лице (т.е. потребител по смисъла на закона) се нарушава закона и следва да се приложат следните наказания:

Чл. 24. (1) Доставчик на услуги, който извърши или допусне извършването на нарушение по чл. 6, ал. 1, 3 или 4, се наказва с глоба в размер от 250 до 1500 лв., ако деянието не съставлява престъпление.
(2) В случаите по ал. 1 на юридическото лице или едноличния търговец се налага имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв.
(3) При повторно нарушение глобата по ал. 1 е в размер от 500 до 2500 лв., а имуществената санкция по ал. 2 - в размер от 1000 до 4000 лв.
 
От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

мен ма минават за юридическо явно ...

и ти ако си си регнал емайла с някаква услуга предлагайки или стока нещоза продан и теб са те минали за юридическо :)
така че трий докато не ти омръзна ...
аз имам поне 3 000 нови в едната кутия

аз между другото съм против тея гл;оби за спам :) какво толкова им пречи спама?
аз не спамя но и не ми пука като ме спамят :)
 
От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

Забраняването на спама и наказанията за спам не са решение, защото е много трудно доказуемо кой точно е отговорен за пращането на спама и в случай на жалба ще се хабят твърде много ресурси (пари на данъкоплатците). Много е лесно някой да прати спам от името на някой друг с цел да му направи мръсно.
 
От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

Значи Чл. 6. (1) от закона, който happyslacker е постнал, служи за да могат спамерите да си вържат гащите, така че да не ги обвинят в неспазване на закона...
Между другото, гледам че съм получил в пощенската си кутия ново писмо, от някой си Dr.Kwadwo Afari от Гана, който ми предлага 30% от $14.500.000 ако ги прехвърли на моята сметка :lol:
 
От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

Като ползвате скапани български пощи, така ще е. Аз в gmail получавам спам веднъж в месеца. Понякога и по-рядко.
 
От: От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

Значи Чл. 6. (1) от закона, който happyslacker е постнал, служи за да могат спамерите да си вържат гащите, така че да не ги обвинят в неспазване на закона...

Това върши работа само, ако получателят е юридическо лице. Ако получателят е "потребител" - подателят е нарушител на закона по смисъла на четвъртата алинея (независимо, че си признава какво праща).
 
От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

Пълна простотия е тоя закон за СПАМ-а, ако питате мене. В такъв случай трябва да глобят и всички тъпанари дето си лепят обявите с късащи се номера на всевъзможни места. Т'ва за мене е "непоискано търговско съобщение".

А и ми не е ясно как ще хванат някой, че пуска СПАМ, ако примерно си е купил VPS през VCC и с IP Филипините, че точно той го е пускал.
 
От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

Пълна простотия е тоя закон за СПАМ-а, ако питате мене. В такъв случай трябва да глобят и всички тъпанари дето си лепят обявите с късащи се номера на всевъзможни места. Т'ва за мене е "непоискано търговско съобщение".

А и ми не е ясно как ще хванат някой, че пуска СПАМ, ако примерно си е купил VPS през VCC и с IP Филипините, че точно той го е пускал.
А колко варианта има за пращане на СПАМ от чужд хостинг без дори да даваш пари за ВПС...
 
От: От: СПАМ ли е непоисканото търговско съобщение?

А колко варианта има за пращане на СПАМ от чужд хостинг без дори да даваш пари за ВПС...

Абе направо си е недоизмислен закон, ама толкова недоизмислен, че направо са за смях. Т'ва е някакъв идиотски вариант на американския CAN-SPAM.
 

Горе