Скорост при VPS - Дискусия...

r.stefanov

Well-Known Member
чисто теоритично да, но на практика общия случай не е точно така... като сложим и че сигурно 85 % от хостинг досавчиците са на suphp (яде цпу и пести рам) както и че имат по 1000+ сайта на съвър и всички са в един и същи географски регион (пиковите часове на ползване приблизително съвпадат*)по общото правило на Парето 80/20 да кажем че 800 от тях не правят повече от един двама посетители на минута в пиковите часове а останалите 200 правят повечко .... дори и при фсги/ фпм доставчик в пиковите часове може да се окаже че голяма част от процесорите е изядена от полу аидъл сайтовете а останалта от другите 200 и реално нямаш повече отколкото на впс точно когато ти трябва това че имаш повече в 4 през ноща голямата работа като в 4 през ноща и ти нямаш посетители...

*(това му е якото на каднския хостинг и впси че като са натоварени с местни там, тук са що годе айдъл времената а през нашите пикови са техните айдъл )

Оф топик, ама не се сдържам :)

Не е чисто теоретично. Качвал съм 600+ сайта на машина на 10г. със scsi дискове в raid5 и пак е била по-бърза от ако ги пусна на VPS с "модерен хардуер". Защо? Ще ме обвинят в некоректна конкуренция иначе бих ти пуснал директни сравнения, които съм правил (на една от фирмите VPS-a пишеше с 20MB/s, българска, не смяташ ли, че е нелепо?).

А, че използват suphp си е техен проблем. Това, че на сървъра има прекалено много сайтове също. Живеем във времето на big data, не сме ограничени на една физическа машина по никакъв начин.

Има и интересни VPS доставчици, да, но те са в чужбина за сега. Те ти дават пълна информация какво стои като хардуер отзад и каква производителност можеш да очакваш като write speed, read speed, изчисления и т.н. Аз например при по-малко от 150MB/s се дразня, защото като deploy-вам нещо и се влачи по 2 часа. И пак няма да е същото, защото получаваш една много малка част от сървъра. Тествай, пусни си един елементарен хдд тест, аз съм си си играл доста и ще видиш, че съм прав. VPS-a е ако искаш свобода и за да върши по-добра работа не може да струва 5лв или 10лв, защото няма как да предлагаш нещо качествено така. Има няколко човека точно от този форум дошли от VPS при суперхостинг на споделен при нас. Питай ги защо, те ще ти обяснят.
 
еми незнам дали е достатъчно акуратно не е като http://serverbear.com/

ама ето от едно ssd "провайдърче" на което му въртя банерчета..... (не е като за биг дата) понеже е ssd ама...

ssd-speed-249.png има няма 251 :)

и ссдто даже е още по добре в реалния свят където много сайтве едновременно искат данни от диска ( и се води рандом риид и райт) където ще е около 40 пъти по бързо от който и да е hdd провайдър (измери си IOPS на съръвра)

и точно IO не е добре да го зачекваш нямаш клиент с големи неща за сваляне например линукс дистрибуции (да са си с файлове с права) иначе ще има озъбване като изяде IO на останалите в пиков час накрая ще го преместиш на впс

а и на кой клиент на шеърд ще му трябват 150 мб на секудна и ще очаква да ги получи...

пп За биг дата провери си сайтовете на съръвъра ще видиш че на 90% са под гигабайт
 
От: Скорост при VPS - Дискусия...

Очертава се още един интересен дуел тука и да се запиша за темата
 
От: Скорост при VPS - Дискусия...

@coolice, ползвай по-адекватни инструменти за тест на I/O.... примерно: http://freecode.com/projects/fio
 
туко що съм станал и това имам под ръка готово... и си правя кафе иначе ще пусна един съръвр беар бенчмарк ако r.stefanov го пусне на неговия продукщън нод :) така ми беше най лесно да хвъля цифри :) както ги хвърли той

то има готови във съръвр беар http://serverbear.com/1988-512mb-ssd--1-cpu-digitalocean#benchmarks

ПП смених урл до тествое на най малкия план да не каже някой че понеже голям затова така
 
Последно редактирано от модератор:
Даже тия сайтове са ти заели 2мб от дисковото пространство и правят 4 посещения на месец? :D

Оф топик, ама не се сдържам :)

Не е чисто теоретично. Качвал съм 600+ сайта на машина на 10г. със scsi дискове в raid5

Не се сдържах :))
 
От: Скорост при VPS - Дискусия...

На мен дискусията ми е доста любопитна, защото ми предстои миграция към ВПС в края на годината. Не, че надвишавам ресурсите на споделения, но основните ми доводи са:

- бързина - омръзна ми сайта ми да почва да лагва в 12 през нощта, когато тръгват да вървят бекъпите на сървъра и кой знае колко още неграмотно направени крон-а
- стабилност - в последните седмици няколко пъти се случваше да крашва mysql-a, по чужда вина, като ми отнасяше всичките сайтове. Айде, аз съм онлайн маймуна и мога сравнително бързо да пусна един repair, ама в един момент няма да ме има 24 часа и едва ли някой ще се погрижи. А и не знам дали все пак подобни крашове в един момент няма да отвеят непоправимо цялата база и да трябва да разчитам на бекъпите
- допълнителни екстри. Или по-скоро липсата им. Искам да си оптимизирам инсталацията така че да работи както трябва за моите цели. Искам да си сложа sphinx search, искам да махна яко ненужни неща, които сигурно са закачени на споделения хостинг. Искам колациите на базата ми да са читави.
- не съм много в час с администрацията, но имам връзки които поне първоначалните настройки съм сигурен, че ще ги направят читаво...от там нататък аз се уча лесно и бързо!

Та общо взето така аз си оправдавам бъдещото местене на VPS. Вие тук засягате т.1, която ми е една от основните. Но за сега сериозни аргументи не виждам за бързината и в двете посоки. Общо взето се получава, че се надвиквате кое е по-зле - споделен с накачени 1000 сайта, или VPS, който обещава много РАМ, ама е качил огромни, бавни, евтини, терабайтови дискове и му е зле I/O-то...

И май оправия няма, хостинг компаниите държат само да споделят колко неограничени база данни имаш право, а си траят масово за цпу лимитите и общо взето май излиза, че просто зависи дали ще изтеглиш късата клечка. Не знаеш в кой момент хоста ще се полакоми и ще овърсолдне някой сървър (било то споделен или с ВПС контейнери) и до там...
 
То има един начин да си сигурен, че ресурсите (CPU и IO) са само за тебе, ама ще излезе, че спамя, ако ти кажа ;-)
А и там вече става по-дебела работата, не е за 10-20лв. / месец.
 
От: Скорост при VPS - Дискусия...

Та общо взето така аз си оправдавам бъдещото местене на VPS. Вие тук засягате т.1, която ми е една от основните. Но за сега сериозни аргументи не виждам за бързината и в двете посоки. Общо взето се получава, че се надвиквате кое е по-зле - споделен с накачени 1000 сайта, или VPS, който обещава много РАМ, ама е качил огромни, бавни, евтини, терабайтови дискове и му е зле I/O-то...

Близо си. Просто четете условията и гледайте внимателно какво се предлага и какво можете да очаквате като производителност. Дали е VPS или споделен план значение няма ако провайдъра overcommit-ва ресурси.
 
От: Скорост при VPS - Дискусия...

ама е качил огромни, бавни, евтини, терабайтови дискове и му е зле I/O-то...

При днешният хардуер това е най болезненото място.

Не е за подценяване и ролята на софтуера който търкаля виртуализацията на хипервайзора.
 
Re: От: Скорост при VPS - Дискусия...

При днешният хардуер това е най болезненото място.

Не е за подценяване и ролята на софтуера който търкаля виртуализацията на хипервайзора.

ако има хипервайзър без него винаги е по бързо :) а също така е важно и админите да са цъкали впси - ама не само да им инсталират от конзолата ами и да са ги позлвали като клиент... та админите на дадена хостинг компания като са свикнали на големи машини 32гб-128гб рам+ при шеърда няма проблем даден сайт да ползва гигабаит и половина два за малко ама на дори средно голям впс каквито са 1024ките в момента като има и кернел и mysql може да влязъл здраво във суапа да товари ио и да бози...

@r.stefanov ще премерим ли IO че ошъна направо цепи мрака сигура съм че е равностоен на деди с хардуерен райд 10 с BBU при последователно четене писане а при рандом ще го сцепи :)
 
От: Re: От: Скорост при VPS - Дискусия...

@r.stefanov ще премерим ли IO че ошъна направо цепи мрака сигура съм че е равностоен на деди с хардуерен райд 10 с BBU при последователно четене писане а при рандом ще го сцепи :)

test.png

П.П. - VM е, няма SSD. Имай в предвид, че и това е слабо, просто не ми се занимава. Излишно е да спорим.
 
моето го има и за 7лв :) ако клиент за 7 лв прави така от 7 до 9 вечерта :) на сървър с други клиетни ще го изгоните накрая :) и на мен не ми се спори... просто си има и качествени vps доставчици а ссдтата промениха играта ... а иначе си мисля проблеми ще имат всички ънлимитед шеърд хости доставчици за по 5 долара :) че поне при тези ценови нива не могат да ги въведат :) с такава оферта
 

Горе