Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

lqllqlq

Well-Known Member
Здравейте,
знам че не малко е изписано тук по темите със социалните мрежи, но мен ми е по-интересно да прочета конкретни примери или практики, които водят и се прилагат при успешните ФБ страници. Говоря за неща като как да задуржаме страницата жива, а не само да трупаме мъртви души, как си поставяме правилните цели било то за достигнат брои фенове или аудитория и все такива неща.
темата със сигурност е много обширна, но пък съм убеден, че тук има много хора успели да реализират страници с по 5, 10, а дори и 100к фена, което не е никак малко.
Ще се радвам ако споделите опита си, а защо не и проблемите, с които се сблъсквате при развитието на една успешна ФБ страница.
И накрая да кажа как аз виждам какво е "успешна" страница:
  • страница, която има поне 1000+ фена
    по-важното - фенове в правилната демографска или таргет група
    страница с активни фенове, а не от 5000 души публикацията да взема 5 лайка и едно споделяне
    страница, която има двупосочна комуникация с потребителите си
 
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Здравей!В момента няма как да развиеш една фейсбук страница без реклама или чужда помощ,което и в двата случая ще струва пари.За да е жива и активна една страница трябва да се публикува непрекъснато през 30-60 минути,24 часа в денонощието без почивен ден.Прекъснеш ли за ден и си загубил фенове.Трябва да публикуваш интересни ,занимателни ангажиращи неща(не е задължително да са тематично свързани)и на няколко такива публикации по една по темата.Например виждам че имаш секс шоп.Доста време добавяхме фенове на подобна страница и се публикуват забавни истории,вицове,сентенции...свързани със секса,като на няколко такива имаше и една сериозна публикация.Например задаваш въпрос-Ако нямате в момента партньор ще си купите вибратор или предпочитате неангажиращ секс със случаен парньор.Аз не съм професионалист,но моя съвет е не слушай специалистите в социалните мрежи,които ти дават съвети..по 2 пъти на ден публикувай,само по темата...и подобни неща.Гледай успешните страници какво правят.Публикуват непрекъснато.Фейсбук не е езеро,той е поток...публикациите се движат по стената ти и ако не публикуваш постоянно феновете няма да ги видят,ако не ги видят няколко дни и не харесат,споделят,коментират или предприемат някакво действие,фейсбук ще спре да им показва страницата ти.Някой влиза само вечер,други сутрин,трети през деня...Ако публикуваш сутринта,тази публикация ще е заминала някъде,надолу...надолу по стената на твоите фенове и те няма да я видят.Фейсбук в момента показва една публикация на 10-17% от феновете на една страница.Преди когато фейсбук показваше на всички твои фенове публикацията съм правил опити и установих ,че около 3-4% от тях,ти виждат една публикация,а сега сметни колко ще я видят ,ако е публикувана само на 17% от феновете ти.Помисли си ,колко страници си харесал...и колко страници ти показва фейсбук.Ако публикуваш само неща по тематаи феновете са малко и не предприемат действие спрямо страницата ти,ще се получи същото-фейсбук ще престане да им я показва и пак ще е неактивна и ще се чудиш защо имаш 2000 фена ,но никой не харесва или коментира.просто те не ти виждат страницата.Моят съвет е-намери начин да си добавиш 100-150 000 фена без таргет,но примерно да са над 18 години.Можеш да направиш това за няколко месеца и ще ти струва според мен не по малко от 5-7 000 лева.Гарантирам ти,че ще имаш поне 20-30 000 заинтересовани фена в тях.Ако тръгнеш да ги събираш както съветват,само с публикации по темата и заинтересовани фенове ще ти отнеме години и пак няма да имаш фенове(за доказателство виж страниците на тези който дават съвети да се публикува два пъти на ден по темата)От известно време рекламирам сайтове за групово пазаруване и по конкретно за хотели и някой онлайн магазини.Активноста на феновете е сравнително добра,като се има предвид ,че е само от тематични публикации,а не от рода на"който е правил това да хареса" и е между 30 -60 000 "говорят за това"Ще ти кажа и защо трябва да се публикуват неща несвързани с темата ,но интересни и"харесващи се"Защото когато коментират,споделят..тези публикации отиват на стената им и ги виждат и техните приятели,а ако са само по темата,харесванията ще са много по малко и никой няма да ти види страницата колкото и полезна и интерерсна да е.Моя съвет е намери хора които могат да ти добавят фенове(вече почти не може да се добавят повече фенове по правилата на фейсбук,а и не по правилата пак вече е изключително трудно и според мен цена под 10стотинки за фен е малка)Плати си,продай им неща от магазина си и ще ти излезе без пари тази страница.Или няма да имаш печалба,но ще си инвестирал в страница...която за съжаление пак не е твоя и фейсбук може да ти я спре винаги-:)За съжаление вече повечето големи български страници са продадени или се монетизирват и аз ги разбирам донякъде,защото плащам четерицифрена сума на администратори за да се публикува по страниците ми без прекъсване.Все пак,тези пари трябва да се вземат от някъде.Предполагам,че ще имам доста опоненти,но това си е мое лично мнение .Дано съм бил малко полезен.Желая успех!
 
Последно редактирано:
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Сезам общо взето е описал нещата. Аз мога да ти кажа конкретни тактики, които да ти разраснат страницата, но за тази цел ще са ти нужни други страници. Така от самосебе си, особено за българска страница, е невъзможно.
 
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Е хайде кажи, и ние да научим, пък ще преценим да правим ли други страници или пък да си купуваме постове във вече разработени... Благодарство на Сезам :)
 
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Привет,
много зависи дали искаш да е "развлекателна" или брандинг страница.
Има значение броя постове и тематиката и тона разбира се.
Бих препоръчала да се насочиш към по-тясна тема - аз така направих и имах добри резултати за кратко време.
По-конкретно схемата е следната- платена реклама и публикации в по-големите страници. И най-добре тясна тематика.

Има и друго - страница с 300К фена може и има няколко такива, които са по-некачествени от десетки други с по 50К фена, даже и по-малко.
Колко души "говорят за страницата" е толкова измислен критерий, че почти не е фактор.
Жалко е, че рекламодателите се ловят за големината на страниците, а те наистина са много зле.

ПП: Страниците на Сезам са много добри, поздравления и продължавай така :D
Ето едната е тясно таргетирана и мисля, че и на това се дължи част от успеха, но не на последно място и на поддръжката.
Успех!
 
От: От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

..
Има и друго - страница с 300К фена може и има няколко такива, които са по-некачествени от десетки други с по 50К фена, даже и по-малко.
Колко души "говорят за страницата" е толкова измислен критерий, че почти не е фактор.
Жалко е, че рекламодателите се ловят за големината на страниците, а те наистина са много зле.
...
Това на каква база го казваш?
 
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Сезам общо взето е описал нещата. Аз мога да ти кажа конкретни тактики, които да ти разраснат страницата, но за тази цел ще са ти нужни други страници. Така от самосебе си, особено за българска страница, е невъзможно.

Ще бъде много полезно да споделиш някоя тактика :)
 
От: От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Като начало - благодаря за изчерпателният отговор на sezam. Има + от мен.

Сезам общо взето е описал нещата. Аз мога да ти кажа конкретни тактики, които да ти разраснат страницата, но за тази цел ще са ти нужни други страници. Така от самосебе си, особено за българска страница, е невъзможно.
Да, би било интересно да прочета, пък било то не толкова конкретни, но работещи тактики, защото общи обяснения има много. Дори повечето са малко преразказ на преразказа, което може би е защото така работят/управляват страниците си повечето занимаващи се с това.

Привет,
много зависи дали искаш да е "развлекателна" или брандинг страница.
Има значение броя постове и тематиката и тона разбира се.
Бих препоръчала да се насочиш към по-тясна тема - аз така направих и имах добри резултати за кратко време.
По-конкретно схемата е следната- платена реклама и публикации в по-големите страници. И най-добре тясна тематика.

Има и друго - страница с 300К фена може и има няколко такива, които са по-некачествени от десетки други с по 50К фена, даже и по-малко.
Колко души "говорят за страницата" е толкова измислен критерий, че почти не е фактор.
Жалко е, че рекламодателите се ловят за големината на страниците, а те наистина са много зле.

ПП: Страниците на Сезам са много добри, поздравления и продължавай така :D
Ето едната е тясно таргетирана и мисля, че и на това се дължи част от успеха, но не на последно място и на поддръжката.
Успех!

Ще започна малко в обратен ред - може да е измислен критерии "говорят за това", но като няма по-добър какво правим? Реално това е сбора от съвкупността от различните действия и реакции по даден пост. Относно реклама на самата страница - да, не е лошо като вариант, но може би е успешен ако налагаш бранд. Честно казано много потребители във страница, не винаги значи много посещения или продажби, освен ако магазина не ти е във ФБ.

Исках да попитам, защо смяташ, че страница с 300к фена е по-некачествена от 50к? Ако приемем, че пост достига до 10% от феновете, то пак при първата страница ще е видян от повече хора.
 
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Донякъде сте прави за "говорят за това"Няма друг показател който да определи по точно стойностна на една страница.Мен не ме интересува колко фена има,колко активна е била преди половин година и разни други статистики.Разбира се,трябва да се види и как е постигната тази статистика.Ако е постигната с методи от-"който е правил това" да хареса/"Харесай ако си момче,сподели ако си момиче" и други подобни техники,не е много хубаво,но пак може да се ползва тази страница доста успешно,защото,пак е събрала някакъв определен таргет(по лекомислени,наивни младежи и девойки,който вероятно биха си купили и разни дранкулки и глупости)Казвам това,защото задните мисли на всички интересуващи се,предполагам е как да извлекат печалба от тази страница.Мисля,че вече е късничко и фейсбук успешно пресича всякакви опити за по дълготрайни печалби от нейните страници,и напоследък все по често се пише и говори,за плащане на линкове .Някой акаунти имат дори тази опция и могат да я тестват.
 
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Мисля,че вече е късничко и фейсбук успешно пресича всякакви опити за по дълготрайни печалби от нейните страници,и напоследък все по често се пише и говори,за плащане на линкове .Някой акаунти имат дори тази опция и могат да я тестват.

Гледах го това, но май е за американският пазар все още. Има опция 5, 10, 15$ плащане за да бъде показан линкът на по-висок % от аудиторията. Интересното е, че не видях на какви проценти се показва при различните нива на плащане. Мнението ми е, че тази функция е меко казано тъпа и ме съмнява да стане масова, освен при големите фирми, които така или иначе ползват ФБ за добавка към социалният си брандинг и в момента харчат прилични пари за популяризация. Мисля така, защото плащането и респективно показването на по-голям процент хора не задължително означава повече действия от тяхна страна. Не за малко юзърите, които напускат страниците защото като отворят профила си виждат само тяхно съдържание.

И тук се сещам за страница, която чисто като търговски практики ме зарадва много. Беше за някакви гривни, които продават директно във ФБ. Не знам дали хората седящи зад нея са тук, но ако да - адмирации. За мен това е пример как да популяризираш и монетизираш трафик генериран за месец от една страница. Пусната в средата на март, до средата на април имаше 24 000+ юзъра, около 28 000 "говорят", а по отношение на продажбите прилагаха доказалата се формула - продавай джунджурии, за жени и на жени. Няма пропуск в тая ниша :)
Аз не съм плащал за реклами в големи страници, за което имам собствените си съображения, и не мога да твърдя има или няма резултат.
 
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Гледах го това, но май е за американският пазар все още. Има опция 5, 10, 15$ плащане за да бъде показан линкът на по-висок % от аудиторията. Интересното е, че не видях на какви проценти се показва при различните нива на плащане. Мнението ми е, че тази функция е меко казано тъпа и ме съмнява да стане масова, освен при големите фирми, които така или иначе ползват ФБ за добавка към социалният си брандинг и в момента харчат прилични пари за популяризация. Мисля така, защото плащането и респективно показването на по-голям процент хора не задължително означава повече действия от тяхна страна. Не за малко юзърите, които напускат страниците защото като отворят профила си виждат само тяхно съдържание.

И тук се сещам за страница, която чисто като търговски практики ме зарадва много. Беше за някакви гривни, които продават директно във ФБ. Не знам дали хората седящи зад нея са тук, но ако да - адмирации. За мен това е пример как да популяризираш и монетизираш трафик генериран за месец от една страница. Пусната в средата на март, до средата на април имаше 24 000+ юзъра, около 28 000 "говорят", а по отношение на продажбите прилагаха доказалата се формула - продавай джунджурии, за жени и на жени. Няма пропуск в тая ниша :)
Аз не съм плащал за реклами в големи страници, за което имам собствените си съображения, и не мога да твърдя има или няма резултат.

Зависи и какво се продава.Защото едно посещение от реклама на фейсбук е от 2-3цента до 2-3долара.Аз лично съм пробвал за една страница на английски да си добавя фенове и ми излязоха по 1 долар на фен.(тази цена вероятно много зависи от страницата,ако е голяма страница цената ще е много по-ниска,но за малка,е доста висока)Както винаги богатите ще спечелят,а бедните ще загубят-:)Защото ако се вложат пари в реклама и примерно продавате перални,ще е достатъчно да продадете 2-3 перални за да си покриете разходите по тази реклама,а ако рекламирате нещо което струва 1-2 лева,едва ли ще имате голям успех.Много често имам запитвания за реклама-"но да пуснем един линк,за да видим какво ще стане"Ами нищо няма да стане.Те очакват да платят 10 лева за линк примерно и да продадат за 50 лева нещо.За да има резултат трябва да се публикува с месеци,но кой може да си го позволи този бюджет?Има един агрегатор на групови оферти който прави това от създаването си,плаща за налагане на пазара без да търси винаги директни продажби и е лидер на пазара.Не може с епизодична реклама да,очакваш нещо сериозно.Затова е хубаво да си направиш и голяма,активна страница,за да не плащаш на други подобни,но това също струва пари и трябва да прецениш кое ще ти е по-изгодно.Няма безплатна вечеря-:)
 
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

Е хайде кажи, и ние да научим, пък ще преценим да правим ли други страници или пък да си купуваме постове във вече разработени... Благодарство на Сезам :)
Ще взема да пусна отделна тема тия дни :)
 
От: Споделете мнение и опит в успешното развитие на ФБ страница

И за БГ го има от няколко дни. При мен обаче само в по-малките страници го има, даже го и тествах ... не струва :)
 

Горе