Супер идейка за сайт? - Какво правим?

От: От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Ivo94 - така е, прав си, но в случая се заяждам с AMOUN, защото мисля, че е нагло от негова страна да иска 70%. За мен е нормално нещата да се делят на половина, идеята от мен, инвестициите от партньора. Нарушен ли е този баланс, както споменах - предпочитам да работя за "жълти стотинки".
И това може да се реши :) ако идеята ти е супер и е ясно, че ще се жъне яко, просто се водят преговори с инвеститора докато се стигне до процентното съотношение, което ти изнася. Нали и инвеститора ако знае, че ще гушне 50% на 100 К този месец и той ще склони в крайна сметка.
 
От: От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Най-голямата глупост е орташката работа и то с инвеститор покровител, постоянно ше ти се бъркаи ше се праи на шевче, което преебава цялата идея като цяло и накрая ше скапе всичко, пробвал съм го на два три пъти не стаа.

Абсолютно правилно, не случайно са казали хората: Орташката работа и кучетата не я ядат.

Аз не искам да се караме, а просто спорим коя философия е по-добра и ще донесе по-добър живот?

Да, просто си спорим, различни хора сме и имаме различни фолосифии. Моята може да не е правилна за другите, но си е моя и никого не ангажирам с нея.

...по-добре да си с 500 лева на месец, отколкото с 20% от 50 000?

Абе AMOUN, одеве даваше 30%, сега даваш 20%, довечера ще даваш 10%, а утре ще забравиш да дадеш и едно "Благодаря"?! :shock:
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Според сумата на инвестицията и доходноста.
Постави се ти от страната на инвеститора и виж неговото виждане.


Аз съм готов да работя със всеки инвеститор готов да вложи пари в моя идея, ако ми дава 5-10-30%.
според необходимата инвестиция и печалба.

Хора с идеи под път и над път... повечето от посещаващите форума пърхат от идеи и блянове.
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

А защо не ти продаде идеята, за да се избегнат коФти взаимоотношения?
Дори и при съотношение 30 към 70% ти държиш картите, а той като човека с идете ше е зависим и няма да може да мръдне без ти да му разрешиш, така, че според мен е най-добре да си продаде идеята, ако има кои да я купи разбира се и бъдещия собственик ше инвестира колкото си иска.

Аз съм против такива взаимоотношения, друг е въпроса ако и двамата сте инвеститори единия е с идеята и държи по-големия процент примерно 60 на 40.
Без риск няма печалба, имам идея, ама не знам ко да правя, ами рискувай, ама не да се вкарваш в зависимост която после трудно ще преодолееш, кредита е друго, но там кредита си е твой, а бизнеса ти на банката:)...

А и трябва да знаеш с какво се захващаш все пак, а и да не знаеш ше се научиш важното е да си упорит и с дебела глава:)
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Гледам, че тази тема е била преди доста време, но с голям интерес прочетох мненията ви. Според мен AMOUN е прав, но също така смятам, че повечето хора в БГ мислят като странникът. Естествено, това е въпрос на мнение, но аз определено не го споделям.
Покрай тази тема се сетих за един виц:
Един бизнесмен имал много красива жена, но всички знаели, че тя му изневерява. Веднъж негови приятели го попитали защо позволява това и защо не и бие шута, а бизнесмена отговорил: По-добре 10% от печеливша компания, отколкото 100% от губеща. :)
Аз мисля, че има и среден вариант в който и предприемача и инвеститора ще са доволни. Предприемача получава мажоритарен дял от съвместното дружество, но подписва договор, че за определен период инвеститора ще си върне инвестицията. Ако това не стане предприемача ще загуби своите дялове. Ако е толкова добра идеята на предприемача и той е сигурен че ще успее да я реализира успешно не мисля, че това ще го изплаши. Инвеститора от своя страна няма да има право да се меси в реализирането на идеята, освен в случаите, когато действията на предприемача могат да се окажат с фатални последици.
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

1. @Странникът - Не разбирам, как можеш да бъркаш банков креди с рискова инвестиция??? Това, което ти предлага Amoun, е дялово финансиране. Една банка НИКОГА няма да ти поиска дял от проекта ти. Тя просто ще си иска парите обратно с лихвата, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, без значение успееш или не успееш. Докато при дяловото финансиране рисковият инвеститор се набутва с парите и ако проектът не успее, той просто гълта една студена вода. Усещаш ли разликата????????? Всеки може да кажем - аз имам страхотна идея, дайте тук едни пари .... :) Така че в крайна сметка си е право на човека с парите, да си предложи условията. Ако не си ок - той ще си остане този с парите.

2. @AMOUN - питаш за пример, при който инвеститорът взима 30%? Всички Seed фондове взимат по-малко от този дял, включително и двата български (LAUNCHub и Eleven). Самите инвеститори искат по-малък дял, за да е по-мотивиран основателят да работи по проекта, а и за да има повече проценти за разпределяне към по-големи фондове в следващите етапи на рисково финансиране.

И още нещо Странник - това, че някой има пари, не значи, че е идиот и се е нагушил. Светът е доста по-различен, отколкото си го представяш .....
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

alexinfoag - нищо не бъркам, изкарваш думите ми от контекста, просто давам пример за лихварство. Един кредит има по-малка лихва, отколкото предлаганата опция от AMOUN, още повече, че когато се върне кредита всичко си остава на 100% мое. Разбира се, има риск да не успея, но трябва да се рискува все пак.

И си прав - не всеки който има пари е идиот. Идиоти наричам лихварите, които нищо не правят, а чакат всичко наготово, участват само с пари в един проект и неоснователно искат 70% участие. Това е идиотско според мен, но в същото време и който се хване на тази въдица и позволи някой да му вземе идеята и да печели от нея също си е идиот.

За мен нормално е да е 50% дялово участие и за двете страни, защото този, който има идеята е най-важния, оня с парите като е тъп, и не знае какво да прави, цял живот ще си носи парите без да увеличи капитала си или да създаде някакво благо. За мен всичко което е извън този показател е идиотско.

И накрая - разбира се, не обиждам никого от този форум, и не това ми е целта, но всеки който желае може да се разпознава в казаното от мен.
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Естествено!

В САЩ и други държави по света има четирицифрен брой рискови фондове и много повече бизнес ангели, които инвестират в огромен брой проекти на хора с идеи. Тези фондове са подкрепили появата на компании като Facebook, Google, Twitter, Foursquare и всички други топ онлайн фирми. Много от тези фондове като Andreessen Horowitz, Accel Partners, Sequoia, Founders Fund и др. имат легендарен статут в технологичната общност.

Обаче българите пак сме най-големите разбирковци и смятаме, че това е някаква измама, наричаме рисковите инвеститори лихвари (колкото и това да е алогично, защото те не искат лихви), решаваме, че са тъпи и че това, което предлагат е непременно "въдица" ........... И естествено ние сме най-велики и имаме най-великите идеи (жалко само че са нереализирани) .......... Тъжна история ........
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

alexinfoag - това си е моята гледна точка, защото аз искам да имам 100% контрол над това което правя, ако ще участвам в съвместно начинание - разрешавам максимум до 50%, всичко ще бъде по равно. И говоря от опит, минал съм през тези схеми, вече не искам и да чуя някой да ми финансира идеята и да взема повече от мен, както и казах на Amoun - предпочитам да вземам 500 лв. заплата, отколкото другите проблеми. :)
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Естествено!

В САЩ и други държави по света има четирицифрен брой рискови фондове и много повече бизнес ангели, които инвестират в огромен брой проекти на хора с идеи. Тези фондове са подкрепили появата на компании като Facebook, Google, Twitter, Foursquare и всички други топ онлайн фирми. Много от тези фондове като Andreessen Horowitz, Accel Partners, Sequoia, Founders Fund и др. имат легендарен статут в технологичната общност.

Обаче българите пак сме най-големите разбирковци и смятаме, че това е някаква измама, наричаме рисковите инвеститори лихвари (колкото и това да е алогично, защото те не искат лихви), решаваме, че са тъпи и че това, което предлагат е непременно "въдица" ........... И естествено ние сме най-велики и имаме най-великите идеи (жалко само че са нереализирани) .......... Тъжна история ........

В допълнение бих цитирал четирите групи хора от поредицата "Богат татко, беден татко" на Кеосаки. 1. Наемни работници, 2. Хора на свободна професия, 3. Бизнесмени, 4. Инвеститори.
Там много подробно обясняват разликите между тези хора и качествата които притежават. Няма да разтеглям локуми и само ще кажа че и според автора и според мен инвеститорите са каймака на обществото и света се развива благодарение на тях. Разликата между инвеститорите и предприемачите и същата каквато е разликата между предприемачите и техните служители. Т.е. в много случаи служителя е заменим за предприемача, както и предприемача за инвеститора. Но обратното става много много по-трудно. Казвам го от личен опит.
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Странник, най-хубавото е, че на този свят има хармония. Ти искаш да взимаш 500 лв., но да нямаш проблеми и си получаваш желания начин на живот (говоря образно - не знам колко взимаш). Други хора имат други очаквания от живота - те пък си получават тяхното ...

@pensun - Да, страшно си прав :)
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

alexinfoag - мнения ли трупаш? Ако не е така, защо трябва да ти обръщам внимание и да пиша по сто пъти това, което съм казал?
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Хахаха ... човек, наистина ли мислиш, че ми пука за мненията?

Самият термин "трупане на мнения" ми е доста странен. Занимава ме по-скоро, как трите ми фирми да се развиват добре и да са печеливши.

Не мислиш ли, че ако трупах мнения, щях да имам повече (можеш да видиш, че профилът ми е стар и че всъщност няма много мнения)?

Не, просто ми стана смешно, какви неща пишеш и исках да ги изкомуникирам с теб. :)
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Странник, не е имало случай да разгледам някоя тема от форума и ти да не си присъствал там с някое хейтърско мнение. Наистина не разбирам от къде я имаш всичката тази отрицателна енергия.
 
От: Супер идейка за сайт? - Какво правим?

Колега, до някъде си прав - ако гледаме VC venture capitalists дяла, който искат не е толкова голям в началото, но и идеята не е толкова развива, та в последствен се развива и дела на VC. НО това е бизнес с капитал.
Ако отидеш до банка в повечето случай на една голяма идея никога няма да вземеш и 5 лв кредит - ще ти иска сериозно обезпечение да лихвата ще ти е малко, НО ... Лихвата е малко, защото банката/акционерите/ не дава тези пари, а кредита е функция на депозитите. Реално те отпускат на базата на депозантите и нормално да е ниска лихвата. Все едно банков кредит и кредит от кредитна компания - разликите в лихвите в в пъти. 2-рите рискуват собствен капитал :)
Един индивидуален инвеститор, ще поеме целият риск - ще рискова свои пари и респективно ще има много по-голяма надбавка от банките и от VC - сега на колко дял ще се разберете е друго!

Но не е случайно, защо ще иска повече - това не лихварство това е бизнес - ти искаш средства, аз ги имам обаче рисковият ти фактор е огромен, за това и ще иска голяма доходност - не е толкова трудно :)
 
Последно редактирано:

Горе