Съвет за преминаване от ЕТ към ООД

miraco

Member
Нужен ми е съвет колеги.
Имам ЕТ фирма от 13 години, работила е само няколко месеца и я спрях. Сега с мой познат италианец започваме да предлагаме негови продукти в България и искаме да регистрираме ООД.

Та въпросите са ми няколко.

1. Мога ли моята фирма която е / примерно / ЕТ "Джи Джи - Петър Петров" да се пререгистрира / примерно в "Джи Джи Тенде Соле" ООД
2. Какво е нужно фирмата отново да се пусне в действие след пререгистрацията.
3. В ООД трябва да бъдат трима човека, аз , шурея и италианеца, какви варианти има.
4 И какви осигуровки трябва да плаща всеки от нас тримата.
 
Защо искате "преминаване от ЕТ към ООД" - активи, сключени договори, лицензии, друго?
Ако нямате някакво конкретно условие - регистрирате нова фирма ООД.
За осигуровките - може и само 1 да плаща осигуровки. Варианти има.
 
ЕТ е призрак от разпада на комунизма, и правен Ъпсурд. Бягай по далеч от това и по най бързия начин. Правен ъпсурд, защото всичката печалба на фирмата е твой доход и за него трябва да плащаш осигуровки. А всичките задължения на фимата са и твои задължения, могат да ти вземат апартамента и гащите ти, без да им мигне окото
 
Имам ЕТ фирма от 13 години, работила е само няколко месеца и я спрях.
Не е ли служебно закрита вече?
 
Както казаха и по горе, в
процедурата по продажбата на активите към оод и заличаване на ЕТ няма нищо "страшно", просто приготви ~1000лв.
Адвоката/счетоводната кантора, която се наеме с това ще ти обясни кой какво ще плаща след това.
Дори да не се прехвърлят нещата на новата фирма, закрий ЕТ-то, ако все още не е. Не е в твой интерес.

едит: и по възможност си и отпиши/бракувай старата каса от НАП(дефискализация). Ако си по параноичен едва ли ще я метнеш на боклука. А ако е някой тукмак от тия старите докато изгние в мазето бая време ще мине :)
 
Последно редактирано:
Фирмата не е закрита служебно...Все още се вижда на мое име в Търговският регистър.
Ще направя както ме съветвате. Или ще я закрия, или изобщо няма да я пипам до като не я закрият служебно.
Ще открием ново ООД и готово. Поне ще спестя пари от такси по закриване или прехвърляне.

Благодаря за съветите.
 
Няма такова служебно закриване в момента.. Само ще си натресеш главоболия ако я заебеш тотално. Заличаваха служебно, когато приемаха дървените правила на ЕС, тогава който изрично не си я регваше в регистъра, му я заличаваха служебно, за това се чудя ти ако не си я регвал изрично, защо още фигурира.
Направи разходка до регистъра и виж дали всичко е ОК.
Вадиш от регионалната НАП удостоверение за липса на задължения към умрелата държава и после търчиш с него в регистъра (ако е било всичко ток) и я заличаваш.
 
Също.. че така и така съм под пара :D Ако не си заличил ЕТ-то нямаш право на социални, дори да си безработен 100%. Тая уникална измамна държава пише статистика за безработица под 7-8% при положение, че има поне 200К ако не и много, много повече ЕТ-та, които реално нямат никаква дейност с години, но физическото лице зад тях се води РАБОТЕЩО. И дори чисто за статистиката си е 100% измама. Сметайте в каква гнусна гня живеете :mad:
 
не може да се преобразува, може да се изкупи от ООД-то, със или без заличаване, което отнема 2 месеца, но първо е регистрацията на ново ООД, ако няма някакви активи за купуване, няма смисъл.
 

Горе