Сигурност и гарантиране на притежанието на акции

entrepreneur7

Active Member
Здравейте, винаги ми е било интересно как ако брокера фалира, брокера е измамник или при финансова криза или каквато и да е друга криза може да сме сигурни и спокойни за нашите акции.

Ако купуваме акции от САЩ ни има записани в SEC и FDIC, но за да притежаваш американски акции трябва да купиш от US борса например NYSE. Такъв достъп обаче може да осигури само US посредник, който има място на NYSE. По правило обаче US посредници не работят с клиенти от чужбина. Това, което ти продават в Европа не са реални акции и могат да изчезнат. За да имаш американски акции трябва да живееш в САЩ.
Ако искаш гаранция, че притежаваш акциите трябва да купуваш акции от ЕС.
И при една криза или ако брокера изчезне, то може да си изгубиш акциите (за САЩ говорим)
Правилно ли разбирам нещата ?
 
Обикновено акциите се вписват при депозитаря на името на инвестиционния посредник и последният съхранява записи, че дадените акции са твое притежание. При фалит или криза акциите си остават твое притежание. За да се изгуби връзката между акциите и теб, е необходимо посредникът да е или абсолютно некомпетентен, или измамник. Затова си избираш доказал се инвестиционен посредник и не го мислиш много.

Многократно по-голям риск за обикновените инвеститори е грешното управление на портфейла, причинено най-вече от емоции и когнитивни грешки, което може да доведе до значително по-ниска доходност или направо зануляване на акаунта, така че аз бих проучил първо тази тема преди да мисля за събития тип черен лебед.
 
Обикновено акциите се вписват при депозитаря на името на инвестиционния посредник и последният съхранява записи, че дадените акции са твое притежание. При фалит или криза акциите си остават твое притежание. За да се изгуби връзката между акциите и теб, е необходимо посредникът да е или абсолютно некомпетентен, или измамник. Затова си избираш доказал се инвестиционен посредник и не го мислиш много.

Многократно по-голям риск за обикновените инвеститори е грешното управление на портфейла, причинено най-вече от емоции и когнитивни грешки, което може да доведе до значително по-ниска доходност или направо зануляване на акаунта, така че аз бих проучил първо тази тема преди да мисля за събития тип черен лебед.
Да, но ти няма как да притежаваш акции в САЩ. Ти притежаваш CFD.
 
Да, но ти няма как да притежаваш акции в САЩ. Ти притежаваш CFD.
При някои посредници притежаваш CFD, но при читавите си купуваш реални акции, били те и на името на посредника в записите на депозитаря.
 
При някои посредници притежаваш CFD, но при читавите реално си купуваш акции, били те и на името на посредника.
Не знам аз искам да инвестирам в Американски компании, но ми казаха, че няма как да притежавам реално акции в Американски компании, а само CFD, а CFD няма никаква гаранция за сигурността на акциите, ако стане криза и брокера фалира например.
Има сигурност и реални акции, ако са от фондови борси, които не са от САЩ. Най-сигурни, че става са ЕС фондови борси
А за мен не е добре например да инвестираш 20г. половината си заплата всеки месец и накрая една криза и твойте CFD да изчезнат и да изгубиш всичко. Затова ме интересува сигурността.

Например искам да инвестирам в google, microsoft, facebook. От къде мога да взема реални акции, а не CFD ?
Не споря, а питам, защото не разбирам
 
Последно редактирано:
Примерно при Interactive Brokers, когато купиш акции, те ги записват на тяхно име и пазят записи, че акциите са твои. Няма значение, че не си от САЩ.
 
Примерно при Interactive Brokers, когато купиш акции, те ги записват на тяхно име и пазят записи, че акциите са твои. Няма значение, че не си от САЩ.
Да, но аз реално според мен не притежавам акции. Те ги пазят. Имам само едно обещание на брокера, че каквото и да става ще ми ги дадат. Както казах в сегашни спокойни времена няма проблем, но при една по-сериозна криза..
 
Да, но аз реално според мен не притежавам акции. Те ги пазят. Имам само едно обещание на брокера, че каквото и да става ще ми ги дадат. Както казах в сегашни спокойни времена няма проблем, но при една по-сериозна криза..
Именно затова си избираш доказан посредник. Interactive Brokers примерно работят от 1977 г. Вероятността да се случи нещо, при което ще си изгубя акциите, е пренебрежимо малка. Дори и да фалират, пак няма да ги изгубя.
 
Привет, няма никаква гарацния никъде, ако търсиш винаги гаранция си параноик. Просто залагай на сигурен брокер със 20 години опит като Interactive Brokers.

Поздрави,
Станимир И
 

Горе