Съвет за инвестиция в стартиращ бизнес

CYPER

New Member
Здравейте, имам възможност да инвестирам кеш срещу дялово участие в бизнес занимаващ се с производство и продажба на дрехи или казано по модерен начин Label. Марката е изключително нова и тепърва развиваща се като има работещ сайт и малък на брой реализирани продажби (около 100). Досега са наляти не повече от 10 хиляди лева, но аз лично смятам че има голям потенциал от финансова гледна точка. Собственикът няма нужния капитал да продължи, но пък не търси единствено това, а партньор така че ще имам активна роля в развитието на бранда.

Нямам опит в такива начинания и има доста неизвестни за мен, та всякакви съвети и информация са добре дошли. Основните ми неизвестни са:

1 - Как мога най-правилно да оценя дяловото участие което мога да получа срещу сумата, която ще дам. Сумата грубо ще е около 20 хиляди лева като за начало. Аз му казах, че искам 50%, но ми трябва reality check дали това е адекватно.

2 - За да е възможно всичко най-прозрачно и легално предполагам, че трябва да се регистрира фирма, в която да сме партньори + сумата да се внесе по бизнес банкова сметка на името на фирмата. Отделно договор описващ кой какво дава и получава и кой какви задължения ще има. Нещо друго пропускам ли?

Благодаря ви.
 
Със самата мисъл да си ортак с някой непознат за теб човек започва грешката ти! Малко по късно ще седна да напиша плюсовете и минусите на едно такова начинание. Уставния капитал на фирмата задължително се внася по набирателна сметка на фирмата и след регистрацията се прави разплащателна. Толкова подводни камъни има в това което си решил да правиш, че ще ми отнеме време да напиша всичко!
 
Ако се съгласи да ти даде 50%, явно и той нищо не разбира :)
 
Понеже питаш и тук ще дам същия отговори, който пуснах във Фейсбук групата. :)

Ако става въпрос за участие не само с капитал, но и с ноухау + други задължения 50% може и да е разумно. Имай предвид, че точно 50% никога не е добра идея. Според мен някой трябва да има поне един дял повече, защото така ще се избегнат бъдещи конфликти. Т.е. при спор някой ще има крайната дума.
Можете да имплементирате вестинг схема за избран период (3-5-10г?). Така ако някой се откаже фирмата няма да остане с висящ капитал, а другия ще може да продължи работа. Доколкото знам не е много популярно в България, но в чужбина е честа практика.
Фирма е задължително. Това даже няма нужда да се обсъжда.
 
Със самата мисъл да си ортак с някой непознат за теб човек започва грешката ти! Малко по късно ще седна да напиша плюсовете и минусите на едно такова начинание. Уставния капитал на фирмата задължително се внася по набирателна сметка на фирмата и след регистрацията се прави разплащателна. Толкова подводни камъни има в това което си решил да правиш, че ще ми отнеме време да напиша всичко!
Ще се радвам да прочета плюсовете и минусите
Понеже питаш и тук ще дам същия отговори, който пуснах във Фейсбук групата. :)

Проблемите предполагам започват в момента, в който се скъса чисто човешката и морална връзка между партньорите, нали?
Ако хипотетично приемем, че това се случи в бъдещ момент, то каква е разликата между 50% на 50% и 51% на 49%
 
Ще се радвам да прочета плюсовете и минусите


Проблемите предполагам започват в момента, в който се скъса чисто човешката и морална връзка между партньорите, нали?
Ако хипотетично приемем, че това се случи в бъдещ момент, то каква е разликата между 50% на 50% и 51% на 49%
нямах време за съжаление да седна да напиша плюсовете и минусите , но обещавам до ден-два да намеря време да го напиша обстойно като гледам да не пропусна нито едно важно нещо. Само се замисли в тези тежки времена на недоверие между хората в който всеки гледа да прецака ближния си ( те роднините най много се цакат , а се водят най близките ) , човек който няма пари като се опаричи и все едно крила му покинкват и се смята за недосегаем и над другите.
 
Ще се радвам да прочета плюсовете и минусите


Проблемите предполагам започват в момента, в който се скъса чисто човешката и морална връзка между партньорите, нали?
Ако хипотетично приемем, че това се случи в бъдещ момент, то каква е разликата между 50% на 50% и 51% на 49%

Е очевидно, който има дялове за 51% държи контрол над взимането на решения. Това е идеята на разпределението. Ако е 50/50 няма кой да вземе превес. Статистически стартъпи с 50/50 се разпадат много по-често спрямо такива с разпределение, което не е равно.

Също напълно справедливо е автора на идеята да има контрол над решенията.

В допълнение можете да вкарате вестинг схема. Тук целта е ако някой се откаже преди някакъв срок - губи своето участие

В противен случай ако да речем след 2г. се скарате и другия човек реши да не се занимава повече ще остане висящ мъртъв капитал. Т.е. на хартия има участие и получава пари, но не работи по проекта. Пък да ходите да се съдите е пълна загуба на време и пари.

- Пример на такава вестинг схема е 499 дяла за партньора, 501 дяла за автора. Обаче партньора получава своите дялове на етапи. 1-ва година Х, втора година Y и така до 499. Ако се откаже преди 5-та година губи всичко.
- 4-5г. защото средно горе-долу толкова трябва за да се развие един бизнес.
- Така се отсяват хората, които не са готови да поемат сериозен ангажимент.

Нещо такова избрах за една от моите идеи. Трябваше ми човек, който да коди, а и почти навсякъде, където можеш да търсиш капитал за стартъп има неписано правило да сте 2-ма. 1 или повече от 2 не е ок. Няма как да му дам заплата, затова след 4г. ще получи 49% от фирмата. Честа практика е.
 
Е очевидно, който има дялове за 51% държи контрол над взимането на решения. Това е идеята на разпределението. Ако е 50/50 няма кой да вземе превес. Статистически стартъпи с 50/50 се разпадат много по-често спрямо такива с разпределение, което не е равно.

Също напълно справедливо е автора на идеята да има контрол над решенията.

В допълнение можете да вкарате вестинг схема. Тук целта е ако някой се откаже преди някакъв срок - губи своето участие

В противен случай ако да речем след 2г. се скарате и другия човек реши да не се занимава повече ще остане висящ мъртъв капитал. Т.е. на хартия има участие и получава пари, но не работи по проекта. Пък да ходите да се съдите е пълна загуба на време и пари.

- Пример на такава вестинг схема е 499 дяла за партньора, 501 дяла за автора. Обаче партньора получава своите дялове на етапи. 1-ва година Х, втора година Y и така до 499. Ако се откаже преди 5-та година губи всичко.
- 4-5г. защото средно горе-долу толкова трябва за да се развие един бизнес.
- Така се отсяват хората, които не са готови да поемат сериозен ангажимент.

Нещо такова избрах за една от моите идеи. Трябваше ми човек, който да коди, а и почти навсякъде, където можеш да търсиш капитал за стартъп има неписано правило да сте 2-ма. 1 или повече от 2 не е ок. Няма как да му дам заплата, затова след 4г. ще получи 49% от фирмата. Честа практика е.
Благодаря за полезното мнение.

Аз като инвеститор основно гледам моя интерес в момента, предполагам в това няма нищо нередно.

А как смяташ е най-добре да бъде даден стартовия капитал от моя страна?
1 - Наведнъж
2 - На етапи
3 - Продължаваме в сивата икономика докато не видим някаква наченка на успех, а дотогава плащам всички разходи (основно покупка на стока + реклама) от мои лични сметки/карти. Вече когато има редовни продажби и приходи се регистрира фирма и се отварят сметки. Това разбира се ако партньора е съгласен

И като дойде време за административните формалности какъв тип дружество/фирма е най-логично да направим и каква/какви сметки?

Благодаря.
 
Продължаваме в сивата икономика докато не видим някаква наченка на успех, а дотогава плащам всички разходи (основно покупка на стока + реклама) от мои лични сметки/карти.
ооо не, всичко, което е инвестирано е по този начин е благотворително.

Досега са наляти не повече от 10 хиляди лева, но аз лично смятам че има голям потенциал от финансова гледна точка.
купи бизнеса ?

Как мога най-правилно да оценя дяловото участие което мога да получа срещу сумата, която ще дам. Сумата грубо ще е около 20 хиляди лева като за начало. Аз му казах, че искам 50%, но ми трябва reality check дали това е адекватно.
Чакай, чакай, той е инвестирал 10к а ти искаш да инвестираш 20к и въпроса е дали дяловото участиве да бъде 50 на 50 ?🤯
 
Не продава бизнеса, иска да е част от него.
Собственикът няма нужния капитал да продължи
няма капитал да прдължи, но иска да е част от него :D

Точно така. Кое е нередното?
на пример, ти да си му шеф ?

Това проблем ли е за мен ако той е съгласен?
всеки би бил съгласен :D
Как в последствие ще покажеш участие и разход в тази фирма?

Кажи ми какъв му е бизнеса точно, да не се окаже на края "лейбъла, печатим дрехи от Бангладеш" :D
 
  • Haha
Реакции: Vbb
Благодаря за полезното мнение.

Аз като инвеститор основно гледам моя интерес в момента, предполагам в това няма нищо нередно.

Нима нямаш интерес да се развие бизнеса и да получиш своите 50%? Точно това имах предвид под отсяване на несериозните хора.

А как смяташ е най-добре да бъде даден стартовия капитал от моя страна?
1 - Наведнъж
2 - На етапи
3 - Продължаваме в сивата икономика докато не видим някаква наченка на успех, а дотогава плащам всички разходи (основно покупка на стока + реклама) от мои лични сметки/карти. Вече когато има редовни продажби и приходи се регистрира фирма и се отварят сметки. Това разбира се ако партньора е съгласен

На тези въпроси можете само ти и твоя партньор да отговорите, защото вие имате достъп до своя бизнес план.

Аз съм твърдо против сивата икономика, защото като човек с високи доходи ще ви плащам данъците.

Щом не можете да си направите сметката всичко да е редовно от самото начало и да излизате на печалба - предполагам имате ужасно лош марджин и трябва да се върнете на етап планиране. Може и управлението на бизнес просто да не е за вас.

Разбирай го като да инвестирате в своята идея, в която варвате и да имате план 5-6 години напред да си плащате всички нужни разходи покрай управлението на една фирма.

Целта не е да направите нещо и ако стане - стане. Идеята е да развивате сериозен бизнес и като такъв трябва да сте готови за all in дето се вика. Поне така го разбирам аз.

И като дойде време за административните формалности какъв тип дружество/фирма е най-логично да направим и каква/какви сметки?

Благодаря.

Това по-скоро към счетоводител.
 
Какво да ти кажа, съдружник съм в две фирми и двете се занимават с търговия. Занимават се с търговия, защото от това разбирам. Надявам се и ти да разбираш от производство и търговия, защото ако не разбираш и нямаш опит, не се хващай за това. Ще фалирате (или разделите) до една година.
Второто нещо, да познаваш човека. Ако го познаваш добре и му имаш доверие, дай му 51 процента. Нека той ръководи бизнеса, който е почнал ти му помагай.
Трето - въоражи се с търпение, ама адски търпение, ако нямаш опит с развит бизнес, смятай 4-5 години стискаш зъби и работиш. После ще мислиш ауди и бмв.
Четвърто - не бъдете в сивия сектор, там се шлайфат един друг най лесно и нищо не можеш да докажеш после. Направете си плана да сте на светло и всичко изрядно, хем си следиш инвестицията хем и ако се объркат нещата може да излезеш сух от водата.
Ако някое от тия неща не е ок, много вероятно за си изхабиш нервите и да загубиш накрая.
 
Надявам се и ти да разбираш от производство и търговия, защото ако не разбираш и нямаш опит, не се хващай за това.

Това е много лош съвет. При достатъчно желание всичко може да научи човек. Няма лошо да опита и да се провали.

Опита се трупа като излизаш от комфортната си зона и правиш нещо ново. Ако не стане от първия път - има втори, трети и т.н.
Ментора ми е имал 14 фалита преди да потръгне първия му бизнес. Днес седи в борда на няколко международни компании плюс ръководи неговите си стартъпи.

В самото начало трябва да се научиш да правиш хиляди неща, за които нямаш идея как би ги направил. Тогава си счетоводител, маркетинг, мениджър на проекта, лидер, финансист, съпорт, ИТ отдел и каквото още се сетиш.
 
Това е много лош съвет. При достатъчно желание всичко може да научи човек. Няма лошо да опита и да се провали.

Опита се трупа като излизаш от комфортната си зона и правиш нещо ново. Ако не стане от първия път - има втори, трети и т.н.
Ментора ми е имал 14 фалита преди да потръгне първия му бизнес. Днес седи в борда на няколко международни компании плюс ръководи неговите си стартъпи.

В самото начало трябва да се научиш да правиш хиляди неща, за които нямаш идея как би ги направил. Тогава си счетоводител, маркетинг, мениджър на проекта, лидер, финансист, съпорт, ИТ отдел и каквото още се сетиш.
Така е, виж ми втория ред в подписа. Мисълта не е моя. Но важи на 200%
 
Това е много лош съвет. При достатъчно желание всичко може да научи човек. Няма лошо да опита и да се провали.

Опита се трупа като излизаш от комфортната си зона и правиш нещо ново. Ако не стане от първия път - има втори, трети и т.н.
Ментора ми е имал 14 фалита преди да потръгне първия му бизнес. Днес седи в борда на няколко международни компании плюс ръководи неговите си стартъпи.

В самото начало трябва да се научиш да правиш хиляди неща, за които нямаш идея как би ги направил. Тогава си счетоводител, маркетинг, мениджър на проекта, лидер, финансист, съпорт, ИТ отдел и каквото още се сетиш.
Всъщност той не пита, как да трупа опит. Аз просто го подготвям какво го чака. Според мен, да загуби 20 бона, а и не мисля, че ще остане само с 20, защото ще изкочат непредвидени разходи е добра цена за това което ще научи. Ако няма необходимия опит, ще се набута към 40-50 бона, докато се усети. В смисъл в техния бранш или в който и да е който да вади доходи за двама най-малко си трябва повече пари.
Но и ти си прав, ако има достатъчно пари и не му пречат да ги загуби, нека пробва, поне ще му е безценен опит. Няма лошо.
 
Съвет какво да правиш няма да ти дам. Само предупреждение, че този бизнес е ужасно тегав. В момента, когато решиш са скейлваш осъзнаваш, че се опитваш да се конкурираш с вмзоната и тем подобни.
 
Сега, покрай Мераверс се сетих, че съм писал по темата с опита и загубените пари с ортаци. Ето на който му се чете:
 
Всъщност той не пита, как да трупа опит. Аз просто го подготвям какво го чака. Според мен, да загуби 20 бона, а и не мисля, че ще остане само с 20, защото ще изкочат непредвидени разходи е добра цена за това което ще научи. Ако няма необходимия опит, ще се набута към 40-50 бона, докато се усети. В смисъл в техния бранш или в който и да е който да вади доходи за двама най-малко си трябва повече пари.
Но и ти си прав, ако има достатъчно пари и не му пречат да ги загуби, нека пробва, поне ще му е безценен опит. Няма лошо.
Желанието ми да инвестирам не е продиктувано единствено от финансови облаги, дори бих казал че те са на заден план, понеже съм изключително добре финансово към момента. Търся промяна в живота така да го нарека, смисъл да ставам сутрин.

Съвет какво да правиш няма да ти дам. Само предупреждение, че този бизнес е ужасно тегав. В момента, когато решиш са скейлваш осъзнаваш, че се опитваш да се конкурираш с вмзоната и тем подобни.
Тези VM Zona ли са най-големите в БГ?
 

Горе