Стрийминг на филми и сериали - какъв е риска?

Firefly

Well-Known Member
Всички сте гледали филми онлайн предполагам. Има 2-3 по-гилеми български сайта, които също предлагат такива. Въпросът е как стоят нещата с авторските права и по-специално от страна на българските власти и органи?

През година-две се появяват новини за закрити подобни сайтове и подвеждане под отговорност на собствениците им. Най-големите и популярни обаче продължават да съществуват. Ясно е, че филмите не се държат на техни сървъри, а се качват в забутани видео хостинги, но въпреки това очевидно такива сайтове горят от време на време.

Ако сайтът е ограничен само до български айпи-та, видеото се отваря от трети страни, където позволяват качване на пиратско съдържание и реално сайтът не предоставя файлове, а просто линква вече качено някъде другаде съдържание, по какъв начин някой би могъл да направи проблем на собственика му?

Схемата е почти същата като с торент сайтовете, затова ми е интересно как няколко такива продължават да съществуват, докато други биват сваляни.
 
Мен пък друго ме интересува. Как точно се прави? И от къде се намират линковете за стрийм?
 
Мен пък друго ме интересува. Как точно се прави? И от къде се намират линковете за стрийм?
Има десетки видео стрийминг хостове в развиващи се страни, където не обръщат внимание на DMCA репортите и позволяват хостване на почти всичко. Автоматично конвертират и енкодират видео файловете, дават линк аз сваляне и споделяне и т.н.
Това е лесната част :) Аз от чисто любопитство си направих такъв сайт със стотина филма и сериали с бг субтитри, но все пак го свалих, за да си нямам излишни проблеми.
 
Има десетки видео стрийминг хостове в развиващи се страни, където не обръщат внимание на DMCA репортите и позволяват хостване на почти всичко. Автоматично конвертират и енкодират видео файловете, дават линк аз сваляне и споделяне и т.н.
Това е лесната част :) Аз от чисто любопитство си направих такъв сайт със стотина филма и сериали с бг субтитри, но все пак го свалих, за да си нямам излишни проблеми.
Това ок, обаче някакво CMS ли се ползва готово или може на всякакв платформа да се направи?
И на тези хостове сам ли трябва да качвам филмите?
 
Това ок, обаче някакво CMS ли се ползва готово или може на всякакв платформа да се направи?
И на тези хостове сам ли трябва да качвам филмите?
На каквото искаш. Има и готови видео скриптове. Аз си го направих с WordPress. Филмите си го качваш сам. Има и embed хостове с големи видеотеки, които предлагат код за вграждане. Само трябва да си заредиш субтитри за всеки филм, ако е за бг.
Ако те интересува за англоезичен сайт, препоръчвам да не се занимаваш, защото там секирата е голяма и лесно ще те ударят за авторски права. Мен ме интересуваше на родна почва как стоят нещата.
 
На каквото искаш. Има и готови видео скриптове. Аз си го направих с WordPress. Филмите си го качваш сам. Има и embed хостове с големи видеотеки, които предлагат код за вграждане. Само трябва да си заредиш субтитри за всеки филм, ако е за бг.
Ако те интересува за англоезичен сайт, препоръчвам да не се занимаваш, защото там секирата е голяма и лесно ще те ударят за авторски права. Мен ме интересуваше на родна почва как стоят нещата.
Интересува ме сайт за тясна група хора не повече от 10на човека които ще го ползват, както и опция да се пускат и спират субтитрите. Тоест няма да има драми със закони или нещо подобно, няма да има реклами и т.н. Строго за лично ползване. Това с качването сам е шантаво след като съм си го свалил от торент някъде няма смисъл да го качвам :)

Трябва да видя къде има хостове с код за вграждане.
 
Аз съм правил подобен сайт.. за турския пазар.. става за няколко часа.. хоста беше руски UndergroundPrivate нещо си.. цените бяха доста добре, хоста хич не им пукаше.. особено пък сега изобщо няма да им пука за никакви права.. може да вземеш без имена.. може да вземеш и домейна без имена.. или поне да не са на твои имена.. макар че няма да имаш проблем..
имаше готови ботове за турските пазари, където автоматично качваха всички филми от най големите сайтове.. направо с дублаж мублаж.. обаче много голяма конкуренция има там.. много ..
 
Не знам дали големите платформи си продават правата за филми и сериали едни на други , т.е дали има връзка между Амазон Прайм, HBO, Netflix и други подобни. Т.е дали може да се гледа нещо правено и излъчвано по HBO в Netflix.
Ако имат договорки, то и външна страна може да се договори. Но не вярвам да може. Защото всяка от големите платформи се бори за повече потребители.
Преди време си мислех за такъв бизнес, за БГ платформа където се излъчват сериалите на големите платформи и преводите се правят много бързо, но никой няма да допусне такова нещо на локално ниво.
И най ми е странното, че като пуснат някой сериал по платформите има превод дори на баски език, дето са 700 000 говорящи, а за БГ език много рядко пускат.
 
Не знам дали големите платформи си продават правата за филми и сериали едни на други , т.е дали има връзка между Амазон Прайм, HBO, Netflix и други подобни. Т.е дали може да се гледа нещо правено и излъчвано по HBO в Netflix.
Ако имат договорки, то и външна страна може да се договори. Но не вярвам да може. Защото всяка от големите платформи се бори за повече потребители.
Преди време си мислех за такъв бизнес, за БГ платформа където се излъчват сериалите на големите платформи и преводите се правят много бързо, но никой няма да допусне такова нещо на локално ниво.
И най ми е странното, че като пуснат някой сериал по платформите има превод дори на баски език, дето са 700 000 говорящи, а за БГ език много рядко пускат.
За това и различните устройства с Коди са популярни. С две-три приложения получаваш цялото съдържание от Амазон Прайм, HBO и Netflix. Реално за 3-5 филма или сериали някак си не струва абонамента за тези услуги..
 
За това и различните устройства с Коди са популярни. С две-три приложения получаваш цялото съдържание от Амазон Прайм, HBO и Netflix. Реално за 3-5 филма или сериали някак си не струва абонамента за тези услуги..
Не виждам смисъл нито от такива устройства, още по-малко да плащам за услуга след като нямат преводи на бг език. Старомоден съм и още си ползвам торентите.
 
Не виждам смисъл нито от такива устройства, още по-малко да плащам за услуга след като нямат преводи на бг език. Старомоден съм и още си ползвам торентите.
Някои имат, преди имаг HBO GO и всичко е на БГ, тествал съм пробния период на Apple и пак е на БГ, но не е само това проблема. Не всички филми се предлагат в една платформа, така че дори всчко да е преведено, ще трябва да се абонираш за всичките. Ако беше като Spotify, например, (за който си плащам абонамент) и всичко е на едно място с някаква нормална такса, например 20-30лв на месец, тогава бих се възползвал.
 
Не виждам смисъл нито от такива устройства, още по-малко да плащам за услуга след като нямат преводи на бг език. Старомоден съм и още си ползвам торентите.
Точно с коди ползваш торентите, и всичко е безплатно.

Има адони за торенти от цял свят. За БГ има замунда, арена, Elemetium Burst, Elemtnium Burst BG ( бг торентите в едно приложение ) позлвам го в Англия и съм доволен. Тествано е в БГ и е перефкетно.

Хардуера ми е Raspberry Pi 4 около £40, но може да се ползва и на старите модели 0, 1,2 за около £20. Коди работи с андроид устройства, Windows, Linux. Някой андроид бох за около 20 български лева също върши работа.
 
Последно редактирано:
Преди време ползвах коди, но торентите нещо не тръгваха, а гледах през други адони, където имах проблеми със субтитрите. Но това беше преди няколко години, може би сега са по-добре, ще тествам тези където си написал.
 
Преди време ползвах коди, но торентите нещо не тръгваха, а гледах през други адони, където имах проблеми със субтитрите. Но това беше преди няколко години, може би сега са по-добре, ще тествам тези където си написал.
Ето тук има всичко което ти трябва https://kodibg.org/
 
  • Like
Реакции: dca
всички филми ги има във филмисуб, не се правете че не гледате там
Гледаме разбира се. Но малко се осират с рекламите. Преди имаше адон за коди и за този сайт. Филмифен също става.
 
всички филми ги има във филмисуб, не се правете че не гледате там
Това беше същината на въпроса: как такива сайтове продължават да съществуват :) Това със скрития домейн, офшор хостинг и ембед на филми от трети страни е нормалната практика и всички го правят, но въпреки това определени сайтове през 1-2 години изгарят и ГДБОП ги удрят.
 

Горе