Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Shamsina

Member
Здравейте!

Моля за адекватен съвет. Ситуацията е следната. Имам онлайн магазин на WordPress, който е създаден и се хоства от близък познат.
След обновяване на версията станаха някакви поразии по самия сайт. Както и да е.
Сега искам да сменя хостинга, но не ми става ясно следното. В поддръжката, която хостинг компаниите предлагат, включва ли се поддръжка на самата платформа? Както е в моя случай, ако сменя хостинг компанията, поемат ли те и ангажименти към настройките на самия сайт или просто ползвам техните сървъри?

Благодаря предварително!
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Повечето компании поемат само безплатно трансфера на сайта ти на техния хост, т.е. даваш им данните на сайта ти (достъп до сегашния сайт + ftp), а след това те ти го пренасят. Никой хост няма да поеме поддръжката на wordpress сайта ти или каквото и да е по него, освен зависещите от хостинга неща
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Ясно, разбрах. Т.е., под поддръжка се има предвид само тази, свързана с хостинга.
А за проблемите с WordPress-a трябва да търся съответната помощ от човек, който разбира конкретно от уърдпресс, така ли?
Благодаря ти за мнението.
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Да, трябва да намериш някой, който разбира. Във форума има много качествени хора, пусни 1 обява във Freelance jobs и ще ти пишат доста хора :) Късмет
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Лошото е, че точно след "труда" на човек, който разбира, се омаза сайта. Поне аз да си го бях прецакала, да не ме е толкова яд - така и така не разбирам.
Не, не съм го намерила от сайта, но наистина май е до късмет, когато ти трябва човек за нещо, от което не разбираш.
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Тук има репутация и itrader (оценка за сврършена работа), което е добра предпоставка да отсееш просото от плявата
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

@Shamsina, какво точно му се е прецакало, в повечето случаи няма да е нещо непоправимо. Също така, пита ли приятеля ти, който те хоства дали не пази скорошен бекъп преди да се прецака сайта, та поне да ти върне работещото копие и този път да ти помогне някой, който наистина разбира :)

Обновяванията по WP по принцип е добра идея за да се избягват оставени проблеми с сигурността на сайта, но е добре и да се предвиди и какво има по сайта като добавки и да се проучи, дали случайно няма плугин, който след актуализацията няма да работи или пък да се внимава, ако е пипано директно по някоя тема, да не след ъпдейт на темата да се затрият промени, които са правени.

В общи линии ако кажеш какво точно му има на сайта, евентуално можем да ти помогнем.
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Virosss, ситуацията е следната. Сайтът ми го правиха миналото лято, направен беше специално за моите нужди. Тогава ми обясниха, че по принцип не е добре да обновявам каквото и да било, защото...забравих причината. Както и да е, оттам сама съм си обслужвала контролния панел, коригирала съм разни дреболии и така, добавяла съм продукти и статии - нищо особено.
Преди няколко дни позната ми предложи да прегледа сайта и да добави неща, които по принцип искам. Такаа, първото нещо, което е направила е да обнови версията. И оттам стана веселбата. Според нея, тя не е пипала нищо друго. Според човека, който създаде сайта е правено и още нещо. Лошото е, че сега сайта е с бекъп от преди случката, но продължава да е проблемен - не мога да добавям и коригирам продукти, началната страница е с кофти визия, ей това съм открила до момента.
Благодаря ти предварително и на теб за мнението и съвета, който ще ми дадеш!
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Значи са правили промени по ядрото, за да прави тези проблеми, но пък няма логика. По-скоро ако имаш спомени каква точно бе версията преди като номер, изтегли си я от архивите за свободно теглене и й направи ръчно качване/заменяне с текущата. В същото време може да изпразниш базата данни и да вмъкнеш в нея старата, отпреди да бута твоя близък човек, за да няма остатъци от нещо ново.
 
От: От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

В такъв случай си пускаш една тема, че търсиш човек да т оправи сайта, тук няма как да ти помогнем повече
Virosss, ситуацията е следната. Сайтът ми го правиха миналото лято, направен беше специално за моите нужди. Тогава ми обясниха, че по принцип не е добре да обновявам каквото и да било, защото...забравих причината. Както и да е, оттам сама съм си обслужвала контролния панел, коригирала съм разни дреболии и така, добавяла съм продукти и статии - нищо особено.
Преди няколко дни позната ми предложи да прегледа сайта и да добави неща, които по принцип искам. Такаа, първото нещо, което е направила е да обнови версията. И оттам стана веселбата. Според нея, тя не е пипала нищо друго. Според човека, който създаде сайта е правено и още нещо. Лошото е, че сега сайта е с бекъп от преди случката, но продължава да е проблемен - не мога да добавям и коригирам продукти, началната страница е с кофти визия, ей това съм открила до момента.
Благодаря ти предварително и на теб за мнението и съвета, който ще ми дадеш!
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

CrazyBastard, благодаря ти за предложението. В сегашната ситуация, обаче, не смея да правя нищо, да не говорим и че не съм компетентна. Предпочитам да го направи човек, който разбира. Лошото в ситуацията е, че нямам време за експерименти - до края на следващата седмица всичко трябва да работи на 6, тъй като почва активния сезон.
 
От: От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

uphero, така ще направя, изместих фокуса на темата тук.
Благодаря и ако някой прецени, че може да оправи драмата - пишете на лични, моля.
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Значи са правили промени по ядрото, за да прави тези проблеми, но пък няма логика. По-скоро ако имаш спомени каква точно бе версията преди като номер, изтегли си я от архивите за свободно теглене и й направи ръчно качване/заменяне с текущата. В същото време може да изпразниш базата данни и да вмъкнеш в нея старата, отпреди да бута твоя близък човек, за да няма остатъци от нещо ново.

Не е задължително. Възможно е преди това да е била ползвана доста по-стара версия на WP и след ъпдейта да са променени някой от hook-овете и съответно, ако темата/плугин-а, няма да работят коректно. Странно е проблема да остава след бекъп от преди проблема. Явно не са и направили пълен бекъп, а само на дб-то или файловете.
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Често се случват такива проблеми при обновяване на по-далечна версия Wp. Трябва да се обновява от човека, който ги е писал custom темата и плъгините, защото той най-добре си знае какво къде е правил.
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Щом е омазана темата, може да се види и по нея къде дава грешка. Може да е въпрос само на някой затварящ таг..
При мен се е получавал сходен проблем, затова дадох и конкретна насока, чрез която съм го оправял.. С ръчно качване на стара версия и база данни от преди ъпдейта..
Може да има някакво кеширане, да трябва да се изтрият някакви core файлове.. Има и един остатък след ъпдейт под формата на php, който също може да казва, че е един какво си, а то не е точно такова.. Както и да е.. Да погледне някой, който разбира.
 
От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Дам... за съжаление, без да видим за какво иде реч, можем само да гадаем. :) Пратих ти на ЛС скайпа ми, ако желаеш дай да хвърля един поглед и да ти дам насоки какво да правиш за да решим проблема. :)
 
От: От: Смяна на хостинг. Какво следва да включва поддръжката?

Много внимавай като избираш човек от тук! Затова си имаме репутация и трейд, разрови се и из мненията на човека и ако е "чист" и способен тогава възлагай работата
uphero, така ще направя, изместих фокуса на темата тук.
Благодаря и ако някой прецени, че може да оправи драмата - пишете на лични, моля.
 

Горе