Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Здравейте колеги имам следния важен въпрос. Имам сайт на който съм сложил реклами от Google Аdsense. Имам фирма и сайта и акунта ми са регистрирани на фирмата. Днес получих сума от Google във фирмената ми сметка. (чрез банков превод). В задачата се пита ? Как да осчетоводя този приход, трябва ли да издам фактура на Google. (питах счетоводителя ми той не знае")

Благодаря на всеки предварително.
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Пускаш фактура без ДДС, като основанието да не е по ДДС е - Чл. 86, ал. 3 и Чл. 21 ал. 2 ЗДДС

Данните за фактурата:
Име на фирмата: GOOGLE IRELAND LIMITED
Адрес: 1st 2nd floor, Gordon
ЕИК: 6388047V
ДДС №: IE6388047V

Това ми го искаше моята счетоводителка, така съм ги пускал за пред данъчните.
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Благодаря ти много за бързия и точен отговор. Супер си :D
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Забравил съм да спомена, че става въпрос за международна фактура!

Моля, дано на счетоводителката ти да и хареса този вариант :)
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Едно допълнение към отговора на колегата Грозданов. Това, че данъка е с нулева ставка, не означава, че Вие като издател на фактурата не трябва да имате регистрация по ЗДДС. Ако фирмата не е регистрирана по ЗДДС и издадете такава фактура ситскате палци поне 5 години данъчните да не се сетят за Вас.
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Прав е колегата. Трябва да си регистриран по 97а от ЗДДС, две седмици преди получаване на превода. Нещо такова беше. Ако не си, регистрирай се възможно най-бързо и се надявай да не те потърсят.
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Лошото е,че като подаде заявление за регистрация почти сигурно е, че ще му цъфнат на вратата.
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Не може да не е регистрирана по 97а. Това не е обикновеното ДДС и няма общо с него. Ако частно лице получава, може да не се регистрира с риск някога да го гепят (и да си взема парите по уестърн-а), ако обаче иска всичко да му е точно, трябва да е регистрира по 97а.
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

А какво се прави в случай, че дадена фирна не е регистрирана по ДДС и не се очаква скоро да бъде?


Това, че фирмата не подлежи на задължителна регистрация на общо основание (достигане на оборота), не означава, че не подлежи на задължителна регистрация на основание по друг член. Прави се регистрация по съответния член или ако искаш да ползваш данъчен кредит при останалите разходи , правиш регистрация на общо основание. Абе Вие какви счетоводители имате, да не ги вземате от някой икономически техникум или гимназия.
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Ако е от някой малък град, нормално да не знаят. Ние като почвахме преди години, каква мъка беше регистрацията в НАП ("Дайте си договора", "Ето го", "Ама няма подпис и печат от Гугъл","Ами те електронните нямат","Не, не може, трябва подпис и печат", "Е какво искате, да отида до Ирландия?" и т.н.).
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Ако е от някой малък град, нормално да не знаят. Ние като почвахме преди години, каква мъка беше регистрацията в НАП ("Дайте си договора", "Ето го", "Ама няма подпис и печат от Гугъл","Ами те електронните нямат","Не, не може, трябва подпис и печат", "Е какво искате, да отида до Ирландия?" и т.н.).

Аз също съм от малък град и до преди 4 години си бях все още в същия малък град. Повярвай ми, в НАП са запознати, а сделките с google ireland са дъвкани не веднъж или два пъти в разни тълкования на методолози или писания на одитори. Просто на някои счетоводители не им се чете.
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Тази тема е вечно актуална.

Все се намира някоя нова жертва на НАП (с участието на Google Ирландия).

Друг класически случай на данъчния капан е купуването на реклама от AdWords: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби.

И гледайте после да не забравите да си подавате всеки месец справка-декларация по ЗДДС, защото глобата е 500 лв минимум и ще трябва да се занимавате да обжалвате, като няма гаранция, че ще отсъдят във ваша полза.

Често срещаното грешно мислене: „Аз първо да получа парите, а пък после ще му мисля как да ги осчетоводявам.“

Плаща се на консултант, който да ви обясни нещата преди да започнете да правите бизнес. После е късно.
 
От: От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Записвам се за темата ... искам и аз да понауча как се оправят тези доходи :)

Офф:
Плаща се на консултант, който да ви обясни нещата преди да започнете да правите бизнес. После е късно.

Много правилно! * получи си зеленкото от мен за това *
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Добре само не разбрах, моята фирма отдавна е регистрирана по ДДС и трябва да издам фактура без ДДС. Другото е отчитат ли се Google пред българските служби в смисъл по ДДС ?
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Добре само не разбрах, моята фирма отдавна е регистрирана по ДДС и трябва да издам фактура без ДДС. Другото е отчитат ли се Google пред българските служби в смисъл по ДДС ?

Издаваш данъчна фактура в която ДДС е НУЛЕВА СТАВКА, защото данъка е изискуем от платеца на дохода, а не от теб - получателя. Това, че фирмата ти е регистрирана по ДДС ти спасява задника от нпериятноси. Google се отчитат на EU , не конкретно на нашия НАП, но са все в една система.
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Издаваш данъчна фактура в която ДДС е НУЛЕВА СТАВКА, защото данъка е изискуем от платеца на дохода, а не от теб - получателя. Това, че фирмата ти е регистрирана по ДДС ти спасява задника от нпериятноси. Google се отчитат на EU , не конкретно на нашия НАП, но са все в една система.

Благодаря ти за отговора, разбира се почват да ми изникват още тъпи въпроси от рода на че никъде Google не ме е питал за булстат данъчен номер и.т.н ще прикача платежното което ми е пуснал.Google pay.jpg
 
От: Спешно !!! Помощ за осчетоводяване на приходи от Аdsense.

Е те нали ще си го видят във фактурата :) за какво им е да го знаят предварително.
 

Горе