Социално предприемачество.

Правиш някакво НПО с уж благотворителна кауза. Плащаш си 20 000 лв. заплата, а 70% от набраните средства ги обявяваш за разходи. Отделно вземаш пари от по-големите фондации, за да прокарваш джендър идеологии, рефуджис уелкъм , интеграция на бай мангал и тн. Общо взето това е :) Абе има пари в това, ама трябва да си крайно безскруполен.

Може ли конкретен пример?
 
Правиш някакво НПО с уж благотворителна кауза. Плащаш си 20 000 лв. заплата, а 70% от набраните средства ги обявяваш за разходи. Отделно вземаш пари от по-големите фондации, за да прокарваш джендър идеологии, рефуджис уелкъм , интеграция на бай мангал и тн. Общо взето това е :) Абе има пари в това, ама трябва да си крайно безскруполен.
Това ясно :). Толкова много НПО-та съществуват в България, че на теория трябва да нямаме социални проблеми, ама сякаш колкото повече НПО-та се регистрират, толкова повече проблеми се появяват. Забелязвам, че НПО-тата не решават проблеми, а ги създават, за да имат ниша -дали циганите са имали проблем с интегрирането, преди да дойде някой и да им каже - имате проблем с интегрирането. Много прилича ситуацията на туземците, които гледали морето, но не виждали корабите, защото не знаели какво са. От няколко години се опитвам да разработя една идея, но тя влиза в графата nonprofit for-profit. Няколко пъти й правих брейнсторминг, с хора от различни сфери, винаги имаше положителен резултат, но винаги имаше и коментар накрая "ще те гръмнат". Съгласен съм, че има една сфера от социалното предприемачество, която се използва в България по начини, които са далеч от морал и ценности. Не говоря за тази сфера, говоря за сферата, в която жена с 70% инвалидност създава кафене в София, в което наема само инвалиди. Не си плаща 20 000лв заплата, получава данъчни облекчения, но няма за цел да прави пари от това, а да помогне на хора, които обществото ни определя за некачествени. Много дълго излезе това, спирам.
 
Всяка година Chivas дават по $1 млн. в техния конкурс за социално предприемачество: https://www.chivas.com/the-venture

Разгледай какви проекти са участвали и печелили. Има някои доста смислени.
Dude, това са вторични проекти, сиреч фирмата е със стабилни позиции и тогава започва да прави тези неща. Абе толкова ли е "негативно" това социално предприемачество в България, че никой не иска да го коментира.
 
Какво предприемачество ще правите, като четете цялата тая тая налична информация по диагонал...?

Това е съзтезание, в което участват стартиращи компании за социално предприемачество, няма нищо общо с дейността на Chivas...
 
Не знам дали се води точно такъв тип организация, но като пример мога да дам следните:

http://www.fscibulgaria.org/социално-предприемачество/

Не са инвалиди, а деца от социални домове. Работих с тях като купувах сапунчета от програмата им "HOPe Soap". До колкото знам все още си работят, така че да - явно има почва и начин. Надявам се да е полезен пример.
 
А хора с реален опит в социалното предприемачество ще се намерят ли тук? ;) ;) ;) Точно към подобни социални предприемачи ми беше питането - ако някой случайно го прочете това - ще се радвам да сподели опита си. Моят опит е кратък - главно идеи и планиране, малко краудфъндинг, но нищо реализирано.
 
Ако тук случайно няма такива - защо не се свържете директно с някои от примерите тук? Мисля, че няма да Ви отхвърлят въпросите :)
 

Горе