Сайт за обсъждане на сценарии за филми

rujel

Well-Known Member
Въпросът ми е знаете ли такъв сайт, където се прави само това? Примерно обсъжданията може да се осъществят във форум система. Имам предвид сайт на български език в който сценариите се дискутират на български. Идеята е авторите на идеи за сценарии да представя накратко, а след това всеки ще може да коментира различните части от сценария (кое според него е добре направено и кое не).

В последно време ми остава малко повече свободно време и се чудя с какво да го запълня. Четенето на новини вече ми изтъпя, защото статиите стават все по-лоши и по-лоши. Едно неангажиращо занимании като споменатото по-горе ще ми е приятно запълване на времето.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Преди имаше такъв сайт scenarist-bg.com, ама като гледам вече не е активен за жалост.
Действително не се отваря този сайт.

Иначе за сайта който планирам имам един малко страничен въпрос. Дори и да го направя, то откъде на намеря достатъчно количество подходящи посетители.

ПП Не ми позволява да пускам цитат, съдържащ линк! Кога ли ще доживеем до малко по-интелигентни форум системи.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Трябва да имаш поне 10 мнения за да пуснеш линк.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Тази идея е интересна, но безпреспективна. Аз нещо не я разбирам. Защо му е на някой да пише сценарии без причина? Хората го правят или за слава или за пари или и за двете. Писането на сценарии не е съвсем елементарно нещо. Мисълта ми е ако се прави подобен сайт, то е добре да се направи и някаква връзка с продуцентска къща, която евентуално да си избира интерсните сценарии и да снима филми по тях или поне да има някаква друга причина хората да споделят сценариите си в сайта. Иначе за подходящите посетители... ами всички, които се занимават с писането на сценарии или самодейците. Може да се намерят или из сайта на НАТФИЗ или по форуми. Страница или група във facebook също е опция.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Тази идея е интересна, но безпреспективна. Аз нещо не я разбирам. Защо му е на някой да пише сценарии без причина? Хората го правят или за слава или за пари или и за двете. Писането на сценарии не е съвсем елементарно нещо. Мисълта ми е ако се прави подобен сайт, то е добре да се направи и някаква връзка с продуцентска къща, която евентуално да си избира интерсните сценарии и да снима филми по тях или поне да има някаква друга причина хората да споделят сценариите си в сайта. Иначе за подходящите посетители... ами всички, които се занимават с писането на сценарии или самодейците. Може да се намерят или из сайта на НАТФИЗ или по форуми. Страница или група във facebook също е опция.

Примерно, ако си начинаещ сценарист винаги е хубаво специалисти да ти дават насока, къде бъркаш, къде си се справил добре, какво би било добре да добавиш за в бъдеще и така. Преди време четох книга как се пише сценарии и авторката препоръчва да качвате сценариите именно в такива форуми.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

В последно време ми остава малко повече свободно време и се чудя с какво да го запълня.

Мислил ли си да се пробваш в късометражното кино ей така за хоби може да изскочи нещо хубаво.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Трябва да имаш поне 10 мнения за да пуснеш линк.
Това е ясно. Но работата е там, че аз не пускам линк, а само цитирам мнение в което вече има някакъв линк! Съвсем различно е от варианта при който може да се счита, че мнението ми е потенциален спам.

Тази идея е интересна, но безпреспективна. Аз нещо не я разбирам. Защо му е на някой да пише сценарии без причина? Хората го правят или за слава или за пари или и за двете. Писането на сценарии не е съвсем елементарно нещо. Мисълта ми е ако се прави подобен сайт, то е добре да се направи и някаква връзка с продуцентска къща, която евентуално да си избира интерсните сценарии и да снима филми по тях или поне да има някаква друга причина хората да споделят сценариите си в сайта. Иначе за подходящите посетители... ами всички, които се занимават с писането на сценарии или самодейците. Може да се намерят или из сайта на НАТФИЗ или по форуми. Страница или група във facebook също е опция.
Да определено не си разбрал идеята. Целта на писането на сценариите е в това да се осъществява тази дейност като хоби. Не става дума за слава или за пари. Хобито е дейност, която осъществяваш с цел да задоволиш свои нужди от творческа изява (пред самия себе си) и така да излезеш от тъпото безсмислено прекарване на свободното време.
Така да се каже въпросните сценарии не трябва да се мъчат като нещо професионално. Трябва просто да се правят за удоволствие. Ако към сайта се присъединят професионалисти от киното - тогава те могат да намерят хора писали интересни сценарии и да им станат ментори (т. е. така да се каже да ги въведат в занаята).
Скептично съм настроен към контингентът на хората, които киснат във facebook. За тях така или иначе facebook е идеално място за губене на време (то и за това служи въпросният сайт). Аз търся хора, които ще са навити да си запълват свободното време с въпросния тип творческа активност (писане на собствени сценарии и коментирането на чужди такива).

Мислил ли си да се пробваш в късометражното кино ей така за хоби може да изскочи нещо хубаво.
В какъв смисъл да се пробвам - да пиша сценарий или да опитвам да го филмирам? Ако е второто - тогава трябват актьори и много други неща (подготовка на терена), които не ми са приятни, а и са сложни. Накрая резултатът ще е очевидно аматьорски. Писането на текст е нещо съвсем различно според мен.


Между другото ако все някак се убедя, че ще намеря заинтересувани хора от проекта (това е основното, което ме спира засега), тогава не само ще стартирам някак сайта, но и ще го захраня с един мой сценарий. Всъщност преди време съм си играл да пиша и други сценарии, но вече съм ги позабравил. Може в бъдеще и тях да опитам да ги представя.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Лично на мен идеята ми се струва доста добра. Нямам представа, разбира се, колко хора биха се активизирали и по какъв начин (писането на сценарии е специфична дейност), но ако съдя по активността в обсъждането на турските сапунки по мрежата, то определено има потенциал :)
Съветът ми е, ако имате ищах - стартирайте едно форумче, пък да видим...
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Лично на мен идеята ми се струва доста добра. Нямам представа, разбира се, колко хора биха се активизирали и по какъв начин (писането на сценарии е специфична дейност), но ако съдя по активността в обсъждането на турските сапунки по мрежата, то определено има потенциал :)
Съветът ми е, ако имате ищах - стартирайте едно форумче, пък да видим...
Вслушах се в съвета ти и създадох съвсем набързо ето това:
http://inte.cf/mybb

Освен това ми дойде на ум, че може би в bg-mamma.com ще има заинтересовани от идеята. Но не ми е мястото да се регистрирам там и да пиша. По-скоро може да очаквам помощ от някоя колежка тук.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

В БГ има хиляди хора, които искат да се занимават с кино, защото сега е модерно, техниката е достъпна и ако направиш нещо читаво лесно може да се популяризира. Малко от тях стават за нещо, но има и самородни таланти, които никога не са помирисвали училище по някакви си техни причини. Идеята за този сайт е чудесна, защото да се добереш до читав сценарии е трудна работа и невъзможна за хора, които не са в един определен кръг. Мисля също, че трябва дори да развиеш още тази идея и да помислиш как да създадеш цялостна платформа, където няколко човека обсъждат едни сценарии, а други събират пари, режисират, желаят да играят и така нататък. Хубава е хрумката! :)
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

В БГ има хиляди хора, които искат да се занимават с кино, защото сега е модерно, техниката е достъпна и ако направиш нещо читаво лесно може да се популяризира. Малко от тях стават за нещо, но има и самородни таланти, които никога не са помирисвали училище по някакви си техни причини. Идеята за този сайт е чудесна, защото да се добереш до читав сценарии е трудна работа и невъзможна за хора, които не са в един определен кръг. Мисля също, че трябва дори да развиеш още тази идея и да помислиш как да създадеш цялостна платформа, където няколко човека обсъждат едни сценарии, а други събират пари, режисират, желаят да играят и така нататък. Хубава е хрумката! :)


Точно, ама и аз обяснявам като... :) Под слава имах предвид и хора, които макар и любители да могат да се изяват като сценаристи, а други хора да режисират, играят, снимат и т.н. Мисълта ми беше да има някакво развитие на сайта, не само да се обсъждат сценарии ами и да се реализират. Пак може да си е хоби, но защо хората, които са писали сценариите да не си ги видят реализирани по някаъв начин? Аз ако напиша книга бих искала и да я издам, а не само да си седи като ръкопис във флашката.:rolleyes: Съветът на Andrew ми се вижда доста смислен. :)
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Да мислил съм за подобен вид развитие на идеята. Но ми се струваше, че за момента това е някъде 4-5 стъпки напред в реализацията на проекта. Например след сценариите мислих да опитам същата схема да навия хора да правят 3D модели на различни предмети, които в бъдеще да се използват във филмите (механично отпечатани (с 3D принтер) или чрез компютърна анимация).

За момента това което ми е в главата е, че сценариите трябва да се оформят като текст, който е разделен на отделни част (действия). Всеки да може да коментира всяко от действията. След това всяко от действията ще може да се доопише в детайли в сценария и вече наличните в него поддействия ще могат да се коментират. Евентуално някои действия ще могат да се заключват и да се създават нови, в случай че сценария се нуждае не от уточнение, а от преработки.

Иначе идеята ми е, че сценарият ще се пише само от един човек (всеки естествено ще може да си създава свои сценарии), а благодарение на коментарите авторът ще може да доразвива собственият си сценарий.

По отношени на реализацията на описаното по-горе - имам нещо предвид, но още не съм сигурен, че ще ми се получи добре. Ако се получи ще го покажа. Все пак ми се иска да мога да привлека малко дискусия по същество във форума, който вече направих съвсем набързо. Това ще ме стимулира към изграждането на описаната тук система!
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Мислех преди години да направя такъв сайт за обсъждане на сценарии на филми, но се изправих пред проблема, че няма как да го заредя с първоначално съдържание.
Трябва да има поне 50-100 теми в него за да има читатели и тези читатели да започнат и те да пишат.
Това е проблема за тези сайтове.
Ти ако имаш текстове за такъв сайт може да го направим.
То ако имаш текстове другото е за два дни работа.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Мислех преди години да направя такъв сайт за обсъждане на сценарии на филми, но се изправих пред проблема, че няма как да го заредя с първоначално съдържание.
Трябва да има поне 50-100 теми в него за да има читатели и тези читатели да започнат и те да пишат.
Това е проблема за тези сайтове.
Ти ако имаш текстове за такъв сайт може да го направим.
То ако имаш текстове другото е за два дни работа.

Въпреки горното ми мнение вече не считам, че трябват много хора за подобен сайт. Достатъчно е двама човека да обсъдят един дълъг сценарий и след това и други желаещи могат да се намерят. Все пак ще имат интересно за четене четиво. Другите форуми в интернет не се развиват добре, защото те обикновено дават поддръжка на някаква информация, която рядко е по силите на един човек, който да дава непрекъснато помощ. Тук нямаме подобна необходимост.

Но по отношение на функционалността вече не съм сигурен, че няма да е добре да има отделна система. Трябва всеки сценарий да е разделен на части (действия) и да може да се обсъжда всяко действие по отделно. Форум системите не предоставят такава функционалност. А има и други неща, които ще са желателни и ги описах по-горе.

Между другото подобен сайт е защитен по естествен начин от хейтърство. Наистина хейтърите опонират вертостта на дадени твърдения. В този сайт на практика нямаме никакъв вид твърдения, т. е. няма по какво да се хейти. Всичко е гледна точка на вид представяне, а това дали е по-добро или по-лошо това е според евентуалната зрителска аудитория (за едни е едно, а за други друго).
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Макар идеята да е обречена да дам малко и аз, като гледам бюджет няма.
Та един WP сайт в който ще публикувате сценариите, като със добавянето на такъв автоматично се отваря и тема във форума (phpbb3) и под сценария вместо коментари слагаш 3-те поста от темата с най много одобрения.
Съответно си правиш една форма за добавяне на сценарии интегрирана с логина на форума и одобряваш ръчно всяка глупост която ти пратят.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

Макар идеята да е обречена да дам малко и аз, като гледам бюджет няма.
Та един WP сайт в който ще публикувате сценариите, като със добавянето на такъв автоматично се отваря и тема във форума (phpbb3) и под сценария вместо коментари слагаш 3-те поста от темата с най много одобрения.
Съответно си правиш една форма за добавяне на сценарии интегрирана с логина на форума и одобряваш ръчно всяка глупост която ти пратят.
С такъв подход определено се гарантира обречеността на проекта!

Относно бюджета - нещата са двуяки: хем "има", хем няма. По-точно бюджет за реклама няма, но бюджет за програмиране е достатъчно. Работата е там, че аз самият ще се заема с програмирането на сайта - имам достатъчно свободно време. Имам и добра стартова точка, която е вид уеб софтуер, който разработвам от няколко месеца. Софтуерът не е за целите на проекта, но изключително лесно може да се приспособи към него.
Въпросът на който искам да си отговоря е има ли смисъл да се опитвам да извършвам въпросното адаптиране (което не е сложно, но все някакво време е необходимо за него), ако в последствие не успея да намеря за сайта дори и един потребител. Аз естествено ще се включа, така че става дума за двама. Както казах в последното си мнение - мисля, че това е достатъчно за начало.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

За тези, които ще им бъде от интерес да дават препоръки при развитието на сайта който описвам по-горе, то искам да кажа следното. Вече съм започнал неговото реализиране но поради мои специфични причини не искам да давам линк публично. А и ще трябват допълнителни обяснения за това, което имам за момента (а и ще дам потребителско име и парола, защото така ще се влиза за тестове). Затова заинтересуваните пишете ми лично съобщение, за да ви кажа нужните данни.
 
От: Сайт за обсъждане на сценарии за филми

На мен идеята ми се вижда добра. Може да започнеш със статии за основни правила при писането на сценарий. Как трябва да се оформи един сценарий за да се прати на агент или на конкурс, как се пише синопсис, такива неща. После ако гарантираш, че всеки качен сценарий ще получи мнения от поне двама човека, примерно админите в началото, мисля че ще има интерес. Добре е според мен да има възможност да се качват целите текстове, четене на парче не дава обикновено ясна представа за нещата. И малко офтопик, на някой не му ли се прави същия сайт, но за романи? В съществуващите сега, могат да се качват само на глави, което е безсмислица в голяма степен.
 

Горе