Счетоводство или website / front-end-developer ?

ivelin123

Active Member
Здравейте. Предстои ми да избирам какво точно да уча. Не искам да уча нещо просто за едната диплома, а да мога след време да работя, или да си направя собствен бизнес. От доста време съм на този кръстопът. Реших да чуя вашите мнения относно двете специалности. Двете общо взето нямат нищо общо. В момента съм 12 клас и уча счетоводство. От това което има в училище мога да кажа, че се справям доста добре. Декември има вероятност да ходя и на състезание по счетоводство в УНСС. Добре, обаче всички учим нещо, за да може все пак един ден да имаме стабилни доходи, да живеем без лишения. От това което съм гледал за счетоводство е че заплатите не са от най-добре, въпреки че професията не е лека. Гледал съм за София и повечето работодатели предлагат не повече от 800 лева. За по-малките градове пък да не говорим. В IT сферата за сега имам малък опит, но пък ми е интересно изграждането на сайтове. Ако реша да уча счетоводство най-вероятно ще кандидатствам в УНСС, а ако избера web разработчик - Софтуерният университет. Четох и отзиви за софт унито, знам че там не дават дипломи, но има възможност да се учи след това в университети партньори. Та, какво мислите за двете професии като трудност, доходи и т.н. ? :)
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Счетоводител на заплата и на свободна практика са коренно различни, ако ти дават 800 лева както пишеш, то на свободна практика воденето на една фирма по ддс е минимална заплата, ако съумееш да си намериш 5-10 фирми, то сумата е повече от прилична
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Гледам съм обяви за София в които дават и около 800. Ако не се бъркам е нужно да се работи на договор само в тази фирма. На свободна практика не съм виждал какви са заплатите. Предполагам на свободна практика е различно, зависи каква услуга иска фирмата.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Пусни една анкета тук във форума колко плащат колегите на счетоводител за фирмата и ще получиш адекватен отговор на това колко пари прибират
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Което те влече повече си избери. Ако наистина ще ходиш на състезание по счетоводство и то 12 клас значи доста разбираш за годините си . Главен счетоводител в София може да взима и над 3к лева , което е съвсем прилична заплата. Ако ще учиш за да си обикновен счетоводител за 800 лв просто няма смисъл - с твоите знания към момента съвсем спокойно можеш и сега да почнеш да работиш . Една фирма по ДДС регистрирана и със съвсем просто счетоводство и малък персонал примерно до 5 човека - може да плаща и по 200 лв месечно за счетоводната успуга.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

дано един ден да осъзнаеш, че освен оперативен счетоводител, има и експерт счетоводители и одитори , както и независими оценители. Пич с тоя начин на мислене и тази липса на познания и мързел и 800 лв са ти много.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Да, знам че има и експерт счетоводител. За да стана такъв се иска поне 4 години стаж, зависи от образованието, както и да премина различни изпити. По-скоро при мен въпроса е след като завърша, какви доходи мога да имам. Разбира се, не очаквам точно след завършването си да работя за 3000 лева, но все пак ме интересува да имам прилични доходи. Да, имам липса на познания, но никой не се е родил научен. В момента събирам информация, за да мога да събера тези познания и да преценя кой път да избера.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

По-скоро при мен въпроса е след като завърша, какви доходи мога да имам.

изкарвах пари със счетоводство още преди да съм завършил и бакалавърската си степен, а сега изкарвам пари като системен администратор без изобщо да съм следвал в техническия или в софийския. Сам си вади изводите. Ще имаш такива доходи каквито заслужаваш, т.е. за колкото искаш да научиш. Не всичко се учи в университета.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Имам един съсед на село, който завърши счетоводство в Свищов, поне така мисля. Започна в София в някаква фирма да работи и си е намерил за след работа няколко по-малки фирми да им води счетоводството. За точна цифра на заплащането не знам, но определено е доволен и работа се намира, ако не си някой залюхан, а щом на теб ти върви счетоводството, може да опиташ, ако ти е наистина интересно,
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Не знам защо някои хора си мислят, че като станат висшисти и заплатата им трябва да скача от 1 500 лева нагоре... Това, че си завършил е само началото. Трябва да добиеш опит, знания и много други работи, за да се издигнеш. Не вярвам да има предприемач, който само като ти види дипломата и да те вземе за негов заместник-шеф във фирмата.. Нищо лично към автора на темата.
Моят съвет е - запиши счетоводство, а ако програмирането те влече - университета е последното място, от което ще успееш да развиеш уменията си до такава степен, че да работиш по-големи проекти! Например в софийския започват да изграждат уеб сайтове едва в 4-ти курс...
Лично според мен програмирането не е за всеки. Не те ли влече, не се захващай. Изисква много време, умения, нерви, труд и куп други работи, докато успееш да се развиеш до такава степен, че да изкарваш стабилни пари. Ако пък имаш интерес в тази сфера - започвай да се учиш още от сега! Има куп уроци, книги и т.н. за да добиеш поне базовите умения.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

На свободна практика не съм виждал какви са заплатите.
Строши тъпометъра.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Не знам защо някои хора си мислят, че като станат висшисти и заплатата им трябва да скача от 1 500 лева нагоре... Това, че си завършил е само началото. Трябва да добиеш опит, знания и много други работи, за да се издигнеш. Не вярвам да има предприемач, който само като ти види дипломата и да те вземе за негов заместник-шеф във фирмата.. Нищо лично към автора на темата.
Моят съвет е - запиши счетоводство, а ако програмирането те влече - университета е последното място, от което ще успееш да развиеш уменията си до такава степен, че да работиш по-големи проекти! Например в софийския започват да изграждат уеб сайтове едва в 4-ти курс...
Лично според мен програмирането не е за всеки. Не те ли влече, не се захващай. Изисква много време, умения, нерви, труд и куп други работи, докато успееш да се развиеш до такава степен, че да изкарваш стабилни пари. Ако пък имаш интерес в тази сфера - започвай да се учиш още от сега! Има куп уроци, книги и т.н. за да добиеш поне базовите умения.

Разбира се, че не мога да започна на някаква огромна заплата още след завършването. Дори малко по-нагоре съм споменал, че не очаквам да започна на някаква много голяма заплата. Наясно съм, че практиката е едно от най-важните неща.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Строши тъпометъра.

Добре, да го наречем доход на месец на счетоводител на свободна практика, заплащане на счетоводителя за месец и т.н. Мисля че идеята е ясна.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Добре, да го наречем доход на месец на счетоводител на свободна практика, заплащане на счетоводителя за месец и т.н. Мисля че идеята е ясна.

Колкото успее да изкара. Там само физическите ти възможности да не спиш са ограничение.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

Жена ми си направи счетоводна фирма преди 5 години . Забрави за счетоводството, товаме гадна работра свързана със срокове и глоби,смотани клиенти, тъпи работници и корумпирани данъчни
От една година се прибира всеки ден след 22 ч , всеки ден ,всяка събота и неделя е на работа,

Забрави за този бизнес
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

От една година се прибира всеки ден след 22 ч , всеки ден ,всяка събота и неделя е на работа,
Да не би да има либовник :oops:
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

ако имаше любовник , нямаше да бъде толкова кисела и заядлива . То си личи , като една жена има любовник и кога работата и живота те скапват .
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

А какво ти пречи да учиш и двете - запиши си счетоводство в УНСС и отделно от това посещавай курсове по уеб, програмиране и т.н. - каквото прецениш - ако ти се струва много да учиш и двете, то нито едното от тях не е за теб.
И двете професии са занаятчийски - не се става супербогат, но и гладен не се стои, а като във всеки занаят си иска здраво бачкане за да вземеш добри пари
Понеже аз имам и двете образования - и счетоводител и програмист - мога да ти кажа, че и от двете се изкарва добре, но на 50 г. (на колото съм аз) от програмиране е вече трудно (младите по му разбират), докато счетоводство можеш да работиш докато си жив и с акъла си. Имам колеги по на 80 г., които още му държат края.
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

И веднага като завършиш може да станеш един счетоводител на програмисти и Интернет предприемачи! :D
 
От: Счетоводство или website / front-end-developer ?

ако имаше любовник , нямаше да бъде толкова кисела и заядлива . То си личи , като една жена има любовник и кога работата и живота те скапват .

Да се включа и аз. МОже да е кисела, че се прибира при редовния хах. Човек, който има любовник или любовница не е лесно да бъде хванат. Все пак, когато е разкрито деянието, думата вече не е любовник(ца), а всички знаем петте букви.

БТВ... странното е, че в много фирми като знаят, че си висшист и те възприемат и са склонни да ти предложат по-добри финансови условия. Но ако не разбираш от материята си за никъде.
 

Горе