След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Какъв период обхваща бизнесплана ви?

  • До 6 месеца

    Votes: 19 51.4%
  • До 9 Месеца

    Votes: 1 2.7%
  • До 1 година

    Votes: 7 18.9%
  • До 2 години

    Votes: 4 10.8%
  • До 5 - 10 години

    Votes: 6 16.2%
  • над 10 години

    Votes: 0 0.0%

  • Общо гласове
    37
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Аз имам проекти, които вероятно децата ми ще довършат. И то така са планирани, просто няма как да стане по - бързо. Разбира се имам и краткосрочни, които са с цел да има стимул някакъв за онлайн бизнеса.

Това ми напомни за една статия, която прочетох наскоро в SEOMOZ, за това как все оставяме големите си проекти за накрая и се захващаме с половинчатите, с идеята, че след време ще имаме повече опит и знания да осъществим проекта на живота си и да се прочуем, но обикновено това време така и не идва. Който има желание може да й хвърли един поглед - линк (на английски е).
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

А мислили ли сте наопаки - да създадете ресурс, който впоследствие да може да монетаризира проекти. Т.е. примерно създавам фейсбук страница, развивам я и когато стане достатъчно голяма правя и сайт и почвам да изкарвам пари от сайта от първата минута :)
Вариант е предполагам, ама се сещам за два слаби момента. Първо, малко каруцата пред коня - де е гаранцията че феновете ще ги кефи сайта. Второ, ключовият ти актив дефакто не е твой, ами е на Фейсбук.

Мойта градинка без ауторити няма избуее, та се чака :) За такива проекти фатката е да се самоиздържат и да си плащат доработките, докато зреят, тъй че и ти си прав.
То има варианти и да извадиш времето като основен фактор за билдване на ауторити. Просто инвестираш в подготовката преди да си покажеш каската над окопа. Аз съм фен на тактиката да махлуеш в каубойския бар заедно с коня (що не и с каруцата) и да изпозастреляш всички, преди да са се осъзнали какво става, камо ли да загреят че тоя им е конкуренция....
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Принципно си прав, обаче - няма вариант, в който феновете няма да ти харесат сайта. Съществува обратната връзка и ако се кефят на фейсбук страницата ти, ще ти кажат какво не ги кефи в сайта и ще можеш да го промениш.

Другото - прав си, че фен страницата не е твоя, обаче фейсбук доста по-рядко отнемат админ права, отколкото гугъл правят щури ъпдейти на алгоритмите си.
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Като земем предвид че не разбирам от Фейсбук, си го представям така:
Завъртял си групичка фенове.
Фенове на какво? На страницата.
Страницата за какво е? Продукт. Мне, продукт все още няма.
Значи е някаква обща тема и дефакто не можеш особено да разчиташ, че тия фенове са потенциални купувачи.
Остава да са просто КЛИКАЧИ :) .

... И мисълта ми се завърта около Адсенс и подобните му.
 
Няма точен отговор зависи от проектите... и от микса от компоненти който е вложен в тях

в тях от афф блог насочен към продукт някои друг месец (къс срок)

ако правиш сайтове за да продаваш линкове общо взето е до се очакват печалби след следващия ПР ъпдейт...

На по сериозен проект може да се отложи печалбата докато се развие... или да се отказват дори и на сериозни рекламодатели с кеша в ръка когато кеша е обвързан с определено условие което според собствениците това застрашава като цяло проекта или бъдещето му развитие

Освен това как ще се измери кога си на печалба...

лицето А ивестира в онлайн магазин за плюшени играчки, скриптове ок опън сорс, къстъм дизайн... 200 различни текста за продуктите много снимки... сео фирма която да поеме проекта ... накрая излиза поне 4 цифрена сметка че даже и до 5 може да докара

Лицето Б уебмастър с години опит джаста праста през просто на ташак го пуска магазин за плюшени играчки... хостинг от 5 лв ... еу домейн на промоцяо има няма още 5... опън карт със стандартен дизайн сам си прави логото... 10 продукта - 10 статии за продуктите от фрилансъри ... в сеото инвестира натрупания знания за няма и трицифрена инвестиция ще излезе на печалба много по рано нищо че проекта е на ташак - притеснителното ще е ако не излезе... въпроса е колко струват няколко години опит за да се изчисли кога е на печалба иначе още с първите няколко продажби ще е на печалба




ПП. По принцип когато питаме форума темите са долу в секцията за форума ама като става дума за пари значи е за секцията за парите в интернет нищо че питаме форума затова я преместих а и така ще събере повече читатели..
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

След първата година , но реално истинската печалба идва по-късно.
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Темата се получава полезна. Аз също мислех, че фейсбук трафика е безсмислен, но ... след като проучих нагласите видях начини за манипулирането на цялата сган и употребяването им за конкретни цели. Давам бърз пример: Картинката с полугола мацка и надпис на нея : "ако и потъркаш циците с курсора на мишката, или споделиш картинката с приятели ще видиш какво ще стане" може да постигне много резултати:

1. Картинката е брандирана - иска, или не потребителят освен циците вижда и бранда подсъзнателно марката се набива в главата му и то свързана положителна емоция.

2. На картинката ви пренасочва към сайт/група където има следващ кур капан - както Ноке казва адсенс примерно.

и т . н. любопитството е мощен маркетингов инструмент и може да се манипулират огромни потоци от глупаци.. включително и да им казваш кое е модерно, какво да купуват, как е готино да се държат... и т.н..
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

За мен самия, проектите ми започват да печелят още в първият месец.
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Фейсбук е силен фактор и май ще става все по-важен.
Нямам никакъв опит там, ама съм планирал да отделя малко време да се запозная.

Обратно по основната тема:
Да се разчита на фактора време за градене на ауторити не ми се вижда толкова добра тактика по още една причина. Ако се влачиш лекичко нагоре, биваш забелязан от маса потенциални конкуренти. Все някой от тях ще реши, че може да направи нещата по-добре от теб, ще използва идеята ти наготово (понеже вижда, че има потенциал), ще изсипе наведнъж малко повече ресурси, и ще пристигне на желаната позиция преди тебе....

Аз правя точно това в момента :) . Траля интернета в областите, които ме интересуват, и си правя списък с идеи. Тия идеи ги вземам наготово - от съществуващи сайтове (конкуренти). Дефакто списъкът ми се състои от конкуренти, които смятам че мога да издухам.
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Наистина зависи. Последният проект, който съм стартирал и хич не е лек, очаквам да започне да се изплаща между 6 месеца и 1 година. За по-големи печалби, навярно след 2.
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Има печалба и печалба, затова цъкнах до 1 година :)
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Печалба - не по-рано от година, но възвръщаемост очаквам още към края на второто тримесечие.
За 6 месеца ако не успее да генерира никакви приходи, трудно ще се мотивирам да му продължа развитието. Последно за един сайт чаках 7 месеца да направи 1$... Тъкмо се бях отчаял и мислих да го спирам, но малко след това нещата скочиха в друга посока и съм изключително доволен.
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Фейсбук е силен фактор и май ще става все по-важен.
Нямам никакъв опит там, ама съм планирал да отделя малко време да се запозная.

Обратно по основната тема:
Да се разчита на фактора време за градене на ауторити не ми се вижда толкова добра тактика по още една причина. Ако се влачиш лекичко нагоре, биваш забелязан от маса потенциални конкуренти. Все някой от тях ще реши, че може да направи нещата по-добре от теб, ще използва идеята ти наготово (понеже вижда, че има потенциал), ще изсипе наведнъж малко повече ресурси, и ще пристигне на желаната позиция преди тебе....

Аз правя точно това в момента :) . Траля интернета в областите, които ме интересуват, и си правя списък с идеи. Тия идеи ги вземам наготово - от съществуващи сайтове (конкуренти). Дефакто списъкът ми се състои от конкуренти, които смятам че мога да издухам.

Благодаря за отговора! Наистина е ниша. Има много сайтове, които си печелят тихо и кротко в ниши без конкуренция ... войната ще става все по - сериозна :)
 
От: От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Това ми напомни за една статия, която прочетох наскоро в SEOMOZ, за това как все оставяме големите си проекти за накрая и се захващаме с половинчатите, с идеята, че след време ще имаме повече опит и знания да осъществим проекта на живота си и да се прочуем, но обикновено това време така и не идва. Който има желание може да й хвърли един поглед - линк (на английски е).

Статията е готина. Не искам да мога всичко и не чакам да мога всичко. За големите проекти обаче са нужни и много пари, организация и работа. Аз гледам на интернет основно като на медия. Той може да продава, манипулира, купува, но най - важна е маймуната на другия край на жицата - кредитната карта е нейна, бизнеса е неин, мисленето е нейно т. е. маймуната трябва да намери банана, а интернет е посредника...
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Очаквам печалби след като започна масово да рекламирам сайта си ;)
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

5-10 години - 3ма човека.

Какви са тия проекти бе хора, 5 години е мнооооого време, спомнете си какъв беше интернета преди 5 години.
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Накратко - съгласявам се с Poltargaista и Noke. Каквото се прави и се пуска в интернет трябва да е готово за консумация, защото това е най-динамичния сектор, който се променя толкова бързо, че ако не внимавате, не сте в час, ще загубите, конкурентите ви ще ви минат. Когато се пусне нов проект - нормално е да има възвращаемост веднага, а печалба малко по-късно.
Но според мен има два вида проекти - по-дългосрочни и краткосрочни. В краткосрочните проекти сроковете се сливат и възвращаемост и печалба се сливат.

Моят опит - освен хубав проект, който и се котира добре, за да бъде печеливш, трябва да успеете да го продадете. Рядко има хора, които могат да правят едновременно и двете неща - добри и успешни сайтове и да умеят да ги продават. Ако не умеете да се продавате - наемете някой който да върти рекламата, срещу процент от печалбата - във всички случаи си заслужава, даже и да давате 20-30 %, отколкото сами да се опитвате да се продадете и да не успеете!
Та относно моя опит - направих сайт в един краткосрочен проект, само за около двадесет - тридесет дни, пуснах обява, не успях да продам никакви връзки. Исканата цена от мен беше нормална, даже и малка според мен, но все пак предпочетох да има приходи, отколкото нищо. Резултатът - никаква заинтересованост. Малко след като предложих рекламата и имаше PR ъпдейт. Сайтът - PR-4. Никой не се възползва от това. Посещения? - ежедневно над 5 000 - 6 000. Бях си сложил линкове към други, приятелски сайтове, бях ги забил във футера и въпреки това ежедневно редовно имах над 200 посетители от този сайт в линкнатите сайтове.

Предложените от мен реклами щях да ги сложа най-отгоре - под хедъра, в десния сайдбар, на първи екран в сайта, което означава, че всеки щеше да има много повече посещения от това. Цената? Реална, исках само 25 евро - 50 лв. И понеже предлагах реклама във вид на рекламно изречение или текстови линк, за да изглежда натурална връзката, щях да я оставя поне за 3 месеца.
Изводи? - един успешен краткосрочен проект не беше продаден успешно, макар и на ниска цена за реклама. И разбира се, няма как да не отбележа - много хора предпочитат да дават пари на сайтове като старт.бг за месец около 200-300-400 лв. и след това да имат по 2-3-4-5 посещения на ден, а пропуснаха моята оферта!

Така, че когато имате предвид проектите си, преглеждайте всичко от всички страни и реално преценете какво можете и какво не можете. Може да имате посредствен проект, но ако умеете да се продавате ще имате възможност да спечелите пари и да си възвърнете вложените пари и усилия в проекта, съответно, може да имате и стойностен проект, но ако не умеете да го “продавате”, т.е. не успявате да го рекламирате и да намерите рекламодатели за вашия проект – няма да имате така нужните ви приходи.
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Аз залагам на няколко проекта, краткосрочни и дългосрочни. Като гледам пазара, е непредвидимо да се каже с точност, кога и дали един проект ще започне да печели. Затова гаранция за бърза печалба е да се предложи нещо много търсено, нещо изключително атрактивно и привлекателно и много качествено.
Всъщност смятам за голяма илюзия, направо си е мит бързото печелене на пари с честен труд. Успяват бързо нахалните, безскрупулните и безпощадните в бизнеса, но и при тях има риск, както един ден е на върха, другия ден не се знае къде ще бъде.
Може би съм тук, в този форум не защото съм предприемач, а защото нищо не разбирам от бизнес и съм идеалистка. Смятам, че човек просто трябва да направи най-доброто на което е способен по проектите си и успеха няма да закъснее, а ако има късмет ще бъде и много успешен.
Също така е важно каква точно печалба си е запланирал човек. Ако залага много и очаква още повече... може и да остане излъган. Аз нямам средства за инвестиране и съответно не би трябвало да очаквам и голяма печалба, от чистия си ентусиазъм с който правя нещата, но вече имам малки успехи, те ми дават мотив да продължа по същия начин.
 
От: След колко време очаквате проектите ви да започнат да печелят?

Аз залагам на няколко проекта, краткосрочни и дългосрочни. Като гледам пазара, е непредвидимо да се каже с точност, кога и дали един проект ще започне да печели. Затова гаранция за бърза печалба е да се предложи нещо много търсено, нещо изключително атрактивно и привлекателно и много качествено.
Всъщност смятам за голяма илюзия, направо си е мит бързото печелене на пари с честен труд. Успяват бързо нахалните, безскрупулните и безпощадните в бизнеса, но и при тях има риск, както един ден е на върха, другия ден не се знае къде ще бъде.
Може би съм тук, в този форум не защото съм предприемач, а защото нищо не разбирам от бизнес и съм идеалистка. Смятам, че човек просто трябва да направи най-доброто на което е способен по проектите си и успеха няма да закъснее, а ако има късмет ще бъде и много успешен.
Също така е важно каква точно печалба си е запланирал човек. Ако залага много и очаква още повече... може и да остане излъган. Аз нямам средства за инвестиране и съответно не би трябвало да очаквам и голяма печалба, от чистия си ентусиазъм с който правя нещата, но вече имам малки успехи, те ми дават мотив да продължа по същия начин.
Деба тези идеалисти, деа:). Принципно и аз си падам идеалист, но в това консуматорско общество няма място за такива, за съжаление. Като се вземе на предвид комплексарщината на бугарина и неговия мизерен бит/начин на мислене, идеалиста отива в 3-та глуха. Съвремението ни е такова, така че трябва да се приспособяваме някак си:) Амин:)
 

Горе